Nejlepší deskové hry pro dva

David aka Dorreah ti v novém videu představí top hry pro dva!

Občas si člověk chce zahrát hru, ale sežene jen jednoho spoluhráče. Proto existují hry pro dva! Je to velmi oblíbená kategorie mezi hráči deskovek. Ve FYFTu máme her nespočet, a proto jsme pro zúžení tvého výběru vybrali ty nejlepší z nich, které jsou navržené pro dva.

Tip: Prohlédni si všechny, které máme skladem, v sekci Hry pro dva.

 

Tajuplné říše (počet hráčů: 3–6 | věk: 14+ | herní doba: 20 min | vydavatel: REXHry)

Velice jednoduchá a velice rychlá hra. Na začátku dostaneš do ruky 7 karet (i na konci musíš mít stejný počet). V rukou budeš mít různé vládce, čaroděje, artefakty, ale třeba i počasí. Na každé kartě jsou uvedeny její hodnoty, které určují, jestli za ně získáš bonus, nebo naopak postih. Je jen na tobě, jestli se rozhodneš budovat armádu a nebo se zaměříš na čarodějnictví. Během každého tahu si bereš kartu z balíčku a jednu musíš odložit. Můžeš brát i z odkládacího prostoru. Hra končí ve chvíli, kdy je v odkládacím prostoru 10 karet. Kdo má více bodů, ten vyhrál. Parádní rychlovka na cesty – vezmeš jen karty a bodovací sešit a máš vystaráno. Odehráno máš za chvíli, ale to neznamená, že je hra monotónní a nudná. Máš nesčetně různých kombinací a taky trochu rozhoduje náhoda. Tvým cílem je vytvořit tu nejmocnější říši, kterou představují karty ve tvé ruce. 

Dice Throne (počet hráčů: 2 | věk: 8+ | herní doba: 30 min | vydavatel: Roxley)

Pokud jsi spíš na kostky, je tu Dice Throne. Již v názvu kostky má, ty totiž budou tvou hlavní zbraní k poražení soupeře. Každý box Dice Throne obsahuje 2 hrdiny, za které můžeš hrát. S více boxy lze hrát i ve více hráčích, třeba na týmy 2 vs. 2, ale lepší je rozjet dvě hry po dvou. Každý hrdina má svůj tray a v něm všechny komponenty – kostky, žetony, karty, desku. Příprava ani úklid nezaberou skoro žádný čas. Každý útok po tobě chce určitou kombinaci symbolů na kostkách, abys ho mohl použít. Máš vždy 3 hody a k tomu ti ještě pomáhají karty, které hraješ za Combat Pointy, což je taková mana. Vhodná pro fanoušky her jako Vládce Tokia.

Tokkaido Duo (počet hráčů: 2 | věk: 8+ | herní doba: 16-30 min | vydavatel: Blackfire)

Poklidná desková hra odehrávající se na jednom ze 4 hlavních ostrovů Japonska Šikoku. Hra nadchne svou krásnou grafikou a vyjímá se i v jiných důležitých aspektech. Je totiž velice oddechová, slouží k odpočinku od taktických bitev nebo sáhodlouhých bojů s monstry, které známe u velké části velkých deskových her, které dnes vychází. Je to nekonfliktní hra, která klade důraz na prožitek a kochání se z cesty po krásném japonském pobřeží. Navštiv hrady, chrámy, svatyně a prameny!

Krycí jména Duet (počet hráčů: 2 | věk: 11+ | herní doba: 15 min | vydavatel: Mindok)

Nejpopulárnější slovní hra dneška – Krycí Jména od Vládi Chvátila – má verzi i pro dva. I když Krycí Jména je párty hra pro více lidí, někdo si rád zahraje slovní hru i ve dvou. V základu taková možnost byla, ale nebyla úplně ideální. Duet ovšem funguje skvěle. Kartičku rozložení agentů vidí každý hráč na jedné straně a musíte společně najít všechny agenty. Některé agenty máš pouze ty, a jiné sdílíš se svým spoluhráčem. Samozřejmě se musíš stále vyhnout vrahům. Pokud hledáš chytrou slovní hru pro dva, toto je jasná volba.

Hry, které nejsou ve videu, ale stojí za to

Funkoverse (počet hráčů: 2–4 | věk: 13+ | herní doba: 40 min | vydavatel: Funko)

Kdo by neznal Funko POP figurky. Postavičky s hlavou větší než celé tělo. Funkoverse je arénovka, kde si vybereš svou oblíbenou postavičku z popkulturní značky a pustíš se do boje. Podle daného scénáře musíš splnit cíl, jako např. obsadit klíčové body na herním plánu. Postavy lze libovolně kombinovat, takže se klidně může utkat Voldemort s Mortym nebo Batman s Raptorem.

Každá postava má své vlastní dovednosti a výběr není malý. Základní sada např. Harry Potter nebo Batman obsahuje 4 figurky, lze hrát tedy až ve 4. Ale menší rozšíření, kde jsou právě dvě figurky, jdou hrát také samostatně.

7 Divů světa: Duel (počet hráčů: 2 | věk: 10+ | herní doba: 30 min | vydavatel: Blackfire)

Duelová verze 7 Divů světa, který slaví letos už 10 let. Karty ti budou velmi povědomé, pokud jsi hrál 7 Divů, ale draft je jiný a zajímavější. Karty vybíráš ze společné veřejné nabídky a smíš si vzít kartu, která je celá odhalená a není žádnou překrytá. Sebráním karty postupně odkrýváš ty ostatní a nechceš soupeři odhalit kartu jen tak. Hraje se opět na 3 věky a jsou zde 3 cesty k vítězství: Výhra na válku, kdy žeton války dostaneš na konec stupnice vojenství k soupeřovi. Technologie, kdy musíš nasbírat 6 různých symbolů. A pokud nenastane ani jedna ze dvou zmíněných sitací, tak na konci 3. věku vítězí hráč s více body. Jedna z nejlepších her pro dva vůbec. Vhodná jak pro nováčky, tak i pokročilé.

Magic: The Gathering

Legendární MTG je ve standardním módu taky vlastně hra pro dva. Je pradědečkem TCG (CCG), tedy sběratelských karetních her, kdy se hráči/sběratelé snaží získat (koupit, vyměnit) ty nejlepší karty, aby si z nich sestavili funkční balíček. Magicy vznikly už v roce 1993, ale jak určitě sám víš, nové karty vycházejí dodnes. Při hře se staneš kouzelníkem a snažíš se udolat protivníka ovládáním kouzel a různých kreatur. Autorem MTG je americký designer Richard Garfield.

Tip: Prohlédni si všechny produkty MTG v naší kategorii Magic: The GatheringJiné sběratelské karetky jako Pokémon, Digimon nebo Flesh and Blood jsou taky zaměřeny na dva hráče. Srovnali jsme je ve videu a článku, aby pro tebe byl výběr co nejsnazší.

 

Star Wars Rebellion (počet hráčů: 2–4 | věk: 14+ | herní doba: 180 min | vydavatel: FFG)

Rebelové útočí na impérium skrze ukrytou základnu. V průběhu hry se obě strany snaží plnit úkoly, za jejichž splnění posouvají žeton po ose vítězných bodů. Veškeré akce plánuješ v tajnosti, aby je ten druhý neprohlédl. Pokud dojde ke střetu, promluví kostky. Ve strategii ti pomohou jednotliví leadeři, kterým postupně přiděluješ úkoly a vedou tvou armádu miniatur vstříc. Ano… miniatur! A kolik, že jich tam je? 150! Včetně hvězdy smrti. Hra se dá hrát jak ve dvou hráčích, tak klidně i ve dvou týmech. Pokud jsi milovník Hvězdných válek a sci-fi obecně, tak touhle bednou rozhodně neprohloupíš.

Šachy

Když se řekne hra pro dva, všichni začneme vzpomínat na moderní deskovky, ale zapomínáme na úplnou klasiku: šachy! Specialitkou pak můžou být šachy Paco Ŝako, což jsou „mírové“ šachy – místo vyhození figurky jsou na políčku spolu a objímají se. Proto pak nehýbeš jen svými figurkami, ale i soupeřovými. Figurku lze taky osvobodit a hrát normálně.

Tip: Neumíš hrát šachy? Nevadí, máme návod!

Hry pro páry

Ať už je Valentýn, nebo máte výročí, je super zahrát si hru jen se svým partnerem. Máme pro tebe několik tipů!

To je všechno z našeho výběru her pro dva. Doufáme, že tě aspoň nějaká z her zaujala!

Tip: Pokud stále nemáš dost her, můžeš omrknout nejlepší deskové hry.

[Autor-dorreah]