Analog vs. digitál | Jaké jsou rozdíly video přenosu FPV dronu?

Zdravíme všechny FPV piloty! Dnes se pobavíme o jedné z nejhlavnějších záležitostí ze světa FPV dronů - video přenosu.

Jak již ze samotné zkratky FPV (First Person View) vyplývá, jde nám především o obraz, respektive pohled z FPV brýlí. Samozřejmě jsou tací piloti, kteří koptéru ovládají bez brýlí s videem, ale to už je trochu jiná liga. Takže jak vlastně ten video přenos funguje?

Co je to video přenos FPV dronu (digitál a analog)

Co je to video přenos FPV dronu?

Zkratka FPV (First Person View neboli pohled z první osoby) indikuje, že potřebuješ přenášet video z dronu k sobě na zem. To, jakým způsobem se k tobě samotné video dostane, můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. Přenos videa tedy dělíme na:

  • Analogový 
  • Digitální

Jejich základní rozdíl je ve formátu, v jakém se k tobě obraz dostane. To ale není to důležité - alespoň tedy pro nás piloty.

To opravdu důležité je, v jakém rozlišení obraz dostaneme, s jakou latencí (prodlevou/zpožděním) se nám zobrazí a také jaká bude jeho kvalita a dosah. Pojďme se postupně podívat na přednosti jednotlivých typů VTX (video vysílač).

Tip: Analogové vysílače najdeš v kategorii Analog VTX; digitální vysílače najdeš v kategorii FPV HD Digital.

Analogový přenos videa (v řeči pilotů pouze analog)

Analogový přenos videa u FPV dronu funguje na stejném principu a stejném vysílání, jako se dříve vysílala (analogově) televize. Vysílač pracuje nezávisle na přijímači a pouze vysílá modulovaný signál na určité frekvenci.

Pro lepší představu - je to jako rádio v autě. Vysílač vysílá na dané stanici (kanálu / frekvenci) a kdokoliv se může naladit na stejnou frekvenci. Může si tedy poslechnout nějakou hudbu.

Video vysílače a brýle s analogovým přenosem pracují stejně. Není třeba předávat kromě obrazu žádné další informace, a tak je tento způsob konzistentní a má nejnižší latenci. Výměnou za rychlost se dá přenést ale jen obraz s malým rozlišením. Jakékoliv rušení, třeba v podobě překážky, se v obrazu projeví šumem. Někdy je šum tak silný, že pilot ztratí obraz na okamžik úplně. Proto analog může mít (a většinou i mívá) horší dosah.

Na druhou stranu - skutečnou výhodou pro většinu pilotů je nízká cenamalé rozměry/hmotnost. Analogový vysílač může vyrábět kdokoliv, na většinu technologie nejsou autorská práva a zařízení se dají vyrobit opravdu levně. Když není potřeba maximální možný vysílací výkon, tak se VTX dá naopak vyrobit v rámci několika gramů, a tak lze vyrobit lehoučké a drobné drony (TinyWhoop).

Nízká latence, nižší cena a malá hmotnost je pak nevyčíslitelnou výhodou při FPV závodech. Proto většina FPV závodníků létá s analogovým přenosem. Lehkost, rychlost reakce a levné díly (které v Drone Racingu musíš měnit fakt často) se rozhodně neztratí.

Vysílače pro závodníky

Digitální přenos videa (neboli digitál)

Pro analogového pilota (nebo obyčejného smrtelníka) se digitální způsob přenosu videa může zdát příliš drahý. Zároveň je to ale mnohem komplexnější systém přenosu (který se holt pak projeví na ceně).

Nejenom, že informace je přenášena v digitalizované podobě pomocí čísel a megabitů - většina digitálních systémů ale komunikuje i zpět z brýlí do VTX. Tomu se říká, že je obousměrný přenos. To, co si brýle a VTX na dronu vyměňují zpět, je třeba informace, zda se cestou část dat neztratila. Brýle si tak zažádají o retransmisi. Právě tato vlastnost umožní, že můžeš mít obraz i na druhém konci budovy.

Komplexní systém umožňuje dokonce přenášet obraz ve vysokém rozlišení. V některých případech až Full HD (1080p), ale běžným standardem je HD (720p). To znamená, že v brýlích vidíš celkem čistý a ostrý obraz, a zážitek z letu je o to příjemnější.

Digitální video přenos mívá v porovnání s analogem větší latenci (a někdy i trochu nestabilní, někdy kratší, někdy delší). S touto vlastností se tak nehodí třeba právě na závodění (Drone Racing). Navzdory tomu, že digi VTX je opravdu složité zařízení (komplexitou se blížící malému počítači), bývá zprovoznění a užití většinou bezproblémové.

rozdíl mezi analogovým a digitálním přenosem

Jak si vybrat video přenos? Co si pořídit?

  • Analog určitě doporučíme pilotům s menším rozpočtem nebo těm, kteří jsou zaměřeni na závodění (Drone Racing).
  • Digitální video systémy doporučujeme těm, kteří chtějí mít spolehlivý přenos s krásným obrazem a top dosahem. Long range a top požitek z letu? Žádný problém!

Nyní jsme si shrnuli hlavní výhody a nevýhody obou systémů - analogu a digitálu. Teď už je jen a jen na tobě, zda dáš přednost krásnému obrazu, nebo nízké latenci. Ať už si vybereš cokoliv, nezapomeň, že pořád patříš do rodiny FPV pilotů, kde máš náruč vždy otevřenou!

Potkáme se ve vzduchu! Tak ať to lítá.

[Autor-Jirka]