Stavba skládacího dronu krok za krokem

Naučíme tě, jak postavit malý dron (whoop), jak ho spojit s vysílačkou a správně ho nastavit.

TinyGo stavebnice

Stavebnici z videa si můžeš koupit – najdeš v ní: rám, kabinu, čtyři motory s konektory (nemusíš pájet), vrtule, řídicí jednotku all in one (= včetně regulátoru), na kterou se motory zacvaknou, přijímač na spárování s rádiem, kameru, videovysílač a anténu k němu, měkčátka na rám, spojovací materiály, napájecí konektor s kabeláží a šroubky.

main dily-min

Pájení na řídicí jednotku

Nejdřív připájíme napájecí konektory s kabeláží k řídicí jednotce. Kebaláž už je předcínovaná, což ulehčí práci. Na řídicí jednotce najdi nápisy BAT + a -. Červený kabel připájej na plus, černý na mínus.

batery +--minbatery +- konektory-min

Dále připájíme kabely k přijímači. Bílý kabel (S.BUS), červený (5V větev) a černý (ground, -). Připravený konektor můžeš odstranit a kabely si připrav: odstraň z nich bužírku a na kabel nanes trošku cínu. Na řídicí jednotce si pak najdi pady G (ground, černý kabel), 5V (červený kabel) a R2 (bílý kabel, S.BUS). Na plošky taky nejprve nanes malinko cínu a pak připájej kabely. Pro snazší montáž je pájej směrem do středu řídicí jednotky. Po připájení můžeš vypojit konektor, ten zapojíš až nakonec.

prijimac-pajeni-minpajeni-do-stredu-min

Dále připájej kabely od videovysílače (VTX). Jsou to: červený 5V kabel, černý ground, modrý video in, žlutý video out a zelený, který patří na pad T1, transmitter pad, díky kterému můžeš měnit frekvence a kanály. Opět na pady nanes trošku cínu.

pajeni-vtx-minpripajeno-vtx-min

Osazení rámu

Teď už máš všechno připájeno a zbývá jen k řídicí jednotce přidělat gumičky, tzv. soft mounty, aby se vibrace od motorů nepřenášely přes rám do řídicí jednotky. Přidělej je tak, aby tenčí konec směřoval dolů – aby se nahoru na řídicí jednotku dal umístit videovysílač a kabely se pod něj hezky schovaly. Pak řídicí jednotku usaď do rámu. Napájecí konektory pak provlékni směrem dolů.

soft-mount-minosazeni-do-ramu-min

Videovysílač uchyť pomocí šroubků a zapoj do něj konektor.

videovysilac-konektor-min

Uchycení přijímače

Ze spodní strany rámu připoj přijímač, a to tak, aby byl dobrý přístup k párovacímu tlačítku. Přijímač uchyť k rámu stahovací páskou a rovnou k němu uchyť i kabeláž s konektory na baterky, aby se nevytrhly z řidicí jednotky, až je budeš odpojovat.

smer-prijimace-minpripojeni-prijimace-paskou-min

Osazení motorů

Motory se uchycují do čtyř kroužků rámu. Zespoda se připevňují stříbrnými šroubky. Pak je stačí zapojit do řídicí jednotky.

Uchycení kamery a boudičky

Kamera patří do rámečku a potom do boudičky. Stačí ji uchytit dvěma šroubky. Pak ji zapoj do videovysílače pomocí konektoru. Do boudičky pak patří anténa, kterou taky připoj do videovysílače. Anténu doporučujeme přilepit, nejlépe nějakým gumovým lepidlem, které vydrží i vysoké teploty videovysílače. Pak pomocí černých šroubků připevni boudičku k rámu.

Uchycení antén přijímače

Na rám pak umísti dvě stahovací pásky a smršťovací bužírky zkrať na stejnou velikost. Pak je nasuň na konce stahovacích pásek a antény přijímače taky zasuň dovnitř. Zapalovačem zahřej bužírky a máš hotovo. Dron je postavený!

dron-postaveny-mindron-postaveny-zespoda-min

Betaflight

Do počítače si nainstaluj Betaflight Configurator. Pomocí micro USB připoj řídicí jednotku k počítači. Řídicí jednotka už je přednastavená, ale můžeš si podle videa zkontrolovat, zda ji máš nastavenou stejně. Pak můžeš spárovat vysílačku s přijímačem na dronu. Na přijímači přidrž bindovací tlačítko a zapoj baterky. Dron začne pípat a dioda na přijímači se rozbliká. Na vysílačce přidrž bind tlačítko a zapni vysílačku. Jakmile dioda na přijímači i na vysílačce konstantně svítí, máš spárováno. V záložce Receiver a Modes Betaflightu v počítači pak uvidíš, jak se slidery hýbou, když hýbeš páčkami na vysílačce. Zkontroluješ si tak, že dron dělá to, co má. V záložce Motors pak můžeš provést test motorů. Nezapomeň přitom mít odstraněné vrtule! V záložce OSD si pak můžeš přesunout informace, které chceš vidět v brýlích. Pak stačí na dron je nasadit vrtule a můžeš letět!

parovani-s-vysilackou-min