Jak složit Rubikovu kostku? | Návod od A do Z

Je to tu! Konečně ses odhodlal/a naučit se složit Rubikovu kostku. Výborně! Tady najdeš všechno, co musíš vědět, pokud chceš umět rubikovku skládat. Připravili jsme pro tebe celkem 4 návody:

  • Návod pro začátečníky – pokud jsi úplný nováček
  • Návod pro středně pokročilé – pokud už umíš kostku složit začátečnickou metodou
  • Návod pro pokročilé – pokud se chceš dostat pod 30 sekund
  • Návod pro experty – pokud chceš být tím nejlepším z nejlepších 

Značení tahů na rubikovce najdeš dole v článku! 

 

Mimochodem - všechny návody na sebe navazují, proto doporučujeme začít od prvního, i když už kostku třeba umíš složit (každý se mohl učit jinde a návod pro středně pokročilé by potom nenavazoval). S návody se postupně naučíš celou metodu CFOP (Fridrich), která je nejrozšířenější a nejrychlejší metodou současnosti. Rozdělili jsme metodu do několika kroků a v každém dalším návodu se naučíš jednotlivé kroky zvládnout o něco rychleji.

Tip: Pokud ještě nemáš kostku, podívej se do kategorie 3x3x3 kostek nebo si prohlédni všechny Rubikovy kostky, které v sortimentu máme. A to především, pokud hledáš neobvyklou velikost či tvar "kostky".

 

Návod pro začátečníky

Jestli je tohle tvůj první pokus ve skládání Rubikovy kostky, neměj strach. Je to mnohem jednodušší, než si většina lidí myslí. Každý je schopný se to naučit za pár hodin. A kdyby ti to náhodou zabralo víc času, nezoufej. Tonda, který návody natáčel, se to sám učil 2 dny - a dnes je z něj profík!

A za jak dlouho vlastně začátečník kostku vyřeší? Většina začátečníků po chvíli tréninku skládá kostku pod 3 minuty, ale netrvá to moc dlouho a dostaneš se s tímto návodem i na minutu.

Pokud se chceš skládání kostky věnovat, doporučujeme koupit si jednu z novodobých kostek pro začátečníky. Jestliže skládáš s kostkou po dědovi, nejspíš se bude velmi špatně otáčet a mohla by tě od skládání odradit. Všechny z našich kostek jsou prověřené a můžeme ti slíbit, že s nimi budeš spokojen/a.

Pro ty z vás, kteří mají radši grafické návody, jsme připravili psaný začátečnický návod na Rubikovu kostku. Pojďme se na to podívat - třeba ti přeci jen bude vyhovovat více než video.

1. Krok - složení bílého kříže

Kostku si chytni tak, že budeš mít bílý střed dole (D), žlutý nahoře (U) a zelený vepředu (F). Občas někdo drží kostku bílou nahoru, protože je jednodušší tak bílý kříž složit. Pokud se ale Rubikově kostce chceš věnovat i více a chceš se zlepšovat, nesmíš skládat bílou nahoru - hodně by tě to zdrželo. Proto je ideální, když se rovnou učíš s kostkou manipulovat žlutou barvou nahoru. A teď jdeme na to!

Jako první musíš složit bílý kříž. Bude vypadat takto:

návod 3x3 - bílý kříž

 Je důležité, aby všechny středy souhlasily s barvou přilehlé hrany. Na to dbej, jinak kostku nesložíš.

Takto to vypadá, když máš špatně orientovanou hranu nebo nesouhlasící hranu:

opt_návod 3x3 - bílý kříž špatně

Nejjednodušším způsobem je dostat všechny hrany do horní vrstvy tak, aby byly bílou stranou nahoru. V takové fázi pak můžeš všechny hrany spárovat se souhlasným středem a pak otočit o 180°. Voilá, bílý kříž je na světě.

Těmito tahy dostaneš bílou hranu do vrchní vrstvy, bílou stranou nahoru. Pak už je jen spáruj se středem a otoč o 180°.

opt_návod 3x3 - bílý kříž nahoru

Pokud ti tato metoda nevyhovuje a přijde ti moc jednoduchá, můžeš zkusit bílé hrany vkládat rovnou do spodní vrstvy. Je to relativně intuitivní krok a určitě na to rychle přijdeš.

2. krok - vložení rohů do spodní vrstvy

Nyní máš kostru - bílý kříž. Teď jsou na řadě odpovídající rohy. Na konci tohoto kroku bude tvá kostka vypadat takto:

opt_2. KROK 3X3

Nyní budeme rohy vkládat jeden po druhém. Existují tři orientace, ve kterých roh může být.

Najdi si roh s odpovídajícími barvami (tzn. pokud vkládáš do spodní vrstvy mezi zelený a oranžový střed, najdi si zeleno-bílo-oranžový roh). Jestliže míří bílá do strany, nastav si ji tak, aby byla směrem k tobě (vlevo či vpravo). Pokud míří nahoru, dej si roh doprava vpředu.

Nyní podle jednotlivých situací prováděj následující algoritmy, dokud nemáš všechny rohy na svém místě:

opt_jak vkladat rohy 3x3

3. krok - vkládání hran; dokončení prvních dvou vrstev

Po dokončení prvních dvou vrstev bude tvá kostka z větší části složená! Snažíme se docílit tohoto vzhledu:

opt_3. KROK 3X3

V tomto kroku si musíš vždy najít odpovídající hranu (tzn. pokud je zeleno-oranžová, patří mezi zelený a oranžový střed). Tato hrana musí být v horní vrstvě. Následně ji nastav tak, aby její boční strana odpovídala barvě středu. Dle druhé barvy pak určíš, který algoritmus budeš provádět.

Pokud roh potřebuješ vložit na pravou stranu, proveď algoritmus (U R U´ R´) (U´ F´ U F).

Pokud roh vkládáš doleva, proveď algoritmus (U´ L´ U L) (U F U´ F´).

opt_3x3 vkladani hran

4. krok - žlutý kříž

Nyní složíme žlutý kříž. Ten bude vypadat takto:

opt_4. KROK 3X3 OLL - KŘÍŽ

A jak jej docílíme? Po dokončení prvních 2 vrstev (F2L) vznikne na kostce jeden ze tří vzorů - puntík, proužek, nebo obrácené L. Rohů si zatím nevšímej, teď nás zajímají jen hrany. Občas se taky stane, že kříž už rovnou složený je - a tak můžeš přeskočit rovnou na další krok.

Jak vyřešit, když vznikne jeden z těchto obrazců?

opt_4. KROK 3X3 OLL - KŘÍŽ (2)

5. krok - OLL - orientace poslední vrstvy

Nyní musíme otočit rohy žlutou stranou nahoru. Bude to vypadat takto:

opt_5. KROK 3X3 - OLL (1)

Nacházíš se v situaci, kdy máš hotový žlutý kříž.

Nastav si kostku tak, aby špatně orientovaný roh byl vlevo vepředu. A potom opakuj algoritmus D L D´L´ tolikrát dokola, než se ti roh otočí žlutou stranou nahoru. A teď pozor! Je fakt důležité, abys kostku držel/a pořád stejně. Nepřehmatávej ani nic jiného. Jediné, co uděláš, je otočení vrchní vrstvy (tah U nebo U´) tak, aby na pozici vlevo vepředu byl další roh, který je špatně orientovaný. Teď celý proces zopakuj. A opakuj ho se všemi špatně orientovanými rohy.

Příklad:

Na následujícím obrázku vidíš, jak provést algoritmus D L D´L´. Na poslední kostce je žlutá strana rohu na spodní straně kostky. Nezoufej a proveď algoritmus znovu úplně stejně. A znovu a znovu, prostě dokud nebude roh správně. Kostka bude pořád rozmíchaná, a tak je důležité, abys neztratil/a přehled o tom, jak jsi ji držel/a na začátku.

Jak složit rubikovku - 5. KROK - OLL - otáčení rohů

Jakmile bude žlutá nahoru, otoč vrchní stranou a na stejné místo nastav opět otočený roh. A zopakuj celou akci.

Pokud budeš kostku držet celou dobu stejně (a provádět algoritmus správně), při otáčení posledního rohu se ti první dvě vrstvy kostky složí opět do původní polohy.

Pokud ti to bude příjemnější, roh můžeš otáčet i na pravé straně. Nastav si ho na pozici vpravo vepředu a prováděj algoritmus D´ R´ D R.

6. krok - složení "světel"

V tomto kroku nám jde o to, aby byly všechny rohy z poslední vrstvy na správném místě. Jediné, co nebude na svém místě, jsou hrany poslední vrstvy.

opt_6. KROK 3X3 - světla

Většinou najdeš na kostce tzv. světla - dva rohy, které jsou na správném místě, na stejné straně. V takovém případě si dej "světla" na zadní stranu a proveď algoritmus (x) R' U R' D2 R U' R' D2 R2 (x')Pokud světla nemáš, udělej tento algoritmus i tak a světla ti vzniknou. Pak tento algoritmus zopakuj, tentokrát se světly na zadní straně.

opt_3x3 - svetla rubikovka

7. krok - finále - prohazování středů

Víš, jak bude vypadat tvá kostka po dokončení tohoto kroku? Přímo takhle:

opt_3x3 - slozena kostka

A to je přesně to, co chceme, ne?

Teď už zbývá jen proházet středy na správná místa. Buď budou tři špatně a jeden na svém místě, nebo budou všechny čtyři špatně. V situaci s jednou složenou stranou si ji nastav na zadní stranu. K vyřešení slouží dva základní algoritmy:

  • Pokud dílek vepředu patří doprava -> R U' R U R U R U' R' U' R2
  • Pokud dílek vepředu patří doleva -> L' U L' U' L' U' L' U L U L2

Jestliže nemáš ani jednu stranu hotovou, prostě algoritmus provedeš dvakrát. Při prvním algoritmu se ti složí jedna strana, tu si pak nastav na zadní stranu. Následně zhodnoť, jestli hrana patří doleva nebo doprava, a pak proveď odpovídající algoritmus.

opt_7. KROK 3X3 PLL - PROHAZOVÁNÍ STŘEDŮ_1

Gratulujeme! Nyní už umíš složit Rubikovu kostku začátečnickou metodou! Teď už to půjde jak po másle!


Návod pro středně pokročilé

Návod pro středně pokročilé je určený pro ty, kteří už se kostku naučili složit podle našeho prvního návodu a chtějí se zrychlit. Po zvládnutí tohoto návodu se můžeš bez problému dostat pod 40 (ti šikovnější i pod 30) sekund. Doporučujeme nezanedbat především F2L, protože jakmile se ho člověk naučí špatně, chyby se potom těžko přeučují.

Na téhle úrovni už doporučujeme zajít na soutěž. Poznáš nové lidi, naučíš se od nich spoustu věcí a dostaneš svoje první oficiální časy.

 

Jestli už ti začátečnická kostka není dost dobrá, můžeš zkusit jednu z kostek, které doporučujeme středně pokročilým. Jsou to kostky, které mají velmi dobrý poměr ceny a kvality, takže tě nebudou stát moc a vydrží ti.


Návod pro pokročilé

Pokud chceš být ještě rychlejší, máme pro tebe návod pro pokročilé. V tomhle návodě se naučíš nové triky na F2L a taky 2-look algoritmy na poslední vrstvu. Po nějakém tom tréninku by ses měl s tímhle návodem dostat pod 30 sekund (pokud ne, tak je chyba většinou v F2L).

 

Ve chvíli kdy budeš skládat pod 30 sekund začne hrát mnohem větší roli jakou kostku používáš. Kostka by měla odpovídat tvému stylu (někomu sedí stabilnější kostky, někomu zase rychlejší) a měl by ses o ni umět starat (čistit, mazat). Pokud máš tu možnost, zastav se na naši pobočku v Praze a kostky si vyzkoušej, abys zjistil, co ti vyhovuje. Přesto máme pár kostek, které jsou tak nějak uprostřed a budou vyhovovat většině.


Návod pro experty

Jestli máš ambice stát se nejlepším z nejlepších, máš se ještě co učit. Prvním krokem je doučení se full OLL i PLL. To je spousta algoritmů, ale jsou poměrně jednoduché. Až budeš umět kompletní CFOP metodu, můžeš se začít učit další techniky, které ti pomůžou snížit časy o dalších pár sekund. S full CFOP by ses měl dostat pod 20 sekund, a když k tomu přidáš i další techniky, tak klidně pod 10.

Připravili jsme pro tebe i články se všemi PLL algoritmy a OLL algoritmy

 Jestli speedcubing bereš opravdu vážně, nejspíš už přesně víš co od kostky chceš. Proto tu máme jen pár tipů na kostky, které jsou mezi špičkovými cubery oblíbené.


Cesta ke složení kostky pod 20 sekund

Nad 60 sekund

Začátečnická LBL metoda

Tip: Nauč se skládat kříž na spodní straně, místo na horní. Později ti to pomůže.

Pod 60 sekund

Najdi si kostku, která ti bude vyhovovat a trénuj.

Začni používat časovače jako např. cstimer.net. I se začátečnickou metodou se tréninkem pod 60 sekund bez problémů dostaneš.

Pod 50 sekund

Nauč se 2-look OLL a 2-look PLL. Je to pár algoritmů co se budeš muset naučit nazpaměť, ale jak to jednou zvládneš, posune tě to obrovský kus dopředu.

Pod 40 sekund

Nauč se pořádně skládat první dvě vrstvy zároveň (F2L). Najdi si návod a trénuj. F2L je pravděpodobně nejsložitější krok skládání celé kostky, kterému neutečeš. Budeš se chvíli trápit a tvoje časy se zhorší. Jakmile si ale F2L zažiješ, budeš rychlejší než kdy předtím.

Pod 30 sekund

Nauč se celé PLL. Obsahuje 21 algoritmů a ušetří ti to celý jeden krok z 2-look metody. (Navíc skoro třetinu už jich umíš z 2-looku)

Začni se více zajímat o svoji kostku. Nauč se ji mazat, utahovat a povolovat, jednoduše nastavit si ji tak, aby tě poslouchala.

Pod 20 sekund

Nauč se celé OLL. Je to kopa algoritmů, opět ti to ale ušetří celý jeden krok z 2-look metody.

57 algoritmů. Neuč se je moc rychle, nebo se ti budou plést. Ne ale zase moc pomalu, nebo je mezitím zapomeneš. Snaž se najít si rovnováhu a konzistenci. Pravidelně si je opakuj, sem tam přidej nový a hlavně trénuj.

Tip: Nauč se být „color neutral“. Znamená to, že zvládneš skládat kostku od kterékoli barvy stejně rychle.

To ale zdaleka není všechno, co používají speedcubeři na světové úrovni. Pokud se chceš dostat pod 15, nebo 10 sekund, musíš se naučit mnohem víc. Například „x-cross“, kdy skládáš první pár F2L zároveň s křížem, nebo „Winter Variation“ – vložit poslední F2L pár tak, aby se tím naorientovaly hrany.

Když se naučíš všechny tyhle techniky, zbývá už jen trénovat a trénovat. A třeba budeš příštím držitelem národního nebo světového rekordu právě ty!

Značení tahů:

L - [Left] Otočení levé strany po směru hodinových ručiček (o 90 stupňů)

R - [Right] Otočení pravé strany po směru hodinových ručiček

U - [Up] Otočení horní strany po směru hodinových ručiček

D - [Down] Otočení dolní strany po směru hodinových ručiček

F - [Front] Otočení přední strany po směru hodinových ručiček

B - [Back] Otočení zadní strany po směru hodinových ručiček

M – [Middle] Otočení střední vrstvy (mezi R a L) ve směru L

E – [Equatorial] Otočení vrstvy mezi U a D ve směru strany D

S – [Standing] Otočení vrstvy mezi F a B ve směru strany F

U' – Apostrof znamená, že stranu otočíme proti směru hodinových ručiček.

U2 – 2 za písmenem znamená, že stranu otočíme o 180 stupňů. (je jedno na kterou stranu)

x – otočíme celou kostku ve směru R

y – otočíme celou kostku ve směru U

z – otočíme celou kostku ve směru F

Rw“ (nebo jiné písmeno) – [R wide] otočení prostřední strany společně se stranou zapsanou. Rw = R+M‘, Uw = U+E‘

"r" (nebo jiné písmeno) - otočení vnitřní pravé vrstvy na 4x4. r=RW+R'

značení 3x3 Rubikova kostka - notace (Rubiks Cube Notation)

[Autor-Ája]