Vybíráme Kendamu – typy a rozdíly

Když člověk začíná, všechny kendamy vypadají stejně. Proto jsme vytvořili krátký přehled toho, v čem se kendamy liší a podle čeho vybírat.

Tip: Všechny kendamy, které máme aktuálně skladem, najdeš v sekci Kendama.

Provázek

Jaký používáš provázek je celkem jedno – důležitější je délka. Obecně se doporučuje 3–4 prsty (přesah přes spodní kalíšek když je tama napíchnutá na spiku), ale je to o vkusu a spousta lidí používá delší. Delší provázek se hodí třeba na juggly a dnes už je normální mít provázek o délce třeba 8 prstů.

Tip: Nauč se vyměnit provázek na kendamě podle článku Jak na kendamu.

Koule

I když koule se na první pohled liší jen barvou, není tomu tak. Jedním z nejdůležitějších parametrů kendamy je povrch koule.

kendama jak vybrat

2.1. Naturální

Koule bez povrchové úpravy. Většinou klouže.

kendama jak vybrat

2.3. Rubber (pogumovaná)

Rubber povrch klouže méně .Proto je lepší na balanční triky jako je Lighthouse nebo Lunar.

kendama jak vybrat

2.2. Glossy

Hodně záleží na konkrétní barvě. Některé lepí, některé zase kloužou více než naturální.

2.4. Sticky (lepivá)

Lepivá koule – dnes ten nejběžnější typ povrchu.

 

Tvar (shape)

Každá kendama má trošku jiný tvar a každá je lepší na něco jiného. Rozdíl není velký (není to tak, že s jednou kendamou by trik šel a s jinou ne), ale s určitou kendamou se některé typy triků budou dělat o něco pohodlněji.

Začátečníci většinou rozdíly ve tvaru kendamy ani nepoznají – co ale poznají je velikost. Například FYFT KENDAMA – kendama kterou doporučujeme začátečníkům – má o něco větší kalíšky, takže je jednodušší se na ně trefovat a balancovat na nich.

Neexistuje žádný nejlepší tvar – je to jen o vkusu. Proto doporučujeme si kendamu před koupí vyzkoušet třeba u kamaráda nebo na některé z našich poboček.

O výběru kendamy jsme udělali samostatné video, kde se dozvíš podrobnosti.

4. Detaily

Další věci co kendamu ovlivňují jsou třeba vyváženost kenu a tamy nebo druh dřeva. Když váží ken a tama podobně, dělají se lépe triky typu juggle. Druh dřeva je zase důležitý, protože určuje tvrdost kendamy. To pak ovlivňuje, jak dobře se balancuje a taky jak dlouho vyrdží.

Více o detailech kendamy zmiňuje Franta v tomhle videu.

 

[Autor-Franta]