Tipy na deskové hry

David ti doporučí top 10 deskovek letošního roku, které se hodí jako dárek pod stromeček.

Tip: Ty nejlepší deskovky podle žebříčku Board Games Geek najdeš v podkategorii Nejlepší hry. Všechny deskové hry si pak můžeš prohlédnout v sekci Deskové hry.

1) Similo (počet hráčů: 2–8; věk: 8+; herní doba: 15 min; vydavatel: Albi)

Malá a rychlá deduktivní hra, ve které hráči hledají postavu z pohádek, bájí nebo historie. Jeden hráč pomocí karet jiných postav napovídá, podle toho, zda mají s hledanou postavou něco společného, či ne. Postupným vyřazováním karet z nabídky musí nakonec zůstat ta hledaná. Hra má pěkné ilustrace a lze kombinovat různé krabičky.

2) My Little Scythe (počet hráčů: 2–6; věk: 8+; herní doba: 45 min; vydavatel: Albi)

My Little Scythe, my mu říkáme též baby Scythe, je roztomilejší verze "velkého" Scythu pro mladší hráče. Například jediný konflikt, kteří tam hráči mohou zažít, je koláčová bitva. Hlavní mechanismy jsou si ale dost podobné a to z téhle hry dělá trošku složitější hru pro děti. Zvířátka putují krajinou, sbírají jablíčka a drahokamy a snaží se je doručit do hradu. Občas pomohou svým rivalům a díky tomu stoupají na stupnici přátelství. Jindy mohou upéct koláč a za osm koláčů se pak těšit z koláčové trofeje. Rovněž mohou vyplešovat své akce a díky tomu se pak třeba učit kouzlům. Dominantou hry jsou určitě nádherné figurky zvířátek a herní deska, která je obrovská a barevná.

Tip: Pokud sháníš hru pro děti, přečti si náš článek Nejlepší deskové hry pro děti nebo se rovnou podívej do sekce Hry pro děti.

3) Fallout Shelter (počet hráčů: 2–4; věk: 14+; herní doba: 60 min; vydavatel: Blackfire)

Fallout Shelter je deskovka podle stejnojmenné mobilní hry, kde si buduješ bunkr a staráš se o obyvatele, aby se měli co nejlépe. Hra je v pěkné plechové krabičce. Spadá do kategorie worker placement – figurky umisťuješ do různých místností, které přináší suroviny, za něž pak nakupuješ další místnosti do svého patra. Za ty máš vítězné body. Fallout Shelter uvítají hlavně příležitostní hráči a nebo rodiny s dětmi. Můžeš se mrknout na naše video o této hře.

4) Městečka na dlani (počet hráčů: 1–6; věk: 14+; herní doba: 45 min; vydavatel: REXhry)

Máme tu další pěknou rodinnou hru. Cílem hry je na vaši herní desku, která je o rozměrech 4x4, postavit co nejvíce budov. Každá budova jiným způsobem přináší body – podle toho kde stojí, jak je postavená, čeho se dotýká apod. Karet budov je v krabici několik a každou hru můžeš vylosovat náhodně jiné, čímž se hra tak rychle neohraje. Jenže abyste budovu postavili, tak musíte mít kostičky materiálů v uvedeném tvaru, které připomínají tetrisové dílky. Také jakou kostičku smíš umístit, záleží na staviteli, který se točí po každém tahu.

5) Harry Potter: Boj o Bradavice (počet hráčů: 2–4; věk: 11+; herní doba: 60 min; vydavatel: Rexhry)

Kooperativní deck-buildingová hra ze světa čar a kouzel. Ve hře je 7 krabiček, každá představuje jeden rok a postupně se hra stává těžší. Postava, kterou si vybereš, se též mění v průběhu let, což je hezky tematické. Začínáš s balíčkem základních karet, do kterého si nakupuješ lepší karty, a se spoluhráči se snažíte porazit všechny nepřátele. Fanoušci Harryho Pottera si rozhodně přijdou na své. Na tuto hru jsme udělali i letsplay.

6) Břink! Ve vesmíru!: Velká galaktická loupež (počet hráčů: 2–4; věk: 13+; herní doba: 60 min; vydavatel: REXhry)

Deck-buildingová hra, v níž se pomocí sestaveného balíčku pohybuješ po herním plánu. Variace na původní hru Břink! Nejedná se ale pouze o nový kabátek, je zde nová modulární mapa, herní mechaniky karet, které uspokojí i náročnější hráče a pár dalších vylepšení. Hráč se snaží vplížit skrz vesmírnou loď zlého Lorda Eradikuse až k ovládacímu panelu, ten mu ukrást, a zabránit tak dobytí celé galaxie. Během celé cesty si hráči mohou přijít na spousty odměn a kořistí, ale pozor! Jeden špatný krok a strhneš na sebe pozornost hlavního Tyrana Rexe a již se nemusíš dostat zpět do únikového modulu. Takže úkolem je vykrást artefakty a zůstat co nejméně nápadný. Najdeš tu také spoustu popkulturních odkazů na filmy/seriály, které pobaví. Pokud ještě nemáš Břink nebo je ti sci-fi téma bližší, tenhle Břink! je ten pravý!

7) Talisman (počet hráčů: 2–6; věk: 13+; herní doba: 90 min; vydavatel: Rexhry)

Talisman je klasika, která se dočkala opět dotisku, tentokrát od Rexher. Je to takové člobrdo na steroidech. Proč? Protože ve hře si házíš kostkou a kolik ti padne, o tolik se pohneš. Na políčku tě pak čeká nějaké setkání, střetnutí s nepřítelem apod. Cílem je získat korunu moci, ale cesta k ní je dlouhá a nebezpečná. Je třeba sbírat kouzelné předměty, pomocníky, vylepšovat sílu a vůli, aby ses k ní dostal živý. U nás si můžeš pořídit základ společně s rozšířením Ledový chlad za výhodnější cenu.

8) Pád nebes (počet hráčů: 1–4; věk: 14+; herní doba: 180 min; vydavatel: Fox in the box)

Hra ze série COIN – válečné hry s povstaleckými konflikty z historie. Zde se utkávají galské kmeny proti Římanům. Každá strana/frakce se snaží splnit svoje cíle k vítězství ve hře a každá má jiný herní styl. Tahle hra je pro náročnější hráče, protože jedna hra může zabrat i několik hodin. Hru ale lze rozdělit na jednotlivé scénáře. Jedná se o zážitek plný historických událostí, politiky a diplomacie. Události ve hře hodně utváří jednotlivé karty událostí včetně herního pořadí jednotlivých hráčů. Vhodná pro zapálené strategické hráče a příznivce historie, kteří se nebojí strávit 3–4 hodiny u hry. 

9) Kolonie (počet hráčů: 1–4; věk: 14+; herní doba: 90 min; vydavatel: Blackfire)

Dobrodružná hra odehrávající se v post-apo světě, kde lidé záhadně zmizeli a zvířátka se stala novými "lidmi". Hra je kooperativní pro 1 až 4 hráče. Obsahuje knihu dobrodružství, kterou můžeš znát třeba z Plyšové hlídky, kde na jedné straně je herní plán a na druhé příběh a pravidla pro danou lokaci. Ve hře putuješ po městě, sháníš jídlo pro svou kolonii, vybavení pro své hrdiny, plníš různé mise s cílem splnit osobní cíl všech hrdinů. Příběh hry je i přes roztomilé hlodavce docela drsný, tak se nenech ošálit.

10) 7 divů světa (počet hráčů: 3–7; věk: 10+; herní doba: 30 min; vydavatel: Blackfire)

Draftovací klasika o budování civilizace a divů se po 10 letech vrací v lehce novém kabátku. Jádro hry zůstalo stejné, hlavní změnou je ale grafika karet ve stylu 7 Divů duel, kdy karty lze skládat hezky pod sebe a nezakrýváš si názvy karet apod. Stejně jako v původní verzi hry, i zde hráči poměří své síly na poli státnickém, vojenském a vědeckém. Pomocí karet se na stole vytvoří obrazec, přičemž některé karty jsou odhalené, jiné jsou zahalené. Kartu, kterou si vezmeš, můžeš využít trojím způsobem – umístit ji jako budovu do svého města, využít ji pro stavbu divu, či ji zahodit a získat za ni mince. Budovy a divy světa jsou po rozebrání karet obodovány, kromě klasického bodového vítězství však může zvítězit i hráč, který si nejlépe povede na technologickém či vojenském poli. Tato výtečná strategická hra je vhodná pro hráče od deseti let. Oproti starší verzi je tu i několik menších změn, jako cena některých budov, rub karet, hráčské desky jsou větší a každá strana má jinou ilustraci – denní a noční. Pokud máš rád draft, tuhle hru musíš mít ve sbírce.

SLEDUJ NÁŠ INSTAGRAM @fyftstore

[Autor-Sony]