📣 Den dětí se blíží! 🎁 Využij až do 1.6. kód "DENDETI" a získej SLEVU 10% na cokoliv.

Kendama triky pro začátečníky i pokročilé

Už máš svou první kendamu, trénuješ přehazování z kalíšku na kalíšek a chceš se posunout dál? V tomhle článku shrneme všechno, co je do začátků třeba vědět.

Tip: Pokud kendamu ještě neznáš, koukni na náš článek Kendama od A do Z.

Jak na triky?

Začni se učit základní triky, jako hodit tamu (kuličku) na větší kalíšek nebo spike – napíchnout tamu na spike (hrot kendamy). Dál je to jen na tobě. Postupně si vybuduješ svůj styl a budeš vymýšlet vlastní kombinace a triky. Inspirovat se můžeš na Instagramu (#kendama) a nebo v tutoriálech na Youtube. Nejdůležitější je trénovat a bavit se u toho!

Jeden z nejlepších momentů v kendamě je vzpomenout si po nějaké době, které triky na začátku vypadaly "nedosažitelně", a uvědomit si, že už je vlastně dávno umíš.

Tip: Pokud kendamu znáš, ale ještě žádnou nemáš, v sekci Kendama najdeš, jaké modely máme aktuálně skladem

Triky pro začátečníky

Triky pro středně pokročilé

Triky pro pokročilé

Údržba

Kendama není žádná věda, přesto je pár věcí, co se hodí při koupi kendamy vědět.

Jedna z nich je to, jak vyměnit provázek. Provázek můžeš měnit z různých důvodů. Jednak se ti nemusí líbit esteticky a budeš chtít nový (barva, materiál), jednak může nesprávné nastringování mít vliv i na to, jak se ti kendamuje (délka provázku – pro začátečníka je vhodná délka 4 prsty, pro pokročilejší i 8 prstů; nastringování na pravou ruku, když jsi levák). Tip od Franty: Pokud máš na provázku uzlík, který nejde rozvázat, zkus ještě před měněním do uzlíku kousnout, většinou to pomůže.

Pokud máš úplně novou kendamu, její životnost prodlouží, když na špičku spiku kápneš malinko vteřinového lepidla. Stačí úplně to nejlevnější, dražší můžou obsahovat podíl gumy a to pro tyto účely není žádoucí.

Pokud už máš starší, zahranou kendamu, je super obouchané cupy ošmirglovat brusným papírem, to stejné pak můžeš udělat i se spikem.

Po nějaké době hraní se ti může stát, že sarado sjíždí moc dolů. V té chvíli je dobré ho sundat a dát mezi něj a sword kousek tvrdého papíru. Pak už by sjíždět nemělo.

Soutěží se v kendamě?

Sem tam se v kendamě nějaká soutěž objeví, většinou se ale pořádají jen "seshny"/"jamy" – srazy kendama komunity, kde se dělají minisoutěže, battly a celkově je atmosféra spíš odpočinková než soutěžní. Obvyklý je přátelský zápas v Game of ken.

Tip: Přečti si pravidla Game of ken.

Tady se můžeš podívat, jak takový kendama sraz vypadá.

 

A nezapomeň – aby sis kendamu užil(a), nepotřebuješ k tomu být na žádné extra vysoké úrovni. Nejdůležitější je bavit se.

[Autor-Franta]