Jak vybrat RC ovladač na dron?
V dnešním článku se pobavíme o tom, jak si vybrat vysílačku na koptéru tak, aby vyhovovala tvým preferencím!
Tip: Všechno vybavení k Drone Racingu najdeš ve stejnojmenné kategorii Drone Racing.
Definicí jsi pilot (přesněji tedy pilot bezpilotního letounu), ale sám do dronu nenasedneš, takže jak jej tedy budeš ovládat? Něčím, co na internetu najdeš pod výrazy: (RC - Remote Control) ovladač, rádio, vysílačka, controller, možná se objeví i jiné podobné názvy. Co ale víme, je, že je tím myšlena jedna a ta samá věc. V čem se jednotlivé modely vysílaček liší, jaké jsou důležité parametry a jak bys měl uvažovat při výběru?
Co je na vysílačce důležité?
1) Komfort - přeci nemůžeš trénovat v nepohodlí!
2) Protokoly přenosu/možnost rozšíření - složitější kapitolka pro fajnšmekry.
3) Dosah - nechceš přeci havarovat.
Pohodlí při letu je stěžejní!
Od svojí vysílačky samozřejmě chceš, aby tě dokonale přenesla do tvého stroje, tedy koptéry. Pocit, který máš při držení rádia je něco, co tě provází po celou dobu letu, dokonce i na simulátoru nebo jen tak zavěšeném rádiu na krku.
Tip: Vysílačku vyzkoušej před koupí, abys poznal, jak ti padne do rukou. Vyzkoušet ji můžeš u nás na pobočce.
Nejlepší je si osahat více vysílaček.
Jsou dva způsoby ovládání
Možná už víš, že při ovládání dronu se používají dva způsoby ovládání (pokud tedy nemluvíme o někom, kdo se rozhodne rádio ovládat třeba nohama). Páčkám se říká gimbal stick.
Prvním způsobem držení páček na rádiu je pinching. Spočívá v tom, že páčky uchopíš mezi palec a ukazováček, nic těžkého. Dva prsty pomáhají být preciznější a plynulejší, máš v nich větší cit - a ten je u Drone Racingu někdy fakt dost potřeba. Každý milimetr dokáže ovlivnit spoustu situací.
Nebo se můžeš rozhodnout pro thumbing - na páčku shora přiložíš palec a ovládáš to podobně jako konzolový ovladač. Někomu to tak prostě vyhovuje a padne do ruky víc. Ovšem - jak jsme již zmínili, při používání jednoho prstu nemáš tak dobrý cit, navíc ti páčka může jednoduše vyklouznout. Výhodou thumbingu je rychlost.
Při použití dvou prstů máš fyzicky menší rozsah pohybu, proto jsou na to vhodnější menší vysílačky. Samozřejmě pokud jde o vysílačku pro dítě, taky je lepší zvolit menší model.
Při zkoušení RC ovladače si především vyzkoušej celý rozsah ovládacích páček. Pokud kdekoliv v rozsahu cítíš i jen lehce nepříjemné napínání prstů nebo prsty naopak příliš krčíš, zvol menší, resp. větší ovladač.
Na druhém místě komfortu je vzdálenost přepínačů (switches) - to jsou, nejčastěji kovové, páčky, na které si nastavuješ funkce jako přepínání módů (angle, horizon, acro) nebo zapínání motorů. Na nejrychleji dostupném přepínači si tak později nastav arm/disarm tvého dronu, nechceš přeci, aby vypínání vrtulí při přistávání bylo nepohodlné.
Jak vidíš, pohodlí není jen o příjemné povrchové úpravě (i když super povrch je jistojistě výhodou!) nebo tvaru, který ti padne do rukou. Zvážit bys měl i hmotnost - některá rádia jsou lehká a snadno je udržíš ve kterékoli pozici, zato některé vysílačky jsou větší a těžší. Proto je tu možnost si vysílačku připnout kolem krku pomocí popruhu. Ten připni do kovového očka na vysílačce a délku si nastav podle vlastních preferencí.
RC protokoly a systémy
Spojení mezi tvou vysílačkou a přijímačem na dronu se přenáší pomocí elektromagnetických vln - stejně jako telefonní signál. Z toho vyplývá, že aby se ti někdo do ovládání naboural, potřeboval by nějaké protokoly a druhy přenosu.
Nejde čistě jen o bezpečnost, různé protokoly mají své výhody a nevýhody - ty si musíš vybral konkrétní systém přijímače k tvojí vysílačce.
Některé systémy mají i telemetrii - přenáší informace z dronu do vysílačky.
Tip: Všechny přijímače najdeš v kategorii přijímače.
Frsky
Výrobce RC systémů Frsky používá dva hlavní protokoly - ACCST a ACCESS.
ACCST je starší, ale používanější. Přijímače (receivery) jsou pro něj levnější a výrobci s tímto přijímačem často dodávají i vysílačky.
ACCESS je novější protokol od Frsky, který však používá čistě jen tato firma. Přináší některé nové funkce, které záleží především na technologii v přijímačích.
TBS
Tracer a Crossfire - to jsou dva systémy, které společnost TBS vyrábí.
Tracer je zaměřený na nízkou odezvu (latenci) za cenu dosahu - ten není příliš velký - využívají ho profi závodníci, kteří dosah nepotřebují. Crossfire je komunitou prověřený a má obrovský dosah - velké antény v porovnání s ostatními. Tento systém je používán do závodních koptér, pro long range drony a i pro freestyle piloty, kteří potřebují prostřelit zeď.
Crossfire je spolehlivý a snadno se používá.
ELRS
V dnešní době se rozmáhá open source projekt ExpressLRS - jeho úkolem je dosáhnout co nejlepšího možného výkonu ve spojení rychlosti, latence i rozsahu. Je jedním z nejdostupnějších a nejrychlejších RC systémů a přitom je výkonný a má dobrý dosah. Je podobný Crossfire, ale jeho instalace je složitější, proto ho doporučujeme spíše zkušenějším pilotům.
Nejzákladnější Flysky, Redpipe - protokoly speciálně pro whoopy, závodní systém Ghost. Je toho spousta. Tyto nejsou ale tak běžné, proto tě s nimi nebudeme zatěžovat.
All-in-one stack TinyHawk III, ve kterém už je přijímač od Frsky.
Pilotova technická vsuvka o frekvenci a modulaci
Tato část článku je spíše pro fajnšmekry - pokud tedy hledáš dárek pro syna, přečíst si ji můžeš, ale v rozhodování ti to nejspíš tolik nepomůže. Pilot David si pro tebe připravil technický proslov o frekvencích a modulacích.
Žijeme v moderním světě - každá druhá věc něco vysílá nebo přijímá (probíhá přenášení dat). Pro nás jsou důležitá povolená pásma 868 MHz (v EU), 2,4 GHz a 5,8 GHz. Čím větší frekvence, tím více dat lze převést. Na druhou stranu, s vyšší frekvencí klesá vlnová délka a tím i prostupnost materiálem nebo i atmosférou.
5.8 GHz se používá k přenosu videa, protože chceme co nejkvalitnější obraz (což je hromada dat). Na ovládání tedy zbývají ještě dva pásy.
2.4 GHz je nejčastěji používaný pás a systémy v něm mají velmi rychlou odezvu a je vysoká obnovovací frekvence (refresh rate). Obnovovácí frekvence nám říká, kolikrát za sekundu se obnoví příkazy vysílané ovladačem. Pro rychlé pohyby i plynulé lety je třeba vysoká obnovovací frekvence.
868 MHz používá například Crossfire. Systémy na této frekvenci mají dosah i několik desítek kilometrů za cenu nižší obnovovací frekvence).
V FPV se používají dva typy modulace - LORA a FLRC. Je to stejné, jako když tvoje autorádio používá AM nebo FM.
FLRC slouží pro ještě rychlejší přenos dat - je super pro závodění a krátké vzdálenosti. Namísto toho LORA vykazuje obrovský dosah.
Tip: Pod vysílačkami máme vždy uvedeno, které protokoly podporují. Pokud nejsi spokojen se základními systémy, některé vysílačky lze rozšířit o externí modul!
Co k provozu vysílačky není nutné, ale stejně se hodí
Hallovy senzory - velmi vítané jsou senzory pozice páček. Vhodné jsou pro přesnost a vydrží déle než odporové senzory.
Velikost obrazovky - pokud máš problémy s malými písmeny, doporučujeme větší velikost obrazovky na vysílačce. Některé vysílačky ale displej vůbec nemají a také se bez toho dá létat.
Možnost připojení k PC - skvělá možnost, kterou fakt doporučujeme, pokud se s dronem teprve učíš, nebo chceš trénovat nové triky, na které si samozřejmě v reálu netroufneš - můžeš si totiž vysílačku připojit k počítači a zalítat si v simulátoru. Ušetříš dost nervů, peněz a získáš potřebné zkušenosti k ovládání stroje.
Tip: Přečti si článek Jak létat s FPV dronem.
Množství přepínačů - na vysílačce musí být vždy nějaké minimum přepínačů, ovšem existují i vysílačky, které jich mají víc, a to ti dává větší prostor si ovládání přizpůsobit tak, jak se ti to bude hodit.
USB přijímač - lze propojit s vysílačkou pomocí Frsky protokolu a umožní ti simulátor ovládat bezdrátově, takže létání bude mnohem pohodlnější.
Něco o bateriích do rádia
Určitě znáš takové ty klasické tužkové baterky, co máš třeba v ovladači k televizi. Vysílačky k dronům nejsou výjimkou - většina z nich k napájení používá baterie jim podobné, 18650 Li-ion, a to proto, že se snadno udržují a mají velkou kapacitu. Další výhodou je možnost uchování v nabitém stavu, protože, jak jistě už víš z předchozího článku O bateriích do FPV dronů, LiPo baterie se doporučují nechávat v úložném napětí.
Nejčastěji k napájení potřebuješ dva články baterie, některým stačí i jeden. Vnitřní nabíjení baterií pomocí USB ti provoz vysílačky usnadní - pokud ho nemáš, baterie vyndej a nabij mimo rádio.
Vysílačky z RTF (Ready to Fly) setů aneb naši šampióni
Zajímá tě, které vysílačky z RTF setů mají dostatek přepínačů a nejsou žádné potíže s jejich ovládáním? My můžeme rozhodně doporučit ty ze setů TinyHawk III, EZ Pilot Pro a TinyGo.
EZ Pilot Pro a TinyHawk III vysílačky se navíc dají připojit k simulátoru a podporují Frsky D16, takže je můžeš používat i s jinými koptérami!
PC Simulátor - to nejlepší pro start FPV kariéry
Většina vysílaček má možnost připojení PC pomocí USB kabelu a následné nastavování (joystick, vypnutí interního RF modulu aj.) se může zdát složité. Proto je tu taky možnost využití USB přijímače. Tak už stačí jen mít nějaký simulátor (VelociDrone, Uncrashed nebo LiftOff). V aplikaci si pak po prvním připojení kalibruj rozsahy, přiřaď přijímače a ponoř se do letu!
Vylepšení vysílačky přes JR bay
Některé vysílačky se dají na spodní straně otevřít - to je šachta pro externí modul. Pokud tedy tvá vysílačka v základu nepodporuje některé přijímače a protokoly, můžeš do tohoto prostoru vložit rozšiřující modul (třeba Crossfire). Díky tomu se nemusíš řídit tím, co daná vysílačka podporuje nebo nepodporuje.
Nějaké (ale rozhodně ne všechny) vysílačky, které u nás pořídíš
Snad ti náš článek alespoň trochu pomohl a pokud bys měl stále nějaké nejasnosti, můžeš napsat na mail dejf@fyft.cz nebo se přijď poradit k nám na pobočku. Tak ať to lítá!
[Autor-Ája]