Začátečníkův průvodce světem hry Pétanque

Zajímají tě tradiční hry ze zahraničí? Japonsko má kendamu, severské země mají Kubb... ale co má taková Francie? Seznam se s tradiční francouzskou hrou Pétanque!

Současná podoba hry vznikla v roce 1907 v La Ciotat v Provence na jihu Francie. Francouzský název pétanque pochází z la petanca [peˈtaŋkɔ] v provensálském dialektu okcitánštiny a je odvozen od výrazu pès tancats [ˈpɛ taŋˈka], což znamená "nohy u sebe" nebo přesněji "ukotvené nohy". Příležitostnou formu hry pétanque hraje ve Francii asi 17 milionů lidí, většinou během letních prázdnin. Zkus to i ty!

jak hrát petanque

Tip: Objev i další venkovní hry na FYFTu!

Pétanque je skvělá hra pro dva až tříčlenné týmy (tedy až pro 6 lidí). Cílem je dokutálet své koule co nejblíže ke dřevěné kouli - prasátku, které slouží jako cíl. Hra je jednoduchá, avšak dokonale zvládnout techniku a taktiku vyžaduje pravidelný trénink.

Na této hře je skvělé, že ji můžou hrát naprosto všichni bez ohledu na věk, pohlaví nebo fyzické schopnosti. Hráči všech úrovní můžou soutěžit společně. Pétanque je totiž skvělou příležitostí pro ženy i muže, starší generaci i děti, a dokonce i pro osoby s některým zdravotním postižením. Kromě toho může být hřiště umístěno prakticky kdekoliv, protože terén není omezen žádnými specifickými požadavky.

Celkově jde o hru, která spojuje lidi různých věkových skupin a schopností, nabízí zábavu, soutěžení a příležitost strávit společný čas ve volné přírodě.

Jak se hraje Petanque?

Garantujeme ti, že jednodušší hru horko těžko najdeš! Jdeme si vysvětlit její primitivní pravidla.

Jaké jsou rozměry hřiště a jaký zvolit terén?

Krása petanqu tkví právě v tom, že hra je vcelku variabilní - zvol si jakékoliv "hřiště" (čím hrbolatělší terén, tím složitější - ale třeba máš rád/a výzvy!). Nejčastěji se jako petanková hřiště používají plochy s udusaným pískem nebo jemnou hlínou, ale hrát můžeš klidně i na zahradě nebo na pláži.

Velikost hřiště si také v rámci možností můžeš volit, jak se ti zlíbí, ale zkus dodržovat hrubé rozměry 4x15 m - ty jsou optimální.

jak hrát pétanque hřiště

Příprava před hrou aneb co všechno potřebuješ na pétanque

Co potřebuješ mít k dispozici, než začneš hrát petanque? Samozřejmě měj v hlavě nastudovaná petanque pravidla (kterých není mnoho a dozvíš se je níže). Dále potřebuješ petanque koule, kterých je celkem 6 v základní sadě a rozdělují se na základě počtu hráčů, respektive týmů.

Koule na petangue bývají většinou kovové a dobře se od sebe odráží, takže si hráči mohou i záměrně škodit. Na první pohled vypadají velice podobně - když se podíváš podruhé, zjistíš, že mají na povrchu zářezy. A tím se právě odlišuje, komu která koule patří. Fajnšmekři si mohou kupovat i speciální profi koule na petanque, které mají například jinou barvu, což odlišování o to více usnadní.

Koule na petanque mívají limitovanou váhu, a to maximálně 800 g. Velikosti se pohybují od 70 do 80 mm. Tyto hodnoty se týkají především oficiálních petanque turnajů.

která koule je blíž k jacku?která koule je blíž k jacku?

Fact: V roce 2008 byl jistý muž v pyrenejské vesnici Adé zabit spoluhráčovou koulí... Když byl zkoumat, jak blízko je jeho koule k oné dřevěné kuličce. Proto se nikdy nepřibližuj, dokud není konec kola!

Nedílnou součástí petangu je i dřevěná kulička (prasátko) o průměru cca 30 mm. K té se po celou dobu hraní snažíš co nejvíce přiblížit.

Fun fact: Vyrábí se i mini petang, u nějž jsou kuličky velké sotva jako prasátko u klasického petangu. Takže to s tou vahou a rozměry nebude až tak horké. Navíc to můžeš považovat i za jakýsi dětský petanque.

Teď už si jen sežeň protihráče, spoluhráče, klacík do ručky a vrhni se kreslit vlastní petanque hřiště!

Jdeme hrát!

Proti sobě mohou hrát buď dva hráči, nebo dvě družstva o 2 či 3 spoluhráčích. Pokud hrajete jeden na jednoho (a netvoříte týmy), každý má 3 koule - rozdělíte si jeden petanque set.

Jestliže hrajete na družstva o dvou hráčích, každý má 3 koule. A pokud hrají dvě družstva po třech hráčích, každý má 2 koule. Součet koulí v týmu musí být vždy 6. Hru tedy hrajete se dvěma pétanque sadami.

Fun fact: Víš, že Pétanque se i přes svůj původ nejvíce hraje v Asii?

Jak si vyznačit hřiště?

  • Hráč, který začíná, vyznačí kolem své pozice kruh o průměru 50 cm. Lze použít i speciální nebo vlastně vyrobené kruhy. Tento prostor slouží jako výhoziště, ze kterého nemůžeš vykročit.

odhoď jack 6-10 m od sebe


Jak správně házet s kovovou koulí?

Před odhodem drž kouli zásadně v dlani, celou rukou, a hřbet měj směrem nahoru. Při odhodu totiž jakoby rozbaluješ ruku a směr koule regulují právě prsty, které se koule dotýkají jako poslední.

Kouli házej velkým obloukem tak, aby k cíli letěla co nejdéle vzduchem. Koule se obvykle hází spodním obloukem, tzn. že kouli udělíš zpětnou rotaci - opačnou, než má třeba klasický basketbalový míč.

Házet můžeš též polovičním obloukem - polovinu dráhy urazí vzduchem a zbytek se kutálí po zemi. Koule se tak snadnějí zpomalí a zastaví.

Nebo nemusíš házet vůbec a hrát to asi jako bowling - pošleš kouli po zemi.


  • Libovolný hráč si stoupne do kruhu a hodí dřevěnou koulí (jackem) do vzdálenosti 6-10 metrů. V okruhu 1 m od jacku nesmí být žádná překážka! Hráč taktéž nemůže vykročit z kruhu, dokud koule nedopadne na zem.
  • Po dopadu jacku se do kruhu postaví protihráč a hází kovovou koulí. Snaží se s ní dostat co nejblíže k jacku. Taktéž může vyrazit soupeřovy koule nebo jack.
  • Hraje vždy družstvo, které prohrává - a hraje do doby, dokud nezíská náskok, nebo dokud nedojdou koule. Vede vždy to družstvo, které má více koulí blíže jacku.
  • Jakmile družstvu dojdou koule, hraje druhé družstvo a vyhází všechny své koule.
  • Počet bodů družstva je počet jeho koulí, které jsou nejblíže jacku. Pokud například dvě nejbližší koule u jacka patří jednomu družstvu, má 2 body (obrázek dole). Pokud nejbližší koule u jacka nepatři ke stejnému týmu, počítá se jen a pouze ta úplně nejbližší.

Tip: Ke změření vzdáleností koulí od prasátka použij provázek.

jak hrát pétanque

Jak začít hrát další kolo?

Novým výhozištěm se stává místo, na kterém stál vítěz na konci uplynulého kola. Vítěz si stoupne do kruhu a opět hodí jack do vzdálenosti 6-10 metrů od kruhu. Celá hra končí, když některý hráč či družstvo nasbírá 13 bodů. 

tak kdo vyhral


Připrav si svou petanque sadu, znač hřiště a zkus své štěstí a dovednosti. Pétanque - hra, která tě okouzlí svou jednoduchostí, a přesto tě pohltí svým napětím a zábavou. Tak na co ještě čekáš? Pusť se do petangu ještě dnes a těš se na spoustu radosti a soutěživých okamžiků!

[Autor-Ája]