JAK SLOŽIT MIRROR CUBE | Návod pro začátečníky

Vítej ve světě záhadné Mirror Cube! Tato fascinující "zrcadlová kostka" přináší zábavu pro všechny milovníky rubikovek a dalších hlavolamů. Náš jednoduchý návod na složení Mirror Cube tě provede krok za krokem až do finále. Staň se mistrem solvů Mirror Cube a nech své dovednosti vyniknout před ostatními - Mirror Cube sice není žádná věda, ale jakmile tě někdo uvidí tento šílený patvar skládat, hned tě začne obdivovat. 😂 Tak jdeme na to!

Rozdíl mezi Mirror Cube a obyčejnou Rubikovou kostkou

Mirror Cube funguje na úplně stejném principu jako 3x3 Rubikova kostka (s větší představivostí), akorát je neproporčně nařezaná a má všechny samolepky stejné barvy - proto Mirror Cube. Místo barev se řídíš tvary jednotlivých dílků. 

Tip č. 1: Pokud neumíš složit kostku začátečnickou metodou, doporučujeme na ni mrknout zde!
Tip č. 2: Značení tahů na Mirror Cube je dole v článku.
Tip č. 3: Už jsi zkoušel/a Gan Mirror M?😍 Tato Mirror Cube od Gans je totální revolucí ve světě Mirror Cubes!

 

1. krok - bílý kříž

Nejjednodušší je začít skládat buď od nejmenších, nebo od největších dílků. Jakmile uvidíš největší/nejmenší dílek, budeš vědět, že patří do spodní vrstvy.

Řekněme, že začínáš s největšími dílky. Najdi si střed, který jakoby nejvíce ze všech vyčuhuje ven. To bude náš "bílý" střed. Jestliže ti ke středu již nějaký dílek sedí (jsou vedle sebe hladké), znamená to, že mají "stejnou barvu". Pokud ti žádný nesedí, hledej největší hrany.

Jednotlivé kostičky musíš ke kříži vkládat přesně tak, jak bys to dělal/a u obyčejné 3x3 kostky. Zpočátku bude fakt těžké se zorientovat, ale jakmile to budeš zkoušet dokola a dokola, už to pro tebe bude brnkačka.

Tvým cílem v tomto kroku je najít a orientovat všechny hrany tak, aby společně se středem tvořily hladký kříž (a taky aby hrany ladily i s ostatními bočními středy).

2. krok - vkládání rohů

Tento krok je jednodušší než první - největší hrany jdou totiž velmi jednoduše rozeznat. Postupně je zkoušej vkládat do volných rohů ve spodní vrstvě a uvidíš, kam ti zapadnou. Nebo nemusíš volit metodu pokus - omyl, ale můžeš jít na jistotu - orientovat se pomocí velikosti okolních hran.

3. krok - dokončení druhé vrstvy

Tento krok je opět krapet těžší - nebo spíš nejtěžší. Důležité je vědět, že daná hrana musí pasovat se dvěma středy. Pokud máš tedy hranu v horní vrstvě, najdi si boční střed, ke kterému pasuje. Jestliže ti zároveň nepasuje k hornímu středu, je to boční hrana. A ty právě hledáš.

Postupně zkoušej najít střed, který ti s hranou ladí. Až ho najdeš, hranu vlož na správně místo. Nezapomeň si představovat, že to jsou klasické barvy na kostce.

4. krok - OLL

1. fáze = "žlutý" kříž

Na normální 3x3 Rubikově kostce ti mohou nastat 4 situace:

opt_PLL (1)

To samé platí u Mirror Cube - akorát to poznáš opět podle toho, že jsou jednotlivé kostky vedle sebe hladké.

  • V první situaci udělej algoritmus F R U R´ U´ F´. Vznikne ti třetí situace.
  • Ve druhé situaci proveď totožný algoritmus F R U R´ U´ F´.
  • Ve třetí situaci udělej Fw R U R´ U´ Fw´. Fw = tlusté F (F wide), tedy otočíš 2 přední vrstvy namísto jedné.
  • Čtvrtá situace je kompletní kříž, a tak máš o krok méně.

2. fáze - otočení rohů "žlutou stranou" nahoru

Pro dokončení horní strany si nastav špatně orientovaný roh na levou stranu přední vrstvy kostky. Špatně orientovaný roh poznáš tak, že mezi ostatními vyčnívá. Následně proveď algoritmus D L D´ L´. Tento algoritmus opakuj, dokud se ti roh nesrovná.

Kostku drž pořád ve stejné poloze a přetoč horní vrstvu tak, aby se ti doleva nahoru posunul další špatně orientovaný roh. A znovu prováděj algoritmus D L D´ L´, dokud se ti roh nesrovná. Takto pokračuj se všemi špatnými rohy.

Pozor: Pokud v této fázi uděláš chybu a třeba budeš držet mirror cube jinou stranou k sobě, rozhodí se ti a budeš muset skládat odznova. Proto si dej obzvlášť pozor, aby ses při skládání nezamotal/a.

5. krok - PLL

1. fáze

Najdi si světla - ta poznáš tak, že ti dva rohy na jedné stěně tvoří pomyslnou úsečku (pokud si odmyslíš prostřední dílek). Jakmile najdeš světla, namiř si je dozadu a proveď algoritmus x R´ U R´ D2 R U´ R´ D2 R2.

  • x = rotace celé kostky ve směru R

Pokud světla nemáš, proveď jednou tento algoritmus a světla se ti utvoří. Pak algoritmus udělej znovu se světly vzadu.

2. fáze

Rohy máš na správných místech a teď už jen stačí přeházet vrchní hrany. Najdi si plochou stranu kostky a nastav si ji dozadu. Pak se podívej, kam dílek nejblíže k tobě patří - doprava, nebo doleva? Pokud doprava, proveď algoritmus R U´ R U R U R U´ R´ U´ R2. Pokud doleva, proveď algoritmus L´ U L´ U´ L´ U´ L´ U L U L´2.

Jestliže nemáš žádnou plochou stranu, zkrátka si vyber některý z algoritmů a proveď ho. Pak se ti plochá strana vytvoří a můžeš algoritmus zopakovat.

Nyní bys měl/a mít Mirror Cube složenou, gratulujeme!

Značení tahů na Mirror Cube

opt_mirror cube značení_1 

 

[Autor-Ája]