Analog vs. digitál | Jaké jsou rozdíly video přenosu FPV dronu?

Zdravíme všechny FPV piloty! Dnes se pobavíme o jedné z nejhlavnějších záležitostí ze světa FPV dronů - video přenosu.

Jak již ze samotné zkratky FPV (First Person View) vyplývá, jde nám především o obraz, respektive pohled z brýlí. Samozřejmě jsou tací piloti, kteří koptéru ovládají bez brýlí s videem, ale to už je trochu jiná liga. Takže jak vlastně ten video přenos funguje?

Co je to video přenos FPV dronu (digitál a analog)

Co je to video přenos FPV dronu?

Zkratka FPV (First Person View neboli pohled z první osoby) indikuje, že potřebuješ přenášet video z dronu k sobě na zem. To, jakým způsobem se k tobě samotné video dostane, můžeme rozdělit do dvou hlavních kategorií. Přenos videa tedy dělíme na:

Jejich základní rozdíl je ve formátu, v jakém se k tobě obraz dostane. To ale není to důležité - alespoň tedy pro nás piloty.

To opravdu důležité je, v jakém rozlišení obraz dostaneme, s jakou latencí (prodlevou/zpožděním) se nám zobrazí a také jaká bude jeho kvalita a dosah. Pojďme se postupně podívat na přednosti jednotlivých typů VTX (video vysílač).

Tip: Analogové vysílače najdeš v kategorii Analog VTX; digitální vysílače najdeš v kategorii FPV HD Digital.

Analogový přenos videa (v řeči pilotů pouze analog)

Analogový video přenos, je nejprimitivnější a nejlevnější varianta FPV přenosu. Funguje na stejném principu jako se dříve vysílala (analogově) televize. Vysílač pracuje nezávisle na přijímači a pouze vysílá modulovaný signál na určité frekvenci. Tedy přijímat tento signál může neomezené množství přijímačů.

Analogový signál je vysílán z dronu na určité frekvenci a kdokoliv s analogovým přijímačem na stejné frekvenci může tento signál zachytit a sledovat vaše video. Video vysílače a analogové FPV brýle tedy fungují nezávisle na sobě a neřeší se kompatibilita, pouze frekvence.

Analogový přenos má nejnižší latenci. Výměnou za rychlost se dá přenést ale jen obraz s malým rozlišením. Jakékoliv rušení, třeba v podobě překážky, se v obrazu projeví šumem. Někdy je šum tak silný, že pilot ztratí obraz na okamžik úplně.

Na druhou stranu - skutečnou výhodou pro většinu pilotů je nízká cenamalé rozměry/hmotnost. Analogový video vysílač může vyrábět kdokoliv, na většinu technologie nejsou autorská práva a zařízení se dají vyrobit opravdu levně. Když není potřeba maximální možný vysílací výkon, tak se VTX dá naopak vyrobit v rámci několika gramů, a tak lze vyrobit lehoučké a drobné drony (TinyWhoop).

Nízká latence, nižší cena a malá hmotnost je pak nevyčíslitelnou výhodou při FPV závodech. Proto většina FPV závodníků létá s analogovým přenosem. Hmotnost, nízká odezva a levné díly (které v Drone Racingu musíš měnit fakt často) se rozhodně neztratí.

Analogové video vysílače

Digitální přenos videa (neboli digitál)

Digitální video přenos, je sofistikovaný přenos video dat mezi vysílačem a přijímačem. Oproti analogu video z dronu vidíte jen vy a nemůže ho nikdo jiný naladit kvůli obousměrné komunikaci. Výhodou takzvaného digitálu je přenos krásného FullHD videa, bez rušení a jiných rušivých artefaktů během letu. Nevýhodami jsou vyšší cena, uzavřenost systému, vyšší hmotnost a rozměry vysílače.

Nejenom, že informace je přenášena v digitalizované podobě pomocí čísel a megabitů - většina digitálních systémů ale komunikuje i zpět z brýlí do VTX. Tomu se říká obousměrný přenos nebo obousměrná komunikace.

To, co si brýle a VTX na dronu vyměňují zpět, je třeba informace, zda se cestou část dat, nějakých paketů neztratila. Brýle si tak zažádají o retransmisi. Právě tato vlastnost umožní, že můžeš mít obraz bez rušení a v krásné kvalitě. Komplexní systém umožňuje dokonce přenášet obraz ve vysokém rozlišení. V

některých případech až Full HD (1080p), ale běžným standardem je HD (720p). To znamená, že v brýlích vidíš krásně čistý a ostrý obraz, a zážitek z letu je o to příjemnější. Bohužel to není dobrá vlastnost, když létáš ve více lidech nebo s piloty co létají analog.

Digitální video přenos mívá v porovnání s analogem větší latenci (variabilní latenci). S touto vlastností se tak úplně nehodí třeba právě na závodění (Drone Racing). Navzdory tomu, že digi VTX je opravdu složité zařízení (komplexitou se blížící malému počítači), bývá zprovoznění a užití většinou bezproblémové.

Digitální video vysílače 

Jak si vybrat video přenos? Co si pořídit?

  • Analog určitě doporučíme pilotům s menším rozpočtem nebo těm, kteří jsou zaměřeni na závodění (Drone Racing).
  • Digitální video systémy doporučujeme těm, kteří chtějí mít spolehlivý přenos s krásným obrazem a top dosahem. Long range a top požitek z letu? Žádný problém!

rozdíl mezi analogovým a digitálním přenosem

Nyní jsme si shrnuli hlavní výhody a nevýhody obou systémů - analogu a digitálu. Teď už je jen a jen na tobě, zda dáš přednost krásnému obrazu, nebo nízké latenci. Ať už si vybereš cokoliv, nezapomeň, že pořád patříš do rodiny FPV pilotů, kde máš náruč vždy otevřenou!

Potkáme se ve vzduchu! Tak ať to lítá.

[Autor-Jirka]