Srovnání discgolfových sad 2023

Začínáš s discgolfem a koukáš po nějaké výhodné sadě disků? Nebo už nějakou dobu hraješ a rozhodl/a ses svoji discgolf sadu obměnit? Ať tak či onak, jsi na správném místě. Ukážeme si sady, jak pro začátečníky, tak pro pokročilé hráče a představíme jednotlivé disky, které se v nich ukrývají.

Sada na discgolf většinou obsahuje jeden putter, jeden midrange a jeden fairway driver. Sady bývají sestavené především pro začátečníky a taky jsou za výhodnější cenu, než kdyby sis vybíral/a tři jednotlivé disky. Vliv na cenu má nejčastěji odolnost disků – čím odolnější, tím dražší.

Jak to tak bývá, časem ti tyhle starter packy stačit nebudou, protože jakmile jednou začneš hrát discgolf, budeš si chtít kupovat víc a víc disků. Ale na začátek, jak cenově nejvýhodněji, tak i na naučení se správné techniky a vyzkoušení si celé hry, jsou tyto starter packy nejlepší.

V každé kategorii najdeš 3 sady, které jsme čistě náhodně očíslovali od 1) do 3) pro lepší přehlednost v tomto článku.

Tip: Ve videu ti Filip ukáže s jakými sadami je dobré začít, které jsou vhodné pro trochu zkušenější hráče a které ti uškodí, když si je koupíš s nulovými znalostmi.


Discgolf sady pro začátečníky

Bývá pravidlem, že disky v sadách pro začátečníky jsou odlehčené - běžný disk má okolo 175 gramů, ovšem ty začátečnické mají okolo 150 gramů. Díky tomu není potřeba tolik úsilí na to, těmito disky dohodit co nejdál a naopak svými vlastnostmi ještě umocňují to, že nemusíš mít správnou techniku už od začátku. 

To umožňuje snazší házení, ale na druhou stranu disk vítr snáze zanese tam, kam nechceš. Kromě hmotnosti ale roli hraje i stabilita. Začátečnické disky jsou buď nestabilní, nebo spíše nestabilní. Tato vlastnost kompenzuje nedostatečnou rychlost hodu a disk díky tomu letí rovně.

1) Discgolf sada Active Soft (Discmania)

Chceš se naučit hrát discgolf a nechceš hned utrácet za drahé disky a vybavení? Tak to pro tebe máme tuhle cenově výhodnou Active Soft sadu od Discmanie, se kterou si můžeš discgolf osahat a pak uvidíš, jestli tě chytne! Disky jsou vyrobeny z materiálu Active Soft, který není tak drahý jako jiné materiály, proto je cena sady takto cenově dostupná.

Všechny disky mají odlehčenou hmotnost, takže s nimi můžou házet i děti nebo ženy, které nemají dostatečnou sílu na klasický těžký disk. Vzhledem k materiálu nejsou disky příliš odolné, nějaké nárazy samozřejmě vydrží, ale nemůžeme ti zaručit vlastnosti disků po jejich častých nárazech, třeba do stromů. 

Sada obsahuje:  

 • 1x Putter Sensei  (placatý a rovný putter s minimálním fadem na konci letu)
 • 1x Midrange Maestro (stabilní a vhodný pro backhandové i forehandové příhozy)
 • 1x Driver Magician (mírně stabilní fairway driver, kterým spolehlivě dohodíš poměrně daleko i ve větru)

Materiál Active Soft - v tomto případě Soft neznamená, že by byl materiál ohebnější, spíše je méně odolný. Díky tomu jsou disky extrémně levné. V ruce působí velmi příjemně, drží se dobře a neklouže ani za mokra.

2) Discgolf Starter Set - Beginner (Latitude64)

Beginner set od Latitude64 je ideální pro hráče, kteří chtějí začít s discgolfem a potřebují základní sestavu disků, které jim pomohou rozvíjet a zdokonalovat jejich techniku. I v této sadě najdeš odlehčené disky a to ve váze 150-160 g.

Sada obsahuje:   

 • 1x Putter Ruby (disk s malým gripem, nízkou hmotností a neutrální dráhou letu)
 • 1x Midrange Pearl (zlatá střední cesta pro začínající discgolfery)
 • 1x Driver Diamond (skvěle ovladatelný disk s nestabilní dráhou letu a dobrou plachtivostí)

Materiál Retro linenejdostupnější základní plast od Latitude 64°, má perfektní grip (úchop), avšak je to na úkor odolnosti materiálu. Byl vyvinut na přání mnoha hráčů, kteří by rádi zavzpomínali na staré časy.

3) Discgolf sada pro děti (Latitude64)

Všechny disky v této discgolf sadě pro děti mají extrémně odlehčenou hmotnost, takže s nimi můžou házet i opravdu malé děti. Oproti klasickým sadám nemají vlastnosti určené číselnými hodnotami, jsou zkrátka navrženy tak, aby s nimi mohli bez problémů házet i malí začínající discgolfisti.

Jsou vyrobeny ze základního materiálu s pogumovaným povrchem, skvěle tedy drží v ruce a nekloužou, ani když je disk mokrý. Menší nevýhodou je pak jejich výdrž, kdy s postupným opotřebením se začnou stáčet doprava. Na naučení ovšem bohatě vystačí.

Sada obsahuje: 

 • 1x Putter Zombie (pomalý, ale extra účinný disk na blízkou vzdálenost) 
 • 1x Midrange Pirate (vyvážený disk na střední hody)
 • 1x Driver Superhero (navržen tak, aby dlouhé vzdálenosti zvládly i menší děti)

Klasické discgolf sady

Pro silnější hráče nebo pro někoho, kdo si tento sport už někdy alespoň zkusil, doporučujeme klasické discgolf sady. V těchto sadách jsou už disky v plných vahách, to znamená kolem 175 gramů.

Nicméně sady jsou navrženy opět tak, aby se disky dobře házely i začátečníkům, jedná se tedy stále o mírně nestabilní disky. Každopádně z disků nevyrosteš a i později ve tvé kariéře si najdou v batohu místo, například na hody do kopce, nebo jisté an-hyzer hody. 

1) Active Discgolf set (Discmania)

Sada Active je sada pečlivě vytvořená tak, abys mohl/a rovnou vyrazit na hřiště, přeskočit studium všech disků a za rozumnou cenu rovnou začít hrát. Set se hodí i zkušenému discgolferovi, který chce mít po ruce disky i pro své kamarády - začátečníky.

Letové vlastnosti jednotlivých disků jsou ideální pro začátky a rychle se s nimi naučíš různé typů hodů.

Sada obsahuje: 

 • 1x Putter Sensei (vhodný na začátečnické hody, dohazování, ale i delší rovné hody)
 • 1x Midrange Maestro (spolehlivý disk na střední vzdálenost)
 • 1x Fairway Driver Magician (disk na delší vzdálenosti, který ovšem potřebuje vyšší počáteční rychlost) 

Materiál ActiveJde o měkký a přilnavý materiál, který funguje za sucha i v mokru. I přesto, že se Discmania zaměřuje hlavně na kvalitu, se jí povedlo představit nový materiál s velmi nízkou v discgolfovém světě dosud nevídanou cenou. 

2) Starter Set (Discraft)

V téhle sadě najdeš nejoblíbenější putter od značky Discraft. Není příliš tvrdý, ani měkký a zůstává přesně tam, kde dopadne. Díky měkčenému materiálu Line Soft ti disk skvěle padne do ruky. Midrange disk Buzzz je často považován za jeden z nejlepších discgolfových disků, které létají rovně jako šíp. Je vhodný pro hráče jakékoli úrovně a má neutrální letovou dráhu.

Jako poslední v sadě najdeš disk Avenger SS, který je někde mezi Fairway a Distance driverem a je to opět jeden z disků, které mají téměř dokonale rovnou letovou dráhu. Využiješ jej především na louhé anhyzery, hyzer-flipy a rollery.

Sada obsahuje: 

 • 1x Putter Soft Magnet (Létá rovně a solidně plachtí, dokonce zvládne i trochu větru)
 • 1x Midrange Buzzz (Jeden z nejoblíbenějších midrange disků mezi discgolfery)
 • 1x Fairway river Avenger SS (Nestabilní disk někde mezi fairway a distance driverem)

Pro D - Základní materiál Discraftu, který ničím nepřekvapí a v ničem nezklame. V této cenové relaci jde o naprosto typický plast co se týče tvrdosti, odolnosti i pocitu.

Materiál X-line - X-line je absolutně nejlepší volbou pro mokré a studené počasí, má tvrdost tak akorát a k ruce přilne asi nejlépe ze všech plastů, které jsme kdy zkoušeli.

3) Kasta Set (Kastaplast)

S touto sadou už se dostáváme na pomezí mezi klasickými disky a disky pro pokročilé discgolf hráče. Švédští Kastaplast vyrábí snad nejzajímavější a nejkvalitnější disky - něco stojí, ale rozhodně stojí za to. Reko K3 je vynikající rovný dohazovací disk, dost odolný i v základním materiálu. 

Využití Midrange disku Svea K1 najdou jak začínající, tak pokročili discgolfeřiSkvěle plachtí a dobře se drží díky středně vysokému a úzkému rimu. Zato Driver Falk K1 je disk pro středně pokročilé hráče a skvěle se hodí na anhyzery, hyzerflipy a dlouhé hody do větru.

Sada obsahuje: 

 • 1x Putter REKO K3 (Vysoce stabilní i při nízkých rychlostech, což snižuje šanci, že se disk začne kutálet)
 • 1x Midrange SVEA K1 (Univerzální midrange disk s vysokým glidem, který zvládne každou dráhu
 • 1x Fairway driver FALK K1 (Skvělá kombinace rychlosti, plachtivosti a přesnosti)

Materiál K3 - základní materiál od Kastaplastu na jehož grip (úchop) se můžeš spolehnout v jakémkoli počasí. V porovnání se základními materiály ostatních značek je K3 co se tvrdosti týče někde uprostřed.

Materiál K1 -  je extrémně odolný materiál se správnou kombinací tvrdosti a gumovosti.


Discgolf sady pro pokročilé

Mezi sady pro pokročilé se řadí například Discgolf Starter Set (Dynamic Discs) nebo Advanced set (Latitude64). 

Pro hráče, kteří si chtějí vyzkoušet opravdu dlouhé hody máme Mega Distance Set (Discmania), která obsahuje 3 drivery - disky, které doletí nejdále v plných vahách. Drivery už jsou spíš pro pokročilé discgolfery a začátečníkům paradoxně létají hůř než pomalejší disky.

1) Starter Set Advanced (Latitude64)

Skvělý set pro středně pokročilé až pokročilé hráče v poměru cena/výkon. KeyStone je méně stabilní putter od Latitude64 s velkou plachtivost a využiješ jej především na dlouhé puttování. Pokud ti sedne, může to být tvůj ultimátní putter. 

Fuse je spíše nestabilní midrange s velkým glidem - i při slabém hodu letí daleko, při silném se stáčí doprava. Jako poslední v setu najdeš lehce nestablní Fairway driver Saint, který dokáže zkrotit i začátečník. 

 Sada obsahuje: 

 • 1x Putter Retro Burst Keystone/Pure (Keystone využiješ na dlouhé puttování a Pure naopak na krátké příhozy)
 • 1x Midrange Retro Burst Fuse/Compass (Poradí si jak s dlouhými, tak i s krátkými hody)
 • 1x Fairway driver Retro Burst Saint/Musket (Tento Fairway driver má skvělou plachtivost a dokáže přesně doletět klidně i 100m)

Materiál Retro line - nejdostupnější základní plast od Latitude 64°, má perfektní grip (úchop), avšak je to na úkor odolnosti materiálu. Byl vyvinut na přání mnoha hráčů, kteří by rádi zavzpomínali na staré časy. 

2) Discgolf Starter Set (Dynamic Discs)

Putter Prime Judge má až neuvěřitelně předvídatelný let - díky tomu budeš konzistentně trefovat řetězy. Pamatuješ si, jak jsme trošku výše v textu vychvalovali disk Buzz? Tak Midrange Prime Burst Truth je ještě lepší! Začátečníci i mistři světa tenhle disk milují a snižují díky němu své skóre.

Fairway driver Escape Prime je opět další fantastický disk pro hráče všech úrovní a zkušeností. Z ruky vylétá tak snadno a čistě, že si toho občas ani nevšimneš. Poletí pod jakýmkoli úhlem a je vhodný i pro rollery.

 Sada obsahuje:

 • 1x Putter Judge Prime (Čekej od něj rovný let, akurátní klouzavost a solidní vzdálenost)
 • 1x Midrange Truth Prime (Skvěle se drží, je krásně ovladatelný a doletí daleko)
 • 1x Driver Escape Prime (Díky své plachtivosti se udrží ve vzduchu i v nejpomalejších rychlostech)

Materiál PrimeTenhle materiál působí v ruce skvěle a drží se ještě lépe - nehledě na deštivé a studené počasí. To jsou ale až druhořadé benefity tohoto plastu, nejdůležitější totiž byla nízká cena, která ulehčí rozhodování novým discgolfistům a hráčům, kteří si kupují vůbec první disky.

3) Mega Distance Set (Discmania)

Discgolfová sada Mega Distance obsahuje 3 distance drivery, odolné modely disků vyrobeny v prémiovém a neklouzavém materiálu Active Premium. 

Obecně jej doporučujeme spíše hráčům, kteří již mají něco "odházeno". Vyžaduje jisté zkušenosti a pokročilou techniku. Pokud s ním ovšem umíš, odměnou ti budou mega dlouhé hody.

Sada obsahuje:

 • 3 x Distance Driver v Active Premium plastu - Mentor (11, 5, -2, 2), Astronaut (12, 6, -4, 1), Majesty (13, 5, -2, 2)

Materiál Active premium - průhledný a skvěle vypadající plast s krásně výraznými barvami, díky kterým své disky snadno najdeš na jakémkoli hřišti. Má skvěle vyvážený poměr mezi odolností a gripem.

[Autor-Lucka]