Jak vybrat akrylové barvy a štětce pro barvení modelů

Minule ti David aka Dorreah ukázal, co všechno je potřeba k sestavení miniatury. Dalším krokem je barvení. Co vše k němu budeš potřebovat a jaké vymoženosti jsou na trhu?

Tip: Přečti si článek s návodem Jak nabarvit první miniaturu

 

Než se pustíš do barvení, ujisti se, že kolem sebe máš dost prostoru, dobré světlo (Dorreah používá kloubovou lampu s LEDkami, vyhovuje mu studené světlo) a na stole máš noviny nebo jinou podložku, kterou můžeš umazat barvami.

Tip: Všechno vybavení najdeš v sekci Malování a modelářství. Hry, ve kterých miniatury využiješ, najdeš v sekci Figurkové hry.

Kelímek na vodu

Jako při každém malování je potřeba voda na vymývání štětce. Můžeš použít buď kelímek od jogurtu, kelímek z papírnictví, ale značka Citadel ho taky vyrábí.

Paleta

Míchat barvy můžeš i na normálním papíře, ale budou ti na něm rychle usychat a nebo naopak prosakovat skrz. Proto je dobré pořídit si paletu. V každém papírnictví seženeš za pár korun plastovou. Pro fajnšmekry pak existuje Palette pad (opět od značky Citadel), což je vlastně blok nepropustných "papírů". Na těch barva vydrží déle. Co je ještě profesionálnější, je mokrá (vlhká) paleta, wet palette. Díky tomu, že vlhkost působí zespoda, ti barva vydrží mnohem déle. Takovou paletu si buď můžeš koupit, nebo si ji podle našeho návodu vyrobit skoro zadarmo.

Štětec

Nejdůležitějším vybavením barvíře jsou štětce. Značek je spousta a takovou zárukou kvality jsou Army Painter a (nečekaně) Citadel. Army Painter má cenově dostupnější produkty, Citadel má zase větší výběr. Ale štětce zdaleka nepotřebuješ všechny, na začátku ti postačí jeden. Samozřejmě to není ideální, protože jeden štětec na všechno = rychlejší zničení. Army painter má třeba sadu základních štětců. Nejdůležitější je se o štětce starat.

Tip: Všechny štětce, které máme skladem, najdeš v kategorii Štětce.

Citadel pak rozděluje svoje štětce na: Base brush, Layer brush, Dry brush, Glaze brush a Shade brush. Projdeme je postupně.

Base brush

Ty Dorreah doporučuje do začátku. Existují v několika velikostech: Small, Medium, Large a Extra large. Small nebo Medium se ti budou hodit jako základní štětce. Jsou vhodné pro první nátěr dominantní barvou (většina částí modelu je zelená = natřeš jej na zeleno Base brushem). Naopak se Base brush moc nehodí pro malé detaily.

Layer brush

Užší a delší štětec vhodný na detaily. Existuje ve velikostech Small a Medium a kromě detailů ho využiješ i na techniku freehand.

Dry brush

Dry brush vypadá jako malý smetáček a využiješ ho na techniku suchého štětce. To znamená, že na štětec naneseš barvu, necháš ji zaschnout a pak nanášíš na model suchý pigment. Tato technika je pro štětce dost devastační, a proto ji nedoporučujeme dělat jinými druhy štětců.

Glaze brush & Shade brush

Glaze brush třeba Dorreah sám nikdy nepoužil a jako štětec na shading používá jakýkoliv štětec. Ale třeba by se tobě mohly hodit. Glazing a shading jsou dost podobné techniky. U obou na miniaturu nanášíš hodně tekutou vodnatou barvu s troškou pigmentu, která na modelu vytvoří tenký film. Glazing se používá většinou pro žlutou a červenou barvu, např. když chceš, aby měl model načervenalou kůži. Štětec na shading je dělaný tak, aby nasákl co nejvíce vody a tys s ním mohl pokrýt co největší plochy. Místo speiálního Shade brushe ale můžeš použít obyčejný štětec z papírnictví, třeba značky Milan.

Dorreahův tip: Pokud se ti jakýkoliv štětec roztřepí nebo jinak zničí, nevyhazuj ho. Může se ti hodit právě třeba na dry brushing nebo shading.

Barvy

Ke štětci potřebuješ i barvy. Těm se tu budeme věnovat jen okrajově. Barev je ohromná spousta. Na začátek by ti mohla dobře posloužit nějaká startovací sada. I Dorreah na nich začínal. V bednách jsou předvybrané základní barvy. Třeba Citadel dělá barvy určené k různým účelům. Base barvy jsou nejhustější a hodí se pro základní nános barvy na figurku (Base brushem). Layer barvy jsou barvy k navrstvení na první nátěr (Layer brushem). Pro začátek Dorreah doporučuje vybrat si set, kde jsou Base, Layer a Shade barvy. Army Painter pak dělá taky své sady a barvy i štětce má rozděleny podobně. Barvy najdeš i v našem barvícím koutku.

Ne vždy seženeš barvu, kterou potřebuješ. A jaké je řešení? Prostě si ji namíchej! Je to opravdu jednoduché a my ti teď ukážeme, jak na to. Houmie ti v krátkém videu vysvětlí, jak správně namíchat tělovou barvu.

Základový sprej

Před každým barvením miniatury je doporučeno nastříkat model základovou barvou ve spreji. Ostatní barvy pak lépe drží.

Pomůcky, které se ti budou hodit k barvení a modelovaní miniatur

Nikdo nechceme, aby barva byla všude na našem stole, rukou a pod. Proto ti Houmie v krátkém videu ukáže pomůcky, které ti pomůžou s barvení miniatur a modelováním miniatur.

A nezapomeň, že barvení miniatur by mělo být o relaxu a tom, aby sis to užil. Nemusíš se stresovat, když tvoje výbava nebude do posledního udělátka dokonalá nebo nebudeš mít dokonalý prostor pro barvení. Jestli chceš začít, prostě začni! :)

[Autor-dorreah]