Jak nabarvit miniaturu pro hru Warhammer

 

David aka Dorreah z Rohaté Kostky tě dnes naučí, jak postupovat při barvení miniatur pro Warhammer 

Předtím než začneš, budeš potřebovat figurky dostat z plastových mřížek, ve kterých je v nové krabici najdeš. Dobře se to dělá kleštičkami nebo skalpelem. Jednotlivé části k sobě před barvením slepíš. Pokud zrovna nevíš, kde takové věci sehnat (kleštičky, skalpel apod.), tak nevěš hlavu, je to v každém papírnictví. Naštěstí Games Workshop na tento případ myslel a vydal "modelářský balíček" s názvem Paints + Tools, kde najdeš vše potřebné.

Jako štětec můžeš použít normální štětec z papírnictví, ale lepší je nějaký určený přímo na miniatury. Nejznámějšími značkami jsou Citadel a Army Painter. To ale neznamená, že se musíš držet jenom těchto značek, je jich mnohem více a každý si pak najde tu svoji. Každopádně u známější a specializovanějších značek můžeš očekávat štětec dělaný na práci s miniaturami, takže se dočkáš lepší kontroly při nanášení barev. Pro začátek ti bude stačit střední velikost (velikost M). Je také zapřemýšlet nad tím, jesli máte v plánu barvit velký či menší plochy. Podle toho si pak vyberte šířku štětce. Například u značky Citadel je Base M štětec dobrý na nanášení barvy po celém modelu. Snadno a rychle tak rozprostřete základní barvu, narozdíl od takového Layer M štětce, který je díky svému zužení vhodnější pro barvení menších detailů. David nedoporučuje namáčet do barvy štětiny víc než do tří čtvrtin, aby barva nezasychala u kořene štětce a on se pak netřepil.

Tip: Úplně všechno, co můžeš při barvení potřebovat (včetně barev), najdeš v naší sekci Malování a modelářství.

BARVENÍ ZÁKLADNÍMI BARVAMI

BASE BARVY

Barvy jsou k dostání také od značek Citadel a Army Painter, ale jak David říká, netvoří to celý tvůj modelářský svět, existuje jich mnohem víc a záleží, co očekáváš. Rozhodně doporučujeme zkusit co nejvíce barev! Vyvtvoříš si pak vlastní "knihovničku", která se může skládat klidně i z 5 značek.

U značky Citadel najdeš spoustu kategorií barev. Nejzákladnější je tzv. base, používá se zpravidla jako první. Base barvy mají větší hustotu, lépe tak drží na modelu a silně zakrývají nenabarvenou plochu. Uvedeme tady několik příkladů barev pro jednotlivé části těl. Ale pamatuj, že výběr barvy vždycky záleží na tobě. Nemusíš se držet zajetých návadů nebo schémat. Je úplně v pořádku, když upustíš uzdu své fantazii! 

SHADE BARVA

Dalším typem jsou shade barvy, ve kterých je barevný pigment hodně naředěný až vodnatý, a tak se dobře rozprostře a vytvoří jakýsi slabý film. Shade barvy použij, když chceš stínovat. Právě protože se dobře rozprostřou po modelu, tak dokáží zatéct do drobnějších záhybů a vzorů na modelu. Tvoří tím tak stíny jednotlivých detailů. Před použitím vždy pořádně protřepej, aby ti nevysedimentovaly jednotlivé ingredience dané barvy. Zároveň si dávej pozor, aby na modelu nevznikaly jakési "kaluže" nebo "jezírka". Tomu se říká "pooling", při ponechání barvy v takových větších ložiscích bude pak film nejsilnější a to pak působí nerovnoměrně oproti ostatním plochám. Stíny pak zpravidla působí nepřirozeně. 

LAYER BARVA

Layer barvy jsou barvy vrstvicí, díky jejich menší hustotě oproti base barvám. Pomocí vrstvení zdůrazníš detaily a kontury. Dej si s tím klidně na čas a stupňuj jednotlivé vrstvy od tmavších odstínů po světlejší. Uvidíš, přechod jednotlivých barev bude plynulejší a celkovému výsledku dodá větší realističnosti.

Velice doporučujeme barvy ředit, aby nehrudkovaly.

Pro začátek si můžeš koupit Essential Paint Set nebo krabici Paints + Tools. Najdeš v nich základní barvy (base, shade i layer), základní štětec a až tři modely, na kterých to můžeš všechno vyzkoušet.

PRIME BARVA

Ještě než začneš se samotnou barvou, je dobré na figurku nanést tzv. priming barvu ve spreji, neboli také undercoat. Tahle barva určuje celkový vzhled miniatury. Bílý undercoat = celkově světlejší model, černý undercoat = celkově tmavší model. Pro začátek je nejlepší barva bílá, protože na ní se dají snáze pozorovat jednotlivé drobné detaily modelu než při černém undercoatu. Primovací barvu rozhodně doporučujeme! Ulehčí ti práci, protože na této podkladové barvě ostatní barvy drží mnohem lépe než na samotném plastu.

Při samotném barvení postupujeme od nejspodnější vrstvy, u Davida to byla barva těla figurky. Dále pokračuj směrem nahoru, tedy k oblečení, opasku, náramkům, zbraním a podobně. Samozřejmě to můžete dělat v jakémkoli pořadí chcete, ale kdybyste začali třeba od nejsvrchnějších vrstev, často byste dělali přetahy u již nabarvených částí. A to je vždycky pěkná pruda to zase opravovat :-)

Po base barvách se používají shade barvy. Ještě jednou dej pozor, aby se ti nehromadila na jednom místě a byla rovnoměrně nanesená.

 

BARVENÍ CONTRAST BARVAMI

Contrast barvy ti ušetří čas. Je to vlastně spojení faází base a shade dohromadu. Nanášíš ji přímo na priming. Zde doporučujeme zejména bílý sprej (Corax White) nebo trochu béžový sprej (Wraithbone). Na černém spreji by contrast barvy nebyly vůbec vidět. Jsou to perfektní barvy, které pomáhají vybarvit jednotlivé části efektivně a rychle. Sami ale časem poznáte, že pokud byste dělali pouze a jenom s contrast barvami, výsledek není nic moc. Proto doporučujeme contrast barvy kombinovat s "normálními", protože se každá barva hodí na jinou část modelu. 

Například contrast barva Orc Flesh nebo Guilliman Flesh je skvělá na barvení pokožky. Na ocelové zbraně a zbroj radši použijte třeba base barvu Leadbelcher.

ORKSKÁ KŮŽE - Militarum Green

Dynamiku miniatuře dodá zvýraznění detailů layer barvami, které jsou světlejší a dodávají celkovou hloubku jednotlivým detailům. 

Dále existují technické barvy a jiná udělátka, kterými si můžeš vylepšit podstavec miniatury. Barvy simulují třeba hlínu nebo rozpraskanou zeminu. Na tu můžeš přidat trávu, mech, listí nebo třeba lebku. 

 

Jak říká David, pro celé barvení miniatur platí: Fantazii se meze nekladou a nic není špatně! Může s tím začít každý a je to především o zábavě a relaxu.

 
Sleduj nás na instagramu: @fyftstore
 

[Autor-dorreah]