Jak začít s MTG?

Magic: The Gathering - návyková sběratelská karetní hra, která propojuje hráče a sběratele všech věkových kategorií. Každý rok navíc vycházejí čtyři nové sety, a tak nemusíš mít strach, že by tvá sbírka byla byla chudá. V dnešním článku ti poradíme, jak s MTG začít, pokud jsi úplný nováček.

Pravdou je, že Magic: The Gathering je hra, se kterou se těžko začíná, pokud už neznáš někoho, kdo ji umí. Pokud ale někoho takového znáš, obrať se na něj a dej si s ním pár tréninkových her. Jestli ale začínáš úplně od nuly, máme pro tebe rychlý návod na to, jak co nejrychleji do světa MTG proniknout.

Jak nejlíp s Magic: The Gathering začít?


1. Kup si s kámošem/kámoškou napůl Starter kit

Bez karet se začíná blbě a Starter kit je nejlepší produkt, který si jako začátečník můžeš koupit (a když si ho s někým koupíš napůl, máš parádní deck za pár kaček).
Najdeš v něm hned 2 vyrovnané balíky připravené ke hře (takzvané PCD - preconstructed deck), takže se nemusíš zdržovat stavbou balíku a můžeš se pustit rovnou do akce. V balení novějších starter kitů navíc najdeš kód, který ti dá oba balíky v Magic Areně.

Tip: Doporučujeme koupit si rovnou i obaly na karty – hra je mnohem příjemnější, neponičíš si karty a budou se ti mnohem líp míchat. Nejlepší jsou Dragon Shield, stačí si vybrat barvu/art.

Tip: Všechny MTG produkty najdeš v sekci Magic: The Gathering

2. Koukni na naše video o pravidlech MTG


Zaprvé, Magic se nenaučíš z jednoho videa. Dovolíme si ale říct, že v češtině lepší úvodní video o pravidlech nenajdeš. Na konci videa máme i ukázku hry, takže si uděláš lepší představu o tom jak hra probíhá.

Tip: Koukni na náš článek Pravidla MTG

3. Stáhni si MTG Arenu (na telefon nebo na PC)


Jestli ti ještě nejsou jasná některá pravidla, MTG Arena tě doučí zbytek. Hra je zdarma na PC i na telefon, najdeš v ní super tutorial a můžeš si zahrát se spoustou balíků už po prvním přihlášení. Není lepší cesta, jak se něco naučit, než si to rovnou zkusit.

4. Koukni na náš článek o formátech a rozhodni se, kudy dál


Magic se hraje v několika formátech (herních režimech). Některé jsou pro 2 hráče, některé pro víc, někde můžeš hrát všemi kartami z historie, někde jen těmi z posledních let. Až se naučíš základy, koukni se na přehled MTG formátů a vyber si, do kterého formátu se pustíš.

Tip: Koukni na náš článek Formáty MTG

Přehled všech MTG produktů


Wizards of the Coast (společnost, co Magic tvoří) má sklony nabídku produktů často měnit. Naším cílem je, aby každý našel ten nejlepší produkt pro svoje potřeby a nikdy si nekoupil něco, čeho by potom litoval – proto jsme pro lepší orientaci sepsali přehled všech produktů.

Boostery


Boostery jsou balíčky ve kterých najdeš náhodné karty.
- Set booster = Vychází s každým novým setem a jsou určeny na otevření jen tak pro radost.
- Draft booster = Určený pro hru Draftu.
- Collector booster = Dražší booster určený pro sběratele, ve kterém najdeš speciální verze karet.
- Theme booster = Určený na rozšíření sbírky/doplnění balíků. Můžou být jedno- nebo vícebarevné. Najdeš v něm 35 karet v dané barvě (nebo v daném tématu).

Bundle


Bundle je určený hlavně pro nováčky, kterým pomůže vytvořit základ sbírky, nebo pro sběratele, kteří rádi foilové landy a kostky z každého setu. V bundlu najdeš většinou 8 Set boosterů, 10 landů a 10 foilových landů a promo kartu.

Starter kity


Starter kity už jsme zmínili na začátku. Jsou nejlepší produkt na začátek, najdeš v něm 2 balíky ready na hru a u novějších i kód, který ti dá oba balíky v Magic Areně.

Challenger (Pioneer) decky


Challenger decky jsou silné balíky pro ty, co si chtějí zahrát na vyšším levelu. Challenger decky jsou balíky na formát Standard  a Pioneer Challenger decky jsou to stejné, ale na formát Pioneer.

Tip: Více o formátech se dozvíš v článku Formáty ve hře Magic: The Gathering.

Commander decky


Commander je formát pro víc hráčů (více v článku Formáty MTG), kde hraje každý balík o 100 kartách a od každé má jen 1 kopii. Podle nás je největší sranda postavit si vlastní balík, ale dají se koupit i hotové, které se v posledních letech hodně povedly.

Ukončené produkty


Možná v nabídce uvidíš i tyhle produkty které už v budoucnu vycházet nebudou:
- Planeswalker decky - balíčky pro začátečníky, něco jako rozpůlený Starter kit.
- Duel decky - něco jako silnější Starter kit, 2 balíky určené na hru proti sobě.
- Brawl decky - Brawl je něco jako Commander s kartami ze Standardu, co se hraje 1v1.

Příslušenství


K Magicu neodmyslitelně patří i hromada příslušenství. Rozhodně budeš potřebovat kostky a obaly na karty, případně alba na karty - zdá se to jako zbytečný výdaj, ale věř nám, obaly se opravdu vyplatí. Ochrání tvoje dražší karty, balík se ti bude líp míchat, obaly můžeš vždycky sundat a použít na jiný balík a celkově, bude se ti mnohem líp hrát. Když někam přijdeš a budeš hrát bez obalů, připrav se na to, že se na tebe lidi budou divně koukat.

Příslušenství je hromada, ale obejdeš se i bez něho. Můžou se ti hodit i deckboxy, alba nebo podložky (playmaty).

To by mělo být do začátku všechno, co potřebuješ vědět. Držíme palce a loučíme se tipem na závěr:

Stáhni si do telefonu aplikaci na počítání životů. Je jich hromada a dělá to hraní mnohem jednodušší, než když musíš otáčet kostky, nebo si životy zapisovat.

[Autor-Sony]