Kendama od A do Z – úvod pro začátečníky

Co je to kendama?

Životní styl, nikoliv kus dřeva 

Kendama je tradiční japonská hračka, která vznikla už někdy v 16. století. Na první pohled se zdá být až banálně jednoduchá. Jakmile ji ale člověk vezme do ruky, zjistí, že je všechno jinak.

Tip: Podívej se, kolik různých kendam máme skladem v sekci Kendama

 

“A co s tím mám jako dělat? Trefit se na ten kalíšek?”

Přesně takhle začala cesta každého kendama playera. Cesta začínající hecováním se s kamarády o to, kdo první dostane kouli na kalíšek, konče… vlastně, tahle cesta nekončí nikde. A to je na tom nejlepší. Není žádný cíl, jen nikdy nekončící cesta ke zlepšení.

Na kendamě je krásných hned několik věcí. Kendama člověka rozvíjí jak po fyzické, tak mentální stránce. Aby se člověk v kendamě dostal na vysokou úroveň, musí mnohokrát překonat sám sebe. Když držíš kendamu poprvé v ruce a vidíš někoho, kdo sází lunar flipy, říkáš si, že tohle se nikdy nemůžeš naučit. Tahle jednoduchá dřevěná hračka ale dokáže člověka přimět uvěřit ve zdánlivě nemožné a dosáhnout toho. Učí nás pracovat se sebou a posouvá nás kupředu.

Kendama se prolíná s myšlenkou Kaizenu, která vyjadřuje neustálé zlepšování. Když kendamu držíš poprvé, trefíš se na velký kalíšek jednou z několika pokusů. Tréninkem se ale zanedlouho dostaneš na úroveň, kdy se trefíš téměř pokaždé. Stačí každý den chvíli trénovat a za chvíli na sobě začneš pozorovat pokroky, o kterých se ti na začátku ani nesnilo.

Z čeho se kendama skládá? 

Všechny kendamy jsou složeny z kenu, tamy (koule) a provázku. Ken má ještě dvě části, které jdou oddělit. Hlavní část tvoří sword (base cup – spodní kalíšek a spike – hrot) a na něm je nasazeno sarado (small a big cup – malý a velký kalíšek). Na konci provázku v tamě je buď korálek (u levnějších kendam), nebo ložisko (u dražších). Ložisko má výhodu v tom, že se ti provázek oři roztočení tamy nezamotává.

Tip: Jak začít, jak vymýšlet triky a jak se o kendamu starat, najdeš v našem článku Jak na kendamu?

Různé modely kendam

Je vcelku jedno s jakou kendamou začneš. Existují celkem asi 4 základní typy povrchu koule (tamy):

  • Naturální (natty) – klasický dřevěný povrch bez jakékoli úpravy
  • Nabarvená – záleží na typu nátěru, některý klouže víc než dřevo bez úpravy (glossy paint), některý lepí
  • Rubber – pogumovaný povrch, lépe drží, má ho třeba Krom POP
  • Sticky paint– extra lepivý povrch, dnes už nejběžnější

krom lol clear vs rubber paint
Rozdíl mezi Krom LOL clear (sticky paint) a rubber paintem

Více o výběru kendamy najdeš v článku Jak vybrat kendamu.
Tip: Pro začátečníky doporučujeme kendamu KROM POP, která existuje v pestré paletě barev.

 

Zkoušky v kendamě?

V kendamě si taky můžeš nechat udělat zkoušku dovedností podobně jako se dělá pásek v judu. Je několik stupňů a podle toho, kam se dostaneš, dosáhneš KYU, PREDANu, nebo DANu různých úrovní. Více informací o zkouškách najdeš na stránkách britské kendama asociace. Musíme ale říct, že tohle dnes není běžná součást kendamy a kromě pár OG kendama playerů neznáme nikoho, kdo by zkoušky dělal.

 

Historie kendamy

Kendama byla úplně původně inuitská hračka jménem Ajagak. Je starší než 2500 let! Skládala se z dlouhé a tenké kosti a zvířecí lebky.

ajagak-min

Dalším známým předchůdcem kendamy ze 14.–16. století je francouzský Bilboquet, což je taky koule a spike, jen větší. Hrál se jako drinking game, takže kdo nedal spike, musel si dát panáka. Do Japonska se Bilboquet dostává okolo roku 1777, kdy bylo Nagasaki jediným otevřeným přístavem pro svět. Za rodiště moderní kendamy je považováno město Hatsukaichi a dodnes se zde pořádá Kendama World Cup.

Bilboquet-Moyen-Ball-in-Cup-Natural-Wood-2-lg-min

V roce 1920 získal patent na kendamu Hamaji Egusa. Tehdy se stále ještě nepoužívalo pojmenování kendama, ale Nichi getsu ball, což znamená "slunce měsíc koule". Později se ustálil název kendama, což znamená "meč a koule".

 

nichi-getsu-ball-min

Japonská kendama asociace (JKA)

Japonskou kendama asociaci založil v roce 1975 spisovatel Kazuo (Issei) Fujiwara. Když byl ještě dítě, jeho rodiče se rozvedli a on zůstal s otcem, který byl alkoholik a nechával syna často samotného bez jídla a bez peněz. Jedinou útěchu v té době mladý Fujiwara nacházel v kendamě. Když mu bylo 6 let, jeho otec záhadně zmizel. Tehdy ho adoptoval nedaleký kostel a kněz mu změnil pohled na svět. V době, kdy založil Fujiwara JKA, založil Hideo Shinma Tokijský kendama klub (TKC). Kendama začala získávat na popularitě, ale Shinma s Fujiwarou se nedohodli: Fujiwara chtěl kendamu ukotvit pravidly jako sport a Shinma chtěl šířit kendamu bez pravidel, jako hru. Shinma se stáhl, TKC zanikl a JKA zůstala jedinou asociací šířící kendamu v Japonsku. Protože nebyl internet, každý měl jinou kendamu a každý kendamoval jinak. Fujiwara chtěl designy unifikovat, aby se kendama mohla stát sportem. Hideo Shinma vymyslel model S, Fujiwara model F. V roce 1978 byl na trh uveden model F16 (F – Fujiwara, ken má na výšku 16 cm). Tento model už používal dnešní metodu stringování – provlečení do sarada. V roce 2001 byl uveden model F16 2. Dnes pod JKA spadají značky Yamagata Koubou Ozora, Kashimaya Meijin Takumi, Gentosha Stars, Ikeda Kogyosha Kodama a Yumu Pro Racing. Na šíření kendamy se podílí kromě JKA taky GLOKEN (Global Kendamas Network), který pořádá Kendama World Cup nebo Catch & Flow. I GLOKEN pod sebou má nějaké vlastní značky: LegaxisMugen musou nebo TK16. Mugen kendamy jsou legendární záležitost a prodávají se za hodně peněz. Zajímavé je, že firma dřív vyráběla prémiové make-up štětce.

jka-min

Kendama v Evropě a Americe

Z Japonska sekendama do západního světa dostala okolo roku 2009 skrze lyžařskou a bruslařskou komunitu a od té doby zažila několik boomů.

Evoluce kendamy

Když srovnáme to, jak vypadala kendama dřív a jak vypadá dneska, všimneme si, že hlavní trend je zvětšování kendamy a zjednodušování hraní. Díky tomu se otevírají nové možnosti triků a je to větší zábava. Postupně rozebereme vývoj povrchu tamy, shapy (tvary), apod.

DSC00784-min

Srovnání moderní a tradiční kendamy.

Povrch tamy (paint)

Kendamy dřív měly natty povrch koule, tedy dřevo bez jakéhokoliv nátěru. Ten dost klouže, ale výjimkou může být třeba jasanové dřevo. Existují rady, jak udělat natty tamu trochu lepivější, třeba namočit ji do slané vody. Ale s tím opatrně, tamu je potřeba vždycky pořádně vysušit. Navíc třeba na javor, ořech nebo bambus to fungovat nebude. Časem se dělaly glossy tamy, tedy lakované, které klouzaly ještě víc než dřevo bez nátěru. Postupně se začaly vyvíjet painty tak, aby lépe držely triky jako lighthouse nebo lunar, takže žádoucí bylo, aby tama trochu víc lepila. A tak vznikl rubber paint, který má třeba Krom POP. Rubber paintu existuje víc druhů, kromě Krom rubberu třeba cushion clear od Sweets Kendamas, nebo rubber od Kendama Israel a Legaxis. Potom ale i rubber přestal stačit a vznikl dnes asi nejpoužívanější sticky paint. Něco mezi rubberem a sticky (sticky rubber) na sobě má kendama od Pavla Tenčíka, YANG. A něco mezi glossy paintem a sticky paintem byl Pro clear od Sweetsu – nejdřív byl spíš glossy a klouzal a časem se z něho stal hodně lepivý povrch. Glossy sticky paint mají i kendamy Ozora premium – u těch je to ale naopak: nejdřív jsou sticky a později glossy.

natty tamaglossy tamarubber paintsticky paint

Zleva natty povrch, glossy paint, rubber paint a sticky paint

Tracking

Spolu s paintem se vyvíjí i tracking, tedy nějaké barevné označení toho, kde se nachází díra. Usnadňuje to spikování. Nejdřív kendamy žádný tracking neměly, později byla označená díra jinou barvou (jako třeba u Krom POP, třetí obrázek) a časem se začaly dělat half split tamy – každá polovina koule má jinou barvu a kolem díry je ještě proužek (jako třeba u Lotus Bloom, čtvrtý obrázek). Nakonec se začalo dělat označení i kolem string hole.

Shape (tvar)

Dřív byly všechny kendamy menší, s menšími cupy a bylo těžší s nimi hrát. Když se začalo experimentovat s triky, začal se vyvíjet i shape kendamy. Po malých Ozorách následovala Krom Chari & Co a Slaydawg 1 a 2. Slaydawg 1 byla jedna z prvních kendam s většími cupy, která ale byla pořád legitimní pro soutěžení. V roce 2017 pak vyšla Krom POP, od které už pokračuje vývoj lepší a lepší hry až dodnes. Z Krom shapů můžeme jmenovat 1%, což je vlastně shape Krom POP (BL shape) zvětšený o 1 %.

V té době se taky začínají objevovat lunar holes – díry v base cupu, díky kterým je snazší udělat lunar. Najdeme ji třeba na Slaydawgu 7Y Bday Krom kendamy, tam je díra nijak neohlazená. Později vznikla tzv. warp hole, ohlazená díra v base cupu, kterou najdeme třeba u Slaydawg Da Gang, Headshot Pro Modu a 1% Stroga. Už dřív ale něco jako warp hole existovala u Analog kendam, kde se díra jmenuje Portal. U Sweets kendamas se díra jmenuje Balance bevel. U Slaydawg shapu pak Krom zvětšil i díru na tamě, aby se lépe spikovala.

warp hole

Warp hole

Důležitým milníkem ve vývoji shapů je značka Lotus kendamas. Modely Bloom i Sacred mají stejný shape, jen Sacred je z javoru a má díru v base cupu. Revoluční je svou velikostí – small cup je relativně malý, ale big cup obří. Třeba Frantu tento rozdíl hodně baví.

V roce 2019 vyšel AK shape od Kromu, poprvé na 9Y Bday. Stejný shape najdeme i u Jody Barton kendam (Ufo, Skeletons, Skeletons Orange a Flowers). 9Y Bday kendama pak byla navíc udělaná z více dřevin tak, aby byl naplno využitý jejich potenciál. Záměr Kromu asi byl ten, aby s 9Y Bdaykou šel udělat co nejlépe lunar (má zúžený base cup s velkou dírou) a stally (na stall ponity je použita bříza, což je extra měkké dřevo). Spike je zase ze zebrana, extra tvrdého dřeva. Nevýhoda laminování dřev (slepování různých druhů) je ale ta, že jsou pak mnohem méně odolné – často se ve spojích zlomily.

krom-9y-bday-min

Krom 9Y Bday – laminace

V roce 2020 pak vyšla kendama bez názvu, která byla taky na AK shapu, ale neměla vůbec žádný ring, což byl spíš experiment. Zároveň s ní vyšla taky kendama s názvem Black Hole, která měla opravdu obrovskou díru v base cupu. Po AK shapu vznikl CK shape, který je ještě víc specializovaný na lunary. V collabu Kromu a No Jumper vyšly kendamy na shapu, který byl nejdřív nazýván Slaydawg hybrid, což je takový mix Slaydawgu a 1%. A další vývojovou fází je 2GOOD shape, který najdeme u 10Y Bday a nebo Krom Unity. Birthday desítka má navíc barevné laminování, kterému se anglicky říká spectraply. Kendama je kvůli laminaci celkově o dost těžší než běžné kendamy, ale zase má váhu rozloženou tak, aby to bylo ideální.

Dál existují keny, které jsou úplně modifikované, třeba promodel Adriana Estebana od Grain Theory – ten na sobě má drážky pro stringové triky.

ae-pro-mod-gt-min

Gravírování

S gravírováním Krom experimentoval už dřív, třeba Ajagak kendama, Kamo nebo narozeninové modely na sobě něco vylaserované měly. U Plasticity kendam jsou vygravírované nejen čáry nebo ozdobné prvky, ale opravdu plošky, které zlepšují grip, tedy držení kendamy, a dělají se na nich lépe stally. Gravírování do hloubky má Krom Unity kendama, což si Franta i Honza chválí.

String

Vývojem prošel i provázek – dřív býval bílý nylonový, tenký 0,8 až 1 mm. Později byly používané saténové stringy, které třeba Honza rád nemá. Franta je používá na tama whipy a taky jsou dobré na učení butterfly triků apod., protože neřežou do prstů. Jejich nevýhoda je, že se rychle zničí. V roce 2019 král string triků Adrian Esteban přišel se svými stringy, které jsou o něco tlustější než běžné. Díky tloušťce je string těžší, má setrvačnost a dělají se s ním lépe třeba green triangle nebo brent stole. Je taky nylonový, ale neřeže do prstů.

Ložiska

Dřív bývaly na konci stringu v tamě plastové nebo skleněné korálky. Skleněné dnes najdeš u Krom POP a nebo u Da Originz (Da O) kendam. Později se začala používat ložiska, která byla nejdřív mini, později se zvětšila. Protože ložisko je důležitý prvek pro stringové triky, opět s vylepšením přišel Adrian Esteban, který ložisko ještě víc zvětšil a taky přišel s kovovým korálkem.

Rada na závěr:

Snaž se převést zkušenosti a principy z kendamy do každodenního života. Když si v kendamě řekneš „to nejde, nikdy se to nenaučím“, tak se opravdu nikdy nic nenaučíš. Kendama přináší pohled, kdy hledáš cestu k řešení problému, místo pouhého mávnutí ruky s tím, že je něco nemožné. A to je to, co nás posouvá dál.

[Autor-Franta]