Barvení miniatur – základová barva

Máš už složenou miniaturu? Před samotným barvením je dobré nanést na ni základovou barvu, tzv. undercoat neboli primer. Díky tomu budou na miniatuře dobře držet ostatní barvy.

Tip: Všechno, co by se ti při barvení mohlo hodit, najdeš v sekci Barvení a modelářství.
 

Undercoat barvy patří pod primery a jejich hlavním účelem je vytvořit hladký a rovnoměrný povrch pro nanášení dalších vrstev. Kromě toho zajišťují lepší přilnavost barev na miniaturu.

Undercoat můžeš nanášet štětcem nebo airbrushem, ale nejvhodnější je nanášení barvy sprejem. Pokud bude tvůj model z většiny světlý, použij Vallejo Spray Color - White. Pokud bude naopak tmavý, použij Vallejo Spray Color - Black.

Pokud ani jedno z toho, zvol barvu, která bude na tvé miniatuře dominovat. Můžeš si vybrat zlatý Retributor Armour, stříbrný Leadbelcher, šedý Grey Seer nebo modrý Macragge Blue (ten se hodí třeba pro miniatury Ultramarines). Takové základní nabarvení ti usnadní spoustu práce.

Pokud zvolíš vhodnou základovou barvu, podstatně si tím ušetříš práci při samotném barvení.

Jak na to?

Miniatury stříkej venku nebo v dobře větraném prostoru. Ruce si ochraň rukavicemi nebo použij držák na miniaturu (třeba Citadel Painting Handle), aby ses vyhnul(a) přímému kontaktu s barvou a zajistil(a) si lepší manipulaci s modelem.

Před samotným nanášením sprej pořádně protřepej. Třeba Dorreah běžně sprejem třese i dvě minuty, aby si byl jistý, že nejsou na dně spreje usazeniny pigmentu a že je barva jednolitá. Správně protřepaná barva zajistí rovnoměrné nanesení a lepší kryvost.

Je potřeba myslet i na to, aby nebyl venku vítr, velký mráz nebo naopak horko. To by mohlo barvu při zasychání poškodit. Ideální teplota pro sprejování je kolem 18-24 °C. Při nižších teplotách může barva zhoustnout a špatně se nanášet, zatímco při vyšších teplotách může rychle schnout a vytvářet nepěkné hrudky a prasklinky.

Tip: Pro primery sice nemáme jednu společnou kategorii, ale můžeš se mrknout na Vallejo undercoat spreje, Citadel spreje nebo AK Interactive primery.
 

Sprej drž 20 až 30 cm od modelu a nanášej v krátkých intervalech. Pak nech model 30 až 45 minut stát, aby barva pořádně zaschla. Dorreah často nechává barvu schnout i déle, pro jistotu. Když bude horko, bude schnutí trvat kratší dobu.

Pokud potom zjistíš, že jsi nějaká místa vynechal(a), prostě je dobarvi štětcem ručně. Je to běžná praxe, protože některá místa můžou být pro sprej těžko dostupná. Neboj se zkoušet nové techniky a učit se z vlastních zkušeností, každé experimentování tě v malování miniatur posune o krok dál.

[Autor-dorreah]