Rozdíl mezi magnetickou a nemagnetickou kostkou

Rubikova kostka je oblíbený hlavolam z roku 1974. Skládají ho jak dnešní děti, tak i jejich rodiče. Právě ale rodiče jsou ti, kteří třeba ani neznají dnešní svižné kostky - takzvané speedcubes (rychlostní kostky) - u kterých není otáčení stran nemožným úkolem. Je to fakt zábava a jde to jak po másle.

Právě otáčení stran usnadňují magnety. Malé magnetky uvnitř kostky, které spolu interagují a zkracují ti solve klidně i o celé vteřiny. Pojď s námi objevit jejich tajemství!

jaký je rozdíl mezi magnetickou a nemagnetickou kostkou?

Je magnetická kostka lepší než nemagnetická?

Nyní si rozebereme rozdíly mezi magnetickou a nemagnetickou kostkou. Magnety má dnešní době skoro každá, takže tento typ kostky si rozebereme více do hloubky.

Magnetická kostka - přesnost a stabilita

Magnetické kostky jsou vybaveny malými magnety umístěnými uvnitř dílků. Ty vytváření jemnou odporovou sílu. Tím se kostka jakoby sama dotáčí.

Je to jak příjemnější při skládání, tak to ale může ušetřit spoustu starostí. Zejména tedy v profi speedcubingu. Na oficiálních soutěžích totiž záleží na každé setině sekundy a pokud se ti vrstva nedotočí sama o pár milimetrů, můžeš si solve hodně pokazit.

Druhy magnetů v kostce

V dnešní době je v kostkách neskutečný počet magnetů, které pomáhají nejen se stabilitou. Tak si je pojďme všechny vyjmenovat a říct si, k čemu v kostce jsou. 

Corner-to-edge magnety

Jak už název vypovídá, magnety se nachází uvnitř rohů a hran kostky. Toto byly vůbec první magnety, které se v kostkách objevily. Je jich dohromady 48 a úkol mají ten, aby ve chvíli, kdy je kostka skoro otočená, zacvakly na místo - tudíž aby kostka vypadala jako perfektní krychle. Magnety navíc zajišťují to, že se ti omylem neotočí jiná vrstva, než se kterou chceš zrovna otáčet. Jednoduše je díky nim kostka stabilnější. 

Toto je, v dnešní době, taková nejnižší výbava všech magnetických kostek. Je ale zároveň nejlevnější. Příkladem může být RS3M 2020. To je zkrátka ta nejlepší budget kostka dneška.

edge magnety na magnetické kostce

Maglev - “magnetické pružinky”

Označení Maglev vzniklo spojením slova MAGnetic a LEVitation (MAGnetická LEVitace). Systém Maglev přidává do kostky dalších 12 magnetů, a to namísto pružinek. Pochopení Maglevu je celkem jednoduché. Zkus zmáčknout pružinku a poté si zkus dát dva magnety stejného pólu co nejblíže k sobě. Ano, 2 magnety dělají stejný efekt jako jedna pružinka. Proto je jimi nahrazena.

Jaké jsou ale výhody Maglevu? Oproti pružinkám neprodukuje tření, takže kostka působí o něco svižněji. Další výhodou je tichost. U Maglevu totiž neuslyšíme zvuk pružinek, neuslyšíme doslova vůbec nic. Na druhou stranu ale díky Maglevu ztratíme i trochu stability

A jaký je rozdíl v ceně? Většinou se pohybuje okolo 100 Kč. Za příklad si opět dejme RS3M 2020. Její Maglev verze (RS3M 2021 MagLev) stojí o pár desítek korun více.

maglev systém vs pružinkový systém

Magnetické jádro

Základní konfigurace magnetického jádra obsahuje dohromady 16 dalších magnetů. 8 se jich nachází přímo v jádru kostky a dalších 8 je na nožičkách rohů, ve směru k jádru kostky. Magnety v jádře se tedy přitahují k rohovým magnetům.

A jaký to má efekt? Díky této technologii má kostka schopnost sebe-zarovnání (anglicky self-alignment). To znamená, že i když stranu kostky nedotočíme, zarovná se sama. Síla této technologie záleží na celkové síle magnetů, tudíž hranice “self-alignmentu” se může u různých kostek lišit. Tuto hranici můžeme ale ještě zvýšit, a to přidáním 12 magnetů na nožičky hran, opět směrem k jádru. 

Toto je už taková “rozšířená konfigurace” magnetického jádra. Magnet je stejného pólu jako magnet v jádře, tudíž se odpuzují. V praxi to vypadá tak, že jakmile otočíme se stranou kostky, tak se k magnetu v jádře přiblíží magnet ve hraně. Ten se začne odpuzovat a pomůže straně se pohnout ve směru otáčení. V tu chvíli se začne k jádru přitahovat roh kostky a kostka se zarovná. 

Ve více než 90 % případů je magnetické jádro kombinováno s Maglevem, jelikož ztracenou stabilitu díky Maglevu právě magnetickým jádrem získáme zpátky. 

magnety v magnetické kostce

Nemagnetická kostka - tak trochu OG

Tradiční (i netradiční) nemagnetické kostky závisí na tření mezi jednotlivými dílky a na pružinkách uvnitř mechanismu kostky. Tření může usnadnit správný lubrikant (neboli mazadlo). Díky tomu si kostku můžeš zčásti přizpůsobit svým preferencím. V rámci možností. V nemagnetických kostkách ale neexistuje mechanismus, který by samovolně dopomáhal k dotáčení stran nebo celkové stabilitě.

V dnešní době se nemagnetických kostek již moc nevyrábí a rozdíl v ceně je oproti magnetickým kostkám minimální. Proto se v dnešní době vyplatí zvolit spíše magnetickou kostku, a to i začátečníkovi. Pokud ale víš, že nehodláš být profi speedcuberem, a chceš si složit kostku jednou za čas pro radost, magnety nejspíše oželíš.

 Tip: Nemagnetická kostka může být zajímavou volbou pro malé děti, u kterých chceš rozvinout lásku ke skládání. Vyzkouší si to a zároveň nezničí nějakou drahou kostku.
 dotáčení stran magnetické a nemagnetické kostky

 

Jakou kostku doporučujeme do začátku?

Pro začátečníka rozhodně RS3M 2020 od MoYu. Pokud ale jsi již pokročilý speedcuber a chceš opravdu dobrou kostku, poohlédni se po kostce s magnetickým jádrem - MoYu YS3M Ball-Core  nebo Gan 14 Maglev UV.

 Nyní už znáš výhody i rozdíly mezi kostkami - tak hurá do výběru té pravé přímo pro tebe!

[Autor-FYFTtalent]