Jak na základní a pokročilé hody do hry Frisbee Ultimate

Frisbee Ultimate - sport s "létajícím talířem", který ještě před patnácti lety sloužil jako hračka pro zkrácení dlouhé chvíle nebo jen na takové to běháníčko na zahradě. V dnešní době se vyrábí spousta disků různých typů a rozhodně se nedá říct, že by každý byl na vše. Máme tu disky na discgolf, disky na freestyle, disky na ultimate, dokonce se disky staly i oblíbenou hračkou psího pokolení. Každý disk se ale musí nějak házet, kde by jinak bylo celé kouzlo, že? Proto tě dneska naučíme základní i pokročilé hody, aby sis s kámošema mohl zahrát hru, která je něčím mezi fotbalem a rugby - ultimate frisbee.

Základní hody

V tomhle videu tě naučíme základní hody. Nebo si prostě přečti článek.

Backhand

Není na tom nic složitého - disk si chytni přesně tak, jak vidíš na obrázcích - čtyřmi prsty na vnitřní straně a palcem na vnější straně.

opt_backhand1opt_backhand2

A když se budeš házet, postav se takto - bokem k cíli, tedy tvému spoluhráči, disk drž pevně v pěsti a rotaci mu uděl švihem lokte a zápěstí. Disk půjde jakoby od těla. Házet můžeš z jakékoli úrovně - u ramen, u pasu, od nohou... Nejpohodlnější je to ale v úrovni trupu. Samozřejmě záleží, jaká bude situace, každá poloha je vhodná jindy.

opt_backhand3_1

Forehand

Forehand je krapet těžší hod, než je backhand. Při forehandu disk nedržíš čtyřmi prsty uvnitř, ale dvěma, ukazováčkem a prostředníčkem, pod talířem a palec zvenku. Disk uchop jako na obrázcích.

Disk nemusíš nutně držet ukazováčkem a prostředníčkem. Jestli ti to bude pohodlné, klidně použij tři.

opt_forehand1opt_forehand2

Postavíš se čelem k cíli a rukou budeš tentokrát házet vedle těla, ne od něj. Sílu disku dodáš především loktem a zápěstím. Disk držíš všemi třemi prsty, pak švihneš podle vzdálenosti a síly větru - na to ovšem vždy přijdeš až se cvikem.

opt_forehand3

Trajektorie hodu aneb náklon disku je stěžejní

Jak si myslíš, že disky poletí, pokud je nakloníš na určitou stranu? Rovně to nebude, to tě můžeme ujistit - fyzikální zákony prostě neobelstíš. Zároveň této vlastnosti ale krásně můžeš využít ve svůj prospěch. Pojďme si tedy objasnit jednotlivé situace:

Forehand

Around/banán
opt_naklon1

Jestliže disk nakloníš nahoru tak, jak vidíš na obrázku (s vnější stranou nakloněnou nahoru), disk poletí jakoby z vnějšku a udělá trajektorii ve tvaru banánu. Zní to vtipně, ale jinak to přirovnat asi úplně nejde. 

Inside out/podhozený

opt_naklon2

Jak už ti určitě došlo, v tomhle náklonu disk poletí opačně. Když ho totiž vyhodíš v náklonu, kde ho prsty držíš výše, fyzika disku přikáže ten druhý oblouk. 

Backhand

Around

opt_naklon3

U backhandu to platí přesně naopak! To znamená, že pokud disk budeš držet jakoby nakloněný vnější stranou nahoru, udělá právě vnější oblouk, tedy banán.

Inside out

opt_naklon4

Při této poloze disk poletí jakoby vnitřní stranou - opět se jedná o podhození a je to trochu náročnější.

Co je to pivotování?

Jedná se o pohyb podobný tomu v basketbalu - pokud jsi pravák, tvou pivotovací nohou bude noha levá. Kolem té se s diskem v ruce kamkoliv otáčíš, zůstává "přikovaná" k zemi. Tvá pravá noha přitom může našlápnout tak, jak daleko dokáže, aby sis zajistil co nejpříjemnější pozici pro odhod.

Výhodou je, že můžeš takhle soupeře snadno oblbnout. Postavíš se do pozice na forehand, on s tím bude počítat a ty ve vteřině přepivotuješ na backhand.

Můžeš přepivotovávat krátce a rychle, nebo dlouze. Většinou je ale výhodnější umět přepivotovávat rychleji.

Házej disk od těla

Ve hře většinou funguje obrana 1 na 1

Házení disku daleko od těla, to je něco, co neumí jen tak někdo. Totiž v případě, že proti tobě stojí obránce, logicky disk nepřihraješ svému spoluhráči, když budeš mít ruku přitisklou u hrudníku. Zde je potřeba pořádně a co nejdál zapivotovat a odhodit disk tak daleko, abys obránce obhodil, protože nemůže mít tělo všude, žejo.

opt_obrana

 A jak na pokročilé hody?

Základy máme - teď zbývá si ukázat pokročilejší hody s Frisbee. Některé přímo využiješ ve hře Frisbee Ultimate, jiné jsou spíš freestyle a na zábavu s kámošema v parku (nebo třeba u paneláků).

Overhead

Prvním pokročilým je hod zvaný overhead. Ten je možno využít i ve hře - prostě jen doslova hodíš disk přes hlavu tak, jak vypovídá samotný název. Samozřejmě můžeš využít i náklonu, a udělat tak around nebo inside out, jak jsme si vysvětlovali před chvílí. V době, kdy se budeš učit tenhle trik, už fyzice letu budeš tak nějak rozumět.

Tip: Stejně jako u ostatních hodů, i tady platí, že vítr hodně ovlivňuje let disku, proto sílu, kterou do odhodu vložíš, větru přizpůsob, nepodceň to.

opt_overhead

Scoober

Postav se do stejné pozice, jako bys házel backhand. Disk ale uchop jako při forehandu a ještě k tomu ho obrať "vzhůru nohama". Gratulujeme, v tom spočívá celé tajemství scooberu! Tenhle hod se ještě pořád dá využít při hře.

 

opt_scoober

Oba tyto hody - overhead i scoober - ti dají nové možnosti v obhození obrany. Ani jeden ale nedrží dobře ve vzduchu, proto scoober nepoužívej, pokud zrovna stojíš proti větru.

Overhead se hází kolmo, ale díky svým letovým vlastnostem se během letu stočí do vodorovné polohy. To zároveň jde ovlivnit i silou švihu - pokud disk pošleš hodně zprudka, disk si svou kolmou polohu udrží. Pokud ho naopak pošleš jemně, vyrovná se.

Na Milhouse

A co když ti odejde parťák a zůstaneš sám s diskem v ruce? Nejjednodušší hod je v tomhle případě hod "na Milhouse" - využíváš přitom síly větru. Disk vyhodíš před sebe, doporučuje se backhandem, na krátkou vzdálenost, disk se ti pak vrátí zpátky. Dá se ale házet i na delší vzdálenosti.

opt_na Milhouse

Tip: Disk ale házej šikmo nahoru, protože tím spíš se ti vrátí zpět.

Jak na chytání

Chytat se doporučuje tzv. na čápa - disk ti jednoduše vpluje mezi dlaně a ty ho tak chytneš. Nejlépe se takhle chytá v oblasti trupu.

Když je disk naopak moc nízko, resp. moc vysoko, disk se lépe chytá jakoby do dlaně mezi palec a ostatní prsty, případně můžeš použít obě ruce. Záleží, jak ti to "přijde pod ruku". To samé platí i pro situaci, kdy disk letí třeba moc vlevo/vpravo.

Freestyle

Teď už se konečně dostáváme k hodům, které sice ve hře Ultimate Frisbee nevyužiješ, ale na druhou stranu si s nimi užiješ spoustu zábavy s kámoši, nebo na ně tím můžeš udělat dojem.

Chickenwing

Disk uchopíš palcem na vnitřní straně a prsty na vnější, pak ho jakoby vyhodíš přes ruku. Doslova u toho budeš vypadat jako kuře.

opt_chickenwing

Thumber

Hod velice podobný overheadu nebo scooberu (v tom, že disk letí obráceně), akorát disk budeš házet přes palec - kolmo a švih zápěstím uzpůsobíš letovým vlastnostem tak, do jaké konečné pozice ho chceš dostat. Ve hře se ale tenhle hod moc nevyužívá.

opt_thumber

 Sranda hod

Tenhle hod je tak nesmyslný, že ani nemá vlastní název, proto mu budeme říkat sranda hod. Vyhodíš ho tak, jak vidíš na obrázku - má poměrně malou rotaci, ale k nějakému zaházeníčku asi stačí.

opt_sranda hod

Push pass

Disk lehce vyhodíš do vzduchu tak, aby nabral rotaci jakoby dovnitř. Takže ho prostě lehce a nakrátko posuneš spoluhráči - můžeš ho tedy občas využít i ve hře.

opt_pushpass

Hod o zem

 Hod, který ve hře nevyužiješ za žádných okolností, protože podmínkou sportu je, že se disk nesmí dotknout země. V tomhle hodu přesně odrazu od země využiješ. Disk prostě jen našikmo pošli na nějaký povrch, od kterého se snadno odrazí (třeba taková ta guma na atleťácích).

opt_hod o zem

Tip: Jestli chceš házet o zem obloukem, vždy vol inside out (aby byl disk vnitřní stranou nakloněný dovnitř, ne ven). Při naklonění do aroundu se ti disk neodrazí.

Hod o stěnu

Na závěr si jen tak můžeš zkusit hodit disk o stěnu - zkus se vžít do letových a pohybových vlastností disku a pokus se disk poslat přímo po nějakém baráku. Těšíme se, až nám to předvedeš!

opt_hod o stenu

 

 

[Autor-Ája]