Kostky 3x3x3
Originální a zároveň nejoblíbenější verze Rubikovy kostky je právě 3x3x3. Všichni ji známe. Ale jak ji složit? Na řešení nemusíš přicházet sám – nauč se skládat začátečnickou metodou podle návodu. Jestli se chceš začít věnovat speedcubingu, postupně budeš nabalovat další znalosti a učit se pokročilejší metody a algoritmy. Díky tomu, že je 3x3x3 nejrozšířenější ze všech kategorií, budeš často potkávat lidi, se kterými si můžeš vyměňovat tipy a triky. Zobrazit více
Vynález Rubikovy kostky
V roce 1974 vynalezl Ernö Rubik svůj hlavolam a o rok později si jej nechal patentovat. Byl tehdy profesorem architektury na budapešťské vysoké škole umění a designu. Původním účelem kostky bylo, aby jeho studenti lépe pochopili fungování v 3D prostoru. Sám Rubik se snažil přijít na to, jak má mechanismus fungovat, aby byl schopen hýbat jednotlivými dílky, a přesto se kostka nerozpadla. Kostku vyráběl ručně ze dřeva a gumiček. Sám netušil, že sestrojil hlavolam, do té doby, než kostku poprvé zamíchal a pak se ji pokoušel složit. Pak ji nazýval "Magic Cube" (maďarsky "Bűvös kocka").
Išigiho kostka?
V době, kdy byl Rubikův nápad posuzován pro udělení patentu, požádal o patentování téměř identického mechanismu i Japonec Terutoši Išigi, majitel železáren poblíž Tokia. Jeho vynález je považován za nezávislé znovuobjevení.
Nejprodávanější hračka světa
Rubikova kostka se v následujících letech rozšířila do celého světa a získala obrovskou oblibu. První speedcube soutěž se konala už v roce 1981 a do konce roku 1983 se prodalo 200 milionů kusů kostek po celém světě. Prodávat ve velkém se začaly i příručky o tom, jak kostku složit. Trend postupně upadal, avšak v roce 2000 se kostka s velkou pompou vrátila. V roce 2003 se konala první speedcube soutěž po 21 letech. Díky této soutěži se o rok později zformovala WCA (World Cube Association). Ta zastřešuje oficiální soutěže a rekordy dodnes.
Světový rekord
Světovým single rekordem je čas 3,47 sekund, kterého dosáhl Číňan Yusheng Du v roce 2018. Novým rekordem je average (průměr 5 solvů, nejhorší a nejlepší čas se škrtne, zbytek zprůměruje) 4,86 sekund. Dosáhli jej rovnou dva speedcubeři - Polák Tymon Kolasiński a Američan Max Park. Tymon rekordu dosáhl v červenci 2022, Max jej dorovnal o dva měsíce později. V Česku rekord drží Matěj Grohmann za single (4,97 sekund) i average (7,22 sekund).