Základní hody a pravidla discgolfu

Plánuješ v létě se svou partou kamarádů vyrazit na discgolfové hřiště, ale nemáš tucha o pravidlech? Nevadí, jsi na správném místě! V tomhle článku se dozvíš, jak najít hřiště na discgolf, jak si počítat skóre i pár tipů na to, jak se chovat na hřišti.

InfoBoard

První věc, kterou uvidíš, když přijdeš na discgolfové hřiště, je informační cedule neboli info board, na které najdeš mapu celého hřiště včetně výhozišť a jamek, jejich počet, par jednotlivých jamek (ideální počet hodů, na který by se jamka měla hrát) a celkové délky všech jamek na hřišti.

Na info board dále najdeš základní pravidla hry a poučení abys nebránil/a ostatním návštěvníkům parku v jeho užívání a především OB (out of bounds - prostor mimo hru), typicky to jsou chodníky nebo silnice, což znamená, že pokud do tohoto prostoru hodíš disk, máš trestný hod.

Info boardy se zpravidla nacházejí poblíž výhoziště číslo 1. Ne vždy dohlédneš až na koš, proto abys věděl/a jakým směrem házet, musíš si prohlédnout cedulku s mapkou jamky, u které stojíš - taková cedulka se nachází u každého výhoziště. Díky mapce zjistíš trajektorii hodu a vzdálenost koše od výhoziště.

Tip: Co je výhoziště? Jamka? Nebo par? Základní názvosloví discgolfu najdeš v článku - Úvod do discgolfu.

Základní hody a úchyty

Existuje několik základních úchopů (gripů), které se používají při hodu s diskem - power grip (silový úchop) a control grip (kontrolovaný úchop).

Power grip, jak už název napovídá, používej především u driverů, tedy disků určených pro dlouhé a rychlé hody. Při power gripu je kladen důraz na sílu a energii, kterou přenášíš při hodu na disk. Tento úchop ti umonuje vyvinout maximální sílu, což je klíčové pro dosažení velkého doletu.

Naopak control grip používej u midrangů a putterů, které vyžadují přesnost a kontrolu nad náklonem a směrem letu. Při tomto úchopu sice nepřenášíš na disk tolik síly jako při power gripu, ale umožňuješ mu lépe ovlivnit trajektorii disku.

V discgolfu se používají dva základní typy hodu: backhand a forehand. Filip ti oba hody názorně ukáže v našem videu Základní hody a jak na ně?

Jdeme házet

Nyní můžeš přejít k hodu disku z výhoziště. Nechceme tě podceňovat, ale je pravděpodobné, že se hned na první výhoz netrefíš do koše. Co s tím? Jednoduše přijdeš k disku, který leží na zemi a místo dopadu označíš markerem tak, že jej položíš před disk směrem ke koši.

Tvoje nová pozice je za markerem. Když už máš pozici, jsi zamarkovaný, můžeš provést další hod. Jestliže jsi od koše méně než 10 metrů (v patovací oblasti), je ta správná chvíle vytáhnout putter a jít puttovat.

 Tip: Co je putter a co driver? Jak se vyznat v číslování disků? Článek o discích na discgolf najdeš zde.

Prostor mimo hru

Co se stane pokud se trefíš do prostoru mimo hru (OB) ? Spoluhráči, se kterými hraješ, případně ty sám, ti určí pozici, kde disk přešel ven ze hřiště a tím získáš novou pozici.

Výhodou je, že od tohoto místa můžeš jít až metr dovnitř hřiště (kolmo k OB). Jednak získáš nějakou vzdálenost, ale taky nestojíš mimo hřiště. Tím, že tvůj disk vyletěl ze hřiště, máš navíc 1 trestný hod. 

Příklad: První hod jsi házel z výhoziště, druhý je trestný a třetí by byl tvůj další hod. Pokud by jsi neputtoval a musel hodit čtvrtý hod, tak bys v tomhle případě odcházel s boogie +1 na jamku, protože par pro tuhle jamku jsou 3.