Lukáš a Soňa z Begleri Twister připravili výklad o jedné, ne až tak známé, antistresové hračce begleri. Základní hra s begleri sestává z pohupování a protáčení beadů, aby bylo možné měnit gripy. Více si ukážeme buď ve videu, nebo si o tom můžeš přečíst v našem článku.
Představení begleri, původ, na co je dobré a které je vhodné do začátku - vše se tady dočteš. Tak co, těšíš se?
Tip: Všechna begleri najdeš v kategorii begleri.
Begleri patří do kategorie Juggling, nezapomněls mrknout i tam?
Co to je begleri?
Begleri má původ v něčem, čemu my říkáme růženec. V Řecku se tomu říkalo komboskini, kolem roku 1920 z toho vznikl komboloi a na přelomu tisíciletí vznikl tento finální koncept, kterému my říkáme begleri. Dnes již tedy begleri slouží jen jako žonglovací pomůcka, ale pořád má v sobě onoho spirituálního ducha.
Co se týče antistresových účinků, nečekej, že tě begleri uklidní ihned, jak jej vezmeš do ruky. Většinou totiž nováčci, kteří s tím neumí, se spíše tak trošku trápí. Jakmile si na to ale člověk přijde a ví, co s hračkou dělá, rozhodně ho to začne víc a víc uklidňovat. Prostě většinou to, co je nové, na nás má frustrující účinky.
"AHA!" moment
Begleri Twister se zaobírají spíše filozofickým směrem a snaží se ve všem najít souvislosti, spojitosti a jakýkoliv hlubší význam. Lukášovým zajímavým poznatkem je to, že vlastně v každé situaci, která nám hned zezačátku nejde (například učení se skládat Rubikovu kostku nebo létat s dronem), jsme frustrovaní, ale jakmile nepřestáváme a po snaze docílíme takového toho "aha" momentu, pak už nás daná věc nepustí. Víme, že jsme o něco usilovali a dosáhli toho. Každé jednotlivé zlepšení je pak jednodušší a uspokojuje nás čím dál víc. Vystoupit z komfortní zóny prostě není nikdy na škodu.
U begleri se postupně začíná dostavovat právě onen antistresový efekt, dokáže poskytnout konejšení, uklidnění a společnost - a taky může nabýt formy talismanu, pokud ho někdo dostane od někoho, koho má rád.
Jak k begleri přijdu?
Begleri může být skvělou pomůckou například při učení se na zkoušky - a to ani nemusíš umět vícero triků, stačí ti jeden, který budeš opakovat pořád dokola, zaměstnáš tak neposedné ruce a učivo ti půjde do hlavy samo. Navíc naučit se do samého začátku jen jeden prvek je vlastně to nejlepší, co můžeš udělat - zcela tak ovládneš jeden trik a pak kdykoliv, když se budeš chtít učit něco nového a nepůjde ti to, budeš se moct vrátit k tomu, co už umíš, a nebudeš tolik frustrovaný. Ten jeden jediný prvek, co ovládáš, ti totiž vždy připomene, že už jsi to jednou dokázal, a tak zvládneš i něco nového. A to se vracíme zase k aha! momentu.
Na druhou stranu - pokud budeš pořád dokola motat jeden a ten samý trik a budeš odmítat se učit něco nového, vybuduješ si špatné návyky, špatnou svalovou paměť. Může tak nastat, že zamezíš naučení svalů k nějakému jinému triku, a učení se nových věcí tak pro tebe bude výrazně složitější.
Shrnuto podtrženo - nejlepší je naučit se jeden trik a pak k němu postupně přidávat další - neuč se rozhodně celou abecedu triků naráz, ani neopakuj pořád dokola jediný trik. Můžeš se naučit třeba tři triky a pak je mezi sebou mixuj a tvoř si vlastní komba.
Jen motorická pomůcka, nebo něco víc?
V dnešní době je begleri známé spíš jako motorická hračka, což je dobré například u dětí - pomáhá jim se učit jemnou motoriku. Ze všeho nejdříve ale děti samozřejmě musí ovládat nejdřív hrubou motoriku (chodit, skákat, běhat). Teprve potom může dítě začít ovládat jemnou motoriku - ovládání jednotlivých prstů, což plno malých dětí ještě nezvládá. Begleri má právě tu výhodu, že zapojuje i prsty, které nejsou až tak používané, třeba malíček.
Na jemnou motoriku dále navazuje i motorika mluvidel (správné vyslovování hlásek), kterou begleri svým kladným působením na hemisféry ovlivňuje taky.
Ještě nutno podotknout, že třeba to, že jsi se narodil jako pravák, neznamená, že nemůžeš umět úplně stejně používat i druhou ruku - někdo třeba odjakživa nemá problém s používáním obou rukou nastejno, někomu to zase trvá dobu, než určité pohyby do druhé ruky dostane. Nic ale není nemožné a s begleri si právě tuto schopnost můžeš procvičit.
Zajímavost: Věděls, že v cardistry se ve většině triků používá hlavně opačná ruka, než je tvoje dominantní?
Kostrukce
Už víme proč, zbývá co a jak. Begleri má spoustu různých designů - sto lidí, sto chutí. Každý design může být jiný. Liší se především beady a stringem. String je v překladu provázek, bead je závaží na konci stringu. Někdy je na konci stringu zafixované a jindy tam může být jen volně protažené.
Monkey´s Fist alias nejlepší begleri do začátku
Pro nováčky se nejvíc doporučuje design zvaný Monkey´s Fist - bead je zauzlován v "opičí pěsti". Je ideální proto, že má vyvážené těžiště v beadu, hezky se vleze do dlaně a nevykluzuje z prstů. Uzel může být buď ze tří vláken, nebo ze čtyř. Vlákno je z nylonu a nazývá se paracord (doslova padákové vlákno) - u begleri se používá paracord 550 - nejsilnější, paracord 425 a paracord 100 - nejtenčí. Pocitově se liší v měkkosti, nejtlustší bead je v ruce měkkoučký, kdežto tenký paracord je spíš ostrý - ale díky tomu aspoň snadno poznáš, kde v prstech se nachází.
Ideální délka stringu
Délka stringu především definuje, jestli bude begleri hratelné, nebo ne. Samozřejmě záleží na tvých dovednostech, ale přeci jen k krátkým begleri se dělají jiné triky než s tím dlouhými. Proto je tady taková pomůcka, která ti dá aspoň nějaký orientační bod.
String si uchop z vnější strany mezi malíček a prsteníček tak, abys bead měl jakoby v dlani - tomu se říká low grip. Zbytek stringu si obtoč vnější stranou ruky přes prsty dovnitř. V téhle situaci by měla spodní hrana pevného beadu a vrchní hrana volného beadu tvořit jednu linku. Od tohohle momentu bys měl zjistit, jestli ti vyhovuje spíš kratší, nebo delší string - najdeš si svoje preference a můžeš se vydat cestou buď tzv. dlouhé hry, nebo krátké hry.
Long game neboli dlouhá hra
Tohle je asi nejoblíbenější verze begleri - umožňuje dělat spoustu rolovaček, přehozů, namotávání na prsty... Zkrátka umožňuje největší počet žonglovacích triků a nabízí nejvíc možností. Je to tedy spíše pro šílený freestyle.
Short game neboli krátká hra
Tahle verze begleri je spíš taková poklidná, jemná, nenápadná a spočívá v lehkém přehazování z jednoho gripu do druhého nebo v tzv. G transferech a podobných miniaturních prvcích. Short game je tedy nejlepší pro opakovačky (repeaters) - opakování triku pořád za sebou, když se třeba snažím jen zkrátit volnou chvíli. Nevyžaduje to tolik soustředění a působí to hodně antistresově.
Všechno ale záleží na momentální chuti. To, že existuje long game s dlouhým stringem a short game s kratším stringem, neznamená že si hry nemůžeš užít s jinak dlouhým stringem - přizpůsob si svou hru tak, jak jen potřebuješ!
Tip: Pokud máš dlouhý string na long game a chceš si zahrát short game, udělej si uzlík někde uprostřed stringu.
Které begleri vybrat?
Z principu nejdřív řekneme, které begleri do začátku NEdoporučujeme. Trend časem šel tak, že se začal string ztenčovat a beady byly těžší a těžší a menší a menší. Ve výsledku tedy dnes je nejpopulárnější begleri s těžkými malými beads a tenkým stringem. Tohle je ale výsledek postupného vývoje a lidé, kteří nahrávají různá begleri videa na YouTube, určitě s takovými begleri nezačínali - začínali spíše na lehčích a větších beadech a pravděpodobně i tlustších provázcích.
Zajímavost: Když begleri ještě nebylo tak populární a lidé si ho vyráběli doma, jako string používali obyčejnou tkaničku a jako beads matky.
Pro začátek tedy nejdou vhodné malé kovové beady na tenkém provázku. Malé kovové beady jsou určeny k tomu, aby snadno prolétly mezi prsty, takže jsou velmi vhodné spíše pro pokročilé, kteří už ovládají nějakou tu sadu triků. Pro začátečníky je to ale příliš náročné. Je to jako kdyby ses chtěl naučit na motorce a jako na první bys sedl na litrovou - je samozřejmě lepší začít od nižších objemů.
Co vřele doporučujeme začátečníkům?
Begleri Monkey´s Fist s průměrem skleněného beadu 25-26 mm je pro začátek asi to nejlepší, co můžeš zvolit. Nejen že beady jsou díky materiálu lehké, ale jsou i velké a nevyklouznou ti tak z prstů. Monkey´s Fist obecně má navíc výhodu v tom, že je úplně celý z paracordu (nylonového vlákna), takže když se s ním při tréninku strefíš do ruky, nebude tě to tak bolet, jako kdyby ses švihnul nepotaženým kovovým beadem. A zároveň ani nerozbiješ televizi, když by ti to čistě náhodou vylétlo.
A v dalším článku se můžeš těšit na různé begleri tríčky!
A nezapomeň, všechna begleri najdeš v kategorii Begleri!
[Autor-Ája]