JAK SLOŽIT RUBIKOVKU KOSTKU 5x5x5 (6x6 a 7x7) - návod pro začátečníky

Ahoj speedcubeři! Jestli vám hlavou problikla otázka: "Jak složit Rubikovu kostku 5x5?", nebo se snažíte hledat alespoň pořádný návod v angličtině pod frází "How to solve a 5x5 Rubik´s cube?", jste na správném místě! V tomto článku je totiž návod, jak složit Rubikovu kostku 5x5, který slouží zároveň jako nástavba pro kostky 6x6, 7x7 a větší!

Tip: Pokud neumíš složit rubikovku 4x4, vřele doporučujeme mrknout na článek Jak složit rubikovku 4x4. Je v něm více podrobností a můžeš z nich vykoumat jednotlivé postupy. Umět složit obyčejnou rubikovku je samozřejností, umět složit 4x4 je velkou výhodou.

 

Tip: Všechny Rubikovy kostky 5x5x5 najdeš v kategorii 5x5x5.
Značení tahů na 5x5 rubikovce najdeš dole v článku.

 

Složení rubikovky 5x5x5 je výzvou, ale po jejím vyřešení se cítíš jako pravý genius! Tak pojďme na to - protože tohle je poslední krok k tomu, abys uměl/a skládat i větší kostky. Pak už je to totiž všechno na stejné brdo - akorát tam je víc parit, no...

1. Složení bílého středu

Prvním krokem při skládání 5x5 Rubikovy kostky je vyřešení prvního středu, většinou začínáme bílým. Nejjednodušším způsobem, jak toho docílit, je si na kostce vytvořit 1. bílý pruh kolem bílého středu a následně 2 bílé pruhy (1x3), které následně spojíš s pruhem uprostřed. Pruhy se skládají ze dvou rohových středů a jednoho krajního středu

Jak složit kostku 5x5 - bílý střed

2. Složení žlutého středu

Žlutý střed skládej stejným způsobem, jako ten první - tj. pomocí proužků. Nicméně teď si už musíš dát pozor na to, aby sis při přesouvání dílků nezničil/a již složený bílý střed. Toho docílíš používáním metody, která se používá i ve 4x4 kostce - vysouvání/schovávání pruhů.

Tip: Nevíš, co myslíme metodou vysouvání proužků? Neváhej a koukni se do našeho návodu na 4x4 Rubikovu kostku.

3. Složení ostatních středů

Po vyřešení prvních dvou středů na protilehlých stranách je nastav na levou a pravou stranu a vyřeš třetí a čtvrtý střed. Dbej na to, abys vyřešil/a dva sousední středy, protože pak budeš řešit zároveň pátý a šestý střed - a je pohodlnější, když jsou vedle sebe

Při řešení posledních dvou středů se snaž dostat co nejvíce dílků ke správnému středu. Tato část může být zprvu intuitivní, někdy je to k vzteku. Ovšem jakmile pochopíš, bude to leháro.

Jak složit kostku 5x5 - prohazování středních dílků

Na vyměňování středových dílků existuje fígl:

1. Nastav si dílky, které chceš vyměnit, paralelně na stejnou pozici ve středu.

2. Přesuň dílek z F vrstvy nahoru (pouze vrstvu, ve které se dílek nachází). 

3. Udělej tah , pokud je dílek na pravé polovině kostky | U, pokud je dílek na levé polovině kostky

4. Nyní tento dílek posuň dozadu (na stranu B)

5. Udělej opačný tah, než jsi udělal/a v kroku 3

6. Teď udělej opačný tah, než jsi udělal/a v kroku 4

A takhle můžeš dílek po dílku povyměňovat klidně všechny.

Jak složit kostku 5x5 - pomůcka na prohazování středních dílků

4. Párování hran

Teď nastává nejzdlouhavější část skládání 5x5x5 kostky. Párování hran! A jak teda spárovat hrany?

Pro každou kombinaci dvou barev na krychli (s výjimkou protiležících barev) existují tři krajní díly, které mají tyto barvy. Pro každou barevnou kombinaci je naším cílem tyto dílky spárovat tak, aby vznikl celý krajní dílek (se správně orientovanými hranami).

K vyřešení prvních 8 hran použij tzv. metodu volného řezu (free slice). Při této metodě používáš jednu osu krychle jako "pracovní oblast", která umožní párovat hrany. Nebo, laicky řečeno, prostě budeš vrstvy otáčet v horizontální rovině.

Po vytvoření hrany ji vyndáš do horní vrstvy a nahradíš rozbitým slotem (tzn. nesmí to být již složená hrana). Následně oprav středy tak, aby zase barevně seděly. Tento krok není prozatím tolik důležitý, ale může ti pomoct k pochopení tohoto kroku.

 Pozor: Všechny pruhy z rozbitých středů musí být v horizontální poloze, jinak by se při otáčení rozbily.

 

Jak složit kostku 5x5 - párování hran

Pokud se stane, že některý z hranových dílků je špatně orientovaný, otoč ho algoritmem (R U R´) (F´ U F). Tak se ti otočí všechny hranové dílky, které jsou vpravo vepředu. 

Dále existují dva užitečné algoritmy pro vložení hrany z horní přední pozice do přední pravé pozice:
- R U' R' (zachovává orientaci hrany)
- F R' F' R (mění orientaci hrany)

Pokračuj v párování hranových dílků, dokud nebudeš mít hotových 8 hran v horní a dolní vrstvě - tzn. bílé a žluté hrany.

Jakmile jsi v takového pozici, zbývají ti k vyřešení už jen 4 hrany. Teď už si budeš muset dávat větší pozor.

Přesuň si rozbitý slot ze střední do horní vrstvy - tím pádem se ti hotové hrany dostanou "dovnitř" kostky - tam, kde dochází k rozdělování středů. Pokračuj ve spojování hran stejným způsobem, ale s rozdílem, že po každé vyndané složené hraně musíš opravit středy. Tohle je velice důležité, jinak by se ti hrany, které máš již složené, zase rozbily. Nově složenou hranu vždy nahraď rozbitým slotem z horní vrstvy.

Jak složit poslední 4 hrany 5x5 rubikovka

Opět vyndej nějaký rozbitý slot do horní vrstvy a pokračuj, dokud ti nezbydou poslední 2 nedokončené hrany (nebo jenom jedna). Tomu říkáme parita. A že nevíš, jak se řeší parita 5x5x5? Níže najdeš vše!


U posledních dvou hran se nejčastěji vyskytnou tyto tři situace, které rovnou vyřešíš jednoduchým algoritmem.

Jak složit kostku 5x5 - algoritmy na párování hran

5. 3x3 stage

Po dokončení hran už kostku skládej jako normální 3x3 kostku. Bravo, jsi ve 3x3 stage!

6. Parity

U 5x5x5 kostky je téměř jisté, že ti nějaká parita vznikne. Zde pro tebe máme super obrázek s algoritmy, se kterými vyřešíš jakoukoliv paritu.

jak složit 5x5 Rubikovu kostku - parity

Nyní máš vyřešenou 5x5 kostku, gratulujeme!! Článek ale ještě nekončí, najdeš v něm pár dalších užitečných informací.👍

Užitečné algoritmy, které se ti navíc mohou hodit

Komutátor na "roh": Rw U' Lw' U Rw' U' Lw
Komutátor na "hranu": Rw U' M' U Rw' U' M

Otáčecí algoritmus: R U R’ F R’ F’ R

OLL parity: Rw U2 x Rw U2 Rw U2' Rw' U2 Lw U2 3Rw' U2' Rw U2 Rw' U2' Rw'

 

Pozor - Následující video tvoří opravdovou výzvu!

Kromě 5x5 existují samozřejmě mnohem větší a komplexnější kostky. Od 5x5 přes 7x7 až třeba po 15x15. Doporučejeme to vzít s obtížností postupně. Nejprve kostkou 5x5 a pak pokračovat dál. Jak složit 5x5 (a vyšší) kostku ti ukáže Matěj Grohmann.

Značení tahů na 5x5 kostce

Jak složit kostku 5x5 - značení

Jak složit kostku 5x5 - značení

[Autor-Ája]