V tomto článku a videu najdeš úplné základy šachu. Takže i pokud jsi je nikdy nehrál, nemusíš se bát, naučíme tě to!
Orientace šachovnice
Aby se šachy daly hrát, je potřeba nejprve připravit všechno potřebné. Prvním kamenem úrazu může být to, že šachovnice nemůže být libovolně otočená. Můžeš si zapamatovat jedno rýmující se pravidlo: Bílé pole vpravo dole. Oba hráči musí mít v pravém dolním rohu bílé políčko.
Rozestavení figurek
Na políčka je taky nutné rozmístit správně figurky. Na řadu nejblíž hráčům patří na nejkrajnější políčko zprava i zleva věž, vedle nich směrem ke středu dva jezdci (koně) a vedle střelci. Uprostřed zůstanou dvě políčka – na ta patří dáma a král. Někdy je zmatek v tom, kam s kterou, ale i na to existuje jednoduché pravidlo: dáma patří na políčko své barvy. Takže pokud hraješ za černé figurky, tvoje dáma půjde na černé políčko. Na řadu nad věžemi, jezdci, střelci, dámou a králem pak patří pěšci, celkem 8.
Takto už je vše nachystané a zbývá jen rozhodnout, kdo bude hrát jako první. U šachů je zvykem že si jeden hráč vezme jednoho bílého a jednoho černého pěšce, každého dá do jedné ruky, za zády je zamíchá a soupeř si potom vybere. Podle toho si rozdělí barvy. První vždycky táhne bílý a potom se hráči střídají.
Šachové figurky a pravidla jejich pohybu
Obecně platí, že když chceš figurkou někam pohnout a na vytipovaném místě stojí protihráčova figurka, může ji tvoje figurka sebrat a jít na její místo.
Král
Král se může pohybovat o jedno políčko jakýmkoliv směrem, i diagonálně. Nemůže se posunout akorát na políčko kde by měl šach – takže na políčko, kde by ho protihráčova figurka mohla vzít. Mezi dvěma králi musí být vždy jedno políčko volné, nemůžou stát vedle sebe, proto král nemůže vzít krále.
Královna (dáma)
Dáma se může posouvat o libovolný počet políček jakýmkoliv směrem, i diagonálně. Je to proto ta úplně nejhodnotnější figura.
Kůň (jezdec)
Jezdec se pohybuje o dvě políčka rovně a o jedno do strany, takže do tvaru písmene L. Když jakémukoliv jezdci stojí v cestě soupeřova figurka, tak ji může přeskočit.
Střelec
Střelec se může pohybovat o libovolný počet políček diagonálně.
Věž
Věž se může pohybovat o libovolný počet políček dopředu, dozadu a do stran.
Pěšec (pěšák)
U pěšců je pohyb trošku komlikovanější. Pohybují se o jedno políčko dopředu a berou o jedno políčko šikmo před sebe. Každý pěšec se navíc poprvé může posunout o dvě políčka dopředu místo o jedno. Pěšci nemůžou chodit ani brát dozadu, takže když nějaká figurka stojí přímo před nimi, nemůžou ji nijak obejít ani vzít.
Bílý pěšák se může buď posunout dopředu, nebo vzít černého pěšce šikmo vpravo.
Speciální pravidla
Pěšec na konci šachovnice
Když pěšec dorazí na protihráčův konec šachovnice, vyměníš ho za libovolnou figurku (kromě krále). Nejčastěji to bude dáma, protože ta je nejsilnější z figur. Často si začátečníci myslí, že mohou místo pěšce nasadit jen figurku, kterou jim protihráč už vyhodil – tak to není. Můžeš si klidně ze všech pěšců udělat věže a mít jich pak ve hře 10.
Braní mimochodem
Pěšáků se týká i tzv. braní mimochodem. Jde o to, že když se pěšec pohne poprvé o dvě políčka místo o jedno, protihráč mu může figurku sebrat tak, jako by se posunul jen o jedno. Musí to ale udělat hned v následujícím tahu a nemůže to udělat, pokud se pěšec posunul dvakrát o jedno pole (ne jednou o dvě pole).
Rošáda
Rošáda je zvláštní tah, kterým se král dostane do bezpečí. Vypadá tak, že se král místo o jedno políčko do strany posune o dvě. Na políčko, které přeskočil, se posune věž. Rošádu hráč může udělat jen v případě, že se král ani věž ještě ve hře nepohnuli. Zároveň král nesmí být v šachu, tzn. nesmí na něj mířit protihráčova figurka. V šachu nesmí být ani políčko, které král přeskakuje, ani políčko, na které král rošádou míří. Mezi králem a věží nesmí být žádná figurka, aby šla rošáda zahrát.
Jak vyhrát šachy
Hra může skončit buď výhrou jednoho z hráčů – ten vyhraje tak, že dá mat, nebo se protihráč vzdá, nebo protihráči dojde čas (pokud se hraje s hodinami). Nebo hra může skončit remízou – na té se buď hráči dohodnou, nebo nastane pat.
Mat
Mat je situace, kdy je král v šachu a nemůže se z něho nijak dostat. Nemůže uhnout, nemůže se žádnou figurkou bránit, ani nemůže figurku, která mu dává šach, vzít. Je to vlastně případ, kdy by byl hráči příští kolo král sebrán, ale k tomu už nedojde – hra končí hned.
Pat (remíza)
Pat vzniká tak, že jeden z hráčů sice nemá šach, ale nemá ani žádné tahy, které by mohl udělat. Remíza ještě může nastat tím, že ve hře nebude dost figurek na to, aby jakýkoliv z hráčů dal mat. Takže když například ve hře zbudou jen králové, ani jeden hráč už nemá jak vyhrát a hra opět končí remízou.