Závodní drony od A do Z

Víš, co je to FPV dron a k čemu všemu se využívá? V tomto článku najdeš všechny informace.

Tip: Všechny drony najdeš v kategorii Drone racing

Co je FPV dron

Zkratka FPV znamená First Person View, tedy pohled z první osoby. Znamená to, že v brýlích (goggles) vidíš obraz přenášený z kamery umístěné na dronu. Je to tedy jako bys letěl ty sám. Kromě brýlí a dronu je nepostradatelnou součástí létání s dronem samozřejmě také vysílačka (controller), jinak řečeno také ovladač nebo radio.

Na první pohled je jasné, že dron je potřeba dobře ovládat, ale to tvoří asi jen jednu čtvrtinu tohoto koníčku. Ostatní tři čtvrtiny času se člověk věnuje opravám dronů, pájení, modelářství, nabíjení a studiu elektroniky a fyzikálních sil. Kromě toho je taky potřeba naučit se orientaci v prostoru.

Způsoby využití dronů

FPV létání zahrnuje 3 disciplíny: racing, freestyle a cinematic.

Racing

Racing neboli závodění je jen o jednom: být co nejrychlejší na složité trati. Tato disciplína samozřejmě zahrnuje hodiny a hodiny tréninku a na vrcholové úrovni je taky nejdražší. Piloti pro co nejvyšší rychlost chtějí jen ty nejvýkonnější komponenty té nejnižší hmotnosti – a to stojí peníze. Nehledě na to, že při tréninku si drona tolikrát rozbiješ, že těch nejlepších a nejdražších součástek budeš potřebovat opravdu hodně.

Freestyle

Freestyle neboli akrobatické létání je plné adrenalinu. Pilot předvádí své umění v přírodě nebo industriálním prostředí. S dronem dělá různá salta a jiné triky, čímž obohatí své záběry. V tomto směru je časté předhánění v tom, kdo provede větší šílenost, čím vším a jakým způsobem prolétne.

Cinematic

Kombinace techniky z racingu a umění z freestyle. Pilotům disciplíny cinematic jde o co nejkrásnější záběry krajiny, zajímavostí nebo pohyblivých předmětů, jde tedy o drony na focení a natáčení. Je libo cool videa mrakodrapů, letů ze skály nebo driftujících aut? Díky cinematic dronům existují takové záběry, jaké by dřív ani nebyly myslitelné – následování letícího šípu nebo prolétávání konstrukcemi hovoří za vše. S klasickými leteckými záběry se vůbec nedají srovnat.

Ať už se rouzhodneš pro jakoukoliv z těchto disciplín, vítej v komunitě! Komponenty se rychle vyvíjí, což je ukazatel narůstající obliby dronů a my se nemůžeme dočkat srazů a soutěží!

Tip: Přečti a poslechni si rozhovor s drone racerem Davidem Špačkem

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení