Tipy, jak hrát kolektivní hru s Footbagem | 2 & 4 SQUARE Pravidla

S hakisákem si nemusíš kopat osamotě - stačí si pozvat partičku stejně zapálených kamarádů a vzhůru na kolektivní hru 2 nebo 4 Square! A jak na to? To tě naučíme v tomto článku.

Příprava hřiště na 2 Square

Ideálně si najdi nějakou barevnou izolepu (třeba na malování) a urči si, kde budeš hrát. Izolepa nejlépe drží na tvrdém podkladu (a zároveň z něj jde taky dobře sloupnout).

Na pevnou podlahu si pak izolepou vyznač obdélník o stranách 2 a 1 m. Ten pak ještě rozděl z obou stran na polovinu, takže budeš mít vedle sebe dva čtverce o straně 1m.

opt_2 Square hriste

Tip: Na kolektivní kopání je vhodný vícepanelový hakisák - například čtyř nebo dokonce osmipanelový hakisák od Honzy Webera.
Naši kompletní nabídku hakisáků najdeš v kategorii Footbag.

Jak hrát 2 Square?

2 Square je kolektivní hra v Footbagem, ke které ti stačí jen vhodný hakisák a jeden kámoš. Každý z vás si zabere jeden ze čtverců - to je tvoje pole působnosti a nikdo ti do něj nesmí lézt.

Tvým cílem je, aby hakisák spadl do soupeřova pole. Soupeřův úkol je stejný. A jaká jsou tedy konkrétní pravidla?

Desatero pravidel, jak hrát 2 Square

1. Ten, kdo jako poslední získal bod, vždycky podává (servíruje). Na začátku hry podává ten méně zkušený.

2. Počet kontaktů není vůbec omezený - kopej, zastavuj, obtáčej míček, cokoliv tě napadne. Zmať soupeře a nedej mu najevo, kdy k němu míček kopneš.

3. Míček musí vždy nejdříve vyletět do určité výšky. Záleží, jak moc jste zdatní footbageři. Pokud jsi začátečník, míček vykopávej do výšky cca ke kolenům. Pokročilým stačí výška kotníků. Hlavní je, abys míček ihned nesmatchoval/a, to se bere jako chyba a bod připadne soupeři.

4. Pokud soupeř bude nohou ve tvém čtverci (ať už v něm bude stát, nebo třeba v něm bude mít koleno ve vzduchu), dotkni se ho, nahlaš to a automaticky máš bod. Nikdo nemá právo lézt do tvého pole.

5. Jakmile splníš všechny podmínky, můžeš míček nakopnout k soupeři. Záludné je kopnout ho za něj, tam ho s největší pravděpodobností nechytne a zaskočí ho to. A stejně jako u fotbalu - pokud se míček aspoň trošičku dotýká čáry, i když třeba větší částí objemu leží mimo, stále se počítá, že míček dopadl do hřiště.

 Tip: Ačkoliv se to nemusí zdát, kopat můžeš odkudkoliv. Vystup tedy ze svého čtverce a kopni míček třeba ze strany. Jen dej pozor, abys nezasáhl do soupeřova čtverce.

 

6. Pokud míček kopneš k soupeři, pak se ale od soupeře odrazí a dopadne mimo pole, i tak máš bod - protože se již soupeř míčku dotknul a nastal jeho tah.

7. Pokud ale míček kopneš, nedotkne se soupeře ani jeho čtverce (zkrátka vyletí někam do tramtárie), bod si samozřejmě nepočítáš ty - získává ho soupeř.

8. Pokud si kopeš s  hakisákem, ale omylem ti míček upadne do tvého čtverce nebo na střední čáru, bod získává soupeř.

 Tip: Můžeš si jen kopat inside kicky, pomalu se nenápadně přibližovat a pak míček nechat spadnout do soupeřova čtverce.

 

9. Tak trochu méně férová taktika je nastřelení. Můžeš kopnout míček přímo do hráče (jen pozor, ať mu neublížíš) a pokud se odrazí kamkoliv mimo, je to bod pro tebe. A to proto, protože soupeř se jako poslední dotkl míčku a "nezvládl" odkopnout míček do tvého čtverce. Pokud se ale míček odrazí a spadne do tvého čtverce, bod má samozřejmě soupeř.

10. Hraje se většinou do doby, dokud někdo z hráčů nezíská 11 bodů. Bodovou hranici si ale samozřejmě můžeš upravit (třeba ji zdvojnásobit).

Příprava hřiště na 4 Square

Hřiště na 4 Square jsou vlastně dvě hřiště na 2 Square vedle sebe. Vyznač si čtverec o velikosti 2x2 m a rozděl ho na čtyři čtverce 1x1 m. 

Tip: Pokud chceš hrát na trávě, sežeň si provázek a nějaké hřebíky či kolíky. Provázek si do kolíků pevně zašmodrchej tak, aby po rozvinutí tvořily právě ono hřiště. Takhle tě může příprava hřiště vždycky vyjít na deset vteřin.

 

opt_4 Square hriste (1)

Jak hrát 4 Square?

Čtverce si označ čísly od 1 do 4, po směru hodinových ručiček. Čtverec č. 4 je nejdůležitější - jen na něm se totiž mohou sbírat body.

To znamená, že pokud uhraje bod někdo, kdo stojí např. na 1, posouvá se na pozici 2, ale bod si nepočítá. Obdobně pokud stojí na pozici 2 nebo 3. Hráč, který stojí na pozici 4 se samozřejmě posouvá též.

3 pilíře kolektivní hry 4 Square

1. Na začátku hráč, který stojí na pozici 4 (rozhodněte si to třeba hrou kámen, nůžky, papír (tapír, spock) 😄), nahlásí svůj aktuální počet bodů. Následně podá hakisák protihráči (kterémukoli).

2. Pokud hráči, který stojí na pozici 4, přistane v poli hakisák od soupeře, posouvá se na pozici 1 (tedy na samotný začátek). Všichni ostatní se ve směru hodinových ručiček posouvají, takže hráč na pozici 3 se dostává na pozici 4.

3. Pokud stojíš na pozici 4 (tedy podáváš) a podaří se ti kopnout footbag do čtverce jiného hráče (případně hráče nastřelit), zůstáváš na své pozici a získáváš jeden bod. Hráč, který prohrál, se posouvá na pozici 1, zbytek hráčů jde s ním v závěsu ve směru ručičkových hodin.

Kolik hráčů může hrát 4 Square?

Asi by tě nenapadlo, že hru na 4 čtvercích můžou hrát vyšší desítky lidí. Konkrétně až 99! Je to proto, že před polem č. 1 může stát dlouhá fronta a pokaždé, když někdo vypadne, jde na konec této fronty. Ale samozřejmě je ideální to hrát v menším počtu.

Zajímavosti o 2 & 4 Square

  • V minulých letech byly 2 Square a 4 Square oficiální disciplíny mistrovství světa - takže byl mistr světa v 2 Squaru a mistr světa ve 4 Squaru. Síla, co?
  • Je taky docela rozdíl, jestli se orientuješ na kolektivní footbag hry, nebo freestyle footbag. Ti, kteří závodně hrají 2 nebo 4 square dostanou do kolen i Honzu Webera, který je mistr světa ve freestylu. Každý se holt věnuje něčemu jinému a zná jinačí vychytávky.
  • Square i na mistrovstvích funguje na principu vzájemné dohody. Ve finále teda rozhodčí je, ale v nižších kolech většinou uznání sporného bodu závisí právě na fair play domluvě.

V kolektivních hrách 2 Square a 4 Square spojených s hakisákem se skrývá nejen zábava, ale i možnost prokázat své dovednosti a týmovou spolupráci. Pravidla jsou jasná, ale hra nabízí mnoho prostoru pro kreativitu a strategii. Být mistrem ve 4 Square nebo 2 Square vyžaduje jak fyzickou zdatnost, tak schopnost rychlého myšlení a reakce.

Tyto hry nejenže poskytují fyzickou aktivitu, ale také povzbuzují fair play a dohodu mezi hráči. Ať už hraješ na profesionální úrovni, nebo si jen užíváš volný čas se svými přáteli, 2 Square a 4 Square nabízejí výborný způsob, jak spojit sport, zábavu a společně strávený čas s blízkými. Takže stačí si vybrat hakisák, pozvat kamarády a vyrazit do akce!

[Autor-Ája]