Jak začít s Pokémon TCG

Pokémon TCG je sběratelská karetní hra od značky Nintendo, která se těší stále vyšší oblibě napříč lety. Někdo hraje Pokémon TCG online, ale nejlepší zážitek je nepochybně moment, kdy live sedíš se svým deckem naproti kámošovi a snažíte se beatnout jeden druhého. Dneska ti mile rádi poradíme, jak s Pokémon TCG začít, abys nemusel pařit online, ale v ruce měl reálné (a zároveň často hodnotné) kartičky. Sběratelské karetní hry jsou totiž koníčkem, který nestárne.

Tip: Všechny věci týkající se Pokémonů najdeš v kategorii Pokémon TCG.

Pokémon TCG v procesu

Co je to Pokémon TCG

Stejně jako Flesh & BloodMAGIC: The Gathering, je Pokémon sběratelská karetní hra (jak samotné označení TCG - Trading Card Game - vypovídá). Hrají proti sobě dva hráči a každý má balíček o 60 kartách, v němž můžou být maximálně 4 karty téhož jména.

Typů karet je několik: samotní Pokémoni, energie a trenéři. Karty energií nejsou omezené, pouze pokud to jsou takové, které mají speciální vlastnosti - u těch platí opět omezení na 4 kopie. Tvým cílem je vyřadit 6 Pokémonů protihráče.

Existuje také online verze - Pokémon TCG online. Tu sice nevedeme - nemáme jak - ale pokud se ji rozhodneš hrát, potřebuješ takzvané redeem codes. Ty získáš právě v boosterech, případně booster boxech, o kterých si povíme později více. Pokémon TCG online je jeden ze způsobů, jak se naučit hrát Pokémon TCG, protože tam je tutoriál. My ti ale tutoriál sepsali taky, a to v článku Jak hrát Pokémon TCG. Tak na něj nezapomeň mrknout.

 

Jak vybrat správné produkty

První otázka je asi jasná - s čím začít, abych mohl hrát Pokémon TCG? Pro začátečníky jsou tři produkty - každý z nich obsahuje předem zkonstruovaný hotový balíček neboli PCD (pre-constructed deck), který není zapotřebí dokonce ani míchat. A samozřejmě obsahuje nejen karty, ale i žetony, kterými se značí různé kondice ve hře.

Battle Deck

První jsou Battle Decky (startovní decky), které jsou plnohodnotné a můžeš s nimi ihned hrát - tedy obsahují 60 karet. Poskládány jsou tak, aby na kartách bylo co nejméně textu, a používány jsou ty nejzákladnější mechaniky - prostě tak, aby nováček neměl problém. Balík je ale slabší, turnaj s ním spíše nevyhraješ.

Poměr cena/výkon a počtu karet je ale velice výhodný a balíček si později samozřejmě můžeš vylepšit podle svých představ. Obsahuje 60 karet k okamžitému hraní, jednu speciální kartu v podstatě podle tvého výběru (která je navíc blyštivá a získáš ji právě jen v Theme Decku), velkou metalickou minci na házení, krabičku na karty, návod, hrací podložku, 3 referenční karty, žetony zranění, otravy a zapálení a kartu s redeem code.

 

Battle Decků existuje spousta druhů a je v zásadě jedno, který si vybereš. Ideálně si vyber ten nejnovější, každý rok jich vychází několik. Pokud chceš hrát s kámošem, kupte si buď dva balíčky (nejlépe rozdílné), nebo koukněte po Battle Deck Bundle či Battle Academy.

Tip: Existují i League Battle Decky - už spíše turnajové balíky, ve kterých karty mezi sebou lépe synchronizují.

Battle Deck Bundle

Bundle jsou v podstatě dva Battle Decky v jednom balení, tudíž je vše připraveno přímo pro dva hráče.

Battle Academy

Battle Academy je taková startovní bedna - tedy obsahuje Battle Decky, a obsahuje jich dokonce víc. Někdo to může hrát jako společenskou hru, protože připravených balíčků máš víc, a hrát tak samozřejmě můžeš rovnou ve více hráčích. Tedy pokud budete hrát dva - Pokémoni se totiž hrajou ve dvou a v Battle Academy jsou Battle Decky tři. A samozřejmostí jsou tedy i tři karty silných Pokémonů. Battle Academy je v duchu deskové hry.

U Battle Academy jsou také různá herní příslušenství - herní podložka, žetony pro značení hry, házecí mince pro určení prvního hráče a redeem code do online hry, díky které získáš další online balíček. A samozřejmě všechny ostatní věci, které obsahuje Battle Deck.

Který Pokémon Theme Deck je pro mě ten pravý

Výhodou předpřipravených balíčku je, že všechny jsou přesně vybalancované, aby byly stejně silné. Otázkou tedy pak zůstává, pro který balík se rozhodnout.

Zaprvé by ses měl řídit podle hlavního Pokémona. Můžeš přemýšlet do budoucna, jestli se ti bude hodit, jak je silný a tak dále, protože jak víš, jinde ho nezískáš. V rozhodování ti zároveň taky může pomoct seznam Pokémonů, který je ke každému decku snadno dohledatelný - najdeš si tam všechny Pokémony, které balík obsahuje, a rozhodneš se třeba jen na základě toho, jak se ti daní Pokémoni líbí. Třeba ti právě tohle pomůže víc, protože v dnešní době vzniká spousta Theme Decků s tak oblíbenými speciálními kartami, že si prostě nejde vybrat.

Tip: V každém PCD je hrací podložka s designem daného Theme Decku.

Jdeme zdokonalit tvůj Battle Deck!

Nejjednodušším způsobem, jak si zdokonalit svůj balíček, jsou boostery. Boostery si můžeš sehnat buď samostatně v balení po 10 kusech, nebo pak v různých booster boxech a dárkových baleních.

Co je to ten booster?

Jak jsme již řekli, je to balík o deseti kartách. Na rozdíl od Battle Decků jsou tyto karty ale zcela náhodné, takže nikdy nevíš, co si rozbalíš. V každém takovém balíku je jedna z karet vzácnější. Takhle tedy můžeš postupně nahrazovat slabší karty ze startovního balíčku silnějšími.

Víc boosterů, prosím!

Velké balení boosterů je Booster Box - to je čistě pakl boosterů. Obsahuje 36 boosterů.

 

Pak je Elite Trainer Box, což je balík pro hráče, ze kterého by sis měl postavit balíček (z těch karet, které v něm najdeš), a ve kterém najdeš i příslušenství. Obsahuje tedy 8-10 doplňkových boosterů z vybrané edice, 65 obalů na karty, házecí kostku, akrylové žetony pro značení zapálení a otravy, 6 kostek pro určení zranění, 45 karet energií, 4 oddělovače a herního průvodce pro danou sérii.

 

Menší balení boosterů je pak Checklane Blister - normální (1 booster, 1 promo karta, mince), Premium (booster, 1 evoluční linie o 3 kartách, mince) nebo 3 Blister (3 boostery, 1 promo karta, mince).

 

Tip: Ostatní Checklane Blistery najdeš v kategorii Boostery Packy.

Dalšími jsou dárkové boxy - většinou V boxy - je to nějaká sada boosterů, kde vždy máš promo kartu, která se nedá otevřít v balíčku - lze ji získat pouze v dárkových baleních. Jsou to tedy v podstatě boostery, ve kterých dostane člověk navíc nějakou tu sběratelskou kartu. Oblíbeným V boxem je Boltund V box.

Zajímavost: Často tam bývají tzv. Jumbo karty - ty jsou větší a slouží opravdu jen jako sběratelské kousky (takže bývají cennější).

 

Poslední možností, jak si rozšířit svou sbírku, jsou plechovky (Tin, počeštěle tinky). Jsou to dárková balení, něco jako V boxy, akorát jsou v plechové krabičce nebo v "Pokéballu". Obsahují boostery, nějakou minci a nějakou promo kartu. Mohou být buď větší, nebo malé, těm se říká mini tinky. Pak je ještě tzv. stacking tin, což je velká krychle, co obsahuje spíš doplňkové karty - počítá s tím, že už nějaký ten základní balík máš.

   

Pokémonním profíkem ve vteřině

Jakmile se cítíš, že už jsi na vyšší úrovni, můžeš kouknout po Meta balících - je to v podstatě seznam karet, ze kterých sestavíš turnajový balíček pro Metagame. K turnajům je taky potřeba příslušenství, takže především obaly, aby se karty neničily a lépe se s nimi manipulovalo, a pak nejlépe nějaké žetony zranění, které jsou v podobě counteru (kostky), a mince nebo větší kostka, kde se hází na suchou/lichou.

Tip: Obaly získáš buď v ETB, nebo si je můžeš koupit zvlášť - obyčejné, ale i s motivem! Všechny obaly na karty najdeš v kategorii Obaly na karty.

Sběratelství je taky cesta

Vydat se můžeš taky cestou sběratelství Pokémon karet. To se tedy přímo netýká Pokémon TCG, ale určitě to stojí za zmínění. Také si tedy vytváříš svoji unikátní sbírku karet, ale s tím rozdílem, že s kartami nehraješ jen tak, protože se je snažíš udržet v co nejlepší kondici. Ukládáš je tedy nejlépe do alb na karty. Karty jsou pak jako nové a s přibývajícím věkem nabírají na hodnotě, takže pak na nich můžeš třeba vydělat balík.

jak lidé uchovávají své Pokémon karty

Funguje tak taky výměnný obchod. Nejen, že karty od sebe sběratelé skupují, také se mohou dohodnout, že vymění nějakou svou přebytečnou kartu za cizí, pokud se mu to bude hodit. Tohle ostatně může fungovat i při klasické hře - výhoda je ta, že si získáš konkrétní kartu, kterou chceš, a nemusíš čekat, než ti náhodně padne v nějakém boxu.

Sbírají se především Ex, silní GX Pokémoni nebo VVMAX Pokémoni.

Tip: Hrát samozřejmě můžeš i pokud jsi sběratel a o karty se staráš, v tom případě nezapomeň vždy hrát s obalem! Později, až budeš chtít kartu prodat, jí každý sebemenší škrábanec ubere na hodnotě.

Tak vítej v Pokémonní komunitě!

[Autor-Sony]