10 vstupních her do světa deskovek

Pro ty z vás, co si pod deskovkami představí Dostihy a sázky nebo Monopoly a nebo se chtějí obecně začít deskovkám více věnovat, ale bojí se pravidel, jsem vybral 10 her, které se dobře učí a nejsou extrémně složité na pochopení. Když vám je někdo vysvětlí, nezabere to ani půl hodiny.

Vybíral jsem hry, z kterými jsem většinou začínal i já a dnes je stále vidím na stole, nebo jsem je ukazoval úplným nováčkům a hra u nich měla velký úspěch.

Tip: Všechny deskovky najdeš v sekci Hry.

 

1. Pandemic

[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 45 min | věk: 8+ | Vydavatel: Mindok]

Jedna z mých prvních pořízených her a první kooperačka vůbec. Nenapadá mě jiná hra se kterou bych začal. Kooperativní hry mají tu výhodu, že stačí, když pravidla umí pořádně jeden a všichni spolupracujete na společném cíli.

Ve hře Pandemic se 2 až 4 hráči stávají členy týmu pro kontrolu a prevenci nemocí a vaším úkolem bude zastavit šíření nemocí, vyléčit nakažané a vyvinout léky. Akce jsou velmi jednoduché a jsou popsané na pomocné kartičce, kterou každý hráč může mít před sebou. Ve hře vás bude tlačit čas v podobě balíčku karet. Když dojde, nebo když vypukne osmá epidemie, případně se jedna z nemocí rozšíří natolik, že už ji není možné zastavit, tak jste skončili. Cesta za vítězstvím je jen jedna, najít léky na všechny 4 nemoci.

Hra má několik obtížností, takže pokud vám přijde první jednoduchá (tu většina zvládne i na poprvé), není problém si ji zvednout o dvě až tři obtížnosti výš. A to už je výzva. Pokud tedy hledáte kooperačku jako první, tak rozhodně Pandemic!

 

2. Ticket to ride (Jízdenky, prosím!)

[počet hráčů: 2-5 | herní doba: 30-60 min | věk: 8+ | Vydavatel: Blackfire]

Další skvělou vstupní hrou je Ticket to Ride neboli Jízdenky, prosím!, což je dnes už klasika a není známější hry s vláčky jako tahle.

Ve hře Ticket to Ride stavíte železniční síť a snažíte se spojit dvě města dle úkolu na kartě, který na začátku hry dostanete. Karty ještě můžete získat v průběhu hry a na konci za ně získat body. Dále se bodují různé délky tratí, nejdelší apod. No a jak se to hraje? Ve svém tahu si buď vezmete 2 karty podle barvy, nový úkol a nebo vyložíte karty z ruky jedné barvy a tím postavíte novou trať. To je ve zkratce v podstatě vše.

Za 10 minut vysvětlené, 45 minut odehrané. Navíc si můžete vybrat, zda preferujete mapu Ameriky nebo Evropy.

 

3. Takenoko

[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 45 min | věk: 8+ | Vydavatel: Rexhry]

Takenoko asi nejhezčí hra co tu mám, která přitáhne i hráčky něžného pohlaví.

Ve hře budete pěstovat bambus, rozšiřovat zahrádku a zároveň krmit nenasytnou pandu. Tohle děláte pomocí jednoduchých akcí a na základě vašich tajných úkolů se snažíte mít políčka zahrady jedné barvy v určitém tvaru, bambus jedné barvy v určité výšce a panda musí sežrat konkrétní barvy bambusů. To vám přinese vítězné body. Jakmile někdo splní určitý počet úkolů (podle počtu hráčů), tak se sečtou všechny body a hráč s nejvyšším počtem je vítěz.

Hra, jak už jsem zmínil, hrozně hezky vypadá. Všechno má veselé barvy, bambusy před vámi doslova rostou a figurka malé roztomilé pandy udělá taky svoje. Pokud chcete zkusit přizvat ke stolu i nehráčky, Takenoko rozhodně zabere.

4. Azul

[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 30-45 min | věk: 8+ | Vydavatel: Mindok]

Azul je abstraktní rodinnou hrou, která ale svým vzhledem abstraktní hru moc nepřipomíná.

V Azul budete zdobit stěnu paláce barevnými dlaždicemi a jejich výběr a správné umístění je velmi důležité k tomu, abyste vyhráli. Dlaždice berete ze společné nabídky výloh a vždy si musíte vzít všechny dlaždice jedné barvy. Ty pak umístíte na levou stranu svojí desky. To samé pak udělá další hráč a takhle se postupně budete střídat dokud nedojdou dlaždice z nabídky. Poté se na vaší desce za každý plný řádek jedna dlaždice posune doprava na svoje místo a oboduje se.

Bodování se z počátku může zdát trochu složitější, ale po pár kolech to nebude problém. No a jakmile někdo vyplní jeden řádek na pravé straně desky, hra končí. Hra je velmi svižná, má nádherné kamínky dlaždic, rychle se ji naučíte a do hodinky odehrané

 

5. Břink!

[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 30-60 min | věk: 12+ | Vydavatel: Rexhry]

Břink! v originále Clank! jsem vybral jako vstup do deck-buildingu, který ale není čistě karetní hrou. Pohybujete se navíc po herním plánu.

V Břinku hrajete za zloděje a jdete do podzemí ukrást nějaký ten poklad, který střeží drak. K tomu vám slouží balíček karet, který na začátku mají všichni hráči stejný a postupně si do něj budete dokupovat lepší karty. To vám ve vašem tahu přinese silnější akce k zahrání. Hýbete se po herním plánu, bojujete s nepřáteli a působíte hluk (tzv. břink). Když ho uděláte hodně, drak na vás může zaútočit, tím vám ubrat životy a nemusíte se dostat z podzemí živý. Ten, kdo toho stihne ukrást nejvíc a přežije i cestu zpět, je vítěz

 

6. Vládce Tokia

[počet hráčů: 2-6 | herní doba: 30 min | věk: 8+ | Vydavatel: Rexhry]

Teď si dáme kostkovou rubačku s názvem Vládce Tokia. Boj o nadvládu nad Tokiem s těmi největšími monstry.

Hlavní mechanikou hry je jednoduše házení kostek. Máte až tři hody a před každým hodem si můžete dát některé kostky bokem a přehodit zbytek. Na konci třetího hodu, nebo i dřív pokud jste s hodem spokojeni, se vyhodnotí výsledek. Sbíráte body, energie k nákupu vylepšení monstra, léčíte se a útočíte. Zajímavé je, že při útoku si nevybíráte cíl, ale útočíte na hráče, který je zrovna v Tokiu a ten, kdo je v Tokiu, útočí na všechny ostatní. Být v Tokiu má svoji výhodu. Pokud přežijete kolo, dostanete body. Ale udržet se v něm, není tak jednoduché. Vyhrává ten, kdo nasbírá jako první 20 bodů, nebo přežije jako poslední.

Vládce Tokia si můžete zahrát až v 6 hráčích a vyšlo k němu i rozšíření s názvem “Ještě silnější!”, které do hry přidává jen jedno nové pravidlo a každé monstrum dostává vlastní unikátní schopnosti. Nebál bych se rovnou začít i s tímhle rozšířením. 

 

7. 7 divů světa

[hráčů: 3-7 | herní doba: 30 min | věk: 10+ | Vydavatel: Blackfire]

7 Divů světa. Určitě by se našla i jiná hra, kde by hlavním prvkem byl tzv. Draft, ale vybral jsem tuhle, protože právě tato hra mě uvedla do draftu. Z počátku jsem se toho sám bál, spoustu karet, spoustu ikon, ale nebylo se čeho bát.

Civilizační karetka, kde vy, jakožto vůdce jednoho ze 7 antických měst po dobu tří věků budete budovat svoje město k prosperitě, rozvíjet obchod, vědu, vojenství atd. Na začátku každého věku se hráčům rozdá 7 karet budov, jednu z nich si vyberou a zbytek pošlou dál sousedicímu hráči. Tomuhle se říká Draft. Tohle dělají všichni současně a jakmile má každý vybráno, tak se karta otočí a tu buď můžou postavit, prodat a nebo použít ke stavbě divu. Budovy vám přinášejí různé suroviny, slevy na stavby, obchody, vojenskou sílu, vítězné body apod. Tohle se opakuje dokud všichni nezahrají 6 karet a tím končí věk. Pak se stejně odehrají další dva věky a na konci třetího nastává závěrečné bodování.

Výhodou téhle hry je, že veškerá interakce mezi hráči se odehárává pouze s vašimi sousedy (hráči po vaší levici a pravici). Nemusíte řešit, co se děje na druhé straně stolu a tím, že všichni hrají současně, nemá počet hráčů (až 7) na herní dobu moc velký vliv. Hra je jazykově nezávislá, proto tolik ikonografie, ale většina symbolů je velice intuitivních. Na některé se budete ptát, ale rychle se vám vžijí do paměti.

 

8. Doba kamenná

[počet hráčů: 2-4 | herní doba: 60-90 min | věk: 10+ | Vydavatel: Mindok]

Dobu kamennou jsem vybral jako příklad worker-placement hry. Worker-placement je mechanika, kdy máte nějaké pracovníky v podobě různých panáčků a ty pokládáte na políčka na herním pláně, kde provádí nějakou akci - většinou získávání zdrojů.

V době kamenné se stanete vůdcem kmene a budete rozhodovat o tom, kdo obstará jídlo, kdo suroviny pro stavbu chýše, kdo obdělá pole a další věci pro civilizační rozvoj. Ve hře hrají velkou roli i kostky, což hráčům může připadat moc náhodné do celkově strategické hry, ale lze je pomocí prvních nástrojů modifikovat. A házení kostkami je zábavné. Vyhrává ten, kdo má na konci hry nejvíce bodů z budov a karet.

 

9. Century: Cesta koření

[počet hráčů: 2-5 | herní doba: 30-45 min | věk: 8+ | Vydavatel: Piatnik]

Century: Cesta koření je hra ve které se stanete obchodníkem s kořením, které se budete snažit prodat s co největším ziskem. Rychlá hra s pár pravidly.

Zahrajete akční kartu, která vám přinese nové koření, nebo si je vyměníte za vzácnější. Dále si můžete koupit akční kartu, vzít si kartu kupce, tím prodáte koření a nebo si vezmete zpět všechny svoje zahrané akční karty. Tohle se opakuje dokud někdo nemá 5 karet kupců a na konci se spočítají jen body.

Skvělá kombinační hra, kde co nejefektivněji hrajete karty, abyste získali potřebné koření a prodali ho tomu správnému kupci. 

 

 

10. Ethnos

[počet hráčů: 2-6 | herní doba: 45 min | věk: 14+ | Vydavatel: Rexhry]

Ethnos, jednoduchá, velmi svižná area control hra. Ve hře se snažíte mít vliv v co nejvíce království a na koncí tří věků mít nejvíce bodů.

Tahy jsou velmi rychlé a i v plném počtu hráčů se dá odehrát kolem hodinky. Ve svém tahu buď vykládáte skupiny národů, které se na začátku hry náhodně vyberou, nebo si dobíráte kartu z balíčku, případně společné nabídky. Věk končí jakmile se z balíčku karet vytáhnou tři draci.

Na hře je též zajímavé, že herní plán má tvar Slovenska, což některé může potěšit.

 

 

(BONUS) Na křídlech

[počet hráčů: 1-5 | herní doba: 40-70 min | věk: 10+ | Vydavatel: Mindok]

Na Křídlech (neboli Wingspan) je snad nejpopulárnější hrou 2019. Získala plno ocenění a na BGG je na prvním místě v kategorii rodinných her. Já se tomu ani nedivím. Tato hra se velmi příjemně hraje. Má krásnou grafiku, komponenty, originální téma, jednoduché mechaniky. Na první pohled se může zdát složitá, ale po prvním, druhém tahu se chytnete. Hrál jsem se všemi možnými lidmi a vždy to fungovalo.

Ve svém tahu zahrajete jednu ze 4 akcí - vyložíte kartu, berete potravu, karty a nebo snášíte vejce. Pak se spustí efekty karet ptáků na vaší desce. Hraje se opět na vítězné body, které dostáváte za tajné a veřejné úkoly a vajíčka. Body vám můžou generovat i samotní ptáci.

Na křídlech je jedna z mála kompetitivních her, kde můžete skončit poslední a stejně mít dobrý pocit ze hry


Na závěr

Jak jste si mohli všimnout, všechny zmiňované hry byly více rodinného typu. Právě tyhle typy her jsou podle mě dobrým krokem, jak přejít k lehce složitějším hrám od Dostihů apod.

Zpravidla mívají přívětivé téma, takže si je zahrajete s kýmkoliv, pravidla snadná na pochopení a kratší herní dobu. Všechny hry až asi na dvě vyjímky, jsou odehrané do hodinky.

Doporučím vyzkoušet si je předtím než půjdete hned po nákupu. Ono přecejen nastudovat pravidla je trochu něco jiného než si to nechat vysvětlit. Načítání pravidel může někoho odradit a byla by škoda, nevyzkoušet tyto skvělé hry.

Doufám, že dáte nějaké z těchto her šanci a věřím, že vám otevřou dveře do světa deskovek.