Jak začít s RPG

David ti představí RPG hry neboli Hry na hrdiny. Jak začít?

Co je to RPG?

RPG znamená Roleplaying game. Roleplaying game je způsob hraní, ve kterém si přivlastníš roli postavy a snažíš se hrát, jako kdybys ta postava přímo byl/a. Jednáš a přemýšlíš jako ona a někdy tak i mluvíš s ostatními. Je to absolutní vžití se do situace a do konkrétní postavy, kterou si můžeš i sám/sama vytvořit. To všechno doprovází zpravidla systém vylepšování vlastností v průběhu celé hry, kdy tvoje postava sbírá zkušenosti, předměty nebo získává cenné kontakty a vztahy. 

Na RPG je nejlepší svoboda. David rád říká, že tyhle hry frčí na té nejlepší grafické kartě – na tvé fantazii a představivosti. Můžeš být kýmkoli, dělat cokoli a řídit příběh podle sebe. Na první pohled se to může zdát jako spousta práce, proč si rovnou nezahrát nějakou deskovku, kde je už všechno jasné nebo se rovnou podívat na nějaký film… Ale deskovku, film nebo videohru si užiješ jen do určité meze, kterou přichystali vývojáři, filmaři apod. U RPG si hranice ale tvoříš ty sám. Hráči na to ale nejsou sami, naslouchají svému tzv. Pánu jeskyně, či Vypravěči, který je příběhem provází a zároveň pomáhá utvářet. Prostředí a světů, ve kterých můžeš hrát, je hned několik a my se na ně teď podíváme. 

Tip: Všechny hry na hrdiny najdeš v kategorii RPG hry

D&D

Určitě už jsi někdy slyšel o Dračáku, alias Dungeons & Dragons (D&D). Tato legenda je pořád hodně oblíbená a jedná se snad o jeden z nejstarších systémů her na hrdiny na světě. Současná 5. edice vychází jako tenhle příjemný balíček do začátku. Jedinou nevýhodou může být, že je to celé v angličtině.

Dračí hlídka

Dračí hlídka navazuje na jiný systém hraní her na hrdiny – Dračí doupě, který se tady v ČR držel o něco déle. Jedná se o projekt z české dílny, tudíž můžeš očekávat vše v češtině oproti D&D. V čem je to jiné? Na rozdíl od D&D to není tak komplexní systém – méně hodů kostkami, méně tabulek, méně počítání. Více se soustředíš na příběh a prožívání postavy. Ale to neznamená, že kostky vymizely, je to jen osekané tak, aby se to hráč co nejrychleji naučil a mohl se věnovat příběhu. Každé povolání je zjednodušené, systém vylepšování je také zjednodušený, příběhy a scénáře se dají sehnat i na internetu… Pokud tě oslovil způsob hraní RPG, tak Dračí Hlídka je rozhodně další skvělá volba.

Shadowrun

Shadowrun je v podstatě svět D&D vržený do sci-fi světa. V případě, že tě nebaví mávat hůlkou, mečem a střílet šípy, tak se vrhni právě na Shadowrun, který staví na technologii, tělesných implantátech a elektronice spojené s magií. Můžeš být mág, můžeš být hacker a nebo rovnou obojí naráz. Je to zajímavý hybrid typické fantasy spojené se sci-fi s cyberpunkovým nádechem. Pokud tě láká dystopický svět a všechno potřebné info o postavách i prostředí bys chtěl mít na jednom místě, je tahle kniha přímo pro tebe. Trpaslíci s elektrickými kladivy, do boje!

Gamebook

Pak tu ale máme něco z jiného soudku. Možná zrovna teď na RPG v kruhu přátel není ta správná doba, možná už tě nebaví hrát přes Google Meet, Zoom nebo Skype… a nebo jenom prostě nemáš kamarády na RPG. V tom případě je tady cosi, co by se dalo nazvat Dračím doupětem nebo RPGčkem pro jednoho – gamebooky. Gamebooky teď opět nabývají na popularitě. Jsou to v podstatě knihy s příběhem, který můžeš ovlivňovat nebo kterým se musíš prokousat se svou postavou. Sbíráš věci, cestuješ, bavíš se s lidmi (nebo nelidmi) a oni na tebe reagují. Každá akce má své následky, proto vybírej pečlivě. Celá hra funguje na systému tzv. odkazů. Každý odstavec či střípek příběhu má své očíslování a na základě toho se pohybuješ. Kniha sice může mít 500 stran, ale ty ji můžeš projít třeba za jeden večer s tím, že každá jiná akce otevírá úplně jiné cesty s výhodami či nevýhodami.

Lone Wolf – Skvělým představitelem tohoto žánru je Lone Wolf. Asi nejprofláklejší série gamebooků, která vychází v češtině rovnou ve 14 dílech a další přibývají. Logicky začínáš v první knize a s tím, jak svoji postavu vylepšuješ, postupuješ do dalších knih, které jsou samozřejmě o něco těžší. Hra probíhá tak, že máš kartu s inventářem a vlastnostmi. David doporučuje mít i desetistěnnou kostku a gumu. 

[Autor-dorreah]