Barvení miniatur – podkladová barva

Máš už složenou miniaturu? Před samotným barvením je dobré nanést na ni základovou barvu, tzv. undercoat. Díky tomu budou na miniatuře dobře držet ostatní barvy. Undercoat můžeš nanášet štětcem a airbrushem, ale nejvhodnější je nanášení barvy sprejem.

Tip: Všechno, co by se ti při barvení mohlo hodit, najdeš v sekci Malování a modelářství.

Barvy se přímo ve spreji prodávají a můžeš si i vybrat tu správnou. Pokud bude tvůj model z většiny světlý, použij bílou Corax White. Pokud je naopak tmavý, použij černou Chaos Black. Jestli nebude model ani jedno z toho, můžeš si vybrat zlatou Retributor Armour, stříbrnou Leadbelcher, šedou Grey Seer nebo i modrou Macragge Blue (ta se hodí třeba pro miniatury Ultramarines). Takové základní nabarvení ti usnadní spoustu práce.

Jak na to

Miniatury nastříkávej venku nebo v dobře větraném prostoru. Ruku si chraň rukavicí nebo použij držátko na miniaturu (třeba Citadel Painting Handle). Před samotným nanášením sprej pořádně protřepej. Třeba Dorreah běžně sprejem třese i dvě minuty, aby si byl jistý, že nejsou na dně spreje usazeniny pigmentu a že je barva jednolitá. Docela důležité je i to, aby nebyl venku vítr, velký mráz nebo naopak horko. To by mohlo barvu při zasychání poškodit. Ale zkus to a uvidíš. Sprej drž 20 až 30 cm od modelu a nanášej v krátkých intervalech. Když budeš model nastavovat spreji, zabráníš tím hromadění barvy v malých skulinkách. Pak nech model 30 až 45 mninut stát, aby barva zaschla. Dorreah často nechává barvu schnout i déle, pro jistotu. Když bude horko, asi bude schnutí trvat kratší dobu. Pokud potom zjistíš, že jsi nějaká místa vynechal, prostě je dobarvi štětcem ručně. Taky tě určitě posune, když budeš experimentovat, třeba když zkusíš model nasprejovat dvěma různými základovými barvami.

[Autor-dorreah]