Jak najít a efektivně využít volný čas? | Fill Your Free Time

Víš, jak důležitý je volný čas pro tvé osobní blaho a rozvoj? Každá volná minuta má potenciál stát se nezapomenutelným zážitkem. Dovol nám ukázat ti, jak najít a efektivně využít tvůj volný čas tak, aby každá chvíle byla plná zábavy, úspěchu a sebezdokonalování. Because Free Time matters.

jak najít volný čas

Identifikuj, jak aktuálně trávíš svůj volný čas

Jak poslední dobou trávíš volný čas? Je skutečně volný, nebo ti ho užírá tvá elektronická placička zvaná mobil?

Předtím, než začneš plánovat svůj volný čas a aktivity, je důležité se zastavit a na okamžik se zamyslet nad tím, jak jsi dosavadně svého volného času využíval/a. Možná si to ani neuvědomuješ, ale každodenní rutina a povinnosti mohou tvůj volný čas značně pochroumat. Zjisti, jak jsi spokojen/a s tím, jak volného času využíváš - a pokud ne, zamysli se, co je třeba změnit. Identifikace žroutů volného času je klíčem k nalezení sebe sama.

Může se stát, že ti čas doslova protéká mezi prsty - proto je důležité provést sebereflexi a podívat se na své denní rutiny z hlediska času - protože den má bohužel jen 24 hodin. Zamysli se nad tím, kolik času trávíš na sociálních sítích, sledováním televize nebo jinými neefektivními aktivitami. Identifikuj časové zbytečnosti a hledej způsoby, jak je eliminovat, nebo je alespoň omezit.

Zamysli se nad tím, jaké aktivity tě skutečně baví nejvíce naplňují. Je to čtení, trávení času s kamarády, vaření, nebo třeba horolezectví? Každý si vždy najde to svoje.

zahraj si ve volném čase discgolfnauč se s flowersticky

Plánování a organizace - ulev svému mozku

Jakmile si ujasníš, jak trávíš svůj volný čas a co bys na tom chtěl/a změnit, přichází čas na plánování a organizaci. Lidský mozek není všemohoucí a pokud ho přehlcuješ zbytečnými daty, úkoly a povinnostmi, neodvděčí se ti - naopak se unaví a jednoho dne prostě padne za vlast. Jestliže cítíš, že v tvých myšlenkách neplyne nic než nekonečná číslíčka, pořiď si diář nebo plánovač a udělej z něj svého každodenního parťáka.

Prioritizace je zásadní pro efektivní využívání času. Urči si, co je pro tebe nejdůležitější a co tě baví nejvíce - vytvoř si seznam preferovaných aktivit a zaměř se na to, co ti přináší radost a naplňuje tě.

Vytvoř si časový harmonogram

Časový harmonogram a time management ti zabezpečí dostatek času na aktivity, které jsou pro tebe důležité. Uvědom si ale jednu věc - plánování by nemělo být striktní pravidlo, ale spíše nástroj, který ti lépe umožní organizovat volný čas. Pamatuj, že volný čas má být zábavný a osvobozující, nikoliv další zdroj stresu.

Nezapomeň na časové rezervy

Vytvoř si ve svém harmonogramu meziprostor - buď na neočekávané situace, nebo jednoduše na odpočinek a nicnedělání. Odpočinek je nepostradatelnou částí života a jakmile ho není dostatek, tělo nám to dříve či později dá najevo. Časovou bublinou získáš flexibilitu a snížíš stres, který je často spjatý s příliš pevným plánováním.

opt_naplanuj-si-volny-cas

Snaž se efektivně využít volný čas v harmonogramu

Hledej nové koníčky na volný čas a inspiruj se lidmi, kteří mají podobné zájmy. Zkoušej nové aktivity. A hlavně - neboj se vystupovat ze své komfortní zóny. Bojíš se jít speedcube soutěž? Ale notak, do toho. Máš strach z Pokémon turnaje? A co se jako může stát? Koneckonců - všechno zlé je pro něco dobré. Už jen ten fakt, že ses rozhodl/a šlápnout do komfortní zóny, posilní tvoji vůli a dodá dopamin.

Vyber si koníčky, které můžeš v pohodě začlenit do svého každodenního života - nemusí to teda nutně být tříhodinové dření v posilovně. Stačí si pořídit nějakou skilltoy do kapsy (třeba begleri) a trénovat, kdykoliv pojedeš v MHD. Někdy stačí i pár minut denně, abys zdravě zvýšil/a hladinu štěstí - a navíc, věř nebo ne, pět minut tréninku denně se fakt vyplatí v budoucnu.

Propoj své koníčky s povinnostmi

Propojením koníčků s povinnostmi získáš další dimenzi využití volného času. Při cestě v MHD si místo oblíbeného playlistu pusť audioknihu nebo podcast. To samé platí třeba během domácích prací. Mozek bude spokojen, že je zase o něco chytřejší - a odmění tě nepopsatelnou formou štěstí.

Neboj se omezit aktivity, které ti nepřinášejí vnitřní hodnotu. Odstraň ze svého života lidi, kteří ti do něj nic nepřinášejí a spíše tě emočně vysávají. Ať chceš, nebo ne, přemýšlení nad situacemi, které ti nedělají dobře, také žere tvůj vlastní volný čas! Tak ho radši strav sám se sebou a se zdokonalováním sebe sama.

Jak si najít nové koníčky

Nové koníčky ti pomohou trávit volný čas efektivně. Ve FYFTu máme desítky koníčků a nikdy se nestane, že by nikoho nic neuchvátilo. Své si tady najdou děti, teenageři, dospělí, ale i důchodci. Najdeš u nás přehršel tipů na dárky pro všechny věkové kategorie - stačí se jen probrouzdat naším webem nebo články. My ti mile rádi v krátkosti představíme TOP 3 z našich koníčků a věříme, že najdeš něco, co tě chytne!

Tip č. 1: Nevíš, jak začít s budováním skillu? Přečti si náš článek Buduj skill! Ten je tvůj a nikdo ti jej nevezme.
Tip č. 2: Přijde ti, že se tak trochu zanedbáváš? To je bohužel úděl dnešní doby - a proto pro tebe máme článek Udělej si radost!
Tip č. 3: Nevíš, jak trávit volný čas ve dvou? Načerpej inspiraci z našeho článku Jak na originální (valentýnské) rande.

 

Speedcubing - pro milovníky výzev

Jakmile se vydáš cestou speedcube, výzvy tě čekají na každém rohu. Výzva č. 1 - Jak vůbec složit Rubikovu kostku? Další výzvou je zapamatování algoritmů, abys kostku složil/a alespoň začátečnickou metodou - a budeš rád/a, když to zvládneš pod 5 minut.

Trpělivost růže přináší, a tak máš šanci zdolávat další, klidně i osmivteřinové, osobní rekordy. Speedcube je na výzvy naprosto ideální.

Jaké jsou největší výhody speedcubingu?

 • Skladnost - kostku můžeš vzít, kamkoliv se ti zlíbí. Do metra, parku, nebo i pod školní lavici (ale psst).
 • Cena - Pokud si nebudeš trvat na značkových kostkách, seženeš super kostky za pár kaček, takže tvoji pěněženku speedcube rozhodně nezruinuje.
 • Komunita! Kolem speedcube je dnes tak široká komunita, že vždy najdeš někoho, s kým si můžeš zazávodit nebo třeba vyměňovat tipy a triky.
 • Soutěže - ve FYFTu pravidelně pořádáme speedcube soutěže, které se těší veliké oblibě. Můžeš předvést, co v tobě je!
 • Pro děti, teenagery i dospělé - mladší ocení výzvy, dospělí si užijí nostalgické momenty.

Kendama - fantazii se meze nekladou

Kendama je tradiční japonská hračka, která se využívá k trénování trpělivosti, ale i motoriky. Je to i skvělá učební pomůcka - proto se v Japonsku využívá v hodinách tělocviku. Pozor, kendama je taky hodně návyková.

Kendama má mnoho vzorů a typů - opravdoví fajnšmekři si vždy najdou tu svou. Do začátků je nejlepší Krom Pop, Krom Pop LOL nebo Lotus Bloom

Jaké jsou největší výhody kendamy?

 • Jednoznačně komunita! Komunita je to, co dělá kendamu kendamou. Jakmile se dostaneš mezi kendama komunitu, na telefon ani nepomyslíš (teda pokud si zrovna nebudeš točit svoje super klípky).
 • Šílené možnosti - kendama umožňuje popustit uzdy fantazii a kombinovat různé triky. Sestav si svoje vlastní kombíčka a vytři ostatním zrak.
 • Soulad s přírodou - tím, že kendama je téměř celá ze dřeva, tak nějak popichuje k tomu, přiblížit se přírodě. Vytáhnout kendamu nějak k potůčku do lesa má svoje kouzlo.

Drone Racing - koníček, co stojí za všechny prachy

Schválně - kdy naposledy jsi ve filmu či videoklipu viděl/a dynamický průlet podél skály nebo driftujících aut? To je Drone Racing. Drony, které jsou svižné a dokážou vyvinout až 200km rychlost za pouhou 1 vteřinu!

Záběry z FPV dronů jsou teď používány čím dál častěji - zčásti asi i kvůli tomu, že dnešní doba je uspěchaná a prostě potřebuje svižné klipy. Proto Drone Racing, i přes svou vyšší pořizovací cenu, je super volbou, pokud chceš skloubit koníček s profesí.

Jaké jsou výhody Drone Racingu?

 • Výběr stylů létání - protože ne každý rád závodí s drony (Racing), někdo radši letí desítky kilometrů daleko (Long Range, Cinematic). A někdo si zase rád obletí skály (Freestyle), nebo taky zalétá doma a na zahradě (Whoop).
 • Má potenciál výdělku - o záběry z FPV dronů ti filmaři utrhají ruce. Stačí se jen dobře ukazovat veřejnosti (například skrze sociální sítě) a nabídky začnou přicházet samy.
 • Je to fakt flex! Létání s FPV dronem není jednoduché, ale o to větší dojem uděláš na ostatní.


Jak funguje mozek aneb trocha biochemie pro fajnšmekry

Jak vlastně reaguje mozek na telefon? Pokud si myslíš, že telefon je tvým zdrojem štěstí, rádi tě vyvedeme z omylu - mobilní telefon (ani žádné jiné podobné zařízení) ti opravdové štěstí nedodává. Definujme si pojem "opravdové štěstí".

"Štěstí" je souhra takzvaných "hormonů štěstí" - mezi ně patří serotonin, oxytocin, endorfiny a dopamin. Právě dopamin má na svědomí pocit zadostiučinění a motivace. V minulosti, kdy ještě neexistovaly prostředky pro rychlý přísun dopaminu, jaké známe dnes, museli lidé odvést nějaký výkon, aby je vůbec mozek tímto hormonem (též "neurotransmitterem") odměnil.

Jak funguje hormon dopamin

dopamin-hormon-neurotransmitter

Představ si to tak, že například pracovali celý den, od rána do večera, na poli - večer padli znavení do postele a užívali si jen ten krásný pocit uvědomění, že byli produktivní - a tím získali i notnou dávku motivace. A takhle by se síla dopaminu měla využívat.

 

S vynalezením mobilů, počítačů, videoher a internetu se ale objevil strašák jménem "levný dopamin". A právě levný dopamin je příčinou toho, že se poslední dobou tak rapidně zvyšuje procento lidí trpících depresemi (převážně teenagerů). A jak levný dopamin funguje?

Ráno otevřeš oči a hned natáhneš ruku po mobilu - zkontroluješ sociální sítě, jestli ti přes noc neunikla nějaká "důležitá" informace - dopamin level increased. Na pár minut tě to pohltí a pak vstaneš a jdeš plnit svoje denní povinnosti. Jenže nastane chvíle, kdy přijde tvůj VOLNÝ ČAS. Jak ho využiješ? Otevřeš mobil a necháš se pohltit klidně na několik hodin. Mozek ti nalhává, že děláš něco důležitého, protože se ti po celou dobu uvolňuje dopamin. Ale za jakou cenu?
Podíváš se na hodiny a zjistíš, že už je pozdě a ty jsi vlastně nic neudělal/a. Přesně tahle chvíle byla tím volným časem, který tolik hledáš. Začneš mít špatný pocit z uvědomění, že jsi místo prohlížení bezvýznamných videí mohl/a přečíst rozvojovou knížku, naučit se nějaký nový trik s oblíbenou skill toy nebo si třeba s rodinou zahrát deskovku. Ale čas je nenávratně fuč.

 

Tohle je levný dopamin. Hodnota pravého dopaminu každým dnem rapidně klesá - a my to musíme zastavit! Jdeš do toho s námi?

V boji proti levnému dopaminu pomáhá stanovit si dlouhodobější cíle - například v rámci týdnů či měsíců. Uvidíš svůj progress a to tě namotivuje se koníčku věnovat dál a stále se zlepšovat.

Už jsi slyšel/a o dopaminovém detoxu? Bezmyšlenkovité přejídání se, nadměrné nakupování zbytečností, závislost na internetu či videohrách, neustálá potřeba být v obraze, tenze, pokud telefon není poblíž, nebo i fixace na návykové látky - to všechno jsou obrovské strašáky a signály, že jsi závislý/á na levném dopaminu. Zkus si dát detox, klidně i jen na pár hodin.

 

Pravidlo 3x NE - budování silnější vůle

Pokud nemáš rád/a vystupování z komfortní zóny, můžeš aplikovat jednoduché pravidlo - 3x ne. Spočívá v tom, že si 3x denně zakážeš něco, co tvůj mozek chce. Příklad: Jdeš do obchodu pro chleba, ale cestou na tebe v uličce vykoukne oblíbená tyčinka ve slevě. Mozek tě urguje, ať si ji koupíš. Zakroč a řekni mu "NE!". Kup jen to, co jsi potřeboval/a, a jdi pryč.

A výsledek? Za pět minut ani nebudeš vědět, že sis nějakou tyčinku chtěl/a koupit. A mozek ti nakonec bude vděčný, že jsi udělal/a něco pro své zdraví. 

Tohle pravidlo aplikuj 3x denně, to stačí pro vybudování silnější vůle. 3x denně mozku odepři něco, co víš, že není správné - například potlač právě nutkání čapnout telefon (a místo toho se hecni a nauč se nový trik s kendamou nebo si zalétej na simulátoru). Uvidíš, že v budoucnu se ti to vyplatí.

řekni ne mobilnímu telefonu

Zorganizovat si svůj život rozhodně stojí za to - nejen, že budeš mít mnohem více volného času, ale opadne z tebe stres, únava a třeba i některé zdravotní (ať už fyzické, nebo psychické) problémy s tím spojené. My se ve FYFTu snažíme poukázat na různé možnosti a cesty, které tě do zdravého životního stylu vtáhnou už napořád - tak dej šanci offline světu a přijď se za námi třeba někdy podívat na Osadní 35 v Praze, Holešovicích. ♥

[Autor-Ája]