Jaké discgolf disky používá profesionál

V novém videu Michael Rádl probere a popíše celý svůj discgolf gear, tedy 23 různých disků, které nosí v batohu

Tip: Všechny disky a jiné vybavení najdeš v naší kategorii Discgolf

PUTTER

Na krátké jamky Michael používá putter disky Atom. Na turnaje nosí aspoň tři takové. Jsou to disky od MVP a poznají se tak, že mají černý rim z těžšího materiálu. Slouží k udržení rotace delší dobu, na druhé straně ale vyžadují lepší techniku. Dobrá poznámka: Když jsou disky starší, létají víc doprava, protože jsou ohrané. Když potřebuješ delší hod, je lepší používat novější disk, který se stáčí víc doleva. Celkem tedy Atomů nosí 5, z toho 3 na putování a 2 na drive.

Na krátkou hru nosí ještě jeden putter, Envy od Axiomu. Taky má rim, ale od MVP se liší tím, že barevný. Jde o nejstabilnější putter vhodný i do větru.

MID-RANGE

Z mid-range disků má Michael v batohu jen jeden – Deflector. Ten používá při hodech nad 80 metrů, forehandy, v silném větru, vždy letí doleva, má číslo pro fade 4.

FAIRWAY DRIVER

Z fairway driverů nosí Michael v batohu Impulse. Ten nepoužívá moc často, je to velmi nestabilní disk. Nosí ho už 6 let a dokonce byl prvním od MVP, který Michael měl. Používá ho na rollery, nebo hody z křoví, kdy se nemůže napřáhnout a potřebuje jen hodit zápěstím. Je to lehčí disk.

Základním fairway driverem je pro něho Volt, je docela stabilní. Dokáže s ním hodit třeba 100 metrů rovně, na konci jde s jistotou doleva kvůli hodnotě fade. V batohu nosí i dva starší Volty, které jak jsoou obitější, doleva nejdou. Ty používá na tunelové fairway. Jak sám říká, nepoužívá víc variant, spíše jednu v různých fázích opotřebovanosti, protože je pak zvyklý na úchop. Nejlepší disk je podle Michaela ten, se kterým člověk dlouho hraje. Volt existuje v různých variantách, protonový plast se od neutronového liší tím, že je průhledný a je malinko méně stabilnější, ale je to zanedbatelné, liší se opravdu spíš jen designem. Nosí je celkem 4, z toho 2 úplně stejné, kdyby jeden ztratil nebo se při tréninku chtěl ujistit, že letí opravdu tak, jak potřebuje.

Méně stabilní variantou Volta je AMP. Tento disk nepoužívá zas tak často, ale od Volta se liší větší plachtivostí, doletí dál. Sáhne po něm, když potřebuje dohodit dál a doprava. 

Posledními fairway drivery jsou Resistory. Ty v batohu nosí dva úplně stejné. Mají malý glide a velký fade. I když ho hodí silou, ví, že nedolětí dál než třeba 95 metrů, což se hodí na jamkách, kde je hned za košem voda, dobře odolává i větru.

DRIVER

Prvním driverem je Energy, nejstabilnější disk od MVP, který Michael používá jen výjimečně. Dá se s ním hodit přes 100 metrů, ale jeho účel je podobný jako u Resistoru, akorát je delší. Má velký fade a dobře skipuje. 

Hlavními Michaelovými drivery jsou Dimensiony. Jde o stabilní disk na dlouhé drivy, vhodný na forehand i backhand. Má celkem 3, jsou de facto úplně stejné, ale už nejsou tak stabilní, protože jsou ohrané. Používá je na nejdelší hody, které potřebuje, hází s nimi 120 metrů, někdy i 140.

Dalším driverem je Teleport, který je méně stabilní. Michael je používá v otevřeném prostoru pro vykroužení velkého esíčka. Jinak se od Dimensionů neliší, taky je má celkem 3, kdyby nějaký ztratil.

Poslední disk, který v batohu po těchto všech zbyl, je Photon. Jde o kratší driver. Používá ho méně často, proto ho má jen jednou. Michael vyzdvihuje, že se dobře drží, je z měkčího plastu. Nemá tak široký rim. Sáhne po něm, když potřebuje rovný hod, ale je to ještě daleko na fairway driver. Dřív jich měl víc a drivoval s nimi, než přešel na výše zmíněné.

OSTATNÍ

Dále v batohu nosí samozřejmě marker, také od MVP. Zajímavostí je, že s ním jde dohodit 100 metrů. 

Pak s sebou nosí i deštník a pláštěnku na batoh, kdyby náhodou pršelo. Další nezbytností je mikina nebo náhradní disky a hlavně ručníčky nebo utěrky. Když prší, je nutné mít disky otřené, aby nevyklouzly z ruky. Existují i pytlíky s náplní, která dokáže osušit prsty.

Fajnšmekrovinkou je laserový dálkoměr, který se hodí v pozicích, kdy se vzdálenost může jevit zkresleně. Po změření vzdálenosti si člověk snáze vybere disk. Při turnajích je povolený.

Michael s sebou v batohu nosí i propisky a fixy na zapisování výsledků nebo podepisování disků. Taky klíčenky s tagy, které dříve sloužily k vyměňování s ostatními hráči, kdo hodil nejlépe, dostal nejnižší číslo. Dnes už to není populární.

Samozřejmostí je voda a tyčinky na doplnění energie. Pro jistotu nosí i obvaz a náplasti.

[Autor-Lucka]