Jak složit Rubikovu kostku?

Takže jsi se konečně rozhodl(a) naučit se složit Rubikovu kostku? Výborně! Tady najdeš všechno co budeš potřebovat vědět. Připravili jsme pro tebe celkem 4 návody:

  • Návod pro začátečníky – pokud jsi úplný nováček
  • Návod pro středně pokročilé – pokud už umíš kostku složit
  • Návod pro pokročilé – pokud se chceš dostat pod 30 sekund
  • Návod pro experty – pokud chceš být nejlepším z nejlepších 

Všechny návody na sebe navazují, proto doporučujeme začít od prvního, i když už kostku třeba umíš složit (každý se mohl učit jinde a návod pro středně pokročilé by potom nenavazoval). S návody se postupně naučíš celou metodu CFOP (Fridrich), která je nejrozšířenější a nejrychlejší metodou současnosti. Rozdělili jsme metodu do 4 kroků a v každém dalším návodě se naučíš jednotlivé kroky zvládnout o něco rychleji.

 Tip: Pokud ještě nemáš kostku, podívej se do kategorie 3x3x3 kostek nebo si prohlédni všechny rubikovy kostky, které v sortimentu máme, pokud hledáš neobvyklou velikost či tvar kostky.

Návod pro začátečníky

Jestli je tohle tvůj první pokus naučit se kostku složit, neměj strach. Je to mnohem jednodušší, než si většina lidí myslí. Většina lidí se to zvládne naučit za pár hodin. Kdyby ti to zabralo víc, nezoufej. Tonda, který návody natáčel, se to sám učil 2 dny.

A za jak dlouho že vlastně začátečník kostku vyřeší? Většina začátečníků po chvíli tréninku skládá kostku pod 3 minuty, ale netrvá to moc dlouho a dostaneš se s tímto návodem i na minutu.

 

 

Pokud se chceš skládání kostky věnovat, doporučujeme koupit si jednu z kostek pro začátečníky. Pokud skládáš s kostkou po dědovi, nejspíš se bude velmi špatně otáčet a mohla by tě od skládání odradit. Všechny z kostek u nás jsou prověřené a můžeme ti slíbit, že s nimi budeš spokojen.

Návod pro středně pokročilé

Návod pro středně pokročilé je určený pro ty, kteří už se kostku naučili složit podle našeho prvního návodu a chtějí se zrychlit. Po zvládnutí tohoto návodu se můžeš bez problému dostat pod 40 (ti šikovnější i pod 30) sekund. Doporučujeme nezanedbat především F2L, protože jakmile se ho člověk naučí špatně, chyby se potom těžko přeučují.

Na téhle úrovni už doporučujeme zajít na soutěž. Poznáš nové lidi, naučíš se od nich spoustu věcí a dostaneš svoje první oficiální časy.

 

 Jestli už ti začátečnická kostka není dost dobrá, můžeš zkusit jednu z kostek, které doporučujeme středně pokročilým. Jsou to kostky, které mají velmi dobrý poměr ceny a kvality, takže tě nebudou stát moc a vydrží ti.

Návod pro pokročilé

Pokud chceš být ještě rychlejší, máme pro tebe návod pro pokročilé. V tomhle návodě se naučíš nové triky na F2L a taky 2-look algoritmy na poslední vrstvu. Po nějakém tom tréninku by ses měl s tímhle návodem dostat pod 30 sekund (pokud ne, tak je chyba většinou v F2L).

 

Ve chvíli kdy budeš skládat pod 30 sekund začne hrát mnohem větší roli jakou kostku používáš. Kostka by měla odpovídat tvému stylu (někomu sedí stabilnější kostky, někomu zase rychlejší) a měl by ses o ni umět starat (čistit, mazat). Pokud máš tu možnost, zastav se na naši pobočku v Praze a kostky si vyzkoušej, abys zjistil, co ti vyhovuje. Přesto máme pár kostek, které jsou tak nějak uprostřed a budou vyhovovat většině.

Návod pro experty

Jestli máš ambice stát se nejlepším z nejlepších, máš se ještě co učit. Prvním krokem je doučení se full OLL i PLL. To je spousta algoritmů, ale jsou poměrně jednoduché. Až budeš umět kompletní CFOP metodu, můžeš se začít učit další techniky, které ti pomůžou snížit časy o dalších pár sekund. S full CFOP by ses měl dostat pod 20 sekund, a když k tomu přidáš i další techniky, tak klidně pod 10.

Připravili jsme pro tebe i články se všemi PLL algoritmy a OLL algoritmy

 Jestli speedcubing bereš opravdu vážně, nejspíš už přesně víš co od kostky chceš. Proto tu máme jen pár tipů na kostky, které jsou mezi špičkovými cubery oblíbené.

 

Cesta ke složení kostky pod 20 sekund

Nad 60 sekund

Začátečnická LBL metoda

Tip: Nauč se skládat kříž na spodní straně, místo na horní. Později ti to pomůže.

Pod 60 sekund

Najdi si kostku, která ti bude vyhovovat a trénuj.

Začni používat časovače jako např. cstimer.net. I se začátečnickou metodou se tréninkem pod 60 sekund bez problémů dostaneš.

Pod 50 sekund

Nauč se 2-look OLL a 2-look PLL. Je to pár algoritmů co se budeš muset naučit nazpaměť, ale jak to jednou zvládneš, posune tě to obrovský kus dopředu.

Pod 40 sekund

Nauč se pořádně skládat první dvě vrstvy zároveň (F2L). Najdi si návod a trénuj. F2L je pravděpodobně nejsložitější krok skládání celé kostky, kterému neutečeš. Budeš se chvíli trápit a tvoje časy se zhorší. Jakmile si ale F2L zažiješ, budeš rychlejší než kdy předtím.

Pod 30 sekund

Nauč se celé PLL. Obsahuje 21 algoritmů a ušetří ti to celý jeden krok z 2-look metody. (Navíc skoro třetinu už jich umíš z 2-looku)

Začni se více zajímat o svoji kostku. Nauč se ji mazat, utahovat a povolovat, jednoduše nastavit si ji tak, aby tě poslouchala.

Pod 20 sekund

Nauč se celé OLL. Je to kopa algoritmů, opět ti to ale ušetří celý jeden krok z 2-look metody.

57 algoritmů. Neuč se je moc rychle, nebo se ti budou plést. Ne ale zase moc pomalu, nebo je mezitím zapomeneš. Snaž se najít si rovnováhu a konzistenci. Pravidelně si je opakuj, sem tam přidej nový a hlavně trénuj.

Tip: Nauč se být „color neutral“. Znamená to, že zvládneš skládat kostku od kterékoli barvy stejně rychle.

To ale zdaleka není všechno, co používají speedcubeři na světové úrovni. Pokud se chceš dostat pod 15, nebo 10 sekund, musíš se naučit mnohem víc. Například „x-cross“, kdy skládáš první pár F2L zároveň s křížem, nebo „Winter Variation“ – vložit poslední F2L pár tak, aby se tím naorientovaly hrany.

Když se naučíš všechny tyhle techniky, zbývá už jen trénovat a trénovat. A třeba budeš příštím držitelem národního nebo světového rekordu právě ty!