Jak si vybrat Rubikovu kostku?

Rubikových kostek určených na speedcubing jsou dnes stovky a každou chvíli vychází nové. Někdy může být těžké se v nich zorientovat a najít tu správnou kostku pro svoje potřebyProto se v tomto článku zaměříme na základní parametry a vlastnosti kostek, podle kterých vybírat, ale taky podle čeho nevybírat.

Tip: Pokud si chceš ověřit, že je kostek opravdu nepřeberné množství, omrkni, co máme v sekci Speedcube 

 

Podle čeho vybírat

Jaké jsou vlastně ty důležité parametry, co znamenají a jaký mají vliv na skládání?

1. Úroveň

Podle nás je úplně nejdůležitější zvážit, pro jak pokročilého speedcubera kostku vybíráme. Začátečníci často chtějí tu úplně nejdražší a nejlepší kostku - to se ale může vymstít.

Pokročilé kostky mají často specifické charakteristiky (jsou určeny pro nějaký styl skládání) a začátečníci ještě žádný styl nemají. Když člověk začne s univerzální kostkou za 200 Kč, dokáže časem říct, že by chtěl například rychlejší kostku. Když ale začne s pokročilou rychlou kostkou s magnety, jeho styl se přizpůsobuje kostce a to může být na škodu. Pokročilí speedcubeři už ví jaký mají styl a co od kostky chtějí a výběr je hlavně o ostatních parametrech.

Nejčastěji začátečníky odradí špatná kostka (Rubik's brand, hračkářství). Takže pokud jsi začátečník, doporučujeme začít s levnější kostkou určenou na speedcubing.

Tip: 3x3 kostky, které máme aktuálně skladem, najdeš v sekci 3x3x3 kostky.

2. Samolepky

První věc, která je na kostce vidět, je její provedení. Nejčastější jsou "stickered" (se samolepkami) a "stickerless" (bez samolepek). Existují i další varianty (např. zapuštěné samolepky), ale ty nejsou moc populární, takže je přeskočíme.

Obě varianty mají svoje výhody i nevýhody:

2.1. Stickered

  • Výhody: Když se samolepky poškrábou, dají se jednoduše vyměnit za nové. Dají se koupit samolepky různých odstínů. Kostka má klasický vzhled.
  • Nevýhody: Samolepky se vždy časem poškrábou a je třeba je vyměnit. Barvy nejsou až do krajů (s výjimkou speciálních samolepek).

2.2. Stickerless

  • Výhody: Nemusí se měnit. Barvy jsou až do krajů, což dává drobnou výhodu při skládání. Lepší viditelnost.
  • Nevýhody: Když se kostka poškrábe, zůstane poškrábaná ("samolepky" se nedají vyměnit). Nemůžete si vybrat odstíny barev.

3. Magnety

Magnety jsou něco jako průmyslová revoluce speedcubingu. Magnety se dávají do kostek protože zpřesňují otáčení. Když otočíš stranu málo, magnety si ji přitáhnou přesně do pozice, do které patří. Když stranu otočíš moc (tzv. přestřelíš), magnety stranu naopak zabrzdí.

Díky nim se rychlé (volné) kostky staly více ovladatelnými. Ale nečekej zázraky, magnety nejsou žádný kouzelný nástroj, který by z každého hned udělal přesně otáčejícího speedcubera. Když budeš otáčet hodně mimo, magnety tě nezachrání, ale na špičce se počítá každý detail.

Když se řekne magnetická kostka, může to znamenat více věcí. Většina magnetických kostek má magnety mezi hranami a rohy. Některé kostky mají navíc magnety vyměnitelné (Gan 356 X), některé nastavitelné (Gan 356 XS), nebo mají dokonce magnety i mezi hranami a středy (Valk Elite M).

Tip: Další magnetické rubikovky najdeš v kategorii Magnetické kostky

4. Cornercutting

Cornercutting je jeden z těch výrazů, které je lepší nepřekládat. Označuje vlastnost kostky otočit nesrovnanou stranu, aniž by se zasekla.

Obecně platí, že čím je cornercutting větší, tím lépe. Zároveň ale platí, že čím má kostka větší cornercutting, tím méně je stabílní a ovladatelná. Je proto třeba najít něco mezi.

5. Feel

Feel, nebo feeling je označení pro pocit z otáčení kostky a je to zcela subjektivní parametr - každému se líbí něco jiného. "Feel" má každá kostka jiný a dá se upravovat mazáním a utahováním.

Pro feely kostek existuje několik označní (např. smooth, sandy, crunchy), ale těžko se popisuje co vlastně znamenají. Všechny kostky se ale dají umístit na osu, kde na jedné straně jsou kostky rychlé (volné, méně ovladatelné, dobrý cornercutting) a na druhé straně kostky stabilní (ovladatelné, pomalejší, menší cornercutting). Jinými slovy, kostka nemůže mít oboje.

 

jakou vybrat rubikova kostka fyft

 

Každá kostka je někde na téhle ose a nastavováním a mazáním se dá o kousek posunout na obě strany.

Podle čeho nevybírat

1. Značka

Rozhodně nedoporučuji vybírat kostku čistě podle značky, protože to může být často zavádějící. Myslím, že většina lidí má výrobce rozděleny na "dobré" a "špatné". Nemyslím si ale, že se to vztahuje i na všechny jejich kostky. I Gan ("dobrá" značka) má špatné kostky a Dayan ("špatná" značka) naopak dobré. Je proto třeba nenechat se ovlivnit logem, ale vždycky hodnotit kostku samotnou.

2. Co používají ostatní

Často vidím (hlavně u začátečníků), že je zajímá jaké kostky používají jejich vzory a chtějí je potom taky. 

Je sice pravda, že dobří speedcubeři budou nejspíš používat dobré kostky, ale to neznamená, že daná kostka bude vhodná i pro tebe. Neexistuje žádná nejlepší kostka. Každá je trošku jiná a i když se podíváš na mistrovství světa, skoro každý používá jinou. Je proto lepší vybrat si kostku podle vlastního stylu, než slepě používat to, co zrovna používá Feliks.

Na naší poslední soutěži jsme se zeptali speedcuberů, které kostky jsou podle nich nejlepší, a vytvořili jsme žebříček toho nejlepšího hardwaru pro každý event.

Nejlepší 3x3 kostky

Nejlepší 2x2 kostky

Nejlepší 4x4 kostky

Nejlepší 5x5 kostky

Nejlepší 6x6 kostky

Nejlepší 7x7 kostky

Nejlepší square-1

Nejlepší megaminxy

Nejlepší skewby

Nejlepší pyraminxy

Nejlepší clock

A to je vše, co je třeba o výběru kostky vědět. Doufáme, že ti tenhle přehled pomohl a že si vybereš tu správnou kostku, se kterou budeš spokojený/á.

[Autor-Ája]