Triky s poker žetony

Chceš se naučit triky s žetony a frajeřit u pokeru? Máme pro tebe tutoriál!

Jaké vybrat žetony

Triky jdou vlastně se všemi žetony (neboli chips, chipy). Na vyýběr máš celoplastové žetony – ty jsou lehké a triky se s nimi nedělají tak příjemně, jako s žetony, které mají keramické jádro. Poslední možností jsou žetony s kovovým jádrem, ale ty můžou mít ostřejší hrany. S kulatějšími hranami ti to půjde líp. Všechny následující tríčky je super umět v obou rukách, takže až to budeš umět svou dominantní rukou, potrénuj i druhou.

Up & Over

Tenhle trik využiješ asi ze všech nejvíc. Jde vlastně o přehození jednoho žetonu na vršek hromádky. Využívá se, když máš žetony různých hodnot. Pro naučení budeš potřebovat tři žetony. Chyť si je do konečků prstů – prsteníček, prostředníček a ukazováček. Prostředníček není zas tak nutný, může být o žeton jen opřený, vypadá to pak lépe. Palcem udělej pohyb směrem k prsteníčku a přední žeton pootoč směrem nahoru, aby ostatní přesahoval jen asi o polovinu. Do té chvíle žeton pořád drží i ukazováček, ale odteď veškerou iniciativu přebírá palec, který žeton zarovná k ostatním z druhé strany. Po chvíli už tento trik budeš umět na jeden pohyb :) Postupně můžeš ke třem žetonům přidávat další.

Up & Over je základ pro všechny pokročilejší triky.

Klouzačka

Úplně jednoduchý a Dejfův oblíbený trik. Jde vlastně jen o poslání žetonů z jedné ruky do druhé přes stůl, sklouznou se. Určitě ti v tomto triku pomůže podložka. Vezmi si do pravé ruky zhruba pět žetonů. Chyť si hromádku mezi konec palce a první kost ukazováčku. Důležité je zachovat ruku statickou a nepomáhat s ní žetonům. Ruku měj v úhlu zhruba 45 stupňů vůči podložce. Druhou ruku měj v podobném úhlu, aby se pod ní poslaný chip zaseknul. Zároveň měj druhou ruku pootočenou, jako bys chtěl před divákem něco skrýt, protože před ním chceš skrýt žetony, které se o ruku nezaseknou, ale spadnou naplocho :D

Palec pravé ruky postupně uvolňuj a pouštěj jednotlivé žetony. Ideálně je pak pusť všechny hned po sobě, aby vytvořily housenku. Když je pustíš všechny najednou, nevypadá to tak dobře.

Back Spin

Tento trik spočívá v tom, že žeton se ti odkutálí z ruky a vzápětí se do ní vrátí. Žeton chytni za okraj na zhruba dvou hodinách. Ťukni s ním do stolu a pootoč ho v opačném směru, než kam ho posíláš. Tato zpětná rotace způsobí to, že se ti pak do ruky zase vrátí. Back Spin se dá dělat na metrovou i delší vzdálenost.

Všechny triky můžeš dělat i s mincemi a čím budou větší, tím snazší to bude. Ale obecně je to s nimi těžší.

Dejf tě naučí triky s žetony, které navazují na předchozí začátečnický tutoriál

Chip twirl

Protože už umíš Up & Over, můžeš se naučit Chip twirl. Jednoduše po přehození žetonu a předtím než ho s hromádkou zarovnáš, využiješ toho, že trošku čouhá. Palcem nazdvihni oba krajní chipy a prostřední vyklouzne ven. Prsteníčkem ho vysuň úplně a prostředníčkem jej otoč o 180 stupňů. Pak ho zasuň zpět mezi krajní žetony. Existuje ale i metoda, ve které se prostřední žeton drží mezi prostředníčkem a malíčkem a otáčí se prsteníčkem.

Butterfly

Pokud ses naučil Chip twirl, můžeš přejít dále, na tzv. motýlka. Trik vypadá tak, že máš žetony rozložené mezi prsty, v každé mezeře jeden, takže potřebuješ 4 žetony. Začátek je úplně stejný jako u Chip Twirlu, akorát prostřední žetony jsou dva. Když je vysuneš od krajních, pomůžeš si prostředníčkem a přiblížíš je k palci. Důležité je, aby mezi prsty směrem dolů trčela alespoň polovina žetonů. Drž je mezi prsteníčkem a palcem. Malíček přibliž k palci a dvojici žetonů jím přesuň tak, aby se opírala o prsteníček a malíček. Druhá dvojice je mezi palcem a ukazováčkem. Prostředníčkem jdi mezi žetony, palec jsi pak schopen od žetonů odtáhnout. Dvojici u ukazováčku teď můžeš palcem rozdělit a prostředníčkem zase rozdělit dvojici u malíčku. Obě rozdělení si můžeš vyzkoušet jednotlivě. Výsledkem je, že mezery mezi prsty jsou zaplněny žetony.

Do původní pozice se vrátíš tak, že žetony zase shrneš do dvojic, horní dvojici pak jen přehodíš na spodní a máš opět hromádku :)

Flower

Varianta motýlka s pěti žetony, kdy je zaplněná i "mezera" mezi palcem a malíčkem, takže z žetonů vyjde kytička. Jak Dejf říká, je to podobný trik, ale využívá se u něho více gravitace. Nejdřív přehodíš dva chipy (Up & Over). Tyto dva žetony tedy v pozici Butterfly držíš mezi palcem a ukazováčkem. Pak přibliž palec k malíčku a nech jeden z dvojice spadnout do mezery mezi nimi. Je to o něco těžší než Butterfly. Pokud se ti potí ruce, otírej si je (i žetony), protože pak to budeš mít jednodušší.

Two handed butterfly

Butterfly v obou rukou pro fajnšmekry. Na levé ruce funguje trik stejně, ale pokud jsi pravák, asi ti to půjde hůř. Jde to ale ještě vyšperkovat – když si vezmeš o dva žetony víc (4 + 4 + 2) a do pravé ruky si jich vezmeš 6 (pokud jsi pravák) a do levé 4, můžeš udělat vlastně dvojruční velkou kytku z žetonů. V pravé ruce udělej dvakrát Up & Over a vysuň tři žetony tak, aby ti u palce zůstaly dva (a u malíčku jeden). Následuje krok, ve kterém uděláš motýlka v pravé ruce, ale vyjde ti tak, že máš u palce dva žetony a u malíčku taky dva žetony. V levé ruce udělej obyčejného motýlka. Když dáš obě ruce k sobě, rozděl malíčkem spodní dvojici žetonů a palcem horní. Do výchozí pozice je asi nemožné se dostat, proto po dokončení triku můžeš shodit žetony na stůl :)

Chip shuffling

Chip shuffling alias stromeček. Když jsou na stole dvě hromádky žetonů dvou barev, můžeš je opakovaným zamícháním dostat zase do dvou hromádek dvou barev. Většinou se trik dělá s pěti žetony a pomůže ti, když budou těžší a budou mít oblejší hranu. Abys pochopil, jak to funguje, zkus to nejdřív třeba jen se dvěma a dvěma žetony.

Při míchání tě bude svádět držet pravou hromádku všemi prsty a levou chytit ukazováčkem. Dá se to takto naučit, ale je lepší použít metodu s prostředníčkem. Takže: Při trikování pravou rukou si kolem hromádky vpravo polož prsteníček a malíček a kolem levé hromádky palec a ukazováček. Prostředníček je přímo mezi nimi. Protože budeš obě hromádky tlačit proti sobě a zvedneš levou hromádku pomocí prostředníčku, žetony do sebe krásně zapadnou. Jakmile budeš mít techniku natrénovanou, můžeš přidávat další chipy.

[Autor-dorreah]