Jak nabarvit miniaturu pro hru Warhammer

David aka Dorreah z Rohaté Kostky tě dnes naučí, jak postupovat při barvení miniatur pro Warhammer.

1) Nástroje, štětce a barvy

Modelářské barvy, spreje, štětce, nářadí, palety, dekorace, terény...jéje toho je, viď? Nelekej se! Do začátku toho nepotřebuješ zas tolik - bohatě ti postačí dva štětce, základní sada barviček a miniatury. 

Jako štětec můžeš použít normální štětec z papírnictví, ale lepší je si pořídit štětec určený přímo na barvení miniatur. U takových štětců se dočkáš lepší kontroly při nanášení barev. 

Nejznámějšími značkami jsou Citadel, Army Painter a Vallejo. To ale neznamená, že se musíš držet jenom těchto značek, je jich mnohem více a každý si pak najde tu svoji. Je fajn zapřemýšlet i nad tím, jestli máš v plánu barvit větší nebo menší plochy - podle toho si pak vyber šířku štětce.

Například u značky Citadel je Base M štětec dobrý na nanášení barvy po celém modelu. Snadno a rychle tak rozprostřeš základní barvu narozdíl od takového Layer M štětce, který je díky svému zúžení vhodnější pro barvení menších detailů.

Pozor, nedoporučujeme namáčet do barvy štětiny víc než do tří čtvrtin, aby barva nezasychala u kořene štětce a on se pak netřepil.

Tip: Úplně všechno, co můžeš při barvení potřebovat, najdeš v naší sekci Malování a modelářství.
 

2) Příprava modelu

Před samotným barvením si musíš připravit model - to zahrnuje "vyloupnutí" jednotlivých částí, sestavení a slepení, a v neposlední řadě základní nátěr.

➤ Odstranění otřepů: Jako první musíš dostat figurky z plastových mřížek, ve kterých je v nové krabici najdeš. Pomocí kleštiček nebo skalpelu očisti jednotlivé části modelů od drobných nerovností a přebytečných částí plastu.

➤ Sestavení: Pokud nemáš tzv. push-fit miniatury, které se nelepí, sestav a slep si modely pomocí modelářského lepidla. Pokud plánuješ malovat díly odděleně, připevni si je držák, párátka nebo korkový podstavec.

➤ Základní nátěr (priming): Máš už složenou miniaturu? Před samotným barvením je dobré nanést na ni základovou barvu, tzv. undercoat neboli primer. Díky tomu budou na miniatuře dobře držet ostatní barvy.

Pokud zrovna nevíš, kde takové věci sehnat (kleštičky, skalpel apod.), tak nevěš hlavu, je to v každém papírnictví. Naštěstí Games Workshop na tento případ myslel a vydal "modelářský balíček" s názvem Paints + Tools, kde najdeš vše potřebné.

3) Barvení základními barvami

PRIME BARVY

Jak už jsme v úvodu článku zmínili, ještě než začneš se samotnou barvou, je dobré na figurku nanést tzv. priming barvu ve spreji, neboli také undercoat. Tahle barva určuje celkový vzhled miniatury.

Bílý undercoat = celkově světlejší model, černý undercoat = celkově tmavší model.

Pro začátek je nejlepší barva bílá, protože na ní se dají snáze pozorovat jednotlivé drobné detaily modelu než při černém undercoatu. Primovací barvu rozhodně doporučujeme! Ulehčí ti práci, protože na této podkladové barvě ostatní barvy drží mnohem lépe než na samotném plastu.

Při samotném barvení postupujeme od nejspodnější vrstvy, ve videu to byla barva těla figurky. Dále pokračuj směrem nahoru, tedy k oblečení, opasku, náramkům, zbraním a podobně.

Samozřejmě to můžeš dělat v jakémkoli pořadí chceš, ale kdybys začal(a) třeba od nejsvrchnějších vrstev, často bys dělal(a) přetahy u již nabarvených částí. A to je vždycky pěkná pruda to zase opravovat :-)

BASE BARVY

Barvy u nás najdeš od značek Citadel, Army Painter, Vallejo, AK Interactive a spoustu dalších, ale jak David říká, netvoří to celý tvůj modelářský svět, existuje jich mnohem víc a záleží, co očekáváš.

Rozhodně doporučujeme zkusit co nejvíce barev! Vyvtvoříš si pak vlastní "knihovničku", která se může skládat klidně i z pěti značek.

U značky Citadel najdeš spoustu kategorií barev. Nejzákladnější je tzv. base, používá se zpravidla na první vrstvu. Base barvy mají větší hustotu, lépe tak drží na modelu a silně zakrývají nenabarvenou plochu.

Přestože v článku najdeš několik příkladů barev pro jednotlivé části miniatur a vrstvy při barvení, pamatuj, že výběr barvy vždycky záleží na tobě. Nemusíš se držet zajetých návodů nebo schémat. Je úplně v pořádku, když upustíš uzdu své fantazii! 

Po base barvách se používají shade barvy. Ještě jednou dej pozor, aby se ti barva nehromadila na jednom místě a byla rovnoměrně nanesená.

SHADE BARVY

Dalším typem jsou shade barvy, ve kterých je barevný pigment hodně naředěný až vodnatý, a tak se dobře rozprostře a vytvoří jakýsi slabý film. Shade barvy použij, když chceš stínovat.

Právě protože se dobře rozprostřou po modelu, tak dokáží zatéct do drobnějších záhybů a vzorů na modelu. Tvoří tím tak stíny jednotlivých detailů. Před použitím vždy pořádně protřepej, aby ti nevysedimentovaly jednotlivé ingredience dané barvy.

Zároveň si dávej pozor, aby na modelu nevznikaly jakési "kaluže" nebo "jezírka". Tomu se říká "pooling", při ponechání barvy v takových větších ložiscích bude pak film nejsilnější a to pak působí nerovnoměrně oproti ostatním plochám. Stíny pak zpravidla působí nepřirozeně. 

LAYER BARVY

Layer barvy jsou barvy vrstvicí, a to díky jejich menší hustotě oproti base barvám. Pomocí vrstvení zdůrazníš detaily a kontury. Dej si s tím klidně na čas a stupňuj jednotlivé vrstvy od tmavších odstínů po světlejší. Uvidíš, přechod jednotlivých barev bude plynulejší a celkovému výsledku dodá větší realističnosti.

Doporučujeme barvy ředit, aby nehrudkovaly. Pro začátek si můžeš koupit Essential Paint Set nebo krabici Paints + Tools. Najdeš v nich základní barvy (base, shade i layer), základní štětec a až tři modely, na kterých to můžeš všechno vyzkoušet.

4) Barvení contrast barvami

Contrast barvy ti ušetří čas. Je to vlastně spojení base a shade barev dohromady. Nanášíš je přímo na priming. Zde doporučujeme zejména bílý sprej (Corax White) nebo trochu béžový sprej (Wraithbone). Na černém spreji by contrast barvy nebyly vůbec vidět.

Jsou to perfektní barvy, které pomáhají vybarvit jednotlivé části efektivně a rychle. Časem ale poznáš, že pokud bys maloval(a) pouze a jenom s contrast barvami, výsledek je nic moc. Proto doporučujeme contrast barvy kombinovat s "normálními", protože se každá barva hodí na jinou část modelu. 

Například contrast barva Orc Flesh nebo Guilliman Flesh je skvělá na barvení pokožky. Na ocelové zbraně a zbroj radši použij třeba base barvu Leadbelcher.

5) Jak na podstavce figurek?

Dále existují technické barvy a další jiná udělátka, kterými si můžeš vylepšit podstavec miniatury. Barvy simulují třeba hlínu nebo rozpraskanou zeminu. Na tu můžeš přidat trávu, mech, listí nebo třeba lebku. 

Můžeš si říkat, že podstavec je vedlejší, přece jde o samotnou miniaturu. Jenže nabarvený podstavec miniaturu hezky podtrhne a zasadí ji do určitého prostředí.

Tip: K čemu je dobrá nabarvený podstavec? Mrkni na článek Jak na podstavce figurek?, kde ti poradíme krok za krokem jak na dokonalý podstavec!
 

6) Je potřeba lakovat figurky?

Měli by se figurky lakovat? Lak funguje jako ochranná vrstva, která chrání miniatury před poškozením a opotřebením. Pokud máš v plánu figurku jen vystavit ve vitríně, lakování není nutné.

Ale pokud máš miniatury primárně na hraní, nevyhneš se častému braní do rukou, proto ti doporučujeme ji nalakovat. Stejně jako při aplikaci podkladové vrstvy, můžeš použít sprej nebo štětcem nanášený lak z lahvičky. 

 Jak říkáme ve videu, pro celé barvení miniatur platí: Fantazii se meze nekladou a nic není špatně! Může s tím začít každý a je to především o zábavě a relaxu.

FB Rohaté kostky

TWITCH Rohaté kostky

PODCAST

 

Sleduj nás na instagramu: @fyftstore

 

[Autor-dorreah]