Jak složit SKEWB – návod pro začátečníky, krok za krokem

Každý milovník Rubikových kostek zná ten neodolatelný pocit výzvy při setkání s novým kouskem. Mezi oblíbenými je Skewb zajímavá a svým způsobem neotřelá varianta Rubikovy kostky. A neboj se! Složení Skewbu není vůbec složité. Ve skutečnosti si vystačíš s pouhými tři kroky a jedním snadno zapamatovatelným algoritmem. V následujícím článku tě provedeme krok za krokem - a na konci dne z tebe bude mistr skewbu!

 Tip: Všechny skewby najdeš v kategorii Skewb.

Jak se Skewb otáčí? Seznam se s easy notací!

Skewb se otáčí vždy kolem rohu, společně se středem. Otočí se ti tak zároveň 4 rohy na kostce. Na otáčení jsou jenom 3 polohy.

Jak složit skewb - značení tahů

A neotálejme - pusťme se rovnou do skládání. Don´t worry, fakt to není nic složitého!

1. krok - složení bílé strany

Jak složit skewb - první krok

První krok je naprosto intuitivní a pomůže ti znalost ve skládání obyčejných rubikovek. Na složení bílé stěny Skewbu sice existují algoritmy, ale ta písmenka by ti spíše popletla hlavu, než aby ti pomohla.

Zkrátka se snaž dostat rohy správně k bílému středu.

Nemusíš si dávat pozor na to, aby rohy barevně seděly s okolními centery (středy). Středy se totiž, na rozdíl od obyčejné Rubikovy kostky, vyměňují až v posledním kroku. Jen ber v úvahu, že oba dva rohy musí být orientovány stejnými barvami na stejné stěně.

Nejkomplikovanější situace, která ti u skládání bílé stěny může nastat, je to, že roh bude bílou stranou nahoru. Roh přesuň směrem od sebe, otoč ho a vlož ho na správné místo. Nezapomeň vrátit roh, co jsi vysunul/a, na původní místo.

2. krok - OLL

Při OLL ti mohou nastat pouze 3 situace - buď budou špatně dva rohy, čtyři rohy, nebo už rohy budou orientovány správně, a tím pádem máš o krok méně a můžeš se vydat na finální krok.

opt_2. krok SKEWB

1. situace - 2 špatně orientované rohy

Skewb si nastav tak, aby jeden z rohů byl natočen směrem k tobě a byl napravo na kostce - druhý by měl mířit žlutou doleva. Pak proveď následující algoritmus - R´ L R L´  (pravý horní roh k sobě dolů, levý horní roh k sobě dolů, pravý horní roh od sebe nahoru, levý horní roh od sebe nahoru). Nyní se ti na kostce vytvoří situace č. 2.

2. situace - 4 špatně orientované rohy

Skewb si natoč tak, aby rohy mířející žlutou barvou na stejnou stranu, byly napravo. Naopak ty, které míří žlutou barvou od sebe, by měly být nalevo. Nyní proveď opět ten stejný algoritmus.

3. situace - rohy jsou složené

Žlutá míří u všech rohů nahoru - to mluví samo za sebe. Rovnou pokračuj na prohazování středů!

3. krok - prohazování středů

Jak složit Skewb - poslední krok

 Nyní budeme prohazovat středy.

Střed, který chceš vložit nahoru, si nastav na zadní stranu kostky. Proveď náš oblíbený algoritmus R´ L R L´ . Poté si otoč kostku zády k sobě (takže pokud zadní strana kostky byla předtím žlutá, teď bude žlutá vepředu) a algoritmus proveď podruhé. A je nahoře!

Nyní máš jednu stranu kompletně složenou a zbývá ti složit poslední tři středy. Nastav si proto složenou stranu dolů a zhodnoť, který ze středů patří na horní pozici. Ten nastav na zadní stranu.

Opět proveď algoritmus R´ L R L´ , otoč onen střed na přední stranu, zopakuj algoritmus.

No a je hotovo! Nebylo to nic složitého, že? 

[Autor-Ája]