Drony s kamerou na natáčení a focení
Moderní drony s kamerou umí pořídit velice kvalitní fotografie a videa ve vysokém rozlišení. Ty lepší zvládnou snímky a záznamy stvořené jak pro filmovou tvorbu. Pro cestovatele nebo hobby fotografy je skvělý dron, který lze pohodlně schovat do batohu. Výběr je široký, neboť točení dronem je čím dál větším hitem. Lze pořídit stroj se zabudovanou kamerou, dron na GoPro nebo – pro opravdu profesionální fotografie – dron, na který připevníš fotoaparát a vynese i těžkou zrcadlovku. Cena není nízká, ale pro svoje celoživotní vzpomínky se vyplatí zainvestovat. Zobrazit více
Předtím, než si zvolíš natáčecí dron, odpověz si na základní otázku - Co vlastně budu s dronem točit?
Budu točit:
-
RYCHLÁ AUTA - zvol tedy výkonný dron, pravděpodobně 7".
-
DRIFTY - tam není rychlost dronu tak stěžejní. 5" dron je ideální. Klidně na rámu typu "deadcat", ať ti nelezou vrtule do záběru.
-
SJEZDY NA LYŽÍCH, KOLECH ATD. - to asi budeš blízko ke sportovci. Chrániče vrtulí pro jeho bezpečnost budou tedy super volba. Zvol Cinewhoop 3" a větší - to ať stíháš tu rychlost.
-
VNITŘNÍ PROSTORY - opět doporučujeme chrániče vrtulí. Kvůli ochraně okolí. Velikost dronu vol 3" a menší. Protože čím menší dron je, tím méně ruší. A taky míň rozfouká ubrousky na stole.
-
PRŮLET NAD NEBO MEZI LIDMI - zde jsou chrániče vrtulí nutností. Velikost dronu 3" a menší je ideál. Takhle minimalizuješ riziko nehody.
-
PRŮLET ÚZKÝMI PROSTORY - čím menší dron, tím lepší. Klidně 2".
-
PŘELET NAD HORAMI - jedna z cest větší Lion baterka, 7" dron a na něm klidně plnohodnotné GoPro. Nebo chceš do hor menší váhovou zátěž batohu? Klidně zvol 4-5" na Deadcat rámu (ať ti vrtule nelezou do záběru) s Naked Gopro nebo nějakou lehčí kamerku.
-
PROFESIONÁLNÍ ZÁBĚRY (NAPŘ. DO FILMŮ) - Povezeš-li na dronu drahou kameru typu RED Comodo, potřebuješ ideálně 8motorový dron, který má nejčastěji 2 motory nad sebou. Velikost dronu vol 5" a větší.
-
STATICKÉ ZÁBĚRY - ty s klasickým FPV dronem natočit nedokážeš. Budeš muset zvolit jiný dron - např. typu DJI Mavic apod.
-
COUVAJÍCÍ ZÁBĚRY - couvat před pohybujícím objektem nebo letět bokem na objekt bez náklonu je skoro nemožné. Dá se tak natáčet pouze pár sekund. Řešením je přimontovat na FPV dron např. 7" gimbal s kamerou. Tedy jeden pilot ovládá dron, druhý otáčí kameru na gimbalu.
Myslíš to s natáčením opravdu vážně? Vzdělávej se!
Pokud to s natáčením myslíš vážně, budeš se muset ponořit do další nekonečné nory a vzdělat se v této oblasti. Hodí se znát:
-
SHUTTER SPEED - experimentuj někde na poměru 1:2. Pokud tedy natáčíš na 60fps, dej shutterspeed 120 - získáš tak pěkné rozmazání na krajích čočky (tzv. Motion Blur)
-
ND FILTR - tyto "sluneční brýle" na čočku ti dopomohou dosáhnout Motion Bluru i ve slunečných dnech.
-
FLAT REŽIM - natáčet v tomto režimu není na škodu. Barvy se mohou sice zdát trochu "vyblité", ale to ti pomůže v postprodukci. Při editování videa dosáhneš totiž ještě hezčích barev. Ve video editoru pak můžeš použít tzv. LUT, což jsou přednastavené barvy právě na tvůj typ kamery.
-
STABILIZACE - chceš přece super plynulé pohyby, no ne? Při létání s FPV dronem je to ale bohužel skoro nemožné. Nabízí se tak dvě řešení. Zapnout stabilizaci v kameře (což ne vždy při všech světelných podmínkách funguje 100%), nebo stabilizovat pomocí gyro dat z dronu při editování videa.
Toto by ti jako základní info mohlo stačit. Správný FPV pilot se ale dobrovolně pořád v této oblasti vzdělává. Proto, pokud si jdeš tvrdě za svým cílem, neváhej prolustrovat naše články v sekci Drone Racing články.
Jednoznačně pak doporučujeme tyto dva články: