Jak pájet FPV dron - návod
Pájení je nedílnou součástí tohoto koníčku. Jestli se již nějakou dobu věnuješ létání s FPV dronem, nejspíše jsi se s pájením již setkal(a). Pokud jsi v tomto koníčku nováček, pájení se v budoucnu pravděpodobně nevyhneš.
I nejlepší pilot občas s dronem nabourá - pokud se ti při pádu poškodí nějaká komponenta nebo se uvolní drátek, bude potřeba to opravit.
Co je potřeba k pájení
První věc, kterou budeš potřebovat, je páječka. Ideální na drobné pájení je pájecí pero např. TS101 s regulovatelnou teplotou, displayem a vyměnitelným hrotem pro různé typy elektroniky. Nicméně většinu spojů zvládneš i s low-budget páječkou za 400 Kč.
Dále potřebuješ cín. Je potřeba vybrat kvalitní s vysokým obsahem olova, aby se snadno pájel a vytvářel kvalitní spoje.
Další pomůcky, které ti pájení značně zjednoduší
Kalafuna - používá se pro lepší přilnavost cínu na hrot a pájený kov.
Isopropylalkohol - jedná se o chemický prostředek pro očištění a odmaštění komponentů. Po očištění se rychle odpaří, a nemusíš se tedy bát zkratu nebo koroze kovových částí.
Třetí ruka - zní to jako kamarád, akorát ti do toho neremcá. Jde o kolíčky, které ti přidržují komponenty, na kterých zrovna pracuješ.
Pájecí podložka - v naší nabídce najdeš silikonovou pájecí podložku. Má přihrádky na šrouby (některé jsou i magnetické) a rozhodně se nemusíš bát, že bys ji propálil.
Odsávačka cínu - jsou dvě varianty, buď odsávací lanko, které je pomalejší, ale bezpečnější, nebo odsávačka cínu. Píst na pružině odsaje přebytečný cín rychlým nasátím vzduchu.
Drátěnka - je z měkkého kovu, aby nepoškrábala hrot tvojí pájky. Používá se na očištění hrotu od špíny a přebytečného cínu.
Příprava před pájením
Připrav si pracovní plochu! Je možné, že se horkým hrotem něčeho omylem dotkneš, takže by na stole neměly být třeba plastové sáčky nebo jiné hořlavé či snadno spalitelné věci. Taky je dobré si rozvrhnout, co kam přijde, než si nažhavíš pájku, a mít připravené nástroje po ruce tak, aby ses nespálil(a) při nahýbání přes stůl.
Jdeme pájet!
Pokud je to tvoje první pájení, tak doporučujeme si na něčem potrénovat a získat pár zkušeností. K tomu je ideální elektronická stavebnice Vánoční stromeček s LED. Vyzkoušíš si pájení na něčem, co nestojí tisíce, a je to zároveň i originální vánoční ozdoba. Pájení je poměrně jednoduchá činnost a po krátké praxi budeš vytvářet velmi dobré pájené spoje.
Krok 1
Zkontroluj, jestli je povrch pájecí plošky čistý, bez oxidace. Mnohdy pomůže otřít povrch desky isopropylalkoholem, který odstraní všechny nečistoty. Po očištění se nikdy nedotýkej ploch, které mají být pájeny, abys je znovu neomastil(a).
Drátové vývody součástek časem podléhají oxidaci, proto je důležité odstranit všechny oxidy. Často pomůže lehce oškrábat vrchní vrstvu drátu nebo použít kalafunu.
Krok 2
Nahřej páječku přibližně na 320°C pro kvalitní olovnatý cín. Na roztavení cínu by měly stačit menší teploty, ale my potřebujeme hlavně nahřát pájecí plošku nebo kabeláž, aby se s ní cín pořádně spojil.
Až bude páječka nahřátá, rovnou si trochu cínu nanes na hrot. Měl by se snadno chytit a nevytvářet kuličky, jako by se hrotu bál. Z taveniny půjde trocha kouře - ale neboj, je to vypékající se kalafuna z cínu.
Krok 3
Jestli ti to doteď nepřišlo zajímavé, tady to začne. Důležité je si uvědomit, že páječka slouží k zahřátí pájecí plošky nebo kabeláže - až o to by se měl tavit cín, aby vznikl kvalitní spoj.
Přilož pájecí hrot páječky s trochou cínu na pájecí plošku, tím ji začneš zahřívat. Přilož cín na pájecí plošku v těsné blízkosti pájecího hrotu. Po malé chvíli by pájecí ploška v blízkosti pájecího hrotu měla začít cín roztápět a cín by se měl krásně rozlít po pájecí plošce. V tu chvíli napočítej do tří a hrot páječky odendej.
Krok 4
Nyní si připrav kabeláž, odstraň si na konci trochu bužírky a oholenou kabeláž prsty zatoč tak, aby se kabel netřepil. Jestli si nevěříš, kabel, který chceš pájet, uchop pinzetou nebo kleštěmi.
Poté si na očištěný hrot přidej opět trochu cínu, popřípadě i kalafunu, a oholenou kabeláž prohřej tak, aby začala tavit a nasávat nový cín. Cín by se měl do kabelu postupně nasáknout. Nepřestávej, dokud nebude celý průřez kabelu pocínovaný. Jakmile se kabeláž hezky prohřeje a nasaje cín, odendej hrot páječky.
Krok 5
Nyní přichází na řadu to nejtěžší, a to spojit kabeláž s pájecí ploškou. A jaký je ideální postup?
Opět dej trochu cínu na hrot páječky, potřebujeme ho k dobré tepelné vodivosti. Ocínovanou kabeláž přilož na vrch bochánku, který sis vytvořil na pájecí plošce, a pomocí pájecího hrotu rozehřej pocínovanou kabeláž, která roztopí bochánek. Jakmile se kabeláž ponoří do bochánku, napočítej opět do tří a hrot odendej.
Krok 6
Po pájení je třeba zkontrolovat kvalitu spoje. To se nejsnáze provádí pohledem (vizuálně), nejčastěji pomocí lupy. Spoj by měl být na pohled lesklý. Pokud je matný a zrnitý, pak se vytvořil studený spoj. To je důsledkem dlouhého působení pájecího hrotu nebo tím, že během chladnutí spoje došlo k jeho posunu. Nejjednodušší nápravou je cín odstranit a spoj udělat znovu.
Na co si dát pozor
- V první řadě dávej pozor na sebe. Spálenina není moc příjemná - a to se ti stane raz dva, hrot je přeci jen rozpálený na 300°C.
- Zadruhé dávej pozor na plastové věci - můžou to být sluchátka, vrtule nebo plastový sáček od svačiny.
- Také dávej pozor, abys neprohřál zbytečně celou desku nebo součástky v těsné blízkosti pájené plošky. Může se uvolnit nějaká malá součástka.
- Kabeláž by neměla zasahovat mimo plošku a oholená část by měla být celá zalitá v bochánku z cínu. Důležitá je také kontrola vedlejších spojů - cín se ti nikdy nesmí slít s okolními ploškami nebo komponentami, po zapojení by došlo ke zkratu a celá práce by přišla vniveč.
Jak se starat o pájku
- Po každém použití pájecí hrot otři mírně navlhčenou houbičkou, popřípadě měděnou drátěnkou na to určenou.
- Než páječku odložíš do držáku, vždy špičku hrotu smoč čerstvým cínem.
- Vždy používej co nejnižší možnou pracovní teplotu.
- Nikdy nenechávej páječku „škvařit“ bez dozoru. Pokud páječku nepotřebuješ nějakou dobu používat, raději ji vypni.
Tipy a triky od nás
- Když chceš například opravit starý pájený spoj a nedaří se ti hrotem pájky roztavit starý cín, přidej trochu nového cínu - půjde to snadněji.
- Při pájení přívodních kabelů z baterky nedrž kabel ani XT60 konektor prsty, spálíš se.
- Nezapomeň elektroniku ošetřit lakem proti vodě a vlhkosti!
- Pokud máš páječku typu TS101 nebo Pinecil, kterou lze napájet z baterie nebo z powerbanky, tak si ji určitě vezmi s sebou na létání. Jeden uvolněný kablík dokáže znehybnit celý dron.
Oprava bez páječky nebývá možná a díky ní můžeš za 10 minut zase do vzduchu. Tak ať to lítá!
[Autor-Ája]