Nejlepší deskové hry pro děti

Kdo si hraje, nezlobí. U dětí to platí dvojnásob. Na FYFTu máme stovky deskových her a, i když jsou převážně pro rodiny a zkušenější hráče, najde se tu také spousta dětských her. Vybrat nejlepší deskové hry pro děti je oříšek. Obzvlášť, když děti nemáme. Každé dítě je jiné a každého baví něco. Některé vydrží u hry 10 minut, jiné zvládají udržet pozornost u Nemesis (ano, i s takovými jsme se setkali). S dětmi může být radost hrát, když se u hry dokáže zabavit i dospělý. Při výběru jsme brali ohled i na to. Věkově bychom je zařadili zhruba od 5 do 8 let, ale je to samozřejmě subjektivní. Bez ohledu na pořadí, pojďme si představit v krátkosti 10 nejlepších společenských her pro děti z FYFTu. Seznam může posloužit i jako tipy na dárky pro děti.

Tip: Prohlédni si všechny dětské hry v naší sekci Hry pro děti

 

Zombie Kidz: Evoluce

Počet hráčů: 2–4 | Věk: 5+ | Herní doba: 15 min | Vydavatel: Blackfire

Dětská hra s prvkem legacy? Zombie Kidz je taková malá legacy hra, kde si postupně otevíráte obálky s novými komponenty, a děti mají rádi překvapení. Hra se i stává s každou obálkou lehce těžší a nabízí víc strategie. Cílem hry je ubránit školu před zombíky, a to tak, že musíte uzavřít 4 vchody. Ve svém tahu si hodíte kostkou s barvičkou. Podle barvy, která padla, se přidá zombík do místnosti téže barvy. Poté se můžete pohnout a zabít až dva zombíky v místnosti. Pokud se nachází dva hráči u vchodu bez zombíků, plácnou si a vchod je úspěšně zabezpečený. Jakmile se uzamčou 4 vchody, vyhráli jste a označíte si nálepkou odehranou hru, případně nějaký úspěch ve výzvách, čímž se urychluje otevření obálky. Legacy dětských her moc není a Zombie Kidz funguje parádně. Děti mají nutkání se ke hře vracet a objevovat nové věci, spolupracovat a kosení zombíků je vždy zábava.

Zombie Kidz: Evoluc

My Little Scythe

Počet hráčů: 1–6 | Věk: 7+ | Herní doba: 45 min | Vydavatel: Albi

Děti vám ještě nevyrostly a chcete je připravit na pořádnou deskovku jako Scythe? My Little Scythe je roztomilá hra, která nabízí velmi slušný základ do větších strategických her. Jako ve velkém Scythu plníte úkoly. Zde máte za úkol například vyhrát koláčovou válku nebo donést na hrad 4 jablíčka. V tahu máte jednu akci na výběr ze 3 typů a musíte si vždy vybrat jinou než minulý tah. Pohyb, hledání a výroba. Hledání se nám líbí nejvíc, protože si házíte kostkami a ty určují kam smíte položit jablka a drahokamy. Když je ale položíte na pole, kde je soupeř, posouváte se na stupnici přátelství a děláte si tak kamarády. No není to hezké? Stejně hezká je i samotná produkce hry. Herní plán září barvami a je obrovský, figurky nádherně zpracované, žetony z tlustého kartonu apod. Je to náhodné, ale je to pro děti a dospělí se taky nudit nebudou.

little-scythe

Doba Kamenná: Junior

Počet hráčů: 2–4 | Věk: 5+ | Herní doba: 15 min | Vydavatel: Mindok

Doba Kamenná Junior je dětská verze krásné rodinné eurohry s podílem náhody Doba Kamenná. Zde se také umisťují pracovníci respektive pracovník, ale na základě žetonu, který se otočí a určí, kam se figurka pohne nebo o kolik. Políčko přinese jeden ze 3 zdrojů nebo pejska, který je žolík. Za zdroje si pak stavíte chýše, které jsou cílem hry. Otáčení žetonů je sice náhodné, ale v jednu chvíli se otočí zpět a zamění se pouze dvě. To do dalších tahů dává prostor pro větší strategii pro ty, co si zapamatovali, kde leží jaký žeton. Hra má krásnou ilustraci, naučí děti základ správy surovin a procvičí pamět. 

dobakamenna

Dragomino

Počet hráčů: 2–4 | Věk: 5+ | Herní doba: 15 min | Vydavatel: Mindok

Letošní novinka vycházející ze hry Kingdomino, která získala mnoho ocenění. Kingdomino není nijak náročná hra a i menší děti ji zvládají. Dragomino se na první pohled zdálo být trochu zbytečné, ale není tomu tak. Dračí téma je pro děti atraktivnější, ale dospělé určitě neurazí, bodování je jednodušší, při umisťování dílků nejste omezeni na velikost herního prostoru a hra působí svěže. Nyní, když se vám podaří spojit stejný typ terénu, tak položíte vejce se stejnou barvou a otočíte. Buď se tam nachází prázdná skořápka a nebo dráček. Dráčci jsou v podstatě vítězné body a kdo jich má na konci hry nejvíce, je vítěz.

dragomino

Igloo Mania

Počet hráčů: 2–4 | Věk: 5+ | Herní doba: 15 min | Vydavatel: Blackfire

Igloo mania je taková párty hra. Ve hře se sice boduje, ale to není cílem. Igloo mania by se dala popsat jako ledová Jenga. Hráči se postupně střídají v odebírání kostiček z Igloo, na jehož vrcholku stojí eskymák. Ten samozřejmě nesmí spadnout. Jakmile spadne, hra končí a spočítají se body. Igloo znova postavíte a jedete další kolo. Nenáročná zábava pro všechny s trochou zručnosti.

igloomania

Děti z Carcassonne

Počet hráčů: 2–4 | Věk: 4+ | Herní doba: 20 min | Vydavatel: Mindok

Další dětská varianta velmi populární hry – Carcassonne. Děti z Carcassonne obsahuje větší dílky, větší meeply a má pohádkovější grafiku. Princip s umisťováním dílků zůstal stejný, ale snažíte se uzavřít cesty. Největším rozdílem je, že dílky lze spojit z kterékoliv strany. Cesty se snažíte uzavřít tak, aby na cestě byly děti vaší barvy. Na ty pak umístíte svoje meeply a kdo se zbaví jako první všech svých meeplů, je vítěz. Případně, když dojdou dílky, ten, kdo umístil nejvíce meeplů, se stává vítězem. Pokud vás baví Carcassonne a chcete si ho zahrát s menšími dětmi, tahle verze je ideální a rovnou je připraví na “velký” Carcassonne.

Děti z Carcassonne

Takenoko

Počet hráčů: 2–4 | Věk: 7+ | Herní doba: 45 min | Vydavatel: REXhry

Jedna z nejhezčích her na stole, kterou jsme již už několikrát zmiňovali v jiných článcích. Takenoko je spíše pro větší děti, ale obtížností bychom ji přirovnal k úrovni My Little Scythe (viz výše). Plní se tu kartičky úkolů trojího typu. Rozšiřování zahrady, pěstování bambusu a krmení pandy. V tahu máte dvě jednoduché akce. Pokládáte dílky, hýbete s pandou, která žere bambus, zahradníkem, který se stará, aby bambus dosáhl potřebné výšky apod. Mechanik je tu vcelku dost, ale pokud máte menší děti, dá se například hrát bez zavlažování a zážitku to nijak neubere. Komponenty září pastelovými barvami a bambus před vámi doslova roste.

Tip: Přečti si naše ostatní články o hrách.

takenoko

Dobble: Kids

Počet hráčů: 2–5 | Věk: 4+ | Herní doba: 10 min | Vydavatel: Blackfire

Postřehová párty hra Dobble je pro všechny věkové kategorie. Pro menší děti je tu Dobble Kids, kde je obrázků méně a jsou na nich zvířátka, které děti lépe poznají. Balení je opět v přenosné plechové krabičce a uvnitř najdete několik mini her. Cíl je stejný: najít vždy obrázek shodný na vaší kartě a kartě uprostřed stolu. Jednoduchá, ale ohromná zábava i pro dospělé. Co si budeme... V klasickém Dobblu tápal kde kdo.

Dobble Kids

Goblíci jedlíci

Počet hráčů: 2 | Věk: 5+ | Herní doba: 5 min | Vydavatel: Mindok

Goblíci jedlíci je vtipná variace na klasické piškvorky. Místo nudných koleček a křížků tu máme Goblíky, kteří jsou ve třech různých velikostech. Proč to? Cíl hry je, jako u klasických piškvorek, mít 3 svoje figurky v řadě, ať už vodorovně, svisle nebo diagonálně. Ale když pokládáte Goblíka, smíte ho položit na menšího goblíka a tím ho dočasně eliminujete. Dočasně proto, jelikož můžete místo položení nového Goblíka svého Goblíka přesunout. A jestli nějakého předtím sežral, tak ten pod ním se opět počítá do hry, čímž můžete dát i omylem výhru soupeři, pokud jste zapomněli, koho jste sežrali. Goblíci jedlíci jsou abstraktní strategickou hrou, kde si děti hlavně užívají pojídání Goblíků.

uncaptioned image

Bubliňáci

Počet hráčů: 1–2 | Věk: 7+ | Herní doba: 30 min | Vydavatel: Blackfire

Bubliňáci jsou malí kulatí tvorečkové se zvláštními schopnostmi. Hra je inpsirována mobilními hrami jako Candy Crush. Cílem je spojit 3 Bubliňáky (žetony) stejné barvy. Hráč se snaží na svoji herní plochu nechat spadnout žetony ze společné části uprostřed tak, aby se právě 3 nebo více žetonů střetly v jedné linii, tím zmizí a započítávají se body. Pokud se na to děti cítí, do hry lze přidat i schopnosti jednotlivých Bubliňáků nebo blokovací žetony. Pěkná logická hra typu "spoj 3" pro dva hráče, ale je zde i varianta pro jednoho. bublinaci

To bylo 10 nejlepších deskových her pro děti na FYFTu. Myslím, že u těchto her se zabaví nejen děti, ale i rodiče. Doufáme, že vás některá z her zaujala!

Tip: Mrkněte také na nejlepší deskové hry podle žebříčku Board Game Geek, kde najdete ty nejlépe hodnocené hry podle tisíce hráčů z celého světa.

[Autor-Sony]