Začátek ikonických příběhů: Legendy DC, které změnily komiksový svět!

Už je tomu přes dva roky, co se nakladatelství CREW pustilo do nového komiksového projektu s podtitulem Legendy DC. Hned prvním titulem se stal Batman: Návrat temného rytíře a není se čemu divit, je to jeden z komiksů, které prostě nedokážou zestárnout.

Připravili jsme pro tebe malé recenze na pět vybraných komiksů ze série Legendy DC.

Tip: Jsi fanoušek i Marvel Univerza? Na našem blogu najde také článek Začátek ikonických příběhů: Legendy Marvel!

1/ BATMAN - NÁVRAT TEMNÉHO RYTÍŘE

Komiks Batman: Návrat temného rytíře je jedním z nejvýznamnějších a nejvíce ceněných komiksů všech dob. Příběh se odehrává v dystopické budoucnosti, kdy je Bruce Wayne již v důchodu a Gotham City se stává stále temnějším a nebezpečnějším místem. Avšak zlo se vrací a Batman se rozhodne znovu obléct svůj kostým a postavit se proti novým hrozbám. 

Komiks je temný a deprimující, ale zároveň velmi dobře napsaný a skvěle ilustrovaný. Dotýká se řady sociálních témat, jako jsou násilí, korupce a moc. Batman je zde vyobrazen jako cynický a nekompromisní hrdina, který se rozhodl udělat vše pro to, aby chránil město, které miluje. Příběh nemá žádnou slabinu a celý komiks budeš jenom zírat a přemýšlet nad tím, jak to vlastně celé asi dopadne. 

Pokud máš rád/a svět DC Universa, tak tohle je prostě komiks, který musíš mít!

2/ BATMAN MIKEA MIGNOLY

Batman Mikea Mignoly je fascinující komiksový příběh, který se odehrává v alternativním vesmíru, kde se setkává svět Gothamu s Lovecraftovskou hororovou tématikou. Komiks je také neobvyklý tím, že představuje Batmana v různých situacích, kde ne vždy je vykreslen jako typický superhrdina. 

První příběh "Zkáza, jež postihla Gotham" ti umožní nahlédnout do roku 1928, kde se bude muset Batman potýkat s nadpřirozenými silami, které jsou mnohem větší a silnější, než kdy jindy. V dalším příběhu se ocitneš ve viktoriánském Gothamu, kde řádí proslulý vrah Jack Rozparovač. 

Všechny čtyři příběhy spojuje nádech nadpřirozena. Temná a depresivní atmosféra, která prostupuje celým komiksem, je obdivuhodná. Ilustrace jsou tmavé a s hlubokými stíny, což dokonale vystihuje ponurou a hrozivou atmosféru Gothamu.

Tip: Celou řadu komiksů, nejen ze světa Marvel, najdeš v kategorii Komiksy.

3/ BATMAN: ČERNÉ ZRCADLO

Komiks Batman: Černé zrcadlo, je složen z několika krátkých příběhů, které se na první pohled mohou zdát na sobě nezávislé, avšak zdání klame. Život v Gothamu je plný strachu a úzkosti a s každým dalším dnem se zdá, že temné síly, které ovládají město, jsou stále silnější a silnější. 

Celý příběh začíná sérií brutálních vražd páchaných za pomoci zbraní různých nebezpečných padouchů. Ale že by útočili všichni najednou? Je třeba někdo, kdo se postaví na obranu nevinných a vydá svůj život pro spravedlnost. Ale po Batmanovi ani stopy, co teď? 

Největším kladem tohoto komiksu je skvěle napsaný scénář, který tě v momentu vtáhne do zápletky a nedovolí ti od ní odtrhnout oči až do posledního obrázku.

 

4/ KRIZE IDENTITY

Krize Identity je komiks, který otřásl celým vesmírem DCZtráta blízkého člověka, v tomto případě smrt manželky Ralpha Dibnyho, je pro něj i jeho blízké hluboce traumatická událost. Superhrdinové si záhy uvědomí, že stejná tragédie by se mohla přihodit i jim samotným či jejich rodinám.

Smrt Sue spustí nejen velké vyšetřování, ale zároveň výčitky. Někteří členové ligy mají totiž společné tajemství, které jim nedá už několik let spát a nyní mají pocit, že tato smrt je následek toho, co udělali. Krize identity přináší také zásadní otázky o tom, co znamená být hrdinou a jaké jsou jeho povinnosti vůči ostatním.

Díky skvěle napsanému příběhu neunikneš soucítění s hrdiny a budeš v permanentním napětí a očekávání, jak to celé dopadne.

5/ BATMAN: ARKHAM - POCHMURNÝ DŮM V POCHMURNÉM SVĚTĚ

Příběh Batman: Arkham - Pochmurný dům v pochmurném světě se odehrává v legendárním Arkhamově ústavu, který se stal symbolem zkaženosti a temnoty v Gothamu. Geniální psycholog Amadeus Arkham se po smrti své matky rozhodl přestavět svůj rodný dům na ústav pro duševně nemocné.

Celé roky byli do těchto klaustrofobických zdí zavírání duševně i tělesně narušení Batmanovi protivníci. Je 1. dubna a zločinci se pod Jokerovým vedením zmocnili Arkhamova ústavu. Ošetřovatelé byli zotročeni a jako rukojmí použiti k vydírání. Chtějí člověka, který může za jejich uvěznění - Batmana.

V souboji se svými největšími protivníky musí Batman sestoupit až do samého srdce temnoty a postavit se svým největším obavám.

[Autor-Lucka]