Jak na cardistry gripy

Než se začneš učit cardistry moves podle tutoriálů, je dobré umět nějaké základní cardistry gripy. Jak už asi víš, cardistry se dělá v nedominantní ruce (praváci v levé, leváci v pravé).

Dealers grip

Ten nejzákladnější z gripů. Balíček je skoro položený na dlani, palec je rovnoběžně s delší stranou balíčku, ukazováček je vepředu, na kratší straně balíčku a zbylé prsty jsou u delší strany balíčku naproti palci.

Elevated Dealers grip

Elevated znamená "vyvýšený", takže rozmístění prstů okolo balíčku je stejné jako u Dealers gripu, jen jsou prsty natažené a karty jsou mnohem dál od dlaně. Palec tak není podél delší hrany, je natažený. I u ostatních prstů je držení spíše v konečku prstu.

Straddle grip

Vlastně skoro to stejné jako Dealers grip, jen malíček není s prostředníčkem a prsteníčkem podél delší strany karet, ale podpírá balíček u kratší strany, blízko tělu. I ukazováček vepředu balíčku, naproti malíčku, objímá karty trochu pevněji.

Elevated Straddle grip

Opět skoro to stejné jako Elevated Dealers grip, jen malíček je u kratší hrany, je to vlastně Straddle grip s držením karet v konečcích prstů. Z tohoto držení se dělá spousta triků, třeba i Charlier cut – máš pak dost místa od konečků prstů k dlani.

Elevated Straddle grip ale může mít spoustu podob – třeba ve variaci na Sybil cut držíš balíček jen mezi prostředníčkem, prsteníčkem a malíčkem. I tomu se říká Elevated Straddle grip.

Biddle grip

Předchozí gripy trénuj v nedominantní ruce, ale Biddle grip dělej dominantní rukou (pokud jsi pravák, tak pravou). Balíček drž palcem u kratší hrany blíže tělu (dlaň směřuje k zemi), prsteníček a prostředníček přidržují balíček na protější kratší straně a ukazováček je opřený shora na balíčku. Malíček je někdy na kratší straně spolu s prostředníčkem a prsteníčkem, někdy je úplně volně.

End grip

V tomto gripu použiješ obě ruce. V pravé ruce držíš balíček v Biddle gripu tak, aby byl kolmo k zemi (delší hranou balíčku). Prostředníček a prsteníček levé ruky drží balíček zespoda, ukazováček je ze strany balíčku (stejně jako u pravé ruky) a palec drží delší hranu balíčku nahoře. Pak se balíčkem většinou otáčí. Když otáčíš pravou rukou, opírej balíček o ukazovák levé ruky a naopak.

Z grip

Opět dvouruční grip. Začni tak, že levou rukou držíš balíček v Dealers gripu a pravou přidáš k balíčku v Biddle gripu. Pravým palcem odděl z balíčku zhruba polovinu a prostředníčkem pravé ruky pak horní polovinu rozděl na další polovinu. Vznikne ti tak tvar písmene Z. Využiješ ho třeba v Sybil cutu.

Corner grip

Jak název napovídá, v tomto gripu budeš využívat rohy karet. Nepoužiješ celý balíček, ale třeba 10 nebo méně karet, protože držet více karet v tomto gripu je náročné. Můžeš karty držet za protilehlé rohy mezi palcem a prostředníčkem pravé ruky a ukazováčkem je otáčet. Ale taky můžeš zapojit levou ruku, je to na tobě.

Cardini grip

S tímto gripem se nesetkáš až tak často, je ale velmi specifický a stojí za to ho zmínit. Je podobný Dealers gripu, jen prsteníček je pod balíčkem a ukazováček je místo něj podél delší hrany balíčku. Pomocí prsteníčku pak můžeš balíček efektně vyklopit. Využiješ ho třeba v tajných moves.

Pokud už gripy umíš, můžeš se naučit třeba W.E.R.M. nebo Sybil cut.

[Autor-dejf]