Základní hody a pravidla discgolfu

Plánuješ v létě se svou partou kamarádů vyrazit na discgolfové hřiště, ale nemáš tucha o pravidlech? Kladeš si otázky, jaké úchopy a hody používat při hře? Co dělat, když ti disk vyletí z hřiště? Jak si počítat skóre v discgolfu? Tohle a ještě víc zjistíš v tomhle článku.

Tip: Všechny disky a příslušenství k discgolfu najdeš v kategorii Discgolf.

Základní hody a úchopy

Způsob úchopu disku je v discgolfu klíčová věc, která má značný vliv na tvůj výkon. Je však důležité si uvědomit, že nejlepší způsob úchopu neexistuje, protože každý hráč má individuální přístup a závisí to na jeho technice a rozměrech ruky.

Nicméně, pojďme si představit dva nejčastější typy úchopů, které se používají při hodu s diskem. Jsou jimi power grip (silový úchop) a control grip (kontrolovaný úchop).

Tip: Jako první doporučujeme přečíst článek Úvod do discgolfu pro začátečníky.

Power grip, jak už název napovídá, používej především u driverů, tedy disků určených pro dlouhé a rychlé hody. Při power gripu je kladen důraz na sílu a energii, kterou přenášíš při hodu na disk. Tento úchop ti umožňuje vyvinout maximální sílu, což je klíčové pro dosažení velkého doletu.

Naopak control grip používej u midrangů a putterů, které vyžadují přesnost a kontrolu nad náklonem a směrem letu. Při tomto úchopu sice nepřenášíš na disk tolik síly jako při power gripu, ale umožňuješ mu lépe ovlivnit trajektorii disku.

Tip: Co je putter a co driver? Jak se vyznat v číslování disků? Článek o discích na discgolf najdeš zde.

V discgolfu se používají dva základní typy hodu: backhand a forehand. Filip ti oba hody názorně ukáže v našem videu Základní hody a jak na ně?

Forehand Backhand
Provedení Prsty na vnější hraně a palec na vnitřní hraně Prsty na vnitřní hraně a palec na vnější hraně
Postavení hráče Čelem k cíli Bokem k cíli
Chování disku Zatočí doprava Zatočí doleva
Přesnost Méně přesný Více přesný
Vzdálenost Na větší vzdálenost Na menší vzdálenost
Rotace Malá rotace Rotuje hodně
Odolnost ve větru Velká Menší

 

Jdeme házet

Když přijdeš na discgolfové hřiště, tvůj pohled se pravděpodobně upře na velkou barevnou tabuli s mapkou celého hřiště - této tabuli se říká InfoBoard a více se o ní dozvíš v našem článku Úvod do discgolfu pro začátečníky

Hra na každé jamce začíná na výhozišti a končí u koše. Hřiště se typicky skládá z devíti nebo osmnácti jamek a na každé z nich se zvlášť počítá skóre. Par jednotlivých jamek a jejich trajektorii zjistíš na již zmíněné InfoBoard.

Pokud už jsi obeznámen/a se základními hody a úchopy, můžeš přejít k hodu disku z výhoziště. Nechceme tě podceňovat, ale je pravděpodobné, že se hned na první výhoz netrefíš do koše. Co s tím? Jednoduše přijdeš k disku, který leží na zemi a místo dopadu označíš markerem tak, že jej položíš před disk směrem ke koši.

Tvoje nová pozice je za markerem. Když už máš pozici, jsi zamarkovaný, můžeš provést další hod. Jestliže jsi od koše méně než 10 metrů (v puttovací oblasti), je ta správná chvíle vytáhnout putter a jít puttovat.

 

Prostor mimo hru

Co se stane pokud se trefíš do prostoru mimo hru (OB) ? Spoluhráči, se kterými hraješ, případně ty sám, ti určí pozici, kde disk přešel ven ze hřiště a tím získáš novou pozici.

Výhodou je, že od tohoto místa můžeš jít až metr dovnitř hřiště (kolmo k OB). Jednak získáš nějakou vzdálenost, ale taky nestojíš mimo hřiště. Tím, že tvůj disk vyletěl ze hřiště, máš navíc 1 trestný hod. 

Příklad: První hod jsi házel/a z výhoziště, druhý je trestný a třetí by byl tvůj další hod. Pokud by jsi neputtoval a musel hodit čtvrtý hod, tak bys v tomhle případě odcházel s boogie +1 na jamku, protože par pro tuhle jamku jsou 3.

Vzhůru na discgolf hřiště

Nyní jsi obeznámen/a s potřebnou teorií, kterou by měl každý discgolfový nováček před návštěvou hřiště znát. Teď už jen vybrat ty správné disky a šup na hřiště. Pokud se v číslování disků nevyznáš a nevíš, jaký disk zvolit na první hru, doporučujeme ti přečíst si článek Jak vybrat disky na discgolf?

V článku se podíváme blíže na základní typy disků, jejich číslování a letové vlastnosti a na konci článku tě pro lepší představu čeká malé srovnání dvou konkrétních disků. Jestli nerad/a čteš, natočili jsme pro tebe skvělé video, kde vše vysvětlí náš mistr discgolfu Filip - najdeš ho v článku.

[Autor-Lucka]