Kendama od A do Z – úvod pro začátečníky

Co je to kendama?

Životní styl, nikoliv kus dřeva 

Kendama je tradiční japonská hračka, která vznikla už někdy v 16. století. Na první pohled se zdá být až banálně jednoduchá. Jakmile ji ale člověk vezme do ruky, zjistí, že je všechno jinak.

Tip: Podívej se, kolik různých kendam máme skladem v sekci Kendama

“A co s tím mám jako dělat? Trefit se na ten kalíšek?”

Přesně takhle začala cesta každého kendama playera. Cesta začínající hecováním se s kamarády o to, kdo první dostane kouli na kalíšek, konče… vlastně, tahle cesta nekončí nikde. A to je na tom nejlepší. Není žádný cíl, jen nikdy nekončící cesta ke zlepšení.

Na kendamě je krásných hned několik věcí. Kendama člověka rozvíjí jak po fyzické, tak mentální stránce. Aby se člověk v kendamě dostal na vysokou úroveň, musí mnohokrát překonat sám sebe. Když držíš kendamu poprvé v ruce a vidíš někoho, kdo sází lunar flipy, říkáš si, že tohle se nikdy nemůžeš naučit. Tahle jednoduchá dřevěná hračka ale dokáže člověka přimět uvěřit ve zdánlivě nemožné a dosáhnout toho. Učí nás pracovat se sebou a posouvá nás kupředu.

Kendama se prolíná s myšlenkou Kaizenu, která vyjadřuje neustálé zlepšování. Když kendamu držíš poprvé, trefíš se na velký kalíšek jednou z několika pokusů. Tréninkem se ale zanedlouho dostaneš na úroveň, kdy se trefíš téměř pokaždé. Stačí každý den chvíli trénovat a za chvíli na sobě začneš pozorovat pokroky, o kterých se ti na začátku ani nesnilo.

Z čeho se kendama skládá? 

Všechny kendamy jsou složeny z kenu, tamy (koule) a provázku. Ken má ještě dvě části, které jdou oddělit. Hlavní část tvoří sword (base cup – spodní kalíšek a spike – hrot) a na něm je nasazeno sarado (small a big cup – malý a velký kalíšek). Na konci provázku v tamě je buď korálek (u levnějších kendam), nebo ložisko (u dražších). Ložisko má výhodu v tom, že se ti provázek oři roztočení tamy nezamotává.

Tip: Jak začít, jak vymýšlet triky a jak se o kendamu starat, najdeš v našem článku Jak na kendamu?

Různé modely kendam

Je vcelku jedno s jakou kendamou začneš. Existují celkem asi 4 základní typy povrchu koule (tamy):

  • Naturální – klasický dřevěný povrch bez jakékoli úpravy
  • Nabarvená – záleží na typu nátěru, některý klouže víc než dřevo bez úpravy (glossy paint), některý lepí
  • Rubber – pogumovaný povrch, lépe drží, má ho třeba Krom POP
  • Krom LOL clear – extra lepivý povrch, dnes nejběžnější, mají ho všechny ostatní Krom kendamy

      krom lol clear vs rubber paint

       Rozdíl mezi Krom LOL clear a rubber paintem

 

Více o výběru kendamy najdeš v článku Jak vybrat kendamu.

Tip: Pro začátečníky doporučujeme kendamu KROM POP, která existuje v pestré paletě barev.

Zkoušky v kendamě?

V kendamě si taky můžeš nechat udělat zkoušku dovedností podobně jako se dělá pásek v judu. Je několik stupňů a podle toho, kam se dostaneš, dosáhneš KYU, PREDANu, nebo DANu různých úrovní. Více informací o zkouškách najdeš na stránkách britské kendama asociace. Musíme ale říct, že tohle dnes není běžná součást kendamy a kromě pár OG kendama playerů neznáme nikoho, kdo by zkoušky dělal.

 

Rada na závěr:

Snaž se převést zkušenosti a principy z kendamy do každodenního života. Když si v kendamě řekneš „to nejde, nikdy se to nenaučím“, tak se opravdu nikdy nic nenaučíš. Kendama přináší pohled, kdy hledáš cestu k řešení problému, místo pouhého mávnutí ruky s tím, že je něco nemožné. A to je to, co nás posouvá dál.