Diabolo triky pro začátečníky

Tomáš Pivoda aka Pivko tě naučí diabolo triky pro začátečníky. Jak diabolo roztočit, vyhodit a chytit?

Tip: Pokud potřebuješ pomoct s výběrem diabola, omrkni náš článek Jak vybrat diabolo. Případně si prohlédni rovnou všechna diabola, která máme, v kategorii Diabola

Orientace ložiskového diabola

Jestli máš ložiskové diabolo, je potřeba orientovat ho podle toho, zda jsi pravák nebo levák. K orientaci slouží barevné proužky u středu diabola. Podle značky diabola záleží, jaké barvy jsou použity. Pokud jsou proužky černý a bílý, bílá patří dopředu (pokud jsi pravák), tedy dál od těla. Značky jako Hyperspin zase mají proužky červený a černý a tady patří dopředu černá (pokud jsi pravák). Pokud jsi levák, udělej to naopak. Je to proto, že ložisko ve středu diabola se točí pouze na jednu stranu.

Carousel diaboloSundia Shining Triple Bearing diabolo

První roztočení

Roztočit diabolo je naprostý základ. Uděláš to tak, že diabolo na provázku položíš na zem, rozjedeš se s ním po zemi do strany (praváci doleva, leváci doprava – i to je kvůli ložisku točícímu se pouze na jednu stranu) a zvedneš ho. Abys diabolo roztočil ještě víc, dělej cukavé pohyby nahoru a dolů jednou hůlkou. Tento způsob je obvyklejší pro fixní diabola. U ložiskových diabol využij roztáčení pomocí smyčky (smyčka zastaví fixní diabolo, ale ložiskové ne). Po roztočení ze země uděláš pomocí hůlky smyčku kolem středu diabola a přejížděním po provázku ze strany na stranu diabolo roztáčíš.

Vyvažování diabola

Může se stát, že po roztočení není diabolo vodorovně vyrovnáno, proto je potřeba se naučit ho vyvažovat. Dělá se to pomocí pohybu hůlky v dominantní ruce – provázkem uděláš protipohyb. Pokud se tedy diabolo naklání moc k tobě, dej pravou hůlku dopředu přes diabolo a vyrovná se ti.

Vyvažování diabola

Pokud se ale diabolo otáčí tak, že k tobě není kolmo, otáčej ho prstem, přes nehet. Nijak tě nespálí, neboj :) Pak ho ale zase roztoč, protože když se ho dotkneš, ztratí rychlost.

Srovnání diabola

Výhoz diabola

Při vyhození diabola do vzduchu je nejdůležitšjí, aby bylo dobře roztočené, nenaklánělo se, ani se neklepalo. Při vyhození musíš mít vždy natažený provázek (takže roztažené ruce). Když provázek nebude napnutý, diabolo se ti bude špatně zpátky chytat. Rada pro chytání letícího diabola: vyhazuj přímo nad sebe, přesně pak vidíš, kde je provázek i střed diabola.

diabolo-vyhoz

Doufáme, že ti naše rady, jak začít s diabolem, pomohly!

[Autor-Ája]