FYFTcast: Sony Truong

Dnešní epizoda FYFTcastu je s dalším členem FYFT teamu, Sonym. Jeho hlavní doménou jsou deskové hry.

Dejf: Dnešním hostem FYFTcastu je další člen teamu – Sony! Ty ve FYFTu zastupuješ hlavně deskové hry. Co tady ve FYFTu všechno děláš?

Sony: Vystavuju hry, ale třeba i discgolf. Sleduju novinky, hry, které vycházejí u nás i v zahraničí. V plánu jsou i deskoherní eventy, snad to bude časem lepší a lepší. Většinou prostě dělám to, co mi zadá Petr (smích).

Tip: Všechny deskové hry najdeš v naší sekci Hry

Dejf: Jak se vůbec sledují novinky? Na kickstarteru nebo kde?

Sony: Kickstarteru se zatím vyhýbám. Jsou to buď přímo novinková videa, tam je většinou to, co vyšlo za poslední týden. Pak ještě chodím na stránku Board Game Geek, což je vlastně největší světová deskoherní databáze, něco jako IMDb na filmy. Tam je ohledně her fakt všechno. Tam koukám každý den, většinou pokaždé něco přibude.

Dejf: To se ale týká anglických her, že?

Sony: Jo, o českých hrách nám většinou napíšou sami dodavatelé. Z těch bereme téměř všechno. Ale sleduju teda hlavně ty zahraniční. Sice člověk neví, co se bude dobře prodávat a co ne. Poznat jestli je hra dobrá, je těžké, protože vidím třeba jen víko krabice a krátký popisek. U takových se rozhoduju jen podle toho, jak vypadají. Pokud už ke hře vím něco navíc, snažím se dohledávat ještě víc.

Dejf: Ale i když o ní něco víš, jak poznáš, jestli je dobrá nebo špatná?

Sony: Většinou poznám, když má něco potenciál, když si umím představit lidi, kteří by si ji koupili. Já v tom hledám hlavně zábavu, nemusí v té hře být vše tip ťop. Hlavně aby fungovala a zkrátka bavila. Když už si tu hru nemůžu ohmatat, tak hlavně ať vypadá dobře.

Dejf: Čím jsi FYFTu přispěl?

Sony: Asi hlavně tím, že jsem to sledoval už předtím, byl to můj koníček. Ale měl jsem jiné práce. Jenže jsem hrám věnoval tolik času, že by byla škoda to nepředat někam dál. Takhle to aspoň můžu dát FYFTu a hry, které jsem našel, budeme třeba prodávat, nebo o nich uděláme video.

Dejf: Jak ses vůbec do FYFTu dostal?

Sony: Díky Peťovi. Souvisí to s Mysticou. Vlastně s tím zároveň můžu říct i to, jak jsem se dostal ke hrám. Jako malý asi každý začínal s nějakou hrou, hlavně třeba Dostihy a Sázky, to byla tehdy TA hra. Plus teda Člobrdo, Hadi a žebříky... Pak jsem na základce díky kamarádovi objevil Osadníky z Catanu, tehdy to pro mě bylo jako dnes TIčko (Twilight Imperium). Na střední jsme pak hráli Bang, to taky hrál kdekdo. Ale ten zlom nastal, až když jsem objevil pořad na YouTube, Geek and Sundry. V jednom jejich pořadu, TableTop, si Will Wheaton, který hrál ve Star Treku a myslím, že i TBBT, zval lidi do studia a hráli tam deskovky. To jsem ale pořád sledoval spíš kvůli lidem, než kvůli hrám. A zaujala mě tam hra Munchkin, hra, kterou už dneska nenávidím (smích). Tak jsem si ji tehdy hned našel na internetu a rovnou koupil. Skrze jeden e-shop, kde jsem to našel, jsem objevil tunu dalších her. Pak právě na základě různých videí na YouTube, kde bylo vidět, jak ty hry vypadají, jsem si kupoval další a další. Moje první velká hra byla Hra o trůny, ještě na střední. Moji kamarádi milovali RPG a Larpy a jezdívali na tzv. komorní larpy, kde byly vedlejšákem deskovky. Tam jsem narazil na další velké hry naživo, tak jsem je sledoval, jako divadlo. Tam jsem právě přišel i na Hru o trůny. Když jsem pak byl na vysoké škole, nikdo se mnou moc nehrál. Náhodou jsem ale narazil na Facebooku na stránku Mysticy. Psali, že to je deskoherní čajovna. Kamarád tam se mnou nechtěl jít, tak jsem šel sám, že se jen podívám. Viděl jsem, jak tam lidi hrají hry, ale protože jsem byl sám, šel jsem ke stolu nějakých starších týpků a oni mě vzali k sobě a hráli jsme spolu. Takže tak jsem objevil Mysticu. Pak přišla kamarádka a ta mě do her dostala nejvíc, přizvala mě do různých skupin, kde se vždycky psalo, kdy se bude hrát. Díky ní jsem objevil i ty složitější hry, ona je hodně hráčka. Existuje taky skupina Brněnské deskovky, kde se lidi domlouvají. A když jsem se jednou domluvil, potkal jsem se tam s Peťou. Tak jsme zahráli, on zmínil, že má FYFT a že rozjíždí deskovky a chtěl ode mě zpětnou vazbu. Pak jsem mu ještě napsal scénář k jednomu videu a pak z toho vzniklo, jestli pro něho nebudu pracovat na full time.

Dejf: A jaktože si vybral tebe? Tam bylo asi víc hráčů, ne?

Sony: On mě totiž už prý viděl na jedné akci, takže jsme se neviděli poprvé. Možná jsem taky byl u té hry víc zapálený.

Dejf: Ty kromě toho, že nové hry vyhledáváš, představuješ je u nás na YouTube. Jaké to je, takhle je šířit?

Sony: Je to určitě dobré, jedno z mých největších potěšení je, když někoho naučím hru a zalíbí se mu natolik, že si ji koupí, zvlášť, když je to třeba moje oblíbená hra. Mám radši tu offline formu šíření, ale snažím se i na internetu, tam mi dělají radost komentáře.

Dejf: Zaujal tě nějaký koníček nebo směr tady z FYFTu? Kromě deskovek.

Sony: Byl jsem v šoku z Rubikových kostek. Samozřejmě jsem to znal už předtím, ale než jsem nastoupil, nesložil jsem ji. Pak jsem to hned první týden dostal za úkol a to jsem si hodně oblíbil. Ale ta druhá hlavní věc je kendama, z toho jsem odvařený. Cardistry mě taky docela baví, ale nemám na to moc trpělivost. A discgolf jsem taky do té doby moc neznal, ale to se teprve chystám, že si zahrajem.

Dejf: Co tě na hrách nejvíc baví?

Sony: Určitě lidi. Polovina lidí, co znám, jsou skrze deskovky a z toho polovina z Mysticy. Radši bych hrál horší hru se skvělými lidmi než naopak. A ty hry neberu kompetitivně, hraju, abych se bavil, ne vyhrál.

Dejf: Jak vnímáš deskoherní komunitu?

Sony: Je skvělá. Já jsem nikdy neměl moc koníčky, při kterých bych se scházel s lidmi. Nevím, jak je ta deskoherní komunita velká, ale každý rok roste. A je fakt super, už jsem několikrát oslovil cizí lidi, jestli s nimi můžu hrát a vždycky mě vzali. A pak jsme si dávali vědět i častěji, nebylo to jen jedno hraní. Vlastně i svou nejlepší kamarádku jsem poznal takto. V té komunitě je zajímavý vzorek lidí, zatím jsem u nich nejvíc potkal ajťáky, obecně ale i studenty, vysokoškoláky. Jinak je to ale asi náhodné, hrál jsem s policajtem i učitelem.

Dejf: Jsou i lidi, kteří deskovky sbírají?

Sony: To je důležité říct, když člověk s deskovkami začne, nejdřív je spíš nakupuje, než hraje. Takže já jsem měl deskovky úplně všude a některé jsem třeba ani nehrál. Mám teď pravidlo, že koupenou hru budu rozbalovat, až když ji opravdu půjdu hrát. Taky už teď nepotřebuju vlastnit všechny hry, ale stačí mi hrát je u kamarádů nebo v podnicích. Nechávám si jen srdcovky, ostatní se snažím točit. Takhle stejně se mi i měsíčně mění oblíbená hra, pokaždé je to něco jiného. Teď je to třeba Warhammer a pořád mě baví Nemesis. Tam i když prohraju, tak jsem se bavil, to je to, co za mě dělá dobrou hru.

Tip: Všechny Warhammer produkty najdeš v kategoriích Warhammer: Age of Sigmar a Warhammer 40 000

Dejf: Díky za pokec!

Sony: Já taky děkuju.

 

Tip: Podcasty lze poslouchat i na vámi oblíbených streamovacích platformách. Doporučujeme kliknout na odběr alespoň u jedné z nich, jelikož podcasty vychází dřív než videa – budete mít tak vše jako první.

SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore
 

[Autor-dejf]