Tipy na dárky pro speedcubery

Obdarovávat speedcubery je těžké – kostky si nejlíp vyberou sami. Co jim tedy dát, aby z toho měli radost? Mrkni na naše video nebo si přečti zbytek článku - Tonda ti ukáže produkty, se kterýma rozhodně nešlápneš vedle! A to ať už hledáš třeba chytrou kostku, která za to stojí, dárek do dvou tří stovek nebo fakt zajímavý doplňky ke speedcubingu.

S tímhle nešlápneš vedle u nováčka ani u profíka - Gan Mozaic Puzzle!

Pokud chceš dávat dárky někomu, kdo se už kostkám nějakou dobu věnuje, zpomal. Profíci jsou na kostky vybíraví. Takže pokud koupíš nějakou ultra drahou kostku a obdarovanému nebude sedět, budou to zbytečně vyhozené peníze.

Gan Mozaic Puzzle ale nadchne i držitele národního rekordu. Z 36 nebo 100 menších rubikovek si může vytvořit mozaiku, která mu pěkně ozdobí interiér. Nejlepší na tom je, že skládat může donekonečna. A taky je to něco, co jen tak někdo ve speedcuberské komunitě nemá. A navíc - pixelart je fakt super. Nevýhodou je jen vyšší cenovka. Ale na druhou stranu, pokud jsi měl/a v plánu pořizovat profi kostku, zas takový rozdíl to nebude.

Smart kostka aneb proč nesoutěžit napříč světem, když to jde?

Za nás nynější nejlepší smart kostkou na trhu je MonsterGO nebo Gan. Aplikace totiž poskytne návod na vyřešení solvu (takže je vhodná i pro někoho, kdo rubikovku nikdy nedržel v ruce), měří části solvů, obsahuje hry a online závody v aplikaci. To jsou věci, které ocení nejeden speedcuber.

Chceš dárek do 300,-? We got ya!

Vykrajovátka

Velmi levnou alternativou jsou například vykrajovátka na cukroví. To se sice peče většinou před Vánoci, ale někdy prostě musíme vyjít z davu, no ne? Navíc vykrajovátka vydrží velmi dlouho. A používat se dají přeci i na Velikonoce.

Pro speedcubery máme vykrajovátka ve tvaru 3D kostky (neboli hexagon) nebo 2D kostky (čtverec). A pokud tvůj obdarovaný má rád i cardistry nebo kendamu, můžeš mu vytvořit celý repertoár FYFT vykrajovátek.

Klíčenka

Co si budeme, obyčejná kostka se nedá nacpat jen tak do kapsy. Nebo možná jo, ale určitě to není nic příjemného. Proto existují rubikovky ve tvaru klíčenky. Nejen že to je fakt cool doplněk na klíče, ta kostka je totiž plně funkční. S touhle klíčenkou žádný speedcuber nemusí být strach, že by si doma kostku zapomněl.

Stojánek

Se sbíráním kostek se pojí i výstavka. Pokud si tvůj obdarovaný rád kostky vystavuje ve vitríně, mohly by se mu šiknout stojánky na kostku. Kostka je tak v hezčí pozici.

Ochranný sáček na kostku

Prach a špína je všude. A kostky jsou na to obzvlášť náchylné. Mezi dílky se prach nachytá fakt snadno a to někdy  může hodně zkazit solve a feeling z kostky. A navíc je pak třeba kostku častěji čistit, což je totální vopruz.

Pokud tedy tvůj obdarovaný nepatří mezi vášnivé sběratele (a nepotřebuje mít výstavku), vřele doporučujeme ochranný pytlík. Ten kostku ochrání před vnějšími vlivy. A tak delší dobu vydrží fresh!

BLD páska

Vypadá jako obyčejná škraboška na spaní, že? Slouží ale k něčemu jinému. Oblíbenou kategorií speedcubingu je totiž Blind. To znamená, že se člověk po zapamatování mechanismů snaží složit kostku poslepu. Můžeš tak obdarovaného vyzvat k něčemu novému.

Jiné tvary kostek

Pro nadšence do speedcubingu, kteří se honí za lepším časem, doporučujeme vyzkoušet jiné tvary. Protože monotónnost časem omrzí.

Zkus nadělit pod stromeček nějaký jiný tvar Mezi jednodušší patří třeba Mirror cube, Morph´s egg,  nebo třeba Clocky. Na webu máme fakt spoustu tvarů a je vždycky radost si přijít sám bez návodu, jak hlavolam složit. 

K těžším, ale o to zajímavějším "kostkám" patří například Ivy cube, Clover Pyraminx, Clover Cube, Ghost cube, Square-1, Gear cube, Gear Pyraminx nebo Ziina star time machine.

Tip: Všechny zajímavé tipy "kostek" najdeš v sekci Jiné tvary. A že jich tam je!

Doplňky, které nesmí chybět žádnému speedcuberovi

Timer je správná volba!

Vřele doporučujeme pořídit speedcuberovi timer. Pokud se chce zlepšovat, není jednodušší (a zkrátka lepší) způsob, jak si změřit čas. A to i na pouhé setiny sekundy.

Na youtube FYFT máme video, kde Krejci da Cuber hodnotí snad všechny timery, které jsou u nás k dostání. A to ať už z hlediska kompatibility s dispayem nebo třeba pohodlí. Zmiňuje navíc, zda jsou v balení baterky, či nikoliv. Ale neboj, to máme napsané i na webu v popisku, pokud se ti na video zrovna koukat nechce.

Pokud chceš kvalitní recenzi timerů, ať víš, který pod stromeček vybrat, mrkni se na toto video.

Podložky

Po dokončení solvu cuber odhodí kostku co nejrychleji, aby zamáčknul timer. A kostka bohužel trpí. Pro tlumení nárazů a uchování kostky ve fresh stavu se vyplatí mít podložku. Ta navíc vyjde na pár korun a vydrží dlouho.

Věříme, že už víš, co pod stromeček nadělíš. A jestli ne, určitě máš teď v hlavě aspoň spoustu nápadů. Tak šťastné a veselé!

[Autor-Tonda]