Styly yoyování

Yoyo se na první pohled může zdát jako primitivní záležitost, ale ve skutečnosti je to koníček s neomezenými možnostmi, který se dá dělat několika různými způsoby. Dělí se na 5 základních stylů:

1A

Klasický styl yoyování, kde je yoyo přivázané na provázku a provázek na ruce.

Na tomhle stylu většina lidí začíná a je to to, co si pod yoyováním většina lidí představí. 1A začátečníci používají responsivní yoya, která se vracejí do ruky na trhnutí, a pokročilí používají neresponsivní yoya, která se vracejí přes bind.

Tip: Všechna yoya, která máme aktuálně skladem, najdeš v sekci Yoyo

1A je zároveň největší soutěžní kategorií. Často se dělí na 3 podkategorie – začátečníci (beginners), středně pokročilí (intermediate) a pokročilí (pro/elite). Někdy se ale objeví i ženské kategorie nebo kategorie do 15 let.

Tip: Více o soutěžích najdeš v článku Yoyo soutěže.

1A freestyle vypadá například takhle.

 

2A

Často se 2A stylu říká loopování. Používají se 2 stejná responsivní yoya, na každé ruce jedno. Nejsou to ale stejná responsivní yoya jako na 1A. Yoya na loopování nejsou dělaná na chytání yoya na provázek (to se při loopování moc nedělá). Místo toho jsou navržena tak, aby se dala lépe vracet a zase roztáčet. Tento styl se těžko popisuje, proto bude lepší podívat se na video.

Na videu je Shinji Saito. Japonec, který 8x vyhrál mistrovství světa ve 2A a zároveň držitel nejvíce titulů z mistrovství světa všech dob.

 

3A

Náročný styl, ve kterém se používají 2 neresponsivní yoya – na každé ruce jedno. Yoya se používají stejná jako na 1A, ale soutěžící dávají přednost těm, která se déle točí. Tenhle styl je dost možná nejsložitější na naučení, protože se yoyer musí naučit ovládat yoyo i druhou rukou, takže je to jako by se musel naučit yoyovat dvakrát.

U nás máme dokonce trojnásobného mistra Evropy, Michala Jaška.

 

4A

Se 4A se nejčastěji setkáš pod názvem offstring. Používají se větší yoya, která nejsou přivázaná k provázku (často si je lidi pletou s diabolem) a jejich počet není omezený. Při 4A se často yoyo vyhazuje do vzduchu a taky často padá na zem, takže pokud se rozhodneš s offstringem začít, doporučujeme trénovat venku.

Tohle je legendární freestyle Bena Condeho, jednoho z nejslavnějších 4A yoyerů.

 

5A

5A, nebo taky freehand, je styl, kde yoyo není přivázáno k prstu. Místo toho je na konci provázku protizávaží (anglicky counterweight). Díky tomu se dají dělat zase úplně jiné triky. Yoya se používají stejná jako na 1A a 3A.

Jedním z nejlepších "5Ačkařů" je Petr Kavka – desetinásobný mistr ČR a mistr Evropy v 5A.

 

[Autor-Tonda]