Jak vybrat RC ovladač na dron?

V dnešním článku se pobavíme o tom, jak si vybrat vysílačku na koptéru tak, aby vyhovovala tvým preferencím!

Tip: Všechno vybavení k Drone Racingu najdeš ve stejnojmenné kategorii Drone Racing.

Definicí jsi pilot (přesněji tedy pilot bezpilotního letounu), ale sám do dronu nenasedneš, takže jak jej tedy budeš ovládat? Něčím, co na internetu najdeš pod výrazy: RC - Remote Control, ovladač, rádio, vysílačka, controller, možná se objeví i jiné podobné názvy.

Výběr správné vysílačky pro FPV dron nebo jiný RC model, může být pro začátečníka velmi stresující záležitost. Na trhu je spoustu výrobců vysílaček, každá vysílačka je pro jiné účely, v různých tvarových variantách, s různými protokoly, jinou výbavou ve velkém cenovém rozpětí. A každému vyhovuje něco jinému.

Proto ti dnes poradíme, na co si dát pozor a jak vybrat správnou vysílačku právě pro tebe.

Co je na vysílačce důležité?

1/ Rozměr

Důležitým aspektem je pohodlné držení a kvalitní zpracování vysílačky, každému vyhovuje jiný tvar, hmotnost nebo nabízené funkce. Existují vysílačky půltové, hybridní a kompatkní.

Jsou dva způsoby ovládání

Možná už víš, že při ovládání dronu se používají dva způsoby ovládání (pokud tedy nemluvíme o někom, kdo se rozhodne rádio ovládat třeba nohama). Páčkám se říká gimbal stick.

Prvním způsobem držení páček na rádiu je pinching. Spočívá v tom, že páčky uchopíš mezi palec a ukazováček, nic těžkého. Dva prsty pomáhají být preciznější a plynulejší, máš v nich větší cit - a ten je u Drone Racingu někdy fakt dost potřeba. Každý milimetr dokáže ovlivnit spoustu situací.

ovládání dronu pinching

Nebo se můžeš rozhodnout pro thumbing - na páčku shora přiložíš palec a ovládáš to podobně jako konzolový ovladač. Někomu to tak prostě vyhovuje a padne do ruky víc. Ovšem - jak jsme již zmínili, při používání jednoho prstu nemáš tak dobrý cit, navíc ti páčka může jednoduše vyklouznout. Výhodou thumbingu je rychlost.

ovládání dronu thumbing

Při použití dvou prstů máš fyzicky menší rozsah pohybu, proto jsou na to vhodnější menší vysílačky. Samozřejmě pokud jde o vysílačku pro dítě, taky je lepší zvolit menší model.

Při zkoušení RC ovladače si především vyzkoušej celý rozsah ovládacích páček. Pokud kdekoliv v rozsahu cítíš i jen lehce nepříjemné napínání prstů nebo prsty naopak příliš krčíš, zvol menší, resp. větší ovladač.

Na druhém místě komfortu je vzdálenost přepínačů (switches) - to jsou, nejčastěji kovové, páčky, na které si nastavuješ funkce jako přepínání módů (angle, horizon, acro) nebo zapínání motorů. Na nejrychleji dostupném přepínači si tak později nastav arm/disarm tvého dronu, nechceš přeci, aby vypínání vrtulí při přistávání bylo nepohodlné.

Jak vidíš, pohodlí není jen o příjemné povrchové úpravě (i když super povrch je jistojistě výhodou!) nebo tvaru, který ti padne do rukou. Zvážit bys měl i hmotnost - některá rádia jsou lehká a snadno je udržíš ve kterékoli pozici, zato některé vysílačky jsou větší a těžší. Proto je tu možnost si vysílačku připnout kolem krku pomocí popruhu. Ten připni do kovového očka na vysílačce a délku si nastav podle vlastních preferencí.

Pultové vysílačky, převážně určené pro hardcore modeláře, kteří potřebují obrovské množství přepínáčů, barevný dotykový displej, dlouhou výdrž baterie a velké ideálně celokovové gimbaly. Tyto vysílačky jako například Radiomaster TX16 jsou navrženy především pro zavěšení na krk a ovládání gimbalů ukazováčkem a palcem, neboli pinchingem. Jak už jsem řekl tyto vysílačky jsou většinou velmi rozměrné a těžké.

popruhy na rc rádio

Hybridní rozměr vysílaček, kompaktnější tělo, ale full size gimbaly pro maximální přesnost ovládání. Hybridní vysílačky jsou většinou lehčí, mají menší počet přepínačů a jsou uzpůsobené pro pinching i thumbing (ovládání gimbalů palci). Tyto vysílačky jsou tedy nejoblíbenější volbou většiny pilotů. Oblíbený zástupce této kategorie je například Radiomaster Boxer nebo Radiomaster TX12.

 

Kompaktní vysílačky, každý z nás ví co je to Playstation a gamepad. Ano právě gamepadem jsou inspirovány kompaktní vysílačky, úchop těchto vysílaček je velmi ergonomický a gimbaly přímo vycházejí na dosah palců, takže gimbaly jsou většinou měnší, méně přesné a uzpůsobené pro thumbing, avšak někteří piloti i tak dokáží pinchovat na těchto malých vysílačkách. Naprostým ekvivalentem kompaktní vysílačky je například Radiomaster Pocket.

          


2/ Protokol a RC systém

Je potřeba dát si pozor i při výběru správného RC protokolu a případně i vysílacího výkonu naší vysílačky. Některá rádia se dodávají s vestavěným RC vysílačem, zatímco jiná mají šachtu pro externí modul, kterou lze použít k instalaci externích vysílacích modulů s různými protokoly. Externí modulová šachta vám poskytuje větší flexibilitu do budoucna při výběru vysílačky.

Jakmile se rozhodnete, který RC systém chcete používat, vaše možnosti při výběru rádia se výrazně zúží. Je důležité si uvědomit, že každý RC systém je uzavřený a nelze kombinovat přijímače a vysílače různých systémů. Nyní si řekneme něco o těch nejpopulárnějších RC protokolech.

ExpressLRS, zkráceně ELRS je open-source RC systém, který si získal popularitu díky své cenové dostupnosti, ultra nízké latenci a možnosti stabilního dosahu na vzdálenosti desítek kilometrů. Vyrábí se ve verzi 2.4GHz a 868MHz, avšak 868MHz není tak populární protože i s 2.4GHz se dá doletět dál než dosahne video signál. 

Díky open-source licenci může ELRS hardware, tedy přijímače a vysílače vyrábět kterýkoliv výrobce bez nutnosti platit licenční poplatky, proto je ELRS levnější než konkurenční uzavřené RC systémy. Navíc můžete pohodlně pořídit vysílačku od oblíbeného výrobce s integrovaným ELRS vysílačem. Proto, pokud pořizujete první vysílačku, doporučujeme vybírat vysílačku s ELRS.

 

TBS Crossfire je RC systém na frekvenci 868MHz s ultra dlouhým dosahem, schopný obousměrné komunikace. Systém vyvíjí celosvětově známa firma TeamBlackSheep. Výhoda toho systému je v jednoduchosti obsluhy, kdy se aktualizace přijímače provede automaticky během procesu párování s vysílačem, které se provádí jedním tlačítkem.

TBS CROSSFIRE R/C System

Díky frekvenci 868MHz systém nabídne neuvěřitelnou penetraci materiálu ale hlavně dosahem několik desítek kilometrů. Oproti ELRS je tento systém uzavřený a lehce dražší, zároveň systém pomalu upadá z důvodu ukončení aktivní výroby, takže tento systém už je dnes těžší pořídit a není tedy tak perspektivní.

TBS Crossfire Micro TX V2 Starter Set with Nano SE Receiver

TBS Tracer je RC link využívající pásma 2.4GHz, stejně jako ELRS. Mezi jeho největší přednosti patří vysoká obnovovací frekvence a daleký dosah. Tracer vychází z TBS Crossfire a stejně tak je snadné Tracer používat, nastavit a spárovat. Oproti Crossfiru nabízí vyšší obnovovací frekvenci, menší latenci a menší antény. Tracer také podporuje funkce jako bezdrátový update firmware, auto-bind, multi-bind, LUA skripty, telemetrii a další. Jeho popularita stejně jako v případě Crossfiru klesá kvůli konkurenčnímu ELRS.

ACCST a ACCESS je komunikační protokol vyvinutý firmou FrSky, společností zaměřující se na výzkum a vývoj, výrobu a prodej elektronických produktů a vestavěného softwaru v oblasti RC modeláření. Mezi jejich hlavní produkty patří vysílače a přijímače které naleznete v této kategorii, jedná se převážně o RC systém na frekvenci 2.4GHz. Bohužel ani z části nenabízí kvalit ELRS, Crossfire nebo Tracer a tak tento RC systém zůstává zajímavý pouze pro RC modeláře kteří létají na oči a nepotřebují velký dosah nebo nízkou odezvu ovládání.

3/ Vybavenost

V neposlední řadě máme samotnou výbavu vysílačky, ať už kvalitu zpracování, nebo kvalitu gimbalů či přepínačů, tak ale i možnost nabíjení vysílačky přes USB-C, zabudovaný Bluetooth pro simulátor, velikost displeje, operační systém vysílačky, sklopná nebo odnímatelná anténa, maximální výkon vysílače, přítomnost externí šachty apod.

Kvalita zpracování se může u vysílaček lišit a většinou úzce souvisí s cenou, dražší vysílačky mohou disponovat LED osvětlením, kovovými nebo koženými doplňky, barevným dotykovým displejem apod., to však neznamená, že nejdražší vysílačka je ta nejlepší zrovna pro tebe.

Gimbaly můžeme vzít v potaz dva hlavní typy, s Potenciometrem nebo s Hallovými senzory. Gimbaly s  potenciometrem jsou levnější, ale rychleji se opotřebovávají kvůli fyzickému kontaktu v kloubech kartáčů, které způsobují tření. Zatímco gimbaly s Hall Senzory používají magnety k určení polohy kniplu, a proto jsou odolnější a mnohem přesnější.

Módy ovládání, jedná se o rozložení ovládání gimbalů na vysílačce. Existují čtyři schémata ovládání, kdy se mění poloha plynového kniplu (gimbalu), který není centrovaný a nevrací se tedy do výchozí polohy. Neexistuje žádný správný nebo špatný mód a je to jen otázka osobních preferencí. Pokud si však nejste jisti, který režim zvolit, použijte mód 2, protože je to nejběžněji používaný režim mezi piloty. Většina rádií se také dodává v módu 2, tedy plyn je na levém gimbalu, ve svislém směru. Ve vodorovném směru na stejném gimbalu je otáčení doleva a doprava kolem svislé osy modelu. Na druhém gimbalu máme náklony doleva doprava a dopředu dozadu.

Přepínače jsou nezbytnou výbavou vysílačky, jsou použity k aktivaci dronu, aktivaci letových režimů a provádění dalších funkcí. Tyto přepínače mohou mít dvoupolohové  třípolohové, nebo to mohou být posuvníky a otočné knoflíky. Piloti FPV dronů avšak obvykle nepotřebují tolik přepínačů, jako potřebují piloti letadel.

Obvykle potřebujete pouze jeden spínač pro aktivaci motorů, další spínač pro bzučák a třetí spínač pro letové režimy.  I když mít více přepínačů může být jistě užitečné, nejsou v žádném případě nutné, pokud primárně létáte freestyle nebo závodíte.

Nabíjení u vysílaček bylo dříve velmi komplikované, většinou bylo potřeba baterie z vysílačky fyzicky vyjmou a nabít je v externí nabíječce. Dnes je většina vysílaček vybavena USB-C portem, podporující Quick Charge, tedy lze vysílačku nabít klasickou nabíječkou například od mobilu.

Operační systém vysílačky je firmware, který slouží jako uživatelské rozhraní, které vám umožní komunikovat s vysílačkou, nastavovat ji a ovládat váš dron.
V současné době je nejoblíbenějším firmwarem EdgeTX, je to open source firmware, který má velkou uživatelskou základnu. Většina vysílaček na trhu podporuje EdgeTX a je s ním i dodáván, což usnadňuje přenos nastavení do nového rádia při upgradu. EdgeTX je vysoce konfigurovatelný a nabízí podporu pro mnoho různých typů modelů. I když může mít pro začátečníky strmou křivku učení, znalosti získané jeho používáním budou z dlouhodobého hlediska neocenitelné.

Můžete se ještě setkat s OpenTX bývalým populárním firmwarem, který bohužel zaostává za EdgeTX, pokud jde o funkce a možnosti. Mezi další možnosti firmwaru patří FreedomTX, který je založen na OpenTX a používá se v TBS Tango 2 a TBS Mambo, nebo nejnovější rádia od FrSky, která používají ETHOS. Ale tyto firmware jsou specifické pro určitá rádia a většinou nejsou ideální volbou pro FPV hobby.

Vysílací výkon, důležitý parametr, čím vyšší vysílací výkon, tím větší dosah RC signálu a penetrace materiály.

Většinou platí to, že čím menší vysílačka, tím menší vysílací výkon. Vysílače se při používání zahřívají a kvůli menším rozměrům nelze vysílačky vybavit aktivním chlazením vysílače. Tak je jejich výkon omezen, aby jej bylo možné chladit pasivním chladičem.

Šachta pro externí modul, díky této šachtě lze do vysílačky připojit například externí vysílač na jiném protokolu, než máme integrovaný ve vysílačce. Vysílačka s touto šachtou se stává velmi perspektivní do budoucna. Místo nákupu celého nového rádia si můžete jednoduše zakoupit externí modul, který je kompatibilní s novým systémem. Existují dva rozměry externích modulů: modul JR a modul Lite (též známý jako nano a micro). Menší rádia většinou disponují Lite (Nano) šachtou a větší rádia JR (Micro) šachtou.

jr bay externí modul

Podpora simulátoru je pokud s FPV létáním začínáte, velmi důležitý parametr. Trénink na FPV simulátorech může být skvělý způsob, jak vybudovat svalovou paměť a procvičit si létání, aniž byste riskovali poškození vašich drahých komponent. Většina moderních rádií s EdgeTX nebo OpenTX má možnost připojit se k FPV simulátorům přes USB a jevit se počítači jako USB joystickový ovladač. Vysílačky a vysílače s ELRS dokonce podporují připojení s PC pomocí Bluetooth.

popis rc vysílačky

Tip: Vysílačku vyzkoušej před koupí, abys poznal, jak ti padne do rukou. Vyzkoušet ji můžeš u nás na pobočce.

Pilotova technická vsuvka o frekvenci a modulaci

Tato část článku je spíše pro fajnšmekry - pokud tedy hledáš dárek pro syna, přečíst si ji můžeš, ale v rozhodování ti to nejspíš tolik nepomůže. Pilot David si pro tebe připravil technický proslov o frekvencích a modulacích.

Žijeme v moderním světě - každá druhá věc něco vysílá nebo přijímá (probíhá přenášení dat). Pro nás jsou důležitá povolená pásma 868 MHz (v EU), 2,4 GHz a 5,8 GHz. Čím větší frekvence, tím více dat lze převést. Na druhou stranu, s vyšší frekvencí klesá vlnová délka a tím i prostupnost materiálem nebo i atmosférou.

5.8 GHz se používá k přenosu videa, protože chceme co nejkvalitnější obraz (což je hromada dat). Na ovládání tedy zbývají ještě dva pásy.

2.4 GHz je nejčastěji používaný pás a systémy v něm mají velmi rychlou odezvu a je vysoká obnovovací frekvence (refresh rate). Obnovovácí frekvence nám říká, kolikrát za sekundu se obnoví příkazy vysílané ovladačem. Pro rychlé pohyby i plynulé lety je třeba vysoká obnovovací frekvence.

868 MHz používá například Crossfire. Systémy na této frekvenci mají dosah i několik desítek kilometrů za cenu nižší obnovovací frekvence).

V FPV se používají dva typy modulace - LORA a FLRC. Je to stejné, jako když tvoje autorádio používá AM nebo FM.

FLRC slouží pro ještě rychlejší přenos dat - je super pro závodění a krátké vzdálenosti. Namísto toho LORA vykazuje obrovský dosah.

Tip: Pod vysílačkami máme vždy uvedeno, které protokoly podporují. Pokud nejsi spokojen se základními systémy, některé vysílačky lze rozšířit o externí modul!

Něco o bateriích do rádia

Určitě znáš takové ty klasické tužkové baterky, co máš třeba v ovladači k televizi. Vysílačky k dronům nejsou výjimkou - většina z nich k napájení používá baterie jim podobné, 18650 Li-ion, a to proto, že se snadno udržují a mají velkou kapacitu. Další výhodou je možnost uchování v nabitém stavu, protože, jak jistě už víš z předchozího článku O bateriích do FPV dronů, LiPo baterie se doporučují nechávat v úložném napětí.

Nejčastěji k napájení potřebuješ dva články baterie, některým stačí i jeden. Vnitřní nabíjení baterií pomocí USB ti provoz vysílačky usnadní - pokud ho nemáš, baterie vyndej a nabij mimo rádio.

FPV Simulátor - to nejlepší pro start FPV kariéry

Většina vysílaček má možnost připojení PC pomocí Bluetooth nebo USB kabelu a následné nastavování (joystick, vypnutí interního RF modulu aj.) se může zdát složité. Proto je tu taky možnost využití USB přijímače. Tak už stačí jen mít nějaký simulátor (VelociDrone, Uncrashed nebo LiftOff). V aplikaci si pak po prvním připojení kalibruj rozsahy, přiřaď přijímače a ponoř se do letu!

opt_letani_na_simulatoru

Snad ti náš článek alespoň trochu pomohl a pokud bys měl stále nějaké nejasnosti, můžeš napsat na mail jirka@fyft.cz nebo se přijď poradit k nám na pobočku. Tak ať to lítá!

[Autor-Jirka]