🎲 Právě běží 2. ročník Deskobraní na FYFTu! 🎲 Tento týden u nás najdeš 300+ her se slevami až 70 % 🔥

Co je Cardistry?

"Co je to to Cardistry?"

Tuto otázku slýcháme často, dokonce i na kouzelnických akcích. Proto vám znalým i neznalým tímto článkem odvětví více přiblížíme.

Cardistry  – umění, ve kterém dominují karty. Míchání, žonglování s kartami... Krásná podívaná.

Cardistry je spojení slov CARD a ARTISTRY, tudíž umění, ve kterém mají hlavní slovo karty. Toto slovo ještě před pár lety ani neexistovalo, ale díky internetu se rychle šíří a komunita roste raketovou rychlostí. Hobby spočívá v míchání karet, tricích s jednou (twirl) nebo dvěma kartami (izolace), stavění z karet, vějířích, spreadech... Fantazii se meze nekladou. Nejdůležitější je to, aby to v očích pozorovatele vypadalo co nejlépe.

V poslední době se do cardistry dostávají i tzv. squidy nebo trainery. Jde o plastové nebo dřevěné destičky k trénování multipacket flourishů, které s kartami nejdou tak snadno. Stylů je mnoho. Jako ve všem je nejlepší začít s jednoduššími triky, protože složitější jsou složeny z těch základních.

To je cardistry. Stále neprozkoumaný obor, v rámci kterého se na sociálních sítích denně objevuje spousta nových nápadů.

Tip: Všechny naše karty najdeš v kategorii Cardistry.

 

Cardistry jako koníček

Na skateboardu jezdí kde kdo a když se chce pohybovat v komunitě, zajde do skateparku. Jak je to ale s cardistry? Tomuto specifickému umění se v tuto chvíli věnuje jen hrstka populace a tak cardisti žijí hlavně na internetu. Jejich “skateparky” jsou tedy Instagram a Youtube.

Výhoda této komunikace je ta, že se spojíš s cardisty ze všech koutů světa. Dokonce nemusíš znát ani jazyk, jednoduše se dorozumíváte skrze hmaty na kartách – o čem jiném byste se chtěli taky bavit, žejo.

Další výhodou je to, že na natočení několikavteřinového videa na Instagram máš neomezený počet pokusů. Následně vybereš samozřejme ten nejlepší a ten publikuješ. V reálném světě, kde se čas nedá vrátit ani zpomalit, okolí zjistí, že zas tak dobrým flourisherem nejsi.

Tím navazujeme na další výhodu natáčení triků na video. Video totiž lze zpomalit a ukázat tak obtížnost triku. Krásně je to vidět u triku “waterwheel - zpomalený je nádherný, ale v reálné rychlosti jej ani nepostřehneš.

Pokud cardista vytváří své prezentační video, tak ho jen velmi zřídka najdeš nesestříhané. Narozdíl od kouzelníků, kteří se snaží své efekty nestříhat, aby ukázali tu skutečnost triku, u cardistů se ví, že nic neschovávají a snaží se vše ukázat z co nejlepšího úhlu. Proto 2 i více střihů během jednoho flourishe nejsou vůbec na škodu. Známá věc je, že cardistry je technicky mnohem náročnější než kouzla, proto se do prezentačního videa použije jen to nejlepší z natáčení.

Díky návodům na cardistry, které společně s Michalem Ďurovičem, Adamem Gečnukem a Petrem Řehákem nahráváme na internet, se v Čechách a Slovensku postupně hlásí čím dál víc lidí ke cardistry. Na cardistry jamy chodí čím dál více účastníků. A díky Jirkovi Hadašovi si mladí umělci mohli v květnu 2018 zasoutěžit v oficiálně první české cardistry souteži živě. Na takovou soutěž na živo ve světě jen těžko narazíš.

Sepsali jsme i nejdůležitější pojmy, se kterými se v cardistry komunitě setkáš, abys už konečně taky věděl(a), o čem to sakra mluví.

  • Grip – držení balíčku nebo karty
  • Cardistry – Umění s hracími kartami (card-artistry). Nejsou to kouzla, člověk vidí, jak se to dělá, není v tom tajemství.
  • Cardista/tka – Umelec/umělkyně, co dělá cardistry.
  • Flourish – Původní název pro cardistry. Ještě dříve se to jmenovalo XCM (extreme card manipulation). Dnes se flourishem nazývají triky (např. W.E.R.M. je flourish).
  • Cut – Rozpůlení balíčku. Někdy se slovem cut nazývá i celý flourish.
  • Fan – vějíř
  • Spread – rozprostření karet
  • OH – jednoruční (One-Handed)
  • Interlocks – prsty uzamčené společně s balíčkem během triku
  • Move – trik
  • Deck – balíček
  • Tains – karty Fontains
  • Packet – část balíčku
  • Z grip – držení karet ve tvaru Z (základ pro většinu triků, např. Sybil)
  • Demo – Video, kde cardisti ukazují ve slowmo své triky bez komentáře.
  • Finish – povrchová úprava karet

Tip: O finishi se toho dočteš víc v článku Jak vybrat karty

  • Smooth – Buď označuje typ finishe (hladký bez embossingu), nebo "čistě udělaný" trik.
  • Sloppy – Opak smooth, tedy nepěkně odprezentované
  • Regrip – přechycení
  • Uncut sheet – Arch papíru, na němž je vytisknut celý balíček karet, připraven na vyřezání. Někdo si jej pořídí před vyřezáním a pověsí na zeď. 

Cardistry lze dělit do několika kategorií, které se neustále větví a vznikají nové.

1. Displays 

1.1. Shapes (tvary)

Sestavení karet do neznámeho nebo známého tvaru jako je čvetrec, trojúhelník, větrník nebo jiných zajímavých ornamentů. Vetšinou se umělec na pár vteřin v obrazci zastaví a ukáže jej přihlížejícím.

1.2. Structure (konstrukce)

Sem patří například dobře známé hrady z karet. Nicméně nemusíš stavět pouze na stole, ale i v ruce a několikapatrovou “budovu” tak rotovat na ukazováčku.

2. Packet cuts

Packet = balíček, cut = rozdělení. Tento výraz se těžko překládá.

2.1. Two handed cuts (dvouruční)

Za pomocí obou rukou umělec rozděluje balíček mezi prsty na dva a více menších částí. Následně je skládá zpět ve stejné orientaci, ale libovolném pořadí. Cardista se nesnaží o falešné míchání jako kouzelník.

2.2. One handed cuts (jednoruční)

Rozpůlení balíčku na dvě a více částí v jedné ruce. Dříve využíváno kouzelníky na přeložení karet v jedné ruce, nyní cardisti vytváří ze stejného základu až 5ti balíčkové míchání.

2.3. Interlocks (proplétání)

Během triku má umělec propleté prsty obou rukou, nebo takovou iluzi pro diváka vytváří. Během těchto hmatů jsou většinou obě ruce v neustálem kontaktu.

3. Fans and Spreads

3.1. Fans (vějíře)

Do tohoto odvětví patří veškeré karetní vějíře. V jedné i obou rukou.

3.2. Spreads (rozprostírání)

Jako spread se označuje známé rozložení karet po stole, které dělá krupiér, když začíná nová hra Pokeru nebo Black Jacku. Cardisti však preferují rozprostření na své ruce.

4. Isolations (izolace)

Díky šikovným prstům je karta izolována v prostoru. Vnímáš tak pohyb prstů nebo okolí, karta se však nehne ze své pozice. Lze izolovat i určitý bod na kartě, kolem kterého například rotuje.

5. Springs and Cascades

5.1. Springs

Spring = pružina, táhnout, klenout (velice těžko jde tento výraz správně přeložit). Při těchto tricích se z jedné ruky dostává balíček do ruky druhé, avšak kartu po kartě. Tento efekt se odehrává v desetinách sekund.

5.2. Cascades (kaskády)

Obdobné jako Spring, ale u Cascade se karty většinou míchají. Často za použití známého Faro Shuffle.

6. Aerials (vzdušné)

Využitím fyzikálních zákonů, jako je gravitace, tření, odpor vzduchu atd., vznikají triky, kdy balíček nebo jeho části létají kontrolovaně vzduchem. A to bez pomoci gimmicků.

 

7. Twirls (kruhovité)

Karta se točí na prstě nebo se kroutí mezi prsty umělce. Tak nějak by se dalo popsat toto odvětví. Lze samozřejmě rotovat mezi prsty i více karet najednou.

 

8. Table stuff (triky na stole)

Tyto triky budeš určitě znát z filmů kde krupiér dělá triky na herním stole. Cardista však nemá tak přísná pravidla jako v kasinu, a tak jeho triky na stole budou kreativější.

 

9. Cardestroy (ničení karet)

Karty, které využiješ k tomuto umění, budou zohýbané nebo nastřižené. Využiješ tak nového tvaru díky ohnutí nebo zasunutí do sebe díky nastřižení atd.

10. Cavity

Obdobné jako předchozí, protože pro tyto triky musíš karty mírně poničit. Vytvořením různých děr v kartách lze jejich rohy a hrany do sebe zapasovat a vytvářet tak unikátní triky.

11. Integrate (sjednocování)

Kombinování karet s různými předměty denní potřeby na vytváření ještě zajímavějších efektů. 

[Autor-dejf]