Josef Šnejberg, jeden z českých nejlepších hráčů pokeru, ti dnes vysvětlí pravidla Texas Holdem.
Texas Holdem je nejhranější verze pokeru na světě. Formátů je ale spousta. Josef říká, že lidé dnes mají z kasin až přehnaný respekt, přitom to tam vypadá úplně normálně – hezký prostor, restaurace, možnost spousty her... Taky jediné, co v kasinu potřebuješ, jsou peníze a občanský průkaz, vše ostatní ti je poskytnuto. Kufřík s kartami a žetony se ti ale může hodit, když si chceš zahrát poker s přáteli, dodá tomu atmosféru.
Tip: Pokerovou výbavu u nás najdeš v sekci Poker.
Základní pravidla
Cílem je z pěti karet, které hráč obdrží, složit co nejlepší startovní kombinaci. Nejnižší kombinací je vysoká karta, nejvyšší kombinací je královská postupka.
V Texas Holdemu se s kombinacemi začne tak, že každý hráč dostane dvě karty. Protivník je nevidí. Probíhá první sázkové kolo. Člověk se na základě karet rozhodne, zda chce do hry vstoupit, nebo ne. Pokud hráč nemusel vkládat povinnou sázku, může karty odevzdat a nestojí ho to žádné peníze.
Kombinace startovních karet se hodnotí podle toho, s jakou pravděpodobností může daná karta vyhrát partii. Poker je čistě hra pravděpodobností, takže i hráč s nejhorší kombinací může nakonec partii vyhrát. S větší pravděpodobností ale vyhraje člověk, který má dvě esa, než ten, který má dvojku a sedmičku mimo barvu. Silnou protihráčovu kombinaci může hráč porazit, když po rozdání společných karet složí lepší kombinaci než protihráč, nebo ho vyblafuje.
Pokud se hráč rozhodne do hry vstoupit, dorovná povinné sázky a nebo je navýší. Pro naše potřeby počítejme s tím, že jsou sázky dorovnány.
Nyní jdeme skládat co nejlepší kombinaci. Po rozdání první trojice společných karet (flop) se otevírá další sázkové kolo. A to tak, že hráč operuje se svými dvěma a společnými třemi kartami, dohromady pěti. Z nich se snaží o co nejlepší kombinaci.
Ve videu má Josef na ruce krále a a pětku, David dvě dvojky. Společné karty jsou král, eso a devítka. Josefovi se vytvoří kombinace dvou králů, Davidovi zůstávají dvě dvojky. Josef má lepší kombinaci a měl by vyhrát, ale kdyby David blafoval a vsadil více žetonů, Josef by si mohl myslet, že má kombinaci dvou es, zbavil by se svých karet a tím pádem by David vyhrál všechny vsazené peníze. Kdyby ale neblafoval a zbavil by se svých karet, vyhrává Josef.
Kdyby nesázel ani jeden, jde se na další kartu. Pokud vsadí jeden, druhý se musí rozhodnout, jestli vsadí taky, aby mohl jít na další kartu. Pokud nedorávná, karty zahodí a protihráč vyhrává.
Pokud jsou sázky dorovnané, jde se na další kartu (turn). A děje se to stejné, co u flopu, další sázkové kolo. Stejně pak s pátou společnou kartou (river). V posledním sázkovém kole pak hráči porovnávají svoje kombinace. Vyhrává ten, kdo sestavil lepší pětikaretní kombinaci. Hráč může ze své ruky použít obě, jednu nebo žádnou kartu.
Pokud jsou společné karty král, eso, devítka, janek a osmička a Josef by měl v ruce šestku a sedmičku, je kombinace pěti společných karet lepší a pro něho je tedy vhodné nepoužít žádnou svou kartu. Když má Josef v ruce krále a pětku, je nejlepší kombinací pár králů, eso, janek a devítka (tedy jedna karta z jeho ruky - král). Ostatní karty jsou plonkové, nehraje se s nimi. David má na ruce dvě dvojky a jeho nejlepší kombinací je tento pár dvojek, eso, král a janek.
Josef má vyšší jednopárovou kombinaci a danou hru by vyhrál (pokud by hra došla tak daleko, že jsou hráči na páté společné kartě a sázky jsou dorovnané, nebo se nesázelo).
Kdyby měl ale David místo dvou dvojek krále a desítku, jeho kombinací bude pár králu, eso, janek a desítka (obě karty z ruky), a tím pádem by vyhrál.
V kasinu ti nejlepší kombinace ukáže krupiér, doma si je určuješ sám, proto je dobré je umět (níže).
Podle Josefa je určitě lepší odejít s malou ztrátou. Když si myslíš, že je protihráč lepší než ty, polož to hned a nedělej tu chybu, že bys chtěl všechen vklad vyhrát zpět. Pravděpodobně prohraješ. Druhou možností, když si myslíš, že to projíždíš, je blafovat.
Pokerové kombinace
Nejnižší pětikaretní kombinace, kterou můžeš složit je pět náhodných karet bez páru nebo postupky. V tu chvíli vyhrává nejvyšší karta. Může to být například: eso, devítka, osmička, sedmička, dvojka (každá jiné barvy). Nejsilnější je eso.
Druhá nejslabší kombinace je jednopárová kombinace. Je v ní jeden pár a trojice náhodných karet. Například: dáma, dáma, desítka, osmička, sedmička.
Další silnější kombinací je, když jsou páry dva. Třeba: král, král, pětka, pětka a sedmička.
Další kombinací je kombinace s trojicí, neboli tripsem. Může to být: čtyři, čtyři, čtyři, desítka, dvojka.
Můžeš složit i špinavou postupku. Je to postupka, která není ve stejné barvě, ve videu je příklad: janek, desítka, devítka, osmička, sedmička.
Další kombinací je barva, neboli flash. Je to kombinace složená z pěti náhodných karet stejné barvy, např. všechny karty kárové.
Kombinace se známým názvem – full house. Je to jedna trojice a jedna dvojice, například: tři trojky, dva jankové.
O něco vzácnější je kombinace, kterou často v Čechách označujeme poker, mezi poker hráči quad. Je to čtveřice karet stejné hodnoty, třeba: čtyři šestky a jedna dvojka.
Následuje čistá postupka, což jsou karty jdoucí hodnotově za sebou a navíc ve stejné barvě, například: křížová pětka, křížová čtyřka, křížová trojka, křížová dvojka a křížové eso (eso se chová stejně po králi a stejně jako jednička).
Nejvzácnější kombinací je royal flash, královská postupka. To je postupka od esa po desítku v jedné barvě.
Jiné kombinace neexistují.
Obecně v pokeru na barvě nezáleží, pokud dva hráči vyloží stejnou kombinaci karet, je jedno, v jakých barvách jsou a bank se rozdělí mezi ně. Porovnávají se hodnoty karet.
Další pravidla
V rámci turnajového pokeru existuje tzv. dealer button, což je pozice, která se každou hru mění. Za touto pozicí jsou tzv. small blend a big blend, česky malá a velká slepá sázka. Jsou to jediné povinné vklady. Hráč za tímto buttonem nasadí v malé sázce např. jeden žeton, hráč za ním ve velké dva žetony. Pokud se hraje v šesti hráčích, ostatní čtyři hráči nesázejí povinně nic. Na turnaji se povinné sázky s časem zvedají, protože by jinak hra mohla běžet donekonečna. Nutí to hráče měnit svou strategii.
Dealer zamíchá karty a začne se rozdávat po jedné kartě. Každý hráč dostane postupně dvě. První hráč, který sedí po hráči s big blendem, se rozhoduje, jestli do hry vstoupí, nebo ne. Pokud se rozhodne, že ano, musí buď dorovnat sázku big blendu (v našem případě dva žetony), nebo částku navýší. Výhoda navýšení je ta, že hráči po něm musí dorovnat, aby se mohli podívat na první trojici společných karet. Standardně se hraje tak, že hráči navyšují, aby nedali hráčům na blendech první trojici zadarmo. Navýšení je standardně dvojnásobek až trojnásobek big blendu, pro nás tedy čtyři až šest žetonů.
Hráč na small blendu musí dorovnat rozdíl. Pokud má špatné karty a rozhodne se, že je zahodí, žeton ze small blendu jde do společného banku. Poslední na tahu je hráč na big blendu. Taky se musí rozhdnout, jestli dorovná rozdíl, nebo ne. Pokud má dobré karty, je dobré dorovnat, protože přidá jen dva žetony a hraje o společný bank v hodnotě celkem devět žetonů.
Následně se rozdává první trojice společných karet. První mluví hráč po buttonu, tedy ten kdo měl small blend, pokud zahodil karty, ten na big blendu atd. Cílem hráčů je získat bank.
Pokud máš v ruce karty, které ti v této hře nic nepřinesou, ale s vyložením čtvrté společné karty by mohly, je vhodné počkat, checknout. Nebudeš sázet a nemusíš ani dorovnávat, aby ses mohl podívat na další kartu, protože není nic vsazeno. Další hráč, i když je na tom stejně jako předchozí, by mohl vsadit, protože hráč před ním checknul, tudíž asi nic nemá. Hráč, který navyšuje, má šanci vyhrát všechno, protože ostatní musí aspoň dorovnat. Ostatní se pak musí rozhodnout, zda chtějí pokračovat, nebo ne. Protihráč může totiž blafovat. Pokud chtějí pokračovat, musí dorovnat.
Když jsou všechny sázky ukončeny, dealer rozdává čtvrtou kartu. Dále je to to stejné. Pokud v kole neproběhne žádná sázka, jde se na pátou společnou kartu. Po posledním kole ukazuje karty jako první ten hráč, který první navyšoval. Kdo má vyšší kombinaci, vyhrává společný bank.
Blafování
Blafování je nedílnou součástí pokeru. Hra je díky němu zábavnější, protože aniž by hráč čekal na nejlepší kombinaci, může partii vyhrát. Navíc kdyby jen všichni čekali na karty, hra je o ničem. Další úrovní blafování je pak to, že má protihráč lepší kombinaci než ty a stejně ji zahodí, ty tím pádem vyhraješ bez ukázání karet. Na blafování musíš mít kuráž.
Pokud někdo hraje poker v hospodě, téměř vždycky je hra jen o souboji nervů a blafování. Na čím vyšší úrovni se hraje, tím více je to ale o matematické pravděpodobnosti.
Na co si dát pozor
Určitě si dávej pozor na to, jak se chovají protihráči, pozoruj je. Proto je nejzásadnější udržet i svoje nervy na uzdě a mít sebekázeň.
Když začneš brát poker vážně, začne tě zajímat i matematika, která za ním stojí, protože poker je čistě o pravděpodobnosti a statistice. Když hraješ jen s kamarády, nemusíš o těchto věcech nic vědět a stejně tě to baví, hlavně kvůli faktoru náhody.
Určitě se pokeru neboj, je to hlavně zábava!
[Autor-dorreah]