Srovnání sběratelských karetních her

Dorreah a Sony ti poví něco o našich nejoblíbenějších sběratelských karetních hrách, konkrétně MTG, Flesh and Blood, Pokémon a Digimon TCG. Kterou z nich začít?

Co je to TCG?

TCG je zkratka pro Trading Card Game. Česky se jim říká sběratelské karetní hry. Jejich společným znakem je to, že se hrají s balíčkem karet, který si doplňuješ kartami získanými z rozšiřujících balíčků nebo výměnou s ostatními hráči. Prodávají se k nim tzv. boostery, neboli balíčky náhodných karet. Někdy má člověk štěstí a narazí na vzácnou drahou kartu, ale konkrétní karty si můžeš koupit i jako kusovky.

V tomto článku rozebereme naše nejoblíbenější TCG – Magic: The Gathering, Pokémon, Digimon a Flesh and Blood.

Tip: Omrkni všechny TCG v kategorii Sběratelské hry. Pokud se nezaměřuješ výhradně na karetky, doporučujeme článek s tipy na nejlepší deskové hry pro dva.

Magic: The Gathering

MTG má u nás dlouhou tradici a je tady už několik dekád. Dá se říci, že už toto zajišťuje určitou známku kvality. V MTG jsi v roli mága, který proti svému oponentovi či oponentům metá svá kouzla, ať už jde o vyvolávání kreatur nebo ničivé, manipulační či jiné efekty. Za každé kouzlo musíš zaplatit určitým počtem many, kterou nepravidelně nabíráš v podobě landů v průběhu celé hry. Hráči mají většinou 20 životů a snaží se toho druhého porazit. Oproti jiným karetkám má za sebou už mnohá rozšíření a existuje v různých formátech, tedy herních režimech. Můžeme říct, že tím, jak je u nás Magic: The Gathering dlouho, má mezigenerační přesah – není výjimkou, že hrají rodiče se svými dětmi. Je to jedna z nejkomplexnějších karetních her na světě, kde každý tah může zapříčinit prohru nebo výhru – jde hodně o zvažování možností a pracovat s tím, co zrovna máš. Ve hře je kladen velký důraz na strategii a funkci balíčku, se kterým hraješ. Velkou roli hraje i sběratelství – karty mají nádherné artworky a vycházejí ve sběratelských edicích. Největší zbraní je znát co nejvíce karet a umět s nimi co nejlépe naložit – vědomosti a zklušenosti jsou tady klíčové.

Jak začít

Nejlépe se začíná s Planeswalker decky. Ke kompletnímu 60karetnímu balíčku v balení najdeš ještě jeden booster a papírový deckbox, což je za tu cenu výhodná nabídka. Podívej se na náš návod na hraní MTG a omrkni taky různé formáty.

Pokémon

Druhá nejstarší karetka z našeho výběru, existuje už také víc než 20 let. Dva trenéři se utkávají proti sobě a snaží se "knockoutovat" 6 soupeřových pokémonů – nebo stačí 1, když za něj soupeř nemá koho nasadit. Každý pokémon provádí několik útoků a k tomu potřebuje čerpat energii. Pokémon se dodnes hraje turnajově po celém světě a je to stejně tak velká investiční záležitost pro sběratele, kdy se některé karty prodávají za $ 300k+ (Charizard 1 edice). 60karetní deck se točí kolem pár pokémonů a 1 evoluce, které jsou podpořeny kartami trenérů. Mimo svuj tah nemůžeš prakticky nic dělat (méně interaktivní, jestli se to dá tak nazvat. Energie hraješ přímo na Pokémona, na rozdíl třeba od landů (MTG), kdy je mana volně k použití. Na druhou stranu vyvolání Pokémona nic nestojí. Ve hře je i dost náhody díky Coin flipu (útoky, draw, jiné efekty). Patří mezi jednodušší karetky.

Jak začít

K Pokémon TCG se prodávají Theme decky a Battle decky. Když název balíčku obsahuje ještě navíc "V", znamená to, že v balíčku najdeš nějakou lepší, raritnější kartu. Najdeš v nich taky ještě i deckbox, ale ne booster. Omrkni náš návod na to, jak Pokémony hrát.

Flesh and Blood

Relativně čerstvá novinka z Nového Zélandu. Tady proti sobě bojují dva válečníci, ať už magií, nebo bojovým uměním. Rozdíl oproti MTG je ten, že si volíš hrdinu, za kterého budeš bojovat. Každý z nich má své vlastní schopnosti a ability. Společně s nimi jde hned na začátku hry do bitvy i jejich výstroj a každý kousek zbroje má svoje vlastnosti. Souboje probíhají v tzv. Combat Chainech, ve kterých se útočí a reaguje, na to jsou pak určeny karty se speciálními pravidly. Platidlo pro jednotlivé akce představuje obětování karty z ruky s určitou hodnotou, abys mohl/a zahrát jiné karty. Cílem hry je opět srazit počet životů protivníka na 0. V tzv. Blitz formátu mají hráči 20 životů a v Contructed formátu 40 – tomu jsou uzpůsobeny i karty hrdinů. Oproti ostatním představeným hrám je to hodně o přemýšlení dopředu a zvažování různých taktik. Je třeba něco obětovat, abys vykonal/a nějakou akci. Hráče to nutí zvažovat možnosti. Hra je hodně zaměřena na konkrétní situaci, co zrovna máš v ruce a jak s tím co nejlépe naložit. Je třeba mít na paměti, že to co máš v ruce slouží jak pro útok, tak i pro obranu. To vnáší úplně jiné strategické možnosti. Speciální pravidlo je odkládání si karty do arsenálu a na to navazující schopnosti postav či abilit. Což přináší další možnost taktiky a využití příležitosti. Hra je poměrně rychlá – obzvláštně v Blitz formátu. Oproti Magicu je to tedy o dost divočejší. I zde se sbírají karty a každá má svou hodnotu podobně jako v MTG – zde je Common, Rare, Mythic, Legendary, Fabled.

Jak začít

Pro F&B se vyrábí Blitz decky (pro formát Blitz). Součástí je hrdina i equip. Ideální, kdy nevíš jak balík poskládat. Na to, že jde o startovní balíčky, jsou dost silné. Ale na rozdíl od ostatních her v nich nenajdeš ke kartám nic navíc. Podívej se na náš článek o pravidlech Flesh and Blood.

Digimon

Nejčerstvější TCG existující od roku 2020. Do Evropy se Digimoni dostali prakticky až letos/koncem minulého roku. Na první pohled hodně podobné Pokémonům a ne jenom hrou (play area, evoluce), ale obě hry vycházejí z anime (tzv. digitální pokémoni). Místo prize karet oproti Pokémon, jsou zde security karty (v podstatě tvoje životy). Protihráč na ně útočí a jakmile nemáš žádnou security kartu, může provést volný útok a tím vyhrál. Kromě digimonů tu jsou dále digi vajíčka a option karty (spelly). Deck se skládá z 50 karet, ale je tu i druhý mini deck Digi vajíček (5 karet), ze kterých evolvujete digimony. Opět je tu rozdíl oproti Pokémon TCG, a to že nemusíš dodržet nějakou "lore", ale jen barvu a level. Největší tahák téhle hry je za Sonyho Memory gauge (mana, energie). Ta tu není v podobě karet, ale stupnice (10–0–10), kde se žeton posouvá tam a zpátky. Když hraješ kartu, platíš nějakou cenu a posuneš žeton o tolik ke straně soupeře. Jakmile překročíš 0, odehraje se poslední zahraný efekt (efekty) a tvůj tah tím končí. Sekvence hraní karet je tu právě proto snad ještě důležitější než v MTG – nemáš jistotu, kdy tvůj tah končí skrze Security karty. Velké mínus hry je, že chybí mulligan, tzn. musíš hrát s kartami, které si vezmeš hned poprvé.

Jak začít

Pro hru Digimon TCG existují předkonstruované Starter Decky, ve kterých najdeš 50karetní balíček a 4 vajíčka – takže to páté vajíčko, které ke hře potřebuješ musíš hledat buď v boosterech a nebo s někým vyměnit. Nebo můžeš hrát se čtyřmi vajíčky a nebo úplně bez nich. Více pravidel najdeš v našem návodu Jak hrát Digimon TCG.

Která z nich je pro začátek nejlepší?

Začátečníkům bychom doporučili Pokémony. Podobně jednoduší jsou i Digimoni. No a asi nejtěžší na strategii je Flesh and Blood.

[Autor-Sony]