Jak vybrat yoyo?

Yoyí existují stovky druhů, ne-li tisíce, a pro začátečníka může být těžké se v nich při výběru zorientovat. Proto jsme tady sepsali souhrn věcí, které hrají pří výběru yoya roli. Dozvíš se tu, podle čeho si yoyo vybrat, ale taky podle čeho nevybírat.

Tip: Všechna yoya, která máme aktuálně skladem, najdeš v sekci Yoyo

1. Podle čeho vybírat

1.1. Úroveň

Když k nám na prodejnu někdo příjde s tím, že chce yoyo, jako první se ho zeptáme jak dlouho yoyuje. Nejčastější chyba začátečníků je, že chtějí hned to nejlepší a nejdražší yoyo. To se ale může vymstít. Yoya se totiž dělí na responsivní a neresponsivní.

  • Responsivní (vracecí) – Responsivní yoya se vrací do ruky trhnutím. Mají užší ložisko a jsou určené pro začátečníky (a na loopování).
  • Neresponsivní (nevracecí) – Neresponsivní yoya se po trhnutí nenamotají. Do ruky se vrací přes "bind" – omotáním smyčky kolem yoya. To umožňuje složitější a delší triky.

Nejlepší je začít s responsivním yoyem. Na něm se dobře člověk naučí yoyo roztočit a procvičí si základní triky. Po zvládnutí začátečnického tricklistu doporučujeme přejít na yoyo neresponsivní.

Tip: Začátečnický tricklist najdeš v článku Yoyo soutěže.

Nejlepší yoyo na začátek je Arrow - v balení jsou 2 ložiska. S jedním je yoyo responsivní a s druhým neresponsivní. Díky tomu si každý může vybrat a nemusí si po naučení základů hned kupovat nové yoyo. Alternativou je yoyo One, které má taky 2 ložiska, jen je o něco menší.

1.2. Materiál

Dalším velkým faktorem při výběru yoya je materiál. Yoya se dají rozdělit do 3 základních kategorií.

  • Plastová yoya – Plastová yoya bývají levnější, lehčí a svižnější než kovová. Na druhou stranu jsou ale méně stabilní a netočí se tak dlouho.
  • Kovová yoya – Kovová yoya jsou nejběžnější. Záleží na konkrétním yoyu, ale bývají stabilní a oproti plastovým se točí mnohem déle.
  • Bimetalová yoya – Yoya, ve kterých jsou použity různé kovy. Díky jejich kombinaci může yoyo být rychlejší, lehčí a přitom si zachovat stabilitu. Bimetalová yoya bývají často drahá, protože jsou náročnější na výrobu.

Tip: Pro lepší hledání produktů jsme vytvořili kategoire Plastová yoyaKovová yoya a Bimetalová yoya.

Další častou variantou jsou plastová yoya, která mají kovové "zátěžáky" – kovové kroužky po stranách yoya, které mu dávají větší stabilitu a prodlužují dobu točení (sleep time). Taková yoya jsou lehká, rychlá a přitom stabilnější než ostatní plasťáky. Nejslavnějším takovým yoyem je Northstar, se kterým v roce 2010 vyhrál Jensen Kimmitt mistrovství světa.

 

1.3. Další vlastnosti

Yoya se pořád vyvíjí a s časem přibývají i různé vychytávky, které yoyo dělají lepší na speciální triky.

  • Beatblast – Povrchová úprava, díky které yoyo "klouže". Je to jedna z nejlepších vychytávek. Díky ní se yoyo nezastaví, když se ho omylem dotkneš prstem, a zároveň je lepší na grindy (triky při kterých je yoyo na ruce).
  • Fingerspin hub – Díra ve straně yoya, do které zajede prst při fingerspinu. Díky ní je jednodušší yoyo na prstu udržet.
  • Hubstacky – Malé dílky po stranách yoya, za které se dá yoyo chytit, aniž by se zastavilo.

2. Podle čeho nevybírat

Teď už máš zhruba představu, co při výběru hraje roli a podle čeho vybírat. Jsou ale i věci, na které je lepší se při výběru nedívat.

2.1. Značka

Nesuď yoyo podle značky. I dobré značky občas udělají špatné yoyo a i špatné značky naopak dobré. Nejlepší je nemít předsudky a hodnotit yoyo podle toho jaké je, ne podle toho, kdo ho vyrobil.

2.2. Co používají ostatní

Neexistuje žádné jedno nejlepší yoyo. Vždycky záleží na konkrétním yoyerovi, jeho stylu a vkusu. To, že nějaké yoyo vyhovuje tvému oblíbenému yoyerovi, ještě neznamená, že bude vyhovovat i tobě.