Jak se hrají Pokémon karty (Návod)

O Pokémonech už někdy slyšel snad každý. Původně videohry a později anime seriál, komiksy a hlavně: sběratelská karetní hra, které je v poslední době všude plno. Tady najdeš, jak se hraje.

Pokémon hra

Pokémon je podobně jako Magic: The Gathering sběratelská karetní hra (TCG = Trading Card Game). Hrají ji proti sobě dva hráči a každý z nich má balíček 60 karet – z toho max. 4 karty jednoho jména. Karet je několik typů: pokémoni, energie a trenéři (o tom níže).Karty energií nijak omezené nejsou, jen pokud bys chtěl používat speciální energie, které mají nějakou vlastnost, opět platí omezení 4 kopií jedné karty. Cílem je vyřadit 6 protihráčových pokémonů a tím vyhrát hru.

Tip: Níže najdeš průvodce Pokémon produkty. Všechny, které máme momentálně skladem, můžeš omrknout v sekci Pokémon. Pokud tě zajímají jiné TCG, podívej se do sekce Sběratelské hry.

Set Up hry

Předtím, než si představíme typy karet blíže, podívejme se na to, jak bude vypadat tvoje hrací plocha. Vpravo nahoře bys měl mít balíček karet, ze kterého si bereš. Pod ním je discard pile, tedy kupička odhozených karet – vyřazených pokémonů a použitých trenérů. Vpravo dole můžeš na fotce vidět karty, které jsou v ruce. Nahoře uprostřed je aktivní pokémon, který na sobě má energii a zranění – to si vysvětlíme níže. Je to ten, který útočí na soupeřova pokémona a na kterého je útočeno soupeřovým pokémonem. Aktivní pokémon může být vždycky jen jeden. Pod ním je lavička (bench), na které může být maximálně pět pokémonů. Když je pokémon vyvinutý, počítá se stále jako jeden. Když je tvůj aktivní pokémon poražen, jde na discard pile i s energiemi, které na něm jsou. Na jeho místo nastoupí pokémon z lavičky, kterého si vybereš. Pokud v tu chvíli žádného pokémona na lavičce nemáš, prohrál jsi hru. Vlevo nahoře vidíš 6 prize karet. Ty bys měl mít vyskládané tak, aby bylo vidět, kolik jich ještě máš, protože když je všechny získáš, vyhráváš hru.

Pokémon setup hry

Typy karet

1. Pokémoni

Ty můžeme ještě rozdělit na Basic a evoluční. Basic pokémona můžeš vyložit z ruky rovnou na lavičku, evolučního jen na příslušného basic pokémona na lavičce. Tím se ti pokémon vyvine. Evoluční pokémoni jsou označeni jako Stage 1 nebo Stage 2, na kartě to najdeš nahoře vlevo vedle jména. Když už je Basic pokémon jedno kolo ve hře, můžeš ho vyvinout (z Basic pokémona můžeš udělat Stage 1 a ze Stage 1 udělat Stage 2). Platí ale, že každého pokémona můžeš vyvinout jen jednou za kolo.  

Rookidee-Corvisquire-Corviknight evoluce

2. Trainer karty

Karty trenérů mají většinou jednorázový efekt. Buď si kvůli nim lízneš určitý počet karet nebo si třeba v balíku vyhledáš pokémona. Všechno je na nich napsáno (v angličtině). Když efekt zahraješ, karta trenéra jde na discard pile.

Trenéry můžeme rozdělit na tři podskupiny: Supporter, Item a Stadium.

Supporter kartu můžeš zahrát jen jednu za kolo.

Trainer Supporter

Itemů můžeš zahrát neomezené množství za kolo. Tyto trainer karty mají ještě poddruh: Tool. To je vlastně vybavení, které můžeš přidat na pokémona a dát mu tak nějakou schopnost, kterou tool popisuje. Každý pokémon ale může mít na sobě jen jeden tool.

Trainer ItemTrainer Item Tool

Stadium – stadiony – jsou karty, které mění podmínky pro oba hráče. Můžeš zahrát jednu za kolo a jestli už předtím byla vyložená jiná, platí vždy ta novější a stará jde na discard pile.

Trainer Stadium

3. Energie 

Karty, kterých můžeš mít v balíku neomezené množství. Nemají žádné schopnosti samy o sobě, ale jednou za kolo můžeš energii vyložit na nějakého svého pokémona. Pokémoni pak mají schopnosti, které se řídí podle počtu energií, které na nich jsou. I to najdeš napsané na kartě pokémona – ve spodní části. Typy energií jsou označeny různými symboly a barvami a když je místo symbolu bílé kolečko s hvězdičkou, znamená to, že na typu energie nezáleží.

Typy energií                Pokémon Duraludon

Části karty

Jak už jsi mohl vidět výše, na kartách je toho hodně napsáno. Teď si vysvětlíme, co jednotlivé věci znamenají.

Basic/Stage 1/Stage 2

Vlevo nahoře na kartě pokémona najdeš nápisy Basic nebo Stage 1 nebo Stage 2. To jsme si vysvětlili už u typu karet pokémon výše.

Stage 1

Životy

Vpravo nahoře na kartě pokémona najdeš životy. Jakmile je pokémonovi ubráno v souboji toto číslo, je poražen a jde na dicard pile.

Zacian životy

Typ energie

Hned vedle životů je symbol typu energie, kterou pokémon používá. Barva hraje roli i pro Weakness a Resistance.

Zacian typ energie

Weakness & Resistance

Vlevo dole jsou údaje weakness a resistance. Ty udávají výhody a nevýhody proti různým pokémonům. Třeba někteří pokémoni dostávají od některých dvojnásobek zranění apod.

Zacian WeaknessZacian Resistance

Útok a abilita

Ve spodní polovině karty najdeš informace o tom, jak daný pokémon útočí a kolik energie potřebuje na to, aby mohl zaútočit. Někdy je tady i červeně vyznačená abilita, na kterou není potřeba energie. Ta se dá použít jednou za kolo a dá se použít i když je pokemon na lavičce.

ÚtokAbility

Retreat cost

Vpravo dole je tzv. retreat cost. Ten značí, kolik energií musíš z pokémona sundat, když ho chceš dát z pozice aktivního na lavičku (vyměnit ho za jiného z lavičky).

Retreat cost

Průběh hry

Na začátku si hráči hodí mincí a kdo vyhraje, ten začíná. Hráči si ze zamíchaného balíčku vezmou 7 karet a po zbytek hry už můžou mít v ruce, kolik karet chtějí. Pak hráči vyloží na stůl svého prvního aktivního pokémona, a to lícem dolů, aby nebyl vidět. Kdybys v ruce neměl žádného Basic pokémona, kterého bys mohl vyložit, čeká tě mulligan – tedy zamíchání karet zpátky do balíčku a líznutí nových sedmi karet. Protihráč si pak vezme jednu kartu navíc. To můžeš opakovat do té doby, než budeš mít v ruce aspoň jednoho Basic pokémona. Za každý mulligan si ale protihráč vezme další kartu a to ho zvýhodňuje. Po vyložení aktivního pokémona oba hráči vykládají pokémony na lavičku, opět lícem dolů. Pak oba hráči vezmou horních 6 karet z balíčku a dají je lícem dolů bokem – vytvoří si z nich prize karty. Ty si pak postupně během hry hráči berou do ruky, když protihráči zničí pokémona. Jakmile si vezmeš všech 6 prize karet, znamená to, že jsi zničil protihráči 6 pokémonů a vyhrál jsi hru.

Po vyložení prize karet hráči odhalí své aktivní pokémony i pokémony na lavičce tím, že je otočí lícem nahoru. Pak začíná hra. První hráč nemůže v prvním kole hrát Supporter karty ani útočit. Na začátku každého kola si hráč vezme jednu kartu z balíčku a pak může hrát nebo vyvíjet pokémony, dávat na ně energie (jednu za kolo), hrát trenéry apod. Na konci kola pak hráč může zaútočit aktivním pokémonem: řekne, že útočí a který útok používá. Pokud jeho útok udělá protivníkově soupeři nějaké zranění, na zraněného pokémona se dají žetony nebo kostky, které označují, kolik životů mu bylo ubráno. To se pak sčítá za všechna kola. Hráč ale může ukončit kolo i bez toho, aniž by útočil. Během protivníkova kola hráč nemůže dělat vůbec nic.

Cesty k vítězství

Vyhraješ buď tak, že protihráčovi vyřadíš 6 pokémonů a získáš tak všech svých 6 prize karet.

Druhým způsobem výhry je vyřadit protihráčova aktivního pokémona v momentě, kdy nemá na lavičce žádné další.

Třetí, ne tak zřejmý a obvyklý způsob výhry je ten, že si protihráč dobere všechny karty svého balíku. V tu chvíli, kdy by si měl líznout kartu a nemá odkud, prohrává.

Tipy na to, jak začít

Stáhni si Pokémon hru na počítač. Hraje se online a zdarma a stojí to za to.

Další možností je koupit si Theme deck. Nejen, že obsahuje předpřipravený začátečnický balíček karet, ale v balení najdeš i žetony, kterými budeš moct značit zranění pokémonů. Navíc jsou tyto decky podobně silné, takže když máš jeden ty a druhý kamarád, zahrajete si proti sobě vyrovnanou hru. Bonusem je i to, že produkty obsahují kartičku s kódem, který zadáš do počítačové hry a získáš tak ty karty, co máš fyzicky, i virtuálně.

Třetí a obrovsky důležitý tip je: kup si obaly na karty. Při hře budeš balíček nespočetněkrát míchat a když si karty obalíš, nezničí se. Navíc i ty nejlevnější existují v opravdu hezkých tematických designech.

Ostatní Pokémon produkty

Kromě Theme decků existují samozřejmě i jiné produkty. Začátečníkům opravdu doporučujeme předkonstruované balíčky, ale pro sběratele nebo pokročilejší by se mohly hodit i větší boxy. Ty většinou obsahují nějakou promo kartu a boostery, tedy balíčky náhodných karet, levných, ale i drahých. Boostery se dají koupit i samostatně nebo v booster boxech. Ještě existují blistery, ve kterých máš promo kartu (kvůli které ho většinou kupuješ), booster a minci, kterou využiješ ve hře – často je něco podmíněno házením mince, ne jen, který hráč začne.

Kromě karet si ale můžeš pořídit taky album, do kterého vystavíš a zároveň ochráníš svou sbírku.

Pro hráče se může hodit i tematická podložka.

 

[Autor-Sony]