Jak složit 2x2 kostku metodou ORTEGA | Návod

V životě každého nového cubera nastane chvíle, kdy musí přejít na pokročilou metodu - a my pro tebe máme návod! Dnes zkrátka nastal tvůj čas - pojď se naučit pokročilou metodu Ortega pro Rubikovu kostku 2x2!

Tip:  Pokud teprve začínáš skládat, mrkni na náš Tutorial pro 2x2 začátečníky.
Značení tahů na 2x2 Rubikově kostce najdeš dole v článku!

 

Co je to metoda Ortega? K čemu mi je dobrá?

Metoda Ortega orientuje dílky před jejich umístěním. Myšlenka spočívá v tom, že je snazší permutovat dílky po jejich zorientování než před jejich zorientováním - a to protože po zorientování krychlí (dílků) tvoří žlutá strana snadno identifikovatelné vzoryOrientace krychlí provedená před umístěním, je snadná, protože se musíš soustředit pouze na jednu barvu stěny a na vzory, která tato barva vytváří.

Metoda Ortega se využívá i u 3x3 Rubikových kostek, ale je to mnohem méně využívaná metoda. Většina speedcuberů dává přednost klasice - CFOP. U dvojky se ale docela vyplatí metodu Ortega umět.

Krok 1

V kroku 1 vyřešíme bílou plochu ve spodní vrstvě naší 2x2 kostky.

Čteš relativně pokročilou metodu skládání 2x2 Rubikovy kostky, takže předpokládáme, že již kostku 2x2 složit umíš - minimálně metodou LBL (Layer by Layer). Nebudeme se tedy zabývat tím, jak složit první vrstvu, to určitě zvládneš! A kdyby ne, přečti si náš článek Jak složit Rubikovu kostku 2x2 - návod pro začátečníky.

Pozici rohů neřeš - to bude součástí posledního kroku (a v tom je právě kouzlo metody Ortega). V dalším kroku byl následně měl/a být schopen/a zorientovat horní rohy v 6 tazích nebo méně.

Pro dosažení co největší rychlosti a efektivity se snaž provést tento krok bez rotací (otáčení celé kostky).


Krok 2

V kroku 2 budeme orientovat horní vrstvu naší 2x2 kostky.

Přeneseme všechny žluté barvy do horní vrstvy - tedy pokud skládáš bílou stranou dolů. Proveď odpovídající algoritmus podle obrázku. Jakmile jsou všechny žluté strany na horní vrstvě, můžeme přejít ke kroku 3.

Návod, jak složit 2x2 rubikovku metodou ortega - orientace

Krok 3

V kroku 3 budeme současně permutovat horní i spodní vrstvu.

Nyní budeme permutovat obě vrstvy najednou. Tento krok je trochu obtížný na naučení, protože je zcela odlišný od ostatních, ale jakmile ho zvládneš, uvidíš, že to je nejrychlejší krok z celé této metody.
Tyto algoritmy si budeš muset zapamatovat, abys vyřešil/a zbytek kostky! Naučit se to může chvíli trvat, ale buď si jist/a, že jakmile se naučíš všechny algoritmy, budeš na dobré cestě k sub 5.

Mimochodem - šipky značí prohození rohů.

Návod, jak složit 2x2 rubikovku metodou ortega - permutace

Tak co, pomohl ti náš návod na metodu Ortega? My věříme, že ano a že odteď budeš ještě lepším a rychlejším speedcuberem

Značení tahů na 2x2 kostce

opt_2x2 značení

 

[Autor-Ája]