Párty hry

Kategorie Párty hry patří v deskových hrách k těm nejpopulárnějším, protože jsou oblíbené i mezi lidmi, co běžně hry nehrají. Párty hry jsou skvělou aktivitou na různých oslavách a sešlostech, kdy se chcete bavit u nějaké hry, nechcete řešit moc pravidel a taky u toho strávit dlouhé hodiny. Párty hry ze všech her nejvíce podporují sociální interakci mezi lidmi. Obvykle mají jednoduchou přípravu hry, pravidla, pojmou větší skupinu lidí a odehrají se za krátkou herní dobu. 

Jedna z klasických párty her a jedna z nejúspěšnějších, kterou většina z vás aspoň jednou hrála, jsou Activity. Jednoduše si vyberete zda budete malovat, popisovat nebo ukazovat pomocí pantomimy nějaký pojem, který se vaši spoluhráči snaží uhodnout. 

V tomto článku najdete moderní párty hry různých typů.

Tip: Všechny hry na párty najdeš v naší sekci Párty hry. Úplně všechny druhy her pak najdeš v kategorii Hry.

1. Slovní

Ve slovních hrách využíváte své jazykové znalosti, většinou v podobě definic a synonym slov.

Krycí jména

Dva týmy proti sobě soupeří v tom, kdo najde dříve své agenty (slova). Kapitán z každého týmu dává nápovědu v podobě slova a čísla. Číslo udává ke kolika slovům se daná nápověda vztahuje. Krycí jména jsou asi nejznámější hrou, ve které jde o asociace.

Jedním Slovem

Kooperativní slovní hra oceněná “Spiel des Jahres 2019”. Cílem hry je získat co nejvíce bodů. Hráč, který je na tahu, hádá slovíčko, který si náhodně zvolí číslem od 1 do 5, ostatní hráči mu dávají nápovědu v podobě jednoho slova. Vtip je v tom, že nápovědy se porovnají a všechny stejné nápovědy se vyruší a hádající hráč je neuvidí.

Decrypto

Nejhůře se vysvětlující hra? I tak by se dalo popsat Decrypto. Naštěstí se hra dobře učí za běhu. Dva týmy šifrantů se snaží zašifrovat zprávu (slovo) tak, aby ji uhádl jejich tým, ale soupeřův ne. Kdo dřív prolomí kód druhého týmu, vyhrává.

2. Dexterity

Hry, které k úspěchu vyžadují fyzickou dovednost, šikovnost, reflexy, koordinaci oka a ruky apod. 

Junk Art: Umění z odpadu

V Junk Art se jako umělec budete snažit sestavit díla z kusů odpadu (dílky různých tvarů). Na základě tažených karet se přikládají dílky buď ke společnému dílu, nebo si každý skládá svoje. Dílo se potom boduje podle množství použitých dílků, výšky apod.

Jungle speed

Jednoduchá postřehová hra, kde se postupně vykládají karty s barevnými symboly, které jsou si až moc podobné. Pokud se objeví dva stejné symboly, nastává boj o to, kdo dřív sebere totem uprostřed stolu. Kdo prohraje, dostává karty od soupeře. Pokud se ale spletete, dostane karty od všech hráčů. Vítězem je ten, kdo se jako první zbaví karet.

Yogi

V Yogi si vyzkoušíte, co vaše tělo dokáže. Postupně taháte karty a musíte splnit a dodržet instrukce na kartách až do konce hry. Mít například kartu na tváři, jedno oko zavřené, ruka se musí dotýkat stolu atd. Jakmile se někomu nepodaří splnit instrukci nebo poruší nějakou dříve vyloženou, vypadává. Poslední ve hře se stává vítězem.

3. Skryté role

U stolu má někdo tajemství a vy musíte přijít na to, kdo. Očekávejte lži, blafování a obviňování se navzájem. Většinou má každý skrytou roli a cíl, kterého musí dosáhnout. 

Secret Hitler

Liberálové a fašisti se snaží prosadit každý své zákony. Které straně se tak podaří prosadit určitý počet, je vítězem. Případně liberálové musí zastřelit Hitlera, nebo pro fašisty musí být Hitler zvolen kancléřem. Nikdo ale neví, kdo je kdo.

Bloodbound

Dva upírské klany bojují proti sobě v tom, kdo dřív najde a zabije vůdce soupeřova klanu. Pokud ale bude zabit kdokoliv jiný než vůdce, klan, který tak učinil, okamžitě prohrál. Opět zde každý z hráčů dostane skrytou roli, klan a speciální schopnost, která v daný moment může obrátit hru.

Bang! Kostková hra

Kostková variace na populární karetní hru Bang!. Místo karet házíte kostkami a dle hozených symbolů vyhodnocujete akce. Požitek ze hry je velmi podobný, ale tahy svižnější, celkově je hrací doba kratší a když vypadnete první, nemusíte se bát, že byste dlouho čekali na další partii.

4. Roll and write

“Hoď a zapiš” je kategorie her, kdy hodíte kostkami (nebo se může otáčet karta) a zapíšete nebo zakreslíte dané symboly někam na papír.

Railroad Ink

Rychlá logická hra, kde propojujete cestami jednotlivé výjezdy na vašem herním plánu. Boduje se nejdelší trať, počet propojených výjezdů a počet cest ve středu plánu. Trestné body jsou pak za cesty, které nikam nevedou. 

5. Vědomostní

Hry, které otestují vaše znalosti zábavnou formou.

Timeline

Malá rychlá karetní hra, ve které hráči na časovou osu musí správně přiřadit události, vynálezy, filmy, hudbu a další. Záleží, kterou kategorii si zvolíte. Ten kdo se první zbaví svých karet je vítěz.

Desítka

200 okruhů, 2000 otázek a 2000 možných odpovědí v jedné krabici. Každá otázka obsahuje 10 odpovědí a správných může být několik. Každý postupně vybírá jednu správnou odpověď nebo se vzdá tahu. Pokud, ale odpověď nebude správná, hráč ztrácí všechny body získané v daném kole. První hráč s 20 body vyhrává.

Země

Velká mapa světa na kterou pokládáte kostičky jako svoje tipy na rok, délku/výšku, počet a oblast. Jak vysoká je pyramida? Kdy se postavila první a kde se nachází? Na vás záleží, na kterou otázku (nebo otázky) chcete odpovědět a získat tak body. Protože vidíte “odpovědi” ostatních, můžete dát kostičky na sousední místa a získat tak pár bodíků navíc.

6. Dedukční

Hry, kde musíte vydedukovat slovo, výraz, lokaci atd. na základě nápověd a indícií, co vymýšlí ostatní hráči.

Koncept 

U Konceptu se pracuje s velkou deskou, kde je 118 malých obrázků. Každý obrázek má několik významů (například: #1 stavba, budova, město #2 země, hlína, růst), ty pokládáš kostičky k těmto obrázkům a vytváříš určitou kombinaci, ze které ostatní hádají ono slovo (či frázi). Můžeš začít na takto jednoduchých pojmech a po několika hrách končíš s frázemi typu Nechval dne před večerem. Je stále kam se posouvat, neboť zvyšování náročnosti slov se stává osobní či skupinovou výzvou.

Představ si

Představ si je velmi podobná, namísto velké desky s obrázky, používáš pro napovídání průhledné karty s obrázky a tvary. Jejich pokládáním na stůl a překrýváním, vytváříš obraz (i pohyblivý), ze kterého ostatní hádají.

Obě hry jsou boží! Počet hráčů v podstatě není omezen, snad jen velikostí stolu. Výhodou také je, že hry dobře fungují i bez počítání bodů, pokud tedy moc nemusíš soutěže a nemáš potřebu vyhrávat, je to další důvod proč tyto hry zkusit.

Když sním

Krásna hra, která kombinuje imaginaci a asociační hru se slovy, je vhodná pro děti i dospělé. Na stole je stoh velmi pěkně ilustrovaných karet se slovy.  Tvým úkolem je nasadit si škrabošku (maska na zakrytí očí) a na základě nápovídání ostatních spoluhráčů odkrýt co nejvíce karet (= uhádnout co nejvíce slov). V této chvíli jsi v roli Snílka. Ve chvíli kdy víš, vykřikneš slovo a hádáš další. Vypadá to velmi jednoduše, ale není tomu tak! Někteří hráči, říká se jim Bubáci, se tě totiž pokouší zmást, napovídají schválně tak, abys slova neuhodnul a body získali oni. Víly však vše zachraňují, radí, jak nejlépe umí!

Navíc po vypršení časového limitu můžeš získat extra body, když si vzpomeneš na všechna slova, která jsi hádal. Můžeš je také zasadit do příběhu a tím pobavit všechny spoluhráče (…Když jsem spal, viděl jsem slona, který běžel na rotopedu…).

 7. Real Time

Hry, které hrajete v reálném čase všichni současně.

Captain Sonar

Poslední hrou v našem seznamu je něco skutečně nevšedního, co vaší skupině přinese herní zážitek jako žádná jiná hra. Captain Sonar se hraje v 2 týmu po 4 hráčích (lze i méně, ale plný počet je nej). Každý tým představuje posádku ponorky, která se snaží přežít a zničit druhou ponorku. Každý hráč má na ponorce svoji funkci s přesnými povinnostmi, které má plnit. Staneš se kapitánem, radistou, strojníkem nebo prvním důstojníkem, každý dělá něco jiného a všichni společně pracují na odhalení a potopení soupeře.

Hra se hraje v reálném čase, je extrémně náročná na sladění týmu, zejména pod časovým tlakem. Každá partie je skutečně herní zážitek!

Hru je možné hrát i tahovém módu, kdy se ponorky střídají v tahu. Jedná se o plnohodnotnou verzi hry, vhodnou pro první partii nebo pro ty, kteří chtějí mít na své tahy čas a klid.

Hrdinové bez záruky

Hra, ve které se nemluví, ale nervy jsou. Jste banda hrdinů, které okradli, a proto jdete do nákupního centra sehnat nové zbraně na další výpravu. Během hry postupně odkrýváte herní plán a hledáte vhodné obchody pro hrdiny. Hrajete všichni zároveň a se všemi hrdiny, běží vám čas a musíte toho stihnout fakt hodně. Každý z vás má jednu konkrétní akci, kterou může dělat (například: pohyb hrdinou vlevo). Musíte spolupracovat - bez mluvení! Tato hra je neskutečně šílená, zábavná, stresující, ale úžasná! Navíc postupně plníte těžší a těžší úkoly, získáváte nové schopnosti a procházíte jednotlivé epizody, ke kterým se pak můžete vracet. No prostě je to pecka!

Přejeme hodně zábavy na další párty!

[Autor-Sony]