V tomto tutoriálu tě naučíme, jak postavit malý "skládací dron". TinyGo build je stavebnice dronu, na které si potrénuješ jak pájení, tak i názvosloví komponentů. Tenhle malý a svižný 1,6'' dron s kamerou a chrániči vrtulí, je vhodný i pro úplné začátečníky.
Jako první si představíme díly, pak si dron sestavíme a následně jej spárujeme s vysílačkou. Stavba dronu je opravdu jednoduchá a s trochou šikovnosti a znalosti pájení, jej budeš mít do hodinky postavený.
Věříme, že na otázku "Jak postavit dron?" v tomhle článku nalezneš odpověď.
TinyGo stavebnice
Ve stavebnici najdeš: rám, kabinu, čtyři motory s konektory, vrtule, řídicí jednotku, RC přijímač na spárování s rádiem, kameru, video vysílač a anténu, molitany na rám, spojovací materiály, napájecí konektor s kabeláží a šroubky.
Řídící jednotka je s označením All in One, to znamená, že se jedná o řídící jednotku včetně regulátorů. Na motorech máme již připravenou čtveřici konektorů, do kterých konektory pouze zacvakneme a nebudeme je muset pájet.
Pájení na řídící jednotku
Začneme připájením napájecího konektoru s kabeláží k řídicí jednotce. Kabeláž už je předcínovaná, což nám ulehčí práci. Na řídicí jednotce najdi nápisy BAT + a -. Červený kabel připájej na plus, černý na mínus.
Dále připájej kabely k přijímači. Bílý kabel (S.BUS), který patří na pad nR2, červený (5V větev) a černý (ground, -). Připravený konektor můžeš odstranit a následně si kabely připravit na pájení: odstraň z nich bužírku a na kabel nanes trošku cínu.
Na řídicí jednotce si pak najdi pady G (ground, černý kabel), 5V (červený kabel) a nR2 (bílý kabel, S.BUS). Na plošky opět nanes malinko cínu a pak připájej kabely. Pro snazší montáž je pájej směrem do středu řídicí jednotky. Po připájení můžeš vypojit konektor, ten zapojíš až nakonec.
Dalším krokem je připájení kabelů od video vysílače (VTX). Jsou to: červený 5V kabel, černý ground, modrý video in, žlutý video out a zelený, který patří na pad T1 (transmitter pad č.1), díky kterému můžeš měnit frekvence a kanály. Opět si připrav trošku cínu na pady, aby se ti lépe pájelo.
Osazení řídící jednotky a video vysílače
Teď už máš všechno připájeno a zbývá jen k řídící jednotce přidělat gumičky, tzv. soft mounty, aby se vibrace od motorů nepřenášely přes rám do řídící jednotky. Navlékni je tak, aby tenčí konec směřoval dolů – aby se nahoru na řídicí jednotku dal umístit video vysílač a kabely se pod něj hezky schovaly.
Pak řídicí jednotku usaď do rámu. Napájecí konektory provlékni směrem dolů, aby mohly pohodlně vést k baterkám. Nyní je na řadě osazení video vysílače, kabely hezky schovej pod něj a připevni ho pomocí šroubků. Následně můžeš přistoupit k zapojení konektoru.
Uchycení RC přijímače
Ze spodní strany rámu připoj přijímač, a to tak, aby byl dobrý přístup k párovacímu tlačítku. Přijímač uchyť k rámu stahovací páskou a rovnou k němu uchyť i kabeláž s konektory na baterky, aby se nevytrhly z řídící jednotky, až je budeš odpojovat.
Osazení motorů
Kabely od motorů prostrč shora otvorem v kroužcích a z druhé strany je připevni pomocí stříbrných šroubků. Kabely od motorů pak stačí jen zacvaknout do připravených konektorů na řídící jednotce.
Už se nemůžeš dočkat až si zalítáš? Mrkni na sestavené drony:
Uchycení kamery a kabinky
Kameru nejdříve vlož do rámečku, a následně vlož do kabinky. Postačí ji uchytit dvěma šroubky, které najdeš v balení. Kamerku zapoj do video vysílače pomocí konektoru. Do kabinky pak patří i anténa, kterou je také nutné do video vysílače připojit.
Konektor od antény ti doporučujeme zalepit, nejlépe nějakým gumovým lepidlem, který vydrží i vysoké teploty. Pak pomocí černých šroubků připevni kabinku k rámu.
Uchycení antén RC přijímače
Aby ti antény od RC přijímače dobře držely a byly odolnější při nárazu dronu do překážky, máme pro tebe jeden fígl. Na rám umísti dvě stahovací pásky (bindry), které následně povedou podél antén. Bindry zkrať na délku antén.
Na bindr navlékni smršťovací bužírku a zkrať na potřebnou délku. Do smršťovací bužírky opatrně vsuň anténu. Zapalovačem zahřej bužírky a máš hotovo.
Dron je postavený!
Betaflight Configurator
Nyní se přesuň k počítači a společně si dron nastavíme. Abys mohl dron nakonfigurovat, je potřeba mít v počítači nainstalovaný Betaflight Configurator. Pomocí micro USB připoj řídicí jednotku k počítači.
Řídicí jednotka už je přednastavená, ale můžeš si podle videa zkontrolovat, zda ji máš nastavenou stejně. Mimo jiné jde především o kontrolu gyroskopu a směru otáčení motorů.
Abys mohl tuto kontrolu provést, je nutné spárovat vysílačku s RC přijímačem, což uděláme v dalším kroku.
Spárování vysílačky s RC přijímačem
Abychom spárování mohli provést, potřebujeme dostat přijímač do bindovacího režimu. Toho dosáhneš tak, že na přijímači přidržíš bindovací tlačítko a zapojíš baterku. LED dioda na přijímači se ti rozbliká a dron začne pípat.
Ze zadní strany vysílačky podrž tlačítko "bind" a následně vysílačku zapni. Jakmile LED dioda na přijímači i na vysílačce konstantně svítí, máš spárováno.
Kontrola nastavení
V záložce Receiver a Modes Betaflightu uvidíš, jak se slidery hýbou, když hýbeš páčkami na vysílačce. Zkontroluj si, že se dron naklání do stran, tak jak má. V záložce Motors pak proveď kontrolu pořadí a směr otáčení motorů. Tu lze provést až po zapojení baterky.
Nezapomeň při tom mít odstraněné vrtule! V záložce OSD si pak můžeš na obrazovku přesunout informace, které chceš vidět v brýlích. V záložce Video Transmitter si můžeš zkontrolovat komunikační protokol. Zde je možné si nastavit frekvenci, kanál, vysílací výkon a další.
Jak si změnit vysílací frekvenci
Vysílací frekvenci lze změnit i bez připojení k Betaflight Configuratoru. Do nastavení video vysílače pomocí vysílačky se dostaneš tak, že levou páčku vystředíš a posuneš ji v levému okraji a pravou naopak vzhůru. Otevře se ti menu.
Přes kolonku Features se dostaneš do VTX, kde nalezneš kompletní nastavení tvého video vysílače. Se všemi hodnotami si můžeš pohrát. Při létání s kamarády si frekvenci uprav tak, abyste se při letu vzájemně nerušili.
Pomocí tlačítka Set svoji volbu potvrdíš a nastavení se uloží.
Pak jen stačí na dron nasadit vrtule a můžeš letět!
[Autor-Jirka]