Pravidla pro létání s drony

Zdravíme všechny FPV piloty! Připravili jsme si pro vás velice důležitý článek - týká se legislativy spojené s FPV drony. Drone Racing totiž není jen o bezmyšlenkovitém létání - přeci jen je to docela nebezpečný koníček, který by mohl způsobit i něčí smrt. A to rozhodně nechceme! Proto jsou pravidla pro drony nedílnou součástí FPV kariéry. Takže jaká jsou tedy pravidla pro létání s drony?

opt_dron legislativa

Poznámka redakce: Pokud narazíš na to, že se v článku některé věci opakují, nečerti se - je to naschvál, opakování je matka moudrosti a dron legislativa vážná věc:)

Veškeré informace použité v tomto článku pocházejí ze stránek Úřadu pro civilní letectví

Létání s drony v ČR a v zahraničí

Pravidla pro létání s dronem v ČR jsou v podstatě jednoduchá. Zde je soupis nejzákladnějších psaných (i nepsaných) pravidel létání s drony v ČR, která musíš znát. Další pravidla pro létání s drony se podrobněji dozvíš níže.

  • Udělej si licenci a registraci
  • Označ si drony svým kódem
  • Najdi si místo na létání a zkontroluj si ho v aplikaci Dronview (pozor na zakázané NoGo zóny, letiště, soukromé pozemky a chráněné krajinné oblasti)
  • Měj s sebou vždy pozorovatele (spottera) - dron musí pozorovat někdo zvenčí
  • Dej si pozor na kolemjdoucí nezapojené osoby
  • vždy si před létáním s dronem v zahraničí zkontroluj příslušnou lokální legislativu. V závislosti na relativně novém ustanovení pro FPV drony a sjednocení dron legislativy jsou pravidla pro létání s drony v ČR a v zahraničí (Evropě) v základu shodná. Každé území si ale může lokálně přidat nějaká pravidla v rámci přechodného období.
  • pravidlo 1:1 - létej od lidí minimálně tak daleko, jak jsi vysoko
  • létej bezpečně - tak, jako by ti měl každou chvíli dron spadnout
  • drž se dál od lidí a budov - aby sis (a ostatním) nepřivodil zbytečné problémy

Tip: Snaž se co nejvíce vyhýbat psům. Někteří drony fakt nemají v lásce.

Létání s dronem a související pojmy 

  • Ty, osoba ovládající dron, jsi označen jako pilot
  • K létání FPV potřebuješ ještě svého spottera (pozorovatele)
  • Pak je potřeba dávat pozor na nezapojené osoby. To jsou osoby, které nejsou seznámeny s pokyny a bezpečností spojenou s provozem dronu. Je to například náhodný kolemjdoucí - nesmíš ohrozit jeho bezpečnost!
  • Existuje ještě jedno označení pro klasického FPV pilota - provozovatel. Jinak to je každá fyzická nebo právnická osoba, která dron vlastní nebo ho má půjčený.
  • Dávej si pozor i na shromáždění lidí. Nikdo neví, kolik to je přesně lidí, ale důležitá je možnost úniku před padajícím dronem. Pokud někdo ve skupině má omezené možnosti kam uhnout kvůli dalším lidem, jedná se o shromáždění
  • Přistávací plochou pro drony také rozhodně není hustě osídlený prostor. To je oblast, kde jsou domy, obchody nebo i parkoviště obchodních center. Za hustě osídlený prostor se nebere park, louka, pole a veřejná zeleň.

pravidla pro létání s drony v otevřené kategorii

Registrace dronu u Úřadu pro civilní letectví

Každý správný pilot by měl mít dron povolení! Registrace dronu je důležitá - povolením k létání s dronem předcházíš různým malérům, které by se ti mohly za tvou FPV kariéru stát - přece nechceš dostat dron pokutu!

Licence jsou rozděleny do kategorií - certifikovaná, specifická a otevřená.

  • Certifikovaná je vymezená na budoucí aplikace komerčních dronů. Registrace dronu je zde důležitá právě proto, že létaní s dronem slouží ke komerčním účelům.
  • Specifická je tu pro ty, kteří se svým dronem nedokáží létat v rámci otevřené kategorie a lety se provádějí s povolením na dron od Úřadu pro civilní letectví.
  • Otevřená (open) - ta pravděpodobně zajímá právě ty, kteří záměrně klikli na tento článek.

Drony se liší podle typu třídy. Těch je několik, a to sice C0, C1,C2, C3, C4 a soukromě zhotovený. Drony C0 jsou do 250g s maximální rychlostí do 19m/s a soukromě zhotovené se berou do 25 kg. 

opt_39eee751af30032eeece2f48de2de4ba_L

Jak získat pilotní průkaz na dron

Rozhodně si udělej online výcvik!

Sice v legislativě existují drony spíše charakteru hračky a bez kamery (na ty se téměř nic nevztahuje), ale prakticky je nenajdeme. Musí být uvedeno výrobcem, že se jedná o hračku. K hračce nebývá uvedeno, že by byla potřeba licence na dron.

Co se týče FPV, je potřeba mít registraci dronu a kurz létání s dronemRegistraci pilota dronu je možné si udělat na https://dron.caa.cz/. Je zdarma a moc času nezabere. Jako další je potřeba absolvovat online výcvik a projít testem. Dron test se skládá z 40 otázek a po jeho úspěšném dokončení ti přijde email o absolvování a v něm registrační kód a tvůj pilotní průkaz.

  • Po sjednocení evropské legislativy pro létání s dronem je cena za dron průkaz naštěstí rovných 0,- Kč. 

kde mohu létat s FPV dronem

Kde mohu létat s FPV dronem

Měj s sebou spottera!

Pozorovatel ti umožňuje legálně létat FPV v oblasti, kde na něj má přímý dohled. Pilot také musí být starší 16 let nebo musí mít s sebou dohlížejícího pilota v případě, že nelétáš se strojem C0 nebo soukromě zhotoveným dronem do 250g a 19 m/s

Zajímavá kategorie open má pravidla podle podkategorií A1, A2, nebo A3.

  • Všechny mají společnou maximální výšku 120m od terénu,
  • zákaz létání poblíž letišť a heliportů a v národních parcích či chráněných krajinných oblastech.

"Kde mohu létat s dronem?" Zóny, kde se nesmí létat s dronem a kde jsou jaká omezení nalezneš snadno v aplikaci https://dronview.rlp.cz/ nebo v mobilní aplikaci DronView. Mobilní aplikaci určitě doporučujeme stáhnout. Lze v ní i rezervovat vzdušný prostor. Sice to není úplně závazné bez oficiálního prohlášení od ÚCL, ale alespoň na sebe můžeš upozornit drobná letadla nebo ostatní FPV piloty.

Podkategorie A1

V této podkategorii nesmíš létat nad shromážděním lidí, ale jinak je velmi málo omezená. V případě, že máš dron bez certifikace C0, tak nesmíš nad lidmi létat vůbec.

Podkategorie A2

Toto je trochu speciální kategorie - dělají se na ni zvláštní zkoušky u ÚCL. Tato kategorie vznáší nároky na dron, které se většinou netýkají FPV dronů.

Podkategorie A3

S touto podkategorií se nesmí létat ve městech a musí se létat minimálně 150m od průmyslových, obytných a rekreačních oblastí. Nesmíš také létat v prostoru s nezapojenými osobami.

  • Proto, až budeš přemýšlet o létání s dronem v Praze kolem Karlova mostu, nebo se ti v noci zdá o létání dronů nad soukromým pozemkem, měl by sis nechat zajít chuť. Co když má někdo doma účinnou rušičku dronů a tvoje koptéra někoho sejme?

Zde je několik pravidel, jak daleko se od výše zmíněných situací držet dál: 

  • zlaté pravidlo 1:1 - musíš být minimálně tak daleko, jak jsi vysoko. Důvodem je dopadová zóna.
  • minimálně 30m
  • dále, než je tvůj dron schopen uletět za 2s. Což nám minimum 30m posouvá spíše k 90m.

Pravidel a podmínek je velká spousta - v souvislosti s tím jsme na stránkách ÚCL našli poměrně přehlednou tabulku.

Vysílací výkon

Obecně platí v evropě maximální vysílací výkon pro všechna pásma 25 mW. Pro RC systémy na 2.4 GHz v režimu LBT (Listen Before Talk) je povoleno až 100 mW. Tyto pravidla a vysílací výkony hlídá Český telekomunikační úřad. Hlídají především pomocí statických radarů, ale mohou vyjet měřit i do terénu. Omezení na výkon není jediné. Je potřeba dodržovat i frekvenční pásmo. V EU jsou například zakázané frekvence na kterých jsou kanály R1 R8.

Slovo FYFT pilotů na závěr

Nakonec bychom rádi požádali o dodržování pravidel a označování svých dronů štítkem. Chovej se hlavně rozumně a neohrožuj ostatní osoby. Čím méně lidí naštveš neohleduplným chováním, tím lépe bude naše komunita přijata veřejností.

I nám se občas stane, že i v rámci legálních letů se někdo z neznámých důvodů ozve - a tak ho můžeš v klidu seznámit s naším koníčkem a třeba ukázat, že se nemá čeho bát

Inu - létej bezpečně a snad se někdy uvidíme u nás ve FYFTu a nebo někde ve vzduchu! Tak ať to lítá!

[Autor-Jirka]